• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sylwestrowe przypadki kryminalne w Sopocie

Tomasz Kot
31 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Pokaz sztucznych ogni w Sopocie, na Skwerze Kuracyjnym przed molo. Pokaz sztucznych ogni w Sopocie, na Skwerze Kuracyjnym przed molo.

Choć pracowity czas dla policji zaczyna się już w święta Bożego Narodzenia, gdy najczęściej dochodzi do domowych awantur, to palma pierwszeństwa pod tym względem zdecydowanie przypada sylwestrowi.Przez kilkanaście godzin sylwestrowej zabawy ludzie zapominają o obyczajach (dobrych), obowiązującym prawie i rozsądku. Mnożą się zgubione ubrania, portfele, klucze, dokumenty, komórki, kłótnie, ucieczki z domów dziecka, burdy, rozboje, bójki, niszczenie mienia, narażanie swojego i cudzego życia, kradzieże, prowadzenie pod wpływem alkoholu, niechęć do płacenia taksówkarzom za kurs, obrażenia doznane podczas odpalania petard, rzucanie nimi gdzie i w kogo popadnie.

Przygotowania

Wszystko zaczyna się dosyć wcześnie. Już od poranka 31 grudnia najbardziej niecierpliwi trenują odpalanie petard i fajerwerków, doprowadzając do szału psy sąsiadów.

31 grudnia 2008 r. około godz. 18, przy ul. Kościuszki zobacz na mapie Sopotu, pewien pan w ramach treningu odpalił petardę. Pech chciał, że w tym momencie wiatr powiał silniej i środek pirotechniczny wpadł do sąsiedniego mieszkania przez otwarte okno. Akurat sąsiad pod ścianą przy oknie miał urządzony składzik materiałów niebezpiecznych, takich jak rozpuszczalniki, farby, rozmaite plastikowe elementy itp. Nastąpiła eksplozja, pożar i ewakuacja mieszkańców kamienicy.

Niektórzy od rana - albo nawet od poprzedniego wieczora - trenują picie. Potem wsiadają do samochodu i jadą na imprezę lub dokupić alkohol. 31 grudnia 2010 r. o godz. 13, na ul. Łużyckiej zobacz na mapie Sopotu, kierująca Toyotą Yaris sopocianka oczekiwała na włączenie się do ruchu. Wtedy na tył jej auta najechał kierowca volvo. Mąż poszkodowanej wysiadł z samochodu i podczas rozmowy ze sprawcą kolizji poczuł od niego silny zapach alkoholu. Wówczas kobieta powiadomiła o zdarzeniu policjantów. Sprawca zdał sobie sprawę, że za chwilę na miejscu pojawią się mundurowi. Wsiadł do auta i odjechał z piskiem opon. Poszkodowana ruszyła w pościg za pijanym kierowcą, informując jednocześnie policjantów o kierunku ucieczki mężczyzny.

W każdego Sylwestra policja ma więcej pracy niż na co dzień. W każdego Sylwestra policja ma więcej pracy niż na co dzień.

Sprawca kolizji porzucił auto na ul. Kraszewskiego zobacz na mapie Sopotu i uciekł do jednego z pobliskich bloków. Policjanci bardzo szybko ustalili, gdzie mieszka i zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna zdążył się rozebrać i położyć do łóżka. Kompletnie pijany twierdził, że to nie on kierował pojazdem. Nowy Rok przywitał w policyjnej celi.

W godzinach popołudniowych i wieczornych sporo osób jest już w dość radosnym nastroju. Na tyle radosnym, aby płatać sobie drobne figle. 31 grudnia 2009 r. ok. godz. 20 pewien pan wybierał właśnie pieniądze z bankomatu znajdującego się wewnątrz budynku na rogu ul. Kościuszki i Chopina zobacz na mapie Sopotu, kiedy do środka pomieszczenia wtargnął zaskakujący osobnik. Na twarzy miał maskę z filmu "Krzyk", wymachiwał rękami i krzyczał "uuuuuuu". Wybierający pieniądze mężczyzna zachował stoicki spokój, wyszedł z pomieszczenia i zadzwonił na policję.

Bawimy się!

Wreszcie zaczyna się clou tego dnia - imprezy. Następują radosne powitania, toasty, tańce i tym podobne atrybuty sylwestrowej zabawy. W sylwestra 2009 r. podczas szampańskiej zabawy w jednym z klubów przy ulicy Bohaterów Monte Cassino zobacz na mapie Sopotu, należący do obsługi lokalu pan Cezary zwrócił uwagę parze gości okupującej ustronne miejsce, że toaleta nie jest miejscem do uprawiania seksu.

Na kulturalnie zwróconą uwagę mężczyzna oddający się opisanym wyżej czynnościom zareagował dokonując uszkodzenia ciała pana Cezarego poprzez "zadawanie ciosów w twarz", co poskutkowało "powstaniem zasinień okularowych twarzoczaszki". Poszkodowanemu musiała została udzielona pomoc medyczna w szpitalu specjalistycznym w Gdańsku.

Zabawa sylwestrowa w nieistniejącym już klubie Rotunda, który znajdował się w tzw. Sopockich Tarasach. Zabawa sylwestrowa w nieistniejącym już klubie Rotunda, który znajdował się w tzw. Sopockich Tarasach.

Autorem najbardziej spektakularnego przywitania Nowego Roku ostatniej dekady w Sopocie i Trójmieście był pewien student. Nowy, 2004 rok postanowił przywitać wystrzeliwując fajerwerki w rozgwieżdżone niebo nad kurortem, z dachu akademika przy ul. Armii Krajowej zobacz na mapie Sopotu, w którym mieszkał. Na dachu czekało go rozczarowanie. Zebrało się już kilka osób, młody człowiek uznał zatem, że fajerwerki powinien odpalić ponad ich głowami, zgarniając w ten sposób podziw studenckiej braci, a szczególnie jej żeńskiej części. Wdrapał się po zamontowanej drabince na wysoki komin budynku i z samego szczytu odpalił rakietę. Odrzut ładunku sprawił, że bohater sylwestrowej nocy zachwiał się i spadł 20 metrów w głąb komina (gwoli kronikarskiej rzetelności odnotować należy, że sam student twierdził potem, że chciał jedynie z komina przegonić młodzieńców, którzy w tym niebezpiecznym miejscu popijali piwo, a zatem na dach zagnał go obywatelski odruch).

Szybko zawiadomiona policja i straż przystąpiły do akcji ratunkowej. Nie było to proste, bo komin był (i jest) bardzo wąski. W końcu nieszczęsnego żaka wyciągnął najchudszy strażak w Trójmieście, ściągnięty specjalnie na miejsce zdarzenia wprost z sylwestrowej zabawy.

Bohater "akcji komin" doznał licznych obrażeń i otarć, złamał nogę i uszkodził kręgosłup, przez co musiał przejść później rehabilitację. Należy jednak uznać, że z upadku z wysokości 20 metrów wyszedł w zasadzie obronną ręką. Stał się nawet na jakiś czas gwiazdą lokalnych mediów.

Koniec wieńczy dzieło

Impreza czasami jest tak udana, że jej uczestnicy nie mogą się rozstać. Pan Stanisław, po zabawie kończącej 2009 r., nie chciał za żadne skarby opuścić mieszkania swoich znajomych przy ul. Abrahama zobacz na mapie Sopotu. Pomógł mu w tym dopiero wezwany przez gospodarzy patrol, który odtransportował rozochoconego gościa w przytulne progi izby wytrzeźwień.

Koniec sylwestrowej imprezy bywa zaskakujący i nie zawsze taki, jakiego oczekujemy. 1 stycznia 2009 r. pan Marcin zadzwonił wczesnym rankiem na policję twierdząc, że został zamknięty w lokalu przy ul. Kościuszki i schował się na górze, ponieważ na dole są jacyś ludzie, których się obawia. Przybyli na miejsce policjanci zastali obsługę zamykająca właśnie pub. Wizja lokalna na górze ujawniła młodego mężczyznę siedzącego pod stolikiem z komórką w ręku.

W trakcie imprezy pan Marcin doznał lekkiego osłabienia i osunął się pod stolik, gdzie niezauważony przez nikogo spał twardym snem do momentu, gdy obudziły go głosy obsługi zamykającej lokal.

Sylwester w nieistniejącym już sopockim klubie Joker w Łazienkach Północnych. Klub był znany z tańców erotycznych przy rurze, w zabawie tej od czasu do czasu brali również udział goście. Sylwester w nieistniejącym już sopockim klubie Joker w Łazienkach Północnych. Klub był znany z tańców erotycznych przy rurze, w zabawie tej od czasu do czasu brali również udział goście.

Poranek 1 stycznia bywa trudny, a droga do domu wyboista, najeżona niebezpieczeństwami i pułapkami. Przekonał się o tym pewien mieszkaniec ul. Marii Curie-Skłodowskiej zobacz na mapie Sopotu, który w Nowy Rok 2008 podczas powrotu wywrócił się dosłownie przed drzwiami do swojego domu. Rozbił sobie głowę i zamiast w domowe pielesze trafił do szpitala.

Mrożącą krew w żyłach historię przeżył mieszkaniec Żabianki, który wracając z sopockiej imprezy zapragnął sobie skrócić drogę przechodząc przez tory kolejowe na wysokości ulicy Kasztanowej zobacz na mapie Sopotu. Upadł jednak na torowisku i nie mógł wstać. Miał przy sobie komórkę, z której zadzwonił na policję z prośbą o ratunek. Na szczęście upadł na środku nasypu między torami, dzięki temu do momentu nadejścia policji nie przejechał go żaden pociąg. Sopoccy policjanci pomogli mu się pozbierać i odstawili do domu pod opiekę żony.

Zabawa sylwestrowa ma to do siebie, że czasami odrobinkę wydłuża się w czasie. Jeden dzień, dwa, a niekiedy rozciąga się na cały karnawał, powodując nieustanny nastrój euforyczny, zdolność do filozoficznych dysput, niezwykłych czynów, a nawet pasję kolekcjonerską. W nocy 16 stycznia 1997 roku z nieistniejącej już piwiarni "Zagłoba" przy Monciaku nieznani sprawcy o artystycznych inklinacjach skradli płaskorzeźbę o wymiarach 2 na 1,5 metra i wadze 20 kilogramów.

W 2000 r. podobna sztuka nie udała się już miłośnikom twórczości ludowej. Sopocka policja zatrzymała na gorącym uczynku siedmiu młodzieńców w wieku lat 18-21, którzy próbowali ukraść dwie największe figury z szopki bożonarodzeniowej ustawionej tradycyjnie przed kościołem św. Jerzego.

Szampańskiej zabawy!

Opinie (68) 10 zablokowanych

 • (6)

  Łeb mnie boli po wczorajszym, a Wy mi tutaj takie historyjki :(

  • 79 21

  • alkohol twój wróg, dlaczego ludzie tak się upadlają i doprowadzają do takiego stanu (4)

   zobaczcie na tych ludzi co będę na sylwestra w Gdyni, półprzytomni, zwracający, bełkoczący, pobici, przeklinający. dlaczego to robicie? nie lepiej w domu z rodziną przy dobrej kolacji?

   • 40 11

   • (3)

    No ja właśnie wczoraj z rodziną przy dobrej kolacji, siostra z rodziną przyjechała przed świętami, a że szwagier trunkowy tak jak ja, to trzeba się integrować z rodziną. Kurde, jadą dopiero 04.01, mam nadzieję że wytrzymam :(

    • 33 5

    • idz na rynek na przymorze i zakup sobie zapasowa wątrobę

     • 19 2

    • objedzą cię do suchego chleba (1)

     czyba, że też chodzą na zakupy, moi nie chodzą. lubię gości ale do czasu

     • 8 0

     • Chcą kupować ale się nie zgadzam, za to w lipcu mu biesiadujemy u Nich w Grecji.

      • 8 3

  • W Cocomo byles?:):))

   • 6 0

 • Prośba do Wojewody (13)

  Panie Ryszardzie - proszę bacznie obserwować miasto i wyciągać konsekwencje dla tych którzy odpalą dziś race. Sprawców tych "karygodnych" czynów jak i ulice na których odpalili - zamykać!

  • 71 28

  • idź kibolu odpal sobie racę w d... (10)

   albo pod własną choinką

   • 30 31

   • ilu kibiców w ostatnich 5 latach (9)

    straciło palec,ręce lub słuch z powodu odpalonych rac?....
    no właśnie,a popatrz jutro z rana w statystyki ilu po dzisiejszej nocy będzie rannych.także nie masz argumentów a tylko bluzgać potrafisz

    • 28 17

    • człowieku, ogarnij się (8)

     1. race, jak każde inne materiały pirotechniczne, zgodnie z prawem nie mogą być wnoszone na teren stadionu. dura lex, sed lex.
     2. odpalone race powodują ogromne zadymienie na stadionie, szczególnie o dosyć zamkniętej konstrukcji jak pgr arena. odpalacie race żeby "dopingować" grę swojego zespołu, a oni dzięki takiemu dopingowi nie mogą grać i mecz jest przerywany. seems legit.
     3. huk wybuchów petard i dym z rac skutecznie straszy moje dzieci, z którymi na stadion już nie przychodzę.
     4. nie wolno, śmierdzi, dymi i przeszkadza. kij z tym, uważacie, że stadion zbudowany za wspólne 700mln zł całego społeczeństwa możecie traktować jak własne zasyfiałe podwórko i ustalać na nim swoje zasady. otóż nie możecie i decyzje wojewody właśnie to pokazują.

     • 39 13

     • Ogarniam się (7)

      ad.1
      tu się zgadzam z Tobą,jeden wjeżdża w ludzi na deptaku i śmieje się w twarz lekarzom,inny kradnie batonik i trafia do pudła.Równie dobrze zakażmy śpiewów na trybunach,wejścia kibicom w czarnych koszulkach albo w ogóle oddajmy trybuny "kumatym" z kasą.Spójrz na przykład Bydgoszczy do czego to prowadzi...

      ad.2
      Tak,dokładnie jest jak piszesz.Odpalane są właśnie po to by stworzyć widowisko.Tobie się nie podoba,inni widzą w tym nieodłączny element kibicowskiego życia.Nie zagraża ono w żaden sposób zdrowiu ani życiu innym.
      Mecz jest przerywany teraz nawet przez buczenie,więc to argument nie trafiony.
      ad.3
      Również prawda.Petardy powodują strach u dzieci ale i osób starszych będących nieświadomym wybuchu ale...to nie jest teatr.Spokojnie zapewne będzie w Niecieczy czy na Gedanii..Poza tym na trybunach nie panuje demokracja,tak już jest od kilkudziesięciu lat i żadne zakazy tego nie zmienią.Poza tym polecam odwiedzić trybunę rodzinną,gdzie ilość zadowolonych dzieciaków jest spora,nawet podczas meczy z Piastem
      Pewnie ten brak demokracji Cię oburzy,cóż...kibice odbudowali ten klub,My jeździliśmy po wioskach,zbieraliśmy na stroje,getry czy wodę dla piłkarzy,gdy Ci jeszcze pod tworem OSP walczyli o kolejne szczeble

      ad.4
      Stadion Lechii jest jeden- T29.Nikt z kiboli nie stał z puszką i nie wymuszał na władzy budowy nowego stadionu.Tak jak wspomniałem w pkt 3. owszem,zasady panujące na meczach LG ( flagi,oprawy,śpiew ) są ustalane przez osoby decyzyjne i nic z tym nie zrobisz.

      • 11 14

      • bełkot zamiast odpowiedzi na rzeczowe argumenty (5)

       nijak nie odniosłeś się do postawionych przeze mnie argumentów, za to wyprodukowałeś bełkot wokół tematu.
       chcesz odpalać race na meczu? kup pole, zrób tam boisko. sproś kumpli, niech jedni grają, inni palą race. natomiast dopóki funkcjonujecie w ramach polskiej ligi oraz MIEJSKIEGO (a nie waszego) stadionu, to przestrzegajcie przepisów, które tam obowiązują.

       • 17 6

       • "Bełkot" (4)

        Nie wykładam na stół argumentów,by Cię przekonać,bo to się nie uda.

        Ty widzisz w racach zagrożenie życia, łamanie prawa i psucie sielanki jaką chcesz mieć podczas meczów LG.
        Ja Ci jedynie napisałem czyste fakty, że ani nie będziemy kupować ziemi gdzieś za miastem, by się pobawić racami czy odpalać jedynie latarek na smartfonach, bo Pan Rysiu tak chce.
        On niedługo odejdzie ze stanowiska,razem ze swoimi głupimi pomysłami,zbiorowego karania całej trybuny,My,kibole Lechii byliśmy,jesteśmy i będziemy.
        Dzięki za mimo wszystko "normalną",dyskusję.

        • 7 14

       • byliście, jesteście i będziecie tępym stadem kiboli

        • 10 9

       • "[Odpalanie rac] Nie zagraża [...] w żaden sposób zdrowiu ani życiu innym.

        • 2 1

       • "[Odpalanie rac] Nie zagraża [...] w żaden sposób zdrowiu ani życiu innym. WOW. Serio? Weź sobie łaskawie poguglaj "Bradford (1)

        Jak chcecie, to możecie się całą bandą wysłać do Siemianowic Śląskich do Centrum Leczenia Oparzeń, albo od razu na Witomino na cmentarz, ale z ogniem ze stadionów WARA. Jeżeli tego nie rozumiesz, to lepiej od razu sobie utnij łeb i przyszyj futbolówkę, zmądrzejesz od tego. Polacy mają większe prawo do bezpiecznych stadionów, niż ty do odpalania materiałów pirotechnicznych na imprezie masowej w obiekcie, z którego drogi ewakuacji są ograniczone.

        • 2 3

       • Najwięcej do powiedzenia o racach mają ci

        którzy nigdy na meczu nie byli, a co dopiero na młynie

        • 3 0

      • Jaka Cisowa?

       • 1 2

  • Panie Ryśku, pan się nie boi

   cały rząd za panem stoi

   • 12 2

  • Brawo!!!!!!!!!!

   Słuszna uwaga.

   • 7 3

 • Piękna reklama kurortu ;) (1)

  Brawo za rozbrajający artykuł!

  • 74 10

  • Sylwester z Polsatem Super impreza !!!

   Mega impra z niezłą oprawą oraz tłumem bawiących się ludzi :) O to chodzi w noc Sylwestrową

   • 0 5

 • Zaraz koniec (3)

  tego okresu gdzie wszędzie są kolejki i walki o karpia, pełno pijanych albo wszystko pozamykane, najlepiej wyjechać z miasta na ten okres :)

  • 39 4

  • Wolisz poganskie swieta (1)

   I promocje...

   • 3 12

   • Nie

    po prostu trzody nie lubie :)

    • 31 0

  • a na kaszubach to co?

   Tez co chwile kto po pijaku jezdzi "tylko to sklepu 2km" bo gorzalka skonczyla sie.

   Aaaa no i co najwyzej na zakupy jezdza do oszona wiec lokalnie slabo ;)

   • 15 1

 • To normalne, że w Sylwestra jeździ się po pijaku (4)

  Przecież jak skończy się alkohol, to trzeba pojechać i go kupić. A nie zawsze da się przewidzieć czy wystarczy trunków czy nie. A bierze się samochód, bo człowiek zwyczajnie się spieszy i chce jak najszybciej wrócić do biesiadników. Podobnie w Nowy Rok - jak dnia poprzedniego wypije się dużo alkoholu, to przecież trudno być trzeźwym o 10-tej, dnia następnego. Tak więc ja bym proponował więcej wyrozumiałości.

  • 27 83

  • (1)

   Ja wczoraj ze szwagrem po 0.7 na głowę, dziś musiałem do pracy jechać na 8, dojechałem cały i zdrowy. Można? Można! Wiec nie przesadzajcie z tym nie wsiadaniem z rana czy po kilku browarach. W innych krajach można mieć 0,8 i co? Z innej gliny są ulepieni?

   • 6 41

   • Minusują zazdrośnicy że człowiek przy wtorku napił się.

    • 8 18

  • dobrze piszę polać mu

   • 3 14

  • A od czego mamy...

   Taxi?

   • 13 1

 • Tak trzeba uważać na wszystkich (1)

  również na stróżów porządku jak się okazuje.

  Po filmie "Supermarket" można zwątpić w państwo

  • 20 8

  • Naprawde :D

   musisz się nauczyć rozróżniać film od rzeczywistości :)

   • 11 1

 • Dzisiaj w Osowej jakiś debil o 6 rano świętował Sylwestra... (6)

  Strzelał petardami przez 15 min. Można??? Można...

  • 54 1

  • nieh rzyje nowy rok! (3)

   • 10 4

   • Żyje :D (2)

    już wiadomo kto strzela tymi petardami :D

    • 12 1

    • 50% błędów wyłapałeś (1)

     nowa matura zaliczona

     • 23 3

     • Chyba 25%

      niech
      Nowy
      Rok

      • 14 0

  • na osowej jest linia zmiany daty.

   • 15 0

  • spałam nie słyszałam

   • 1 0

 • Ten artykuł przechylił szalę (3)

  Nigdzie nie idę, gości nie przyjmę, alkohol wylewam.
  Po prostu aż strach się bać.

  • 58 2

  • wylej alkohol, (1)

   bo w każdej butelce mieszka szatan.

   • 8 4

   • Na samym dnie :)

    • 10 0

  • Fajerwerki spal.

   • 4 0

 • Jokera z Sopotu pamiętam!

  To był prawdziwy Sopot!

  Nie to co teraz, beton i dyskoteka dla dresów i hipsterów.

  • 64 9

 • Sopot, to od kilku sezonów największa dresiarnia w trójmieście.

  Wystarczy przejść w weekend wieczorem obok krzywego domku. Jak komuś nie po drodze to zamiast do Sopotu można wybrać się do Oliwskiego ZOO. Tam już są pozamykani (niestety trzeba zapłacić za wstęp - Monciak darmowy). W sylwestra w Gdyni jeszcze gorzej - na scenie dla Januszy, Kasia Skrzynecka wcieli się w Shakirę.

  • 74 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane