• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zablokują TIR-y, bo 'rozjeżdżają' dzielnicę

Aleksandra Nietopiel
16 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (187)

TIR-y i samochody ciężarowe na wąskich, dzielnicowych uliczkach, to codzienność dla mieszkańców Rudnik.

Mieszkańcy gdańskich Rudnik przegrywają walkę z ciężkimi pojazdami. TIR-y, które zjeżdżają z ul. ElbląskiejMapka na stację benzynową i parking przy giełdzie nie dają im normalnie funkcjonować. Jest głośno i niebezpiecznie, a domy tuż przy ulicy trzęsą się w posadach. Dzisiaj odbędzie się kolejny protest. Mieszkańcy wyjdą na ulicę i zablokują przejście między ul. RzęsnąMapkaMiałkim SzlakiemMapka.Czy w twojej dzielnicy są problemy z ciężkimi pojazdami?

Problem z nadmiernym ruchem ciężkich pojazdów w dzielnicy Rudniki nie jest nowy. Przemysłowy charakter dzielnicy i prosty zjazd z ul. Elbląskiej nie ułatwiają tam spokojnego życia.

Wzmożony ruch generuje hałas i wpływa negatywnie na bezpieczeństwo i okoliczne budynki. Część z nich znajduje się w gminnej ewidencji ochrony zabytków.

Wnioski słane przez mieszkańców do urzędu miejskiego o uspokojenie ruchu w tym miejscu nie przyniosły jak dotąd pozytywnego rezultatu.

Kolejną w tym miesiącu blokadę odcinka drogi, przez którą jeżdżą tiry, zaplanowano 16 listopada w godzinach od 16:00 do 20:00. Docelowy, proponowany przez mieszkańców zjazd znajduje się również od ul. Elbląskiej, ale kawałek dalej. Kolejną w tym miesiącu blokadę odcinka drogi, przez którą jeżdżą tiry, zaplanowano 16 listopada w godzinach od 16:00 do 20:00. Docelowy, proponowany przez mieszkańców zjazd znajduje się również od ul. Elbląskiej, ale kawałek dalej.

Walka o znak, pisma do urzędówMieszkańcy jednak nie dają za wygraną. Kilka dni temu napisali do prezydent miasta i wojewody pomorskiego pismo ponownie domagając się zmiany organizacji ruchu w rejonie ulic Rzęsnej i Miałki Szlak. Chcą ustawienia znaku B-19 zakazującego ruchu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton.

- Codziennie około 100 samochodów ciężarowych przejeżdża przez ul. Miałki Szlak i Rzęsną w drodze na stację benzynową dla tirów prosto pod oknami mieszkańców naszej dzielnicy. Niestety Miasto Gdańsk pozostaje głuche na nasze apele i prośby o zmianę organizacji ruchu w tej okolicy, mimo że jest ona możliwa do wprowadzenia od zaraz - wyjaśnia Dawid Król przewodniczący Zarządu Dzielnicy Rudniki.
 • Ulica Rzęsna i fragment Miałkiego Szlaku od dawna są rozjeżdżane przez samochody ciężarowe.
 • Ulica Rzęsna i fragment Miałkiego Szlaku od dawna są rozjeżdżane przez samochody ciężarowe.
 • Ulica Rzęsna i fragment Miałkiego Szlaku od dawna są rozjeżdżane przez samochody ciężarowe.
 • Ulica Rzęsna i fragment Miałkiego Szlaku od dawna są rozjeżdżane przez samochody ciężarowe.
Jak zaznacza, droga jest nie tylko rozjeżdżana przez tiry, ale naprawiana z publicznych środków w imię interesu prywatnego inwestora, który od kilku lat, 24 godziny na dobę prowadzi parking oraz stację benzynową dla tirów przy ul. Rzęsnej. Rozwiązaniem miałby być zjazd na stację paliw i parking również z ul. Elbląskiej, ale kawałek dalej, bez kolizji ze strefą mieszkalną.

W środę kolejna blokada drogiMieszkańcy w ramach protestu drugi raz w tym miesiącu zablokują przejście w miejscu przejazdu tirów. W dzielnicy pojawiły się ulotki z informacją o akcji.

- Blokada ma na celu wyrażenie sprzeciwu mieszkańców wobec niszczenia dzielnicy przez nadmierny ruch pojazdów ciężarowych - napisano w ulotce.
Blokadę zaplanowano w dniu 16 listopada w godzinach 16-20.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (187)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane