• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tramwaj pełen sztuki kursuje między Strzyżą a Centrum

ŁR
21 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Od siedmiu lat na różnych trasach w sobotę najbliższą Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wyrusza specjalny, bezpłatny literacki tramwaj. W tym roku tramwaj pojedzie na trasie Strzyża - Centrum - w godzinach 15-17. Od siedmiu lat na różnych trasach w sobotę najbliższą Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wyrusza specjalny, bezpłatny literacki tramwaj. W tym roku tramwaj pojedzie na trasie Strzyża - Centrum - w godzinach 15-17.

W sobotę 21 kwietnia, o godzinie 15:06 z zajezdni w Strzyży wyjedzie specjalny tramwaj i przez dwie godziny kursować będzie do centrum Gdańska. Nie dość, że za darmo, to z książkami i fragmentami spektaklu "Tajemnice diamentów" Teatru Miniatura.



Czytasz książki?

W bezpłatnym tramwaju, oznaczonym "Przystanek Książka 2012" i oklejonym plakatami imprezy, będzie funkcjonowała biblioteka. Książki będzie można nie tylko przeczytać, ale też zdobyć podczas licznych konkursów. Książkowy tramwaj to część obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz początek projektu Sztuka Czytania.

- Przystanek Książka tradycyjnie już organizujemy w najbliższą sobotę od daty 23 kwietnia, kiedy przypada Światowy Dzień Książki. W tym roku święto książki organizujemy po raz siódmy - mówi Paweł Radziszewski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, organizatora imprezy. - Co roku koncepcja literackiego tramwaju się zmienia, w tym roku kierujemy ją głównie do dzieci, ale nie tylko. W licznych konkursach będzie można wygrać książki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W tym roku do projektu oprócz stałego partnera - ZKM w Gdańsku, dołączył się Miejski Teatr "Miniatura". W Detektywistycznym Przystanku Książka wezmą udział aktorzy Miniatury - Wioleta Karpowicz, Jacek Majok, Jakub Ehrlich i Piotr Kłudka.

- Z Przystankiem Książka jest nam bardzo po drodze. Nasi aktorzy przeczytają fragmenty "Tajemnicy Diamentów" Martina Widmarka, ale też animując lalki z przedstawienia, zagrają fragmenty ostatniej premiery - "Tajemnicy Diamentów" w reż. Ireneusza Maciejewskiego. Będzie można wygrać różne książki z cyklu "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" z autografem Widmarka i zaproszenia do naszego teatru - dodaje Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura.

Dzięki wieloletniej współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, co roku w podobny sposób obchodzony jest Światowy Dzień Książki w tramwaju. Jest to niezwykła okazja, by miłośnicy literatury mogli zamanifestować swoją obecność w mieście i sami zachęcić do czytania innych. W ostatnich latach gośćmi literackiego tramwaju byli m.in. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Waldemar Nocny, a także wielu znakomitych aktorów, którzy czytali książki pasażerom.

Impreza odbędzie się w ramach Gdańskiej Afery Kryminalnej - festiwalu literackiego, który w dniach 19-21 kwietnia odbywa się w Bibliotece Manhattan. Inauguruje również projekt Sztuka Czytania, który na celu ma łączenie literatury z różnymi dziedzinami sztuki, w tym roku z teatrem.

Rozkład jazdy książkowego tramwaju:

kierunek Centrum:
Strzyża - 15:06, 16:06
Zamenhofa - 15:09, 16:09
Galeria Bałtycka - 15:12, 16:12
Jaśkowa Dolina - 15:16, 16:16
Miszewskiego - 15:18, 16:18
Opera Bałtycka - 15:21, 16:21
Uniwersytet Medyczny - 15:24, 16:24
Dworzec Główny - 15:28, 16:28
Centrum - 15:32, 16:32

kierunek Strzyża:
Urząd Miejski - 15:42, 16:42
Hucisko - 15:44, 16:44
Dworzec Główny - 15:46, 16:46
Uniwersytet Medyczny - 15:50, 16:50
Opera Bałtycka - 15:53, 16:53
Miszewskiego - 15:55, 16:55
Jaśkowa Dolina - 15:57, 16:57
Galeria Bałtycka - 16:01, 17:01
Zamenhofa - 16:04, 17:04
Strzyża - 16:06, 17:06
ŁR

Wydarzenia

Gdańska Afera Kryminalna: Przystanek książka (1 opinia)

(1 opinia)
festyn

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (34) 9 zablokowanych

  • dotacje unijne

    przejazdy powinny byc bezplatne codziennie dosc juz potegi wladzy i przywilejow dla nielicznych z polityki to ludzie maja skorzystac z dotacji unijnych

    • 0 0

  • Wolę tramwaj pełen "Sztuk" (2)

    • 34 4

    • Dobra sztuka w tramwaju to sztuka mięsa. W torbie.

      i jeszcze tramwaik ozdobić tagami i innymi graffiti

      • 0 0

    • Do kruchty!!

      • 2 0

  • Kumulacja tramwajowych atrakcji!

    Miejska Gra Tramwajowa i Przystanek Książka - szkoda, że to 2. przegapiłam.
    Byłam za to wczoraj w tramwaju muzycznym w ramach gry.

    • 1 1

  • niech się władza gdanska weżmie do roboty a nie za czytanie!
    nie tramwaj a taczka z aromatem na nich czeka

    • 1 1

  • Tramwaj pełen pawianów ciągną pasiaste wieprze
    na przystanku stado tapirówi z trudem wdycha powietrze
    Buum! Wielka kraksa na zakręcie
    To hipopotam cierpiąc na wzdęcie
    Uszkodził szyny gromkim pierdnięciem
    Gromadka krukowi wracała z zakupówi,
    Rozsypał się im cały karton żuków,
    Mrówkojad wpadł na jeżozwierza,
    Koala zaprawiacz oczom nie dowierzał
    Czarny goryl, małpy kawał
    Z nóg się zwalił, pewnie zawał
    Skunks nasmrodził tak straszliwie,
    Że spadł z drzewa śpiąc leniwiec
    Draki narobiły kozy
    Ktoś im buchnął korę z brzozy
    A mój kotek Mamrotek spokojnie siknął w wióry
    I pognał do delikatesów podglądać gołe kury

    • 2 2

  • napisze

    ktoś jaka była frekwencja?

    • 0 0

  • (1)

    Sztuką to jest pojechać tramwajem na Przeróbkę bo praktycznie nie ma tam torowiska.

    • 35 0

    • bo tam suną te najszybsze modele

      które praktycznie unoszą się nad torowiskiem, dlatego szyn już nie potrzebują.
      Mam szczęście raz w tygodniu doświadczać takiej podróży.

      • 0 0

  • a a dzień wcześniej nie można było poinformować?! dobrze że o 8mej, a nie za pięć piętnasta (piętnastej?)

    Tramwaj pełen sztuki kursuje między Strzyżą a Centrum

    21 kwietnia 2012, godz. 08:00 (26 opinii)

    • 0 1

  • ...i praw autorskich (4)

    Zastanawia mnie drugi człon "Światowego dnia..."
    Czy rzeczywiście chodzi o prawa w znaczeniu "jestem autorem i chciałbym, żeby wszyscy o tym wiedzieli" czy też o "jestem właścicielem utworu (niekoniecznie autorem) i czerpię z tego korzyści".

    Pod przykrywką określenia "prawa autorskie" często kryje się czerpanie korzyści przez wydawców, z których autor ma niewiele lub nic.

    • 7 1

    • (3)

      Co mam na myśli? Chociażby publikacje naukowe.

      Autor takiej publikacji nie otrzymuje honorarium. Niejednokrotnie musi dodatkowo płacić wydawcy za umieszczenie kolorowych ilustracji. Po opublikowaniu, poza streszczeniem, bardzo często całość tekstu jest płatna.
      Osobie takiej przysługują prawa autorskie (np. w formie cytowań w innych publikacjach), ale już nie prawa majątkowe.

      Dlatego jestem za tym, aby jednoznacznie odróżniać prawa autorskie i prawa majątkowe, także w mowie potocznej.

      • 2 1

      • odpowiedz.... (2)

        Tak to juz niestety jest ze mamy kapitalizm i wolny rynek- i ja nie wyobrazam sobie zeby kazdy autor za darmo mogl publikowac swoje `teksty naukowe` a kazdy wydawca musial to za darmo publikowac - bo jak zapuszcze wzrok w przyszlosc to juz widze oczami wyobrazni gazety pelne naukowych publikacji Antka Macierewicza o katastrofie smolenskiej..................... `naukowe `wypowiedzi jego `wyksztalconych ekspertow` i tym podobne wariactwa!

        • 0 2

        • Jak myślisz, dlaczego nie wykonano dokładnej dokumentacji fotograficznej miejsca katastrofy z wykorzystaniem śmigłowca? Dzisiejsza technika pozwala nawet na wykadrowanie z materiału filmowego interesujących nas szczegółów, zatem zadanie znalezienia przyczyn katastrofy byłoby uproszczone. Dysponując takim materiałem, nie byłoby wątpliwości przykładowo co do miejsca położenia poszczególnych elementów samolotu. Jak fakt niewykonania takiego filmu oceniasz?

          • 0 0

        • Tramwaj pełen sztuki, a twój czerep wypełniony propagandą

          • 1 1

  • sztuka ? po co komu sztuka? chyba, że sztuka mięsa (2)

    • 3 10

    • mileros (1)

      albo sztuka koksiku...

      • 2 0

      • ja palę gazem

        • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane