• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spójrz w niebo, dziś Superksiężyc

Michał Sielski
26 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Superksiężyc nad Trójmiastem. Film z 2016 roku.

W nocy ze środy na czwartek Księżyc znajdzie się najbliżej naszej planety, a do tego będzie pełnia. Oznacza to, że naturalny satelita Ziemi będzie wyglądał, jakby zajmował 14 proc. więcej nieba, a do naszej planety dotrze 30 proc. więcej odbitego od niego światła - zjawisko to nazywane jest Superksiężycem. W tym samym czasie dojdzie też do pierwszego od 2,5 roku całkowitego zaćmienia - niestety nie będzie ono widoczne z Polski.Interesujesz się astronomią?

W nocy z 26 na 27.05.2021 roku Księżyc osiągnie perygeum swojej orbity, czyli znajdzie się najbliżej naszej planety. Będzie w odległości ok. 363 tys. km, podczas gdy maksymalnie sięga ona ponad 400 tys. km. I widać to będzie gołym okiem - oczywiście jeśli nieba nie zasłonią chmury. Według prognoz zachmurzenie nad Trójmiastem ma być jednak przejściowe, więc jest szansa, że będzie co oglądać. Superksiężyc robi bowiem wrażenie: wygląda, jakby miał ok. 14 proc. większą średnicę niż zazwyczaj, a do Ziemi dociera o 30 proc. więcej odbitego od niego światła.

Kiedy oglądać Superksiężyc?W środową noc Księżyc pojawi się na niebie już o godz. 20:59, a po kilku minutach nad horyzontem będzie można zobaczyć już całą jego tarczę. To najbardziej efektowny czas na podziwianie naszego naturalnego satelity. Na niebie będzie widoczny do godz. 4:58 w czwartek.

Zaćmienie Księżyca obejrzeli na AntypodachTaki Księżyc widoczny był m.in. na Hawajach. Za rok zaćmienie będziemy mogli oglądać w Polsce. Taki Księżyc widoczny był m.in. na Hawajach. Za rok zaćmienie będziemy mogli oglądać w Polsce.
W środę, 26.05.2021 roku, miało miejsce także zaćmienie Księżyca, i to całkowite. Musieliśmy czekać na nie przez niemal 30 miesięcy, ale mogliśmy zobaczyć je najwyżej na ekranie. Zaczęło się ono bowiem o godz. 11:49 i trwało do godz. 14:55. Mogli je więc oglądać mieszkańcy części Australii, Nowej Zelandii, wysp Oceanii oraz Hawajów. Przez ok. 15 minut Księżyc był tam całkowicie w cieniu Ziemi, przybierając krwisty kolor.

Za rok zaćmienie Księżyca widoczne z PolskiNa szczęście nie będziemy musieli długo czekać na kolejne całkowite zaćmienie Księżyca, które będzie widoczne w naszej części Europy. Zdarzy się ono 16.05.2022 roku, mniej więcej w połowie nocy.

Jak dochodzi do zaćmienia Księżyca?Zaćmienie Księżyca - wbrew powszechnej opinii - nie powstaje na skutek zakrycia naszego naturalnego satelity przez cień Ziemi, bo jest to fizycznie niemożliwe. Światło słoneczne przechodzi jednak przez ziemską atmosferę, co sprawia, że od Księżyca odbijają się tylko te najdłuższe fale światła, które są przede wszystkim czerwone. Dlatego podczas zaćmienia Księżyc zmienia barwę na czerwoną i nazywany bywa wtedy Krwistym Księżycem.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (50)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane