• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Święto miasta rozleje się po Gdańsku: weekend pełen atrakcji

Jakub Knera
21 maja 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Wystawy, jarmark, parady, koncerty w ukrytych miejscach miasta - to wszystko co czeka na mieszkańców Gdańska podczas weekendowego Święta Miasta. Wystawy, jarmark, parady, koncerty w ukrytych miejscach miasta - to wszystko co czeka na mieszkańców Gdańska podczas weekendowego Święta Miasta.

552 lata temu król Kazimierz Jagiellończyk nadał Gdańskowi przywileje, dzięki którym miasto stało się najpotężniejszym w Polsce i jednym z najbogatszych w Europie. W ten weekend gdańszczanie uczczą ten jubileusz Świętem Miasta Gdańska.Świętowanie zacznie się w piątek i potrwa do końca niedzieli. Nie tylko w historycznym śródmieściu, ale w całym mieście. Na Placu Kobzdeja odbędzie się jarmark wyrobów artystycznych, Motławą przepłynie morska parada, a Traktem Królewskim przemaszeruje barwny korowód. Imprezy będą też nad morzem, w stoczni i we Wrzeszczu.

- To święto miasta, czyli wszystkich gdańszczan. Chcemy, aby wszyscy znaleźli coś dla siebie i dobrze się bawili - zaprasza Anna Zbierska, odpowiedzialna za promocję w Urzędzie Miasta Gdańska.

W sobotę będzie można spojrzeć na Gdańsk przez szyby zabytkowego tramwaju, który będzie kursował z pętli w Oliwie do Dworca Głównego. Kilka godzin później (o godz. 17) na promenadzie w Brzeźnie odbędzie się wernisaż rzeźb z kamieni granitowych "Wielcy Gdańszczanie", które przedstawiają m.in. takie postacie jak Daniel Fahrenheit, Jan Heweliusz, Artur Schopenhauer, Lech Wałęsa czy Günter Grass. Temu pierwszemu poświęcony będzie także Festiwal Temperatury, który zacznie się w sobotnie południe na Targu Węglowym.

- W niedzielę na Długim Targu będzie można posłuchać Carillonu Mobilnego, który od tej pory będzie jeździć po całym globie - zaprasza Zbierska.

Trzydniowa impreza to także koncerty. W sobotę na scenie na Targu Węglowym zagrają Zakopower, Voo Voo i rewelacyjna ukraińska formacja Haydamaky, a także m.in. Big Cyc i Kombii, którzy wystąpią z okazji 25-lecia artystycznego Konja.

W niedzielę, w ramach drugiej edycji festiwalu Streetwaves, muzyka - dosłownie - rozleje się po całym mieście. - Wychodzimy z nią poza ścisłe centrum Gdańska - zapowiada Natalia Cyrzan z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, które razem z CSW Łaźnia organizują Streetwaves.

Muzyków będzie można usłyszeć m.in. w Parku Kuźniczki we Wrzeszczu, przy fontannie w Parku de Gaulle'a zobacz na mapie Gdańska, na murze na końcu ulicy Wassowskiego zobacz na mapie Gdańska, przy Wydziale Rzeźby ASP, na przystanku koło Akademii Muzycznej, ale także w prywatnych mieszkaniach, do których każdy będzie mógł wejść.

- Zespoły będą grały w takich miejscach, gdzie zazwyczaj nie dzieje się nic - zapowiada Cyrzan. - Będzie można złapać je na gorącym uczynku i posłuchać jak grają np. idąc rano do kościoła. To takie ukryte koncerty, których będzie można szukać w mieście lub po prostu przypadkowo się na nie natknąć.

Wydarzenia

Opinie (159) ponad 10 zablokowanych

 • (22)

  Kocham swoje miasto!

  • 143 11

  • (9)

   też kocham Gdańsk ale jest mi przykro że jest tak beznadziejnie zarządzany, wieloletnie zaniedbania, nieprzemyślana architektura nowych budynków które za 10 lat będą wyglądały jak komunistyczne bloki, wszystko najdroższe w Polsce, *&^%$-prezydent dla którego ważniejsze jest muzeum niż najważniejsze drogi, miło by było gdyby to miasto miało swój niepowtarzalny klimat nie zakłócony takimi wadami jak dziura na wyspie spichrzów od wielu wielu lat, czy te galerie handlowe są nam potrzebne? czemu nie ma w gdańsku segregowania odpadów na porządną skalę? za dużo tego wszystkiego co sprawia że przykro sie robi, kocham Gdańsk nocą kiedy mogę się przejść po starówce podziwiając wspaniałe iluminacje najwspanialszych zabytków i nie mijają mnie tysiące turystów i mieszkańców sikających w podwórkach i rzucających śmieci na ziemię!

   • 24 7

   • Mieszkam w Gdańsku raptem od września...

    ... ale nie przeszkadza mi to z duma patrzeć na to miasto. Pewnie, że nie wszystko jest w nim idealne, wiele rzeczy trzeba poprawić, ale mimo wszystko... jakiś klimat w sobie ma i nie zamieniłbym go nawet na Poznań, który jest dla mnie wzorem tego, jak polskie miasto powinno wygladać

    • 24 1

   • (6)

    no nie dogodzisz. A wymień to co się udało zrobić: wyremontowane drogi, torowiska, ścieżki rowerowe... A muzeum? Ja pojechałem do Wawy z rodzina żeby zwiedzić muzeum powstania warszawskiego. Było warto. Muzeum Solidarności przyciągnie tysiące zagranicznych gości. Podobno miasto zasypia za wcześnie. Jak będą turyści to nie zaśnie. Zostawią pieniądze w hotelach, restauracjach, bubach, kawiarniach, księgarniach, muzeach, na stacjach paliw, u fryzjera, kosmetyczki, w spa, w zkm, w taxi. Mało? Solidarność to "towar" którego mamy złoże w Gdańsku i możemy to z powodzeniem zbywać. Tylko trzeba opakować.

    • 20 0

    • Choć raz ktoś sensownie tłumaczy, dlaczego warto budować ECS.
     Co nie oznacza, że jestem za.
     Za 10-15lat, kiedy byśmy wyszli na prostą z drogami, możemy budować ECS.
     Zobacz, że Powstanie było ponad 60 lat temu i jakoś teraz właśnie "przeżywa swój renesans". Nikt nie zapomniał. Tak samo za kilkanaście lat nikt nie zapomni o "S" i nadal będzie sens żeby budować ECS

     • 5 2

    • (1)

     ECS przyciagnie tysiące zagranicznych turystów? Marzeniaścietej głowy, zobacz jakie nedzne resztki zagranicznych turystów odwiedzaja obecnie nasze muzea.
     Nie po to oni tu przyjeżdzają.

     • 1 8

     • Nasze muzea są podobne do zagranicznych i innych w kraju, muzeum solidarności będzie jedyne w swoim rodzaju. Zabytki starożytnego Egiptu rozjechały się po całym świecie i gdzie nie pojedziesz możesz je oglądać. Muzeum solidarności będzie niepowtarzalne.

      • 6 0

    • marzyciel (2)

     nie porównuj muzeum powstania warszawskiego z ECS ku chwale rządzących

     • 1 1

     • (1)

      a niby czemu? Powstanie warszawskie przyciąga a powstanie Gdańskie nie przyciągnie?

      • 1 1

      • nie przyciagnie bo nie bedzie mozliwosci dojechac!

       • 2 2

   • zauważ tylko, że w Gdańsku nie ma "starówki"

    taki szczegół

    • 1 0

  • Największe święto Gdańska dopiero przed nami. (8)

   Będzie to odejście Adamowicza.

   • 14 8

   • (7)

    kogo proponujesz na jego miejsce. Czekamy na godnego następce.

    • 8 0

    • (6)

     kogos kto jest oddanym patriota i gdanska i polski . dlaczego do sejmu wybieramy takich patalachow . czy w polsce nie ma 300 osob ktore sa gotowe oddac zycie za kraj i poswiecic sie w pelni swojej pracy parlamentarzysty ???

     • 6 0

     • (5)

      no to proszę o nazwisko! Bo wszyscy narzekają ale jak przychodzi do wyborów to największy kontr-kandydat okazuje się marionetką. Pytam: kogo proponujesz?

      • 5 1

      • (2)

       tego kolesia co podpalił sie w latach 70 na stadionie w ramach walki o suwerennosc polski. ale glownie chodzi mi o to ze w kraju gdzie jest 40 mln ludzi nie ma takich osob nie ma prawdziwych patriotow!!!!!!!!! nie ma na kogo glosowac a ludzie omamieni jakas polityczna sciema gnaja na wybory liczac ze cos sie zmieni... dopoki nie wymrze cale komunistyczne pokolenie władzy prawdopodobnie bedziemy caly czas kuleć

       • 3 5

       • (1)

        patrioci to może i są w naszym kraju, tylko siła pieniądza ( wynikająca z pensji na danym stanowisku) potrafi skutecznie wypłukać owy patriotyzm.

        • 2 0

       • to w takim razie za przywilej reprezentanta grupy spolecznej powinni pracowac za darmo a jedynym wynagrodzeniem winien byc posiłek i miejsce do spania a tak 15 godzin zasuwania w rzadzie! rozmowy ustalenia uchwaly 100% oddanie sie narodowi ktory sie kocha

        • 0 0

      • Każdy inny

       Np. Andrzej Młot

       • 2 1

      • Andrzej Kowalski

       pytasz, to mówię

       • 0 0

  • Hanzeatyckie Wolne Miasto Gdańsk

   A może warto spróbować reaktywować dawne hanzeatyckie tradycje naszego miasta? WOLNE MIASTO GDAŃSK - to brzmi dumnie!! ale oparte właśnie na tradycjach hanzeatyckich a nie faszystowskich Są chętni?? Działajmy!

   • 8 1

  • ja też :-D

   • 0 0

  • A ja tak powiem

   Gdańsk to nie moje miasto bo mieszkam w nim zaledwie 4 lata. Ma mnóstwo niedociągnięć, jest zaśmiecone, nieco zaniedbane nawet rzec by się chciało. Ale tak naprawdę polubiłem to miasto. Ma swój klimat, gospodarczo (na tle innych miast Polski) radzi sobie całkiem dobrze, jest w miarę przyjazne przesiębiorcom etc. Adamowicz rządzi 3 kadencję, z czego się nie cieszę, ale problem polega na tym, że przy wyborach okazuje się, że nia ma żadnej alternatywy dla niego. PiS wystawia jakiegoś ciołka, o innych nie wspomnę. Jeszcze o Gdańsku - fantastyczne położenie sprawia, że ma możliwości nieograniczone, tylko wykorzystać to trzeba. Historia niebanalna i też to trzeba wykorzystać.
   A teraz dla przeciwników budowania ECS Bałtyckiego Stadionu i innych inwestycji:
   1. Jeżeli Gdańsk nie postawi na duże projekty jak ECS, stadion, hala, jakiś wieżowiec wyróżniający się to będzie ciułał lat 20 na remonty dróg, infrastruktury innej etc.
   2. Jeżeli zaś zaciśnie pasa przez 4 lata, realizując projekty ponad regionalne, na miarę europejską, światową, to i owszem, pomęczymy się te 4-6 lat, ale przez kolejne wszystkie te lata budżet miasta i biznesu lokalnego będzie zasilany na stałe ocym kapitałem, a tylko dzięki niemu możemy rozwijać się, dzięki niemu możemy uczestniczyć w rywalizacji o inwestorów, turystów i wszystkich innych. Proszę zauważyć, że turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki (Polska dopiero zaczyna to zauważać). Wysyłam ofertę do angielskiego tour operatora - Gdańsk to i tamto, pakiet na 3 dni np. Przyjeżdża grupa 50 zamożnych obywateli tego świata. Hotelarz za 3 dostaje 30000 zł (wypracowanych w Wielkiej Bryytanii - forsa z innego kraju trafia do naszego miasta). 3 restauracje zarabiają po 6000 zł (ciągle obcej forsy, nie stoczniowca, czy pielęgniarki), muzea po kilkaset złotych za wejściówki, ja jako organizator (tajemnica ale nie narzekam). Daję ponadto pracę pilotowi wycieczek, który zarobi jakieś 600 - 1000 zł, przewodnikow turystycznemu (500 - 1500 zł), firma ubezpieczeniowa kilkaset złotych, galeria bursztynu (od kilkuset zł do kilku tysięcy), firma przewozowa (2000 - 3000 zł), Pan który sprzedaje badziewie na Długiej - kilkadziesiąt zł, sklepy z pamiątkami - ileś tam, miasto (opłata klimatyczna - ileś tam), urząd skarbowy - 22% + 19% (złodzieje ;)), czasem okazyjnie jakiś np. gośc od degustacji wina 3000 zł, w tym hurtownia alkoholi ileś tam, zespół szanty 1000 zł, czy kaszubski folklor 2000 zł!!!
   ---
   Kurcze, czy mam dalej udowadniać że opłaca się budować ECS pod kątem turystyki, czy Baltic Arenę pod kątem turystyki (kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy gości przewinie się przez kilkanaście dni a potem będą wysyłać tu znajomych rodziny etc - bo fajnie (chyba że spieprzymy wszystko jak 4 czerca). I weźcie pod uwagę, że kwoty które wymieniłem dotyczą 1, powtarzam 1 wycieczki 50 osobowej na 3 dni!!! Ile osób ma z tego pracę i zarobek? Przy jednej wycieczce mógłbym wymienić kilkadzisiąt osób, począwszy od pomocy kuchennej w knajpie, przez sprzątaczkę w hotelu po gościa sprzedającego badziewie na Długiej!!!
   ----
   Ale możemy poczekać aż wybudują nam drogi, tak, 20 lat, przez ten czas na pewno Anglicy, Szwedzi, Hiszpanie i inni będą zachęcali do przyjazdów do Gdańska hasłem - jedź zobaczyć z jakiego asfaltu wybudowali Marynarki Polskiej. Zobacz jakie ładne fale zrobili na Zwycięstwa, ale oni tam mają extra masę bitumiczną!!! To do malkontentów było!!!

   • 1 1

 • Się zobaczy...

  tramwajem na pewno się przejadę. Co prawda wiekszość gdańskich tramwajów to i tak zabytki, ale jestem świrem jesli chodzi o pojazdy szynowe i na pewn oskorzystam z okazji jazdy jeszcze jednym :)

  • 39 0

 • Ciekawe kiedy ksiaze Donald nada swojemu miastu jakies przywileje. (7)

  Bo poki co POzal sie boze ale wszystko POmalu szlag trafia.

  • 28 40

  • (6)

   nie pij tyle to mózg ocalisz, bo to głównie szlag trafia

   • 7 6

   • Od picia to glownie szlag trafia watrobe (5)

    Ale widac tobie juz na mozgownice POpadlo to i owo :)

    • 3 6

    • (2)

     gdybyś miał troszkę oleju w głowie to byś wiedział, że Pan Premier pochodzi z SOPOTU.

     • 3 7

     • Urodził się w Gdańsku, więc z Gdańska pochodzi

      • 5 2

     • Zachowajmy spokój

      Nie zwracaj uwagi na takich nieszczęśników jak Sceptic. To taka, na szczęście, coraz mniej liczna grupa chorych z nienawiści. Niczego nie uszanują. My przygotowujemy święto pełne radości i atrakcji, a taki .... ech szkoda gadać. Najważniejsze, żeby się nie zarazić. Na szczęście przyzwoitym to nie grozi. Pozdrawiam

      • 3 1

    • (1)

     mało wiesz o działaniu alkoholu

     • 1 0

     • NAPIJMY SIE NA ZDROWIE!

      • 1 0

 • mk (1)

  BUHAHAHAHAHAHAHA

  • 3 18

  • potrafisz rżeć jak koń

   czy umiesz coś jeszcze?

   • 8 0

 • RZEL MI WAS RODACY (4)

  PODNIECACIE SIE BYLE CZYM, A G.WNO WIECIE

  • 4 51

  • natrzyj się tym "rzelem" Rysio i spłucz zimną wodą głowę. Tyle wiesz że ci się styki przegrzały...

   • 6 1

  • Rysiek ma mózg podobny do człowieka pierwotnego

   ma tylko dwie komórki więcej: w jednej trzyma kradzione rowery, a z drugiej dzwoni

   • 5 0

  • wracaj do maciusia i grazynko-bozenki

   • 1 0

  • spadaj

   żal to jest Ciebie buraku wsiowy

   • 3 0

 • tylko sie kurka wodna nie smiejcie, bo pytanie jest POważne:-) a szczudlarze gdzie będą? na długiej czy na szerokiej?? (11)

  • 11 27

  • na monte ich nie zabraknie

   • 1 0

  • nie rozumiem (5)

   jesteś starszym człowiekiem a masz w sobie tyle jadu (nie mówię o poście powyżej, tylko ogólnie) i robisz tyle zamieszania swoją osobą co najmniej jakbyś był gimnazjalistą, który nie ma co robić ze swoim życiem. poluzuj trochę, na zdrowie ci to wyjdzie dziadku.

   • 11 3

   • (4)

    a wierszyk o ani znasz??

    • 0 10

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

     • Opinia została zablokowana przez moderatora

    • przygłup (1)

     • 4 2

     • hebel z gumy:-)

      • 1 9

  • Po Długim Pobrzeżu będzie chodził Budyń na szczudłach...

   Jest szansa, że wpadnie do Motławy !

   • 4 2

  • na głebokiej

   • 0 0

  • (1)

   galux jest idiota i juz zawsze nim bedzie, zawsze ma problem, moze mu nie staje

   • 1 0

   • a co ma stać?

    • 0 0

 • Marian z Wysp (7)

  Wy se w Gdansku obchody wyprawiacie i biede w swym miescie klepiecie a ja se zarabiam na Wyspach!

  • 2 47

  • @ (1)

   To nie wracaj służko anglików. Dałeś się sprzedać za garść srebrników, to siedź i ciesz się swoim zlewozmywakowym królestwem.

   • 11 2

   • za garsc srebrnikow to ty pracujesz, mala garsc srebrnikow

    Gdzie "robisz" ? w biedronce czy jak?

    • 0 2

  • chyba tam nuda u ciebie skoro o naszym mieście czytać musisz

   • 10 2

  • bujaj się.

   Jakbym miał na imię Marian to bym też wyjechał... obciachowcu.

   • 8 2

  • Marian z Wysp Uznam i Wolin

   Zarabia zbieraniem puszek w Świnoujściu

   • 10 1

  • haha

   A ile ty tam se zarabiasz??? Ja se tu spokojnie siedze i nie zapieprzam jak ty a zarabiam więcej od ciebie... haha

   • 4 2

  • Nie masz się czym chwalić wiesz? my tu zostaliśmy i pracujemy a ty musiałeś wyjechać heh i na zmywaku zapierdzielać ale jesteś za granicą he he to nic że mają Cie tam za nic i musiasz pracować po 12 h dziennie... jesteś zagranicą;)
   To mu wygraliśmy bo walczymy a Ty się poddałeś

   • 0 1

 • Macie wieści o.... (1)

  Big Johnym? Jak tam sie sprawy mają???

  • 2 10

  • ciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiszaaa bo to policja była i musi teraz byc cichutko

   • 4 0

 • big cyc ho ho ho pewnie zaśpiewa "rudy sie żeni" ho ho ho ho (2)

  • 9 11

  • Rudy z Parlamentu? (1)

   A to dopiero wiadomość :P

   • 3 1

   • rotfl

    rudy przystojniaczek, no way.... 8)

    • 2 0

 • Król do kąta a moze kata;) (4)

  za wydany przez siebie przywilej król doczeka sie pomnika w .... kącie a może w oczekiwaniu na kata. Ech gdańszczanie co wy chcecie zrobic z pomnikiem króla??? wstawić go w ciemny zaułek? Król ma miec honorowe miejsce ot taki bastion Jerozolimski. A cp dla króla to nie łaska tylko dla biskupa!

  • 5 3

  • (3)

   Ja bym widziała pomnik króla przed Brama Złota. Tam po prawej stronie , prawie vis a vis bramy, jest takie miejsce, gdzie by swietnie pasował. Wraz z orszakiem odwrócony w strone Traktu Krolewskiego, tak jak by zamierzał tam wjechać.
   No ale na króla, pomimo,ze taki dla Gdanska wazny póki co zabrakło kasy. a te 820 tysięcy, które poszły na kindertransporty moze mogły by wystarczyc?

   • 7 0

   • Myślałem o centrum Targu Węglowego - dobrze wyekspnowany...

    Ale Twoja propozycja też jest dobra i historycznie zasadna...
    Ale, niestety, aby ten pominik powstał to chyba trzebaby zmienić władze miasta bo te aktualne mają "dziwne" niepolskie priorytety.

    • 2 0

   • No własnie Pytam DLACZEGo!!??!! (1)

    Dlaczego jakieś żydowskie dzieci co przez Gdańsk TYLKO PRZEJEŻDŻAŁY!! dostały pomnik i to za grube pieniądze!! A POLSKI KRÓL! Dzięki, któremu miasto stało sie bogate, znane i piękne co widać do dzisiaj nie dopstał pomniku??!! Według mnie Władze naszego pięknego i szanownego miasta pomyliły sie co do KOLEJNOŚCI postawienia tych pomników.... Niestety... A ta niekonsekwencja chyba sie powtórzy jeśli chodzi o ECS:((:/

    P.S.
    Z tego co słyszałem to pomnik króla ma być wydane mniej pieniędzy niż na tych dzieciaków...

    • 2 2

    • Tak... Kindertransporty 860 tyś. zł., król 200-250 tyś. zł.

     Pierwszy to mały pomniczek, drugi ma być "okazałym" orszakiem z postacią na koniu... Dziwne, nieprawdaż ? A kolejnośc stawiania tych pomników też "dziwna"...

     • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane