• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szkoła do eksmisji

Jadwiga BOGDANOWICZ
23 listopada 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Ochroniarze i ekipa remontowa stawili się wczoraj jako pierwsi w Pierwszym Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Nie mieli jednak zamiaru się uczyć. Ochrona usiłowała nie wpuszczać do budynku ani uczniów, ani nauczycieli, chociaż szkoła ma umowę najmu do 2004 roku. SKOK im. F. Stefczyka - nowy właściciel budynku - twierdzi, że nabył budynki bez zobowiązań...

- To był dla mnie szok - mówiła wczoraj Anna Brzezińska, dyrektor liceum. - Ekipa zakręciła w szkole wodę i kaloryfery, proces dydaktyczny został przerwany. Ochroniarze stoją dalej. Zdaniem prawnika zajmujemy ten lokal zupełnie zgodnie z prawem.

SKOK im. Franciszka Stefczyka 23 października br. kupił budynek przy ul. Legionów razem ze szkołą, która z poprzednim właścicielem zawarła umowę dzierżawy do 2004 r.

- Nikt nam tej umowy mnie wypowiadał - twierdzi dyrekcja. - Nie zalegamy z żadnymi historiami finansowymi. Płaciliśmy czynsz - nawet do nowej firmy. Dostaliśmy za to pismo, że mamy się wyprowadzić do 30 listopada, bo podobno zajmujemy ten lokal bezumownie. SKOK nie respektuje umowy zawartej z poprzednim właścicielem. Na tym polega cały problem.

Dyrekcja szkoły wezwała policję, bo uważa, że jest to działanie bezprawne.
- Ta sprawa nie leży na razie w naszej kompetencji, bo powinna być rozgrywana na płaszczyźnie prawa cywilnego - informuje podkomisarz Bogdan Górecki, zastępca naczelnika prewencji w komisariacie Gdynia Karwiny. - Będziemy mogli interweniować, kiedy dojdzie do przestępstwa lub wykroczenia, albo będzie prawomocny wyrok sądu. Teraz jesteśmy tu po to, żeby nie dopuścić do naruszenia prawa.

SKOK im. F. Stefczyka w Gdyni twierdzi, że nieruchomość została nabyta jako wolna od jakichkolwiek obciążeń i praw osób trzecich, w tym również umów najmu. Dlatego liceum zostało wezwane do opuszczenia pomieszczeń w ciągu sześciu tygodni. SKOK ma już plany związane z nabytą nieruchomością.

- Obecnie konieczne jest wykonanie kilku remontów, a liceum zostało o tym powiadomione pisemnie i ustnie - w przeddzień. Prawnicy przed dokonaniem transakcji wszystko sprawdzili: kupiliśmy tę nieruchomość bez jakichkolwiek obciążeń - twierdzi Andrzej Dunajski, specjalista ds. promocji Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. - Zostaliśmy zupełnie zaskoczeni ruchami tego liceum. W moim przekonaniu trzeba trzymać się litery prawa. Pozostaje pytanie gdzie to się powinno skończyć. Czy na drodze sądowej? Nie wiem. Na nasze pismo wypowiadające umowę nie było żadnej odpowiedzi. Założyliśmy, że przyjęto to do wiadomości.

Liceum twierdzi, że w odpowiedzi wystąpiło z... dwoma pismami.
Uczniowie są zdezorientowani. Dopisuje im "wisielczy humor". Okupują korytarze i śpiewają znany hit "Zostańmy razem".

- Nie wiemy o co tutaj chodzi. Przyszliśmy do szkoły, a tu nie ma zajęć. Chcą nas stąd wyrzucić. Dlaczego skoro jesteśmy tu legalnie? My chcemy mieć naszą szkołę. Nie damy się wyrzucić. To jeszcze nie koniec - zapowiadają licealiści.

Dyrekcja zapowiada okupację szkoły "do oporu".
- Boimy się, że jak wyjdziemy, to już nie wejdziemy!
Pracownicy ochrony poprosili prasę o opuszczenie budynku,
po południu zaś ochroniarze wynajęci przez SKOK im. F. Stefczyka opuścili liceum. Póki co suwerenności szkoły będą strzec ochroniarze wynajęci przez pedagogów.


Głos WybrzeżaJadwiga BOGDANOWICZ

Opinie (10)

 • Niekompetencja dyrekcji szkoly

  Podejrzewam tu brak kompetencji dyrekcji szkoły. Jak można niezainteresować sie dokładnie warunkami umowy -w przypadku wiadomości o zmianie właściciela budynku. A stwierdzenie Pani Dyrektor "nie podpisywałam innej umowy" -od strony prawnej - nie wymaga komentarza......

  • 0 0

 • Raczej niekomptencja wynajmujacego, Pani Anno

  Otóz warunki umowy zwykle jasno precyzuja czas umowy i termin wypowiedzenia. Jeżeli zaś właściciel sprzedaje budynek w trakcie trwania umowy dzierżawy - to dla każdego znajacego prawo czlowiek jest oczywiste, ze:
  1 Wypowiada umowę dzierżawcy, w takim okresie, by przed sprzedażą lokalu ten się wyniósł lub
  2. Sprzedając lokal, sprzedaje go wraz z własnymi zobowiązaniami dotyczącmu lokalu - tj. kupujacy przejmuje umowy dzierżawy zawarte przez poprzedniego wlasciciela. jednocześnie sprzedaący informuje pisemnie o tym fakcie dzierżawców. Wtedy nowy właściciel może wypowiedzieć umowę zgodnie z jej warunkami lub po prostu kontynuuować umowę.
  3 A jeżeli rzekomo SKOK stwierdzil, ze nabyl lokal bez powiązanych zobowiązań ( w końcu ustalenia stron mogą być takie) - to niech pokaże akt notarialny.
  Jeżeli przeciez przejeli bez zobowiazan - to i tak przeciez nie maja prawa wyrzucić kogoś, kto dzierżawi teren na mocy innych zobowiazan - takie rzeczy powienien SKOK negocjować ze stroną zobowiązania - czyli poprzednim wlascicielem...
  No i pytanie do bylego wlasciciela - a co ze zwrotem nakładow poniesionych na remont i modernizację budynku ?
  Nakłady te należaloby zwrócić dzierżawcy, gdy wychodzi z tego budynku? (w koncu schodza one ze srodkow trwalych w obcych obiektach...)

  • 0 0

 • Szkoła? Tu nie ma żadnej szkoły!

  Sprzedający firmie SKOK nieruchomość, w której mieściła się szkoła z pewnością zataili fakt, że posiada ona (ta nieruchomość) obciążenia z tytułu najmu jej części.
  Można wyciągnąć wniosek, że firma SKOK kupując budynek nie zauważyła faktu, że znajduje się w nim szkoła. Być może szkoła nie posiadała szyldu lub tablicy informującej o jej istnieniu.
  Uczniowie chowali się po kątach aby ich nikt nie zauważył. Widać stąd, że budynek musiał jawić się SKOKowi jako zupełnie pusty. Przy podpisywaniu umowy kupna nie musieli pytać o jakiekolwiek obciążenia skoro ich z pewnością nie było.
  Jednak każdy kto przechodził koło Wydziału Paszportowego UM Gdynia zauważył jedną z najlepiej oznakowanych szkół; duże litery widoczne z odległości 300 m; a uczniowie - wszędzie ich było pełno...
  Obecnym i potencjalnym klientom SKOKu należy współczuć. Bezpardonowe metody działania w tej chwili dotykają szkołę, w przyszłości mogą dotknąć każdego z nich. Zostaną zaatakowani przez agencję ochrony a wich mieszkaniu zostanie przeprowadzony remont i powstanie filia SKOKu.

  • 0 0

 • ODDAJECIE NASZĄ SZKOŁĘ

  Czy zdajecie sobie sprawe w jakich warunkach my będziemy teraz mieli lekcje ? Co to ma znaczyć, że musimy chodzić w kurtkach bo wyłączono nam ogrzewanie, lekcje mamy po 30 minut bo szybko się robi ciemno a prądu nie mamy. Jak do takiego czegoś można dopuścic ??? Ludzie myślcie co robicie i odczepcie się od naszej sz.p. Dyrektor i ZOSTAWCIE NASZĄ SZKOŁĘ W SPOKOJU !!!!!!

  • 0 0

 • Modlitwa

  Po napaści na moją szkołę wiara w to, że ludzie są dobrzy i mądrzy przeżywa kryzys.
  Myślę że śnię.
  Nie wiem gdzie jestem. Jakiś dziwny kraj, w którym nie obowiązują żadne ludzkie ani boskie prawa.
  Chodzę do czwartej klasy liceum. Początek roku. Nie wiem jaką będę zdawać Maturę. Dręczy mnie to.
  Na moją szkołę napadają jacyś ludzie. Mówią, że musimy się wynosić. Muszą remontować.
  Co remontować? Nie wiem. Przecież wszystko jest wyremontowane. Napaści dokonała firma "KOKS"
  (nie pamiętam dokładnie - może wspak).
  Budzę się. Modlę się.
  PANIE!
  -daj nam
  - państwo prawa
  - mądrych polityków
  - umiejących liczyć ministrów oświaty
  - uczciwych biznesmenów
  - ludzi, którzy rano patrzą z szacunkiem w lustro
  - urzędników państwowych, którzy wiedzą do czego zostali powołani
  PANIE!
  Wzmocnij moją wiarę. Bo nie wiem co zrobię bez niej.

  • 0 0

 • Poparcie.

  Radson- nie dajcie się, tak trzymać!!!!!

  • 0 0

 • W tym kraju nie myśli nikt !

  E no czjcie, ja chodze do 3 klasy, cuda, nowe matury, stare matury jakieś jaja i na dodatek jeszcze szkołę zamykają ? Gdzie są Ci z oświaty ? PrzecieżTYLE MAJĄ ZAWSZE DO POWIEDZENIA, matury nie matury ? NO ludzie ocknijcie się i nam pomóżcie. Idźcie do tych ze SKOKU i niech włączą nam wodę, prąd, ogrzewanie. Może pan prezydent coś by zrobił ? Nieee on nic nie zrobi. A wiecie dlaczego ? Bo na tym nic nie zarobi ! Nie możesz liczyć na naszych kochanych radnych, kuratorów oświaty, prezydentów, premierów - BO TO JEST POPROSTU RZĄDZA PIENIĄDZA !!! Myślicie ze jeśli sie ma 18 lat to się nic nie widzi ? Posłuchajcie sobie Polskiego Hip-Hopu, mądry chłopaczyna widzi co siędzieje i o tym pisze. My spaliśmy 2 dni w szkole, bez wody, prądu i ogrzewania, przecież to jest SKANDAL. Ale co tam, gadaj se dzieciaku, ja ide na kolacje...

  • 0 0

 • Absolwent

  Skończyłem tą szkołę 2 lata temu i według mnie jest to jedna z lepszych prywatnych szkół w trójmieście. Nauka w niej upływa jak pobyt na wakacjach, bez stresów, lęków aż chce się chodzić. Szkoła jest jedną wielką rodziną, w której wszyscy się znają i sobie pomagają. Ktoś napisał, że nie ma szyldu a to jest nie prawda (a ten napis Pierwsze Prywatne Liceum Ogólnokształcące to, co). W przyszłym roku szkoła kończy 10 lat swojej egzystencji i za to powinno się ją chwalić a nie odbierać jej budynek. Firma SKOK, której przedstawiciele pokazują się tylko w towarzystwie ochroniarzy (ciekawe, czemu, czyżby mieli coś na sumieniu) powinna najpierw sprawdzić, co kupuje i od kogo, a tak no cóż pieniądze wyrzucone w błoto.
  Nauczyciele, uczniowie, rodzice nie dajcie się, walczcie jesteśmy z wami...

  • 0 0

 • jestesmy z wami

  Spoleczne Liceum Ogolnoksztalcace"Środowisko"trzyma za was kciuki.Jestesmy z wami

  • 0 0

 • Kościół ???

  Ej firma skok to firma w której bardzo duze udziały ma KOŚCIÓŁ !! Czajecie to, że wczoraj nasz szkoła wygrałą pierwszy proces sądowy (odbył się w trybie przyspieszonym). Decyzją sądu, SKOK niezwłocznie ma obowiązek włączenia w naszej szkole prądu, ogrzewania i wody. A co sie dzieje ? NIIIIC oni nie reagują na to, widzą w jakich warunkach odbywają się lekcje (wszyscy w kurtkach, przy świecach, pod szkołą wystawiono toalety przenośne) Mam pytanie... Jak kościol moze patrzeć na to co się stało i mieć to głęboko ? Hehe, ale zaskocze was, mam już odpowiedz !!! Ponieważ kościoł bedzie miał zyski, zarobi na tym, ze ten budynek będzie siedzibą firmy w której oni mają największe udziały. MATERIALIZM !!! Nawet nie liczylibyśmy na pomoć kościoła w tej sprawie, ale to przecież ta instytucja jest jednym z prowoderów tej sytuacji. Szanowna ekscelencjo, nic się nie stanie chyba, jak nie kupisz sobie nowego samochodu s-klasy, poszukaj sobie innego budynku i tam zarabiaj pieniążki na swoje "kościelne luksusy". Jeszcze jedna sprawa: otóż każdy powiat ma tam swojego głownego kuratora oświaty, a wiecie co zrobił nasz gdy się dowiedział o tej sprawie ? ZLAŁ NAS... Bez komentarza. Podsumowując, głownym powodem sytuacji której zaistniała są PIENIĄDZE, rządza pieniądza i to jeszcze kościol... Zastanómy się nad skutkami... Hmmm otóż tak: pieniądze które wpłacają nasi rodzice za czesne sąprzeznaczane zamiast na rozwój szkoły na: wypłąty dla ochrony, która wraz z nami okupuje szkołę 24h na dobę, zagwarantowanie nam minimalnych srodków sanitarnych (TOI TOI), prawników, adwokatów i pewnie wiele wiele rzeczy, o których nie mam pojęcia. Pczywiście należy sięzastanowić nad stanem zdrowia uczniów którzy 24h na dobę okupują wyziębioną szkołe, duża część już jest chora, a okupacja siędopiero zaczela. Szanowny prezesie firmy SKOK, daj sobie spokój, szkoły nie oddamy i będziemy sięw niej uczyć do czasu wygaśnięcia umowy najmu. Taka małą rada dla Ciebie: Przestań robić z siebie idiotę i błazna tylko daj nam się uczyć, bo chyba jesteśswiadomy tego, że kreujesz piękną opinie sobie i instytucji kościoła. Chciałbym cię również zmartwić, poniewaz spadnie twojej firmie ilość klijentów, chyba żaden w miare inteligentny Polak, nie skorzysta z usług firmy, której prezes jest prostym człowiekiem z barzo barbarzyńskim temperamentem (no i egoistycznym). DAJ SE LUZU ZIOMEK bo nic z tego nie wyjdzie, jak narazie to z obserwacji wynika na to że miękniesz, że Twoja firma jest oczerniana w każdej gazecie, internecie, prasie. ZIOMEK JESTEŚ STRACONY, buziaczki...
  Apeluje do wszystkich: nie ma nad czym sięzastanawiać, firma skok to nie firma, TO BANDA IDIOTÓW I NIE POMIJAM TEGO STWIERZDZENIA W KIERUNKU DO KOŚCIOŁA !!!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane