Fakty i opinie

Szopki bożonarodzeniowe w Trójmieście

W budynkach i na świeżym powietrzu, statyczne i ruchome, sztuczne i "żywe", tradycyjne i zaskakujące fantazyjną interpretacją. W trójmiejskich kościołach zobaczyć możemy różne wersje szopek bożonarodzeniowych.Czy w tym roku wybierasz się zobaczyć szopki bożonarodzeniowe?

nie, nie kultywuję tej tradycji świątecznej 19%
raczej nie, nie wiem, czy będę miał czas 13%
raczej tak, to całkiem ciekawa tradycja 24%
tak, z chęcią zobaczę szopkę na żywo 44%
zakończona Łącznie głosów: 901
Bez względu na formę, ich nieodłącznymi elementami są postaci Świętej Rodziny, umieszczone w stajence lub grocie przy żłóbku. Mowa oczywiście o szopkach ukazujących narodziny Jezusa Chrystusa. W każdym kościele różnią się one od siebie. Są większe, mniejsze, ruchome lub "żywe".

To, co wyróżnia szopkę w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska, to fakt, że można wejść do jej środka i się pomodlić.

- Chcieliśmy, aby ludzie mogli bardziej poczuć jej klimat i pomodlić się. Nie udałoby nam się to, gdyby nie pomoc naszych parafian, którzy ufundowali piękne figurki i stolarzy, którzy zbudowali szopkę. W środku znajdziemy Świętą Rodzinę i pasterzy. Z kolei na zewnątrz zobaczyć możemy Trzech Króli, którzy oczywiście przybędą do Jezusa, by się mu pokłonić - opowiada ks. Cezary Annusewicz, proboszcz kościoła parafialnego św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku.
Do szopki w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku możemy wejść i się pomodlić.
Do szopki w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku możemy wejść i się pomodlić. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Z kolei szopka w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego na Suchaninie zobacz na mapie Gdańska jest ruchoma. Przy dźwiękach kolęd można zobaczyć tu figury pielgrzymujące do stajenki - np. kowala, robotnika z drabiną czy kobiety w strojach z różnych zakątków świata.

W tym roku szopka na Suchaninie wygląda tak, jak na filmie z 2016 r.Anioł Pasterz w zachwycie pojawił się w parafii pw. św. Mikołaja w Chyloni zobacz na mapie Gdyni.

- W naszej szopce stoją figury, które wykonały siostry betlejemitki. Jako nowość pojawił się "Anioł Pasterz w zachwycie" czyli pasterz, który zachwyca się sceną narodzin Jezusa. Jest też anioł, który trzyma księgę i wyjaśnia tę scenę - opisuje ks. Jacek Socha, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Gdyni Chyloni.
Te i inne szopki będą wystawione w kościołach do 2 lutego.

Tradycja tworzenia szopek sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Źródła historyczne podają, że pierwsze szopki powstawały już w IV wieku na terenie ówczesnej Palestyny, która stanowiła wówczas prowincję Cesarstwa Rzymskiego. Jeszcze w tym samym wieku zwyczaj budowania bożonarodzeniowych makiet trafił na Półwysep Apeniński, czyli tereny dzisiejszych Włoch. I to właśnie ten kraj jest powszechnie uważany za ojczyznę tej bożonarodzeniowej tradycji.

Ruchoma szopka w gdyńskim kościele franciszkanów. Film z 2014 roku


Ruchoma szopka nagrana w 2012 roku w kościele Św. Trójcy

Opinie (139) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.