Fakty i opinie

stat

Tramwaj z Gdańska "przyłapany" na autostradzie

Zobaczyć tramwaj na torowisku to nic wielkiego, ale już na autostradzie - to niecodzienny widok. Panu Łukaszowi się udało.



Jak oceniasz nowoczesność gdańskich tramwajów?

w ostatnich latach stan taboru znacznie się poprawił 28%
nie jest źle, ale mogłoby być zdecydowanie lepiej 38%
jest żle, mimo nakładów tramwaje są zbyt awaryjne 34%
zakończona Łącznie głosów: 2634
Z różnych powodów na gdańskie torowiska nie wyjeżdża obecnie 13 tramwajów. Osiem z nich jest w naprawie, a pięć przechodzi modernizację.

Przypomnijmy, że tylko w piątek w zderzeniach z samochodami uszkodzone zostały dwa składy. Jeden z tramwajów miał kolizję na Marynarki Polskiej na skrzyżowaniu z Narwicką, drugi chwilę wcześniej w okolicy mostu wantowego na Przeróbce.

Mimo to, jak zapewnia rzecznik prasowy Gdańskich Autobusów i Tramwajów, firma wciąż ma rezerwę sprawnych tramwajów potrzebnych do obsługi gdańskich linii.

- Obecnie dysponujemy 124 składami tramwajowymi. W tej chwili w naprawie jest osiem wozów - połowa z nich zostanie włączona do ruchu jeszcze w tym lub na początku przyszłego tygodnia. Kolejnych pięć tramwajów jest w trakcie modernizacji. Do obsługi linii tramwajowych w dni robocze w godzinach szczytu potrzebujemy maksymalnie 109 składów, a zatem wszystkie potrzeby są zapewnione z naddatkiem - uspokaja Alicja Mongird, rzecznik prasowy Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Tak wygląda modernizacja tramwaju prowadzona w gdańskich warsztatach GAiT


Modernizacje tramwajów sprowadzanych z Niemiec trwają nieprzerwanie od kilku miesięcy. Część z nich opuszcza Gdańsk na specjalnych lawetach i jedzie do wielkopolskiej firmy Modertrans, część naprawiana jest na miejscu - w zajezdni na Strzyży.

- Dotychczasowa modernizacja tramwajów nie obejmowała układu napędowego, który ma już swoje lata i powoduje dużą awaryjność tych pojazdów - mówił nam we wrześniu Leszek Krawczyk, dyrektor ds. technicznych w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje. - Ponadto wymianie ulegają wszystkie urządzenia elektryczne, sterowanie oraz pulpit motorniczego.
I to właśnie na taki tramwaj, wracający do Gdańska po modernizacji, natknął się na A1 nasz czytelnik. Pan Łukasz jest fotoreporterem i wykonywał zdjęcia z drona w okolicy autostrady A1.

Do końca tego roku zmodernizowanych zostanie 12 tramwajów. Cała flota sprowadzona z Niemiec (w sumie 62 tramwaje) zostanie przebudowana w ciągu najbliższych czterech lat.

Opinie (145) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.