Fakty i opinie

Trudny czas dla osób bezdomnych w Trójmieście

W Gdańsku i Gdyni ok. 1200 osób pozostaje bez dachu nad głową i mieszka na ulicy.
W Gdańsku i Gdyni ok. 1200 osób pozostaje bez dachu nad głową i mieszka na ulicy. fot. Straż Miejska w Gdańsku

Blisko 900 osób w Gdańsku, 94 w Sopocie i 370 w Gdyni to osoby bezdomne. Ostatnie mrozy sprawiają, że coraz więcej z nich szuka pomocy w którymś z przytulisk. Jedno z nich pomaga także tym, którzy są pod wpływem alkoholu.Czy pomogłe(a)ś kiedyś bezdomnemu?

nie, nie miałe(a)m jeszcze okazji 18%
nie, to nie moja sprawa 25%
tak, raz lub dwa 48%
tak, regularnie pomagam bezdomnym 9%
zakończona Łącznie głosów: 815
Ostatnie mroźne dni i ciągłe opady śniegu są dużym utrudnieniem dla osób borykających się z problemem bezdomności. Na ulicach Gdańska i Sopotu cały czas (w okresie zimowym) kursuje w godzinach wieczornych tzw. autobus SOS. Osobom w potrzebie wydawane są codziennie ciepłe posiłki. Z takiej pomocy korzysta każdego wieczoru od 60 do 120 osób.

Specjalny pojazd zatrzymuje się w kilku miejscach:

 • godz. 19:15 - Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino, w okolicach kościoła,
 • ok. godz. 20:15 - Gdańsk-Przymorze, na pętli autobusowej przy stacji SKM,
 • ok. godz. 21:15 - Gdańsk-Wrzeszcz, na parkingu między rynkiem a komisariatem policji przy ul. Białej,
 • ok. godz. 22:15 - Gdańsk-Główny, w zatoce autobusowej przy kinie Krewetka.


Blisko 1300 bezdomnych w TrójmieścieWedług ostatnich danych w Gdańsku żyje 900 osób bezdomnych. 750 z nich przebywa w noclegowniach, natomiast 150 woli przebywać na ulicy. Najwięcej bezdomnych odnotowuje się na terenie ogródków działkowych, a także we Wrzeszczu i Śródmieściu.

- W Gdyni na ulicach żyje 370 osób bezdomnych, 200 z nich przebywa w schroniskach i noclegowniach oraz 130 na działkach i miejscach niemieszkalnych. Około 40 osób korzysta ze wsparcia w ramach programów wychodzenia z bezdomności- wylicza Marcin Kowalewski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

Domy i ośrodki pomocy społecznej w Trójmieście- Minusowa temperatura utrzymuje się od tygodnia, ale tak naprawdę odmrozić sobie kończyny czy zamarznąć można już przy temperaturach w granicy 3-4 stopni Celsjusza. W naszym regionie jest dość wysoka wilgotność powietrza, co nie sprzyja osobom bezdomnym. Latem, gdy jest cieplej dużo mniej osób bezdomnych korzysta z naszych usług. Jednak zimą jest ich bardzo dużo - mówi Paweł Jaskulski, członek zarządu Towarzystwa św. Brata Alberta.
Kiedy temperatura odczuwalna spada poniżej -5 °C, miasto Sopot we współpracy z Caritasem uruchamia Zimowy Punkt Interwencyjny, który znajduje się w siedzibie Caritasu przy al. Niepodległości 778Mapka. Osoby bezdomne mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (18.00-7.00) w ciepłym pomieszczeniu, przy gorącej herbacie.

W siedzibie Caritasu w Sopocie osoby potrzebujące mogą otrzymać ciepły posiłek, który wydawany jest codziennie. Tam również mogą skorzystać z łaźni oraz otrzymać czystą odzież.

- Pamiętajmy, że gorąca herbata czy zupa, ciepły koc, kiedy na dworze jest siarczysty mróz, może niejednokrotnie uratować życie osobie bezdomnej, ale jest to tylko pomoc doraźna. Pozostawienie takiej osoby na mrozie może doprowadzić do tragedii - mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Dlatego poinformujmy odpowiednie służby, które udzielą kompleksowego wsparcia. Jeśli osoba bezdomna wyrazi zgodę, zostanie skierowana do odpowiedniej placówki, która zapewnia schronienie oraz wyżywienie. Pomoc doraźna jest ważna w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia ale wspieranie żywnościowe czy finansowe osób przebywających na ulicy tak naprawdę im nie pomaga. Powoduje, że pozostają na ulicy i nie chcą zmienić swojej sytuacji.

W ubiegłym roku sopocki MOPS obejmował wsparciem 94 osoby doświadczające bezdomności. Obecnie 36 osób przebywa w placówkach całodobowych a 14 w mieszkaniach chronionych i treningowych. W miejscach niemieszkalnych (np. pustostany, piwnice, śmietniki, działki) przebywa ok. 15 osób. Służby miejskie systematycznie monitorują te miejsca i informują osoby bezdomne o różnych możliwościach wsparcia. Oferują m.in. pobyt w placówkach, które zapewniają schronienie oraz wyżywienie.

Czytaj także: Coraz więcej wyziębionych osób na oddziałach ratunkowych

Nocleg także po spożyciu alkoholuMitem jest, że osoby po spożyciu alkoholu nie mogą zostać przyjęte do noclegowni. Od ponad pięciu lat przy ul. Mostowej 1AMapka w Gdańsku przyjmowane są osoby pod wpływem alkoholu (do 1,5 promila).

- Od lat prowadzimy przy ul. Mostowej Noclegownię Wspierania Potrzebujących "Przystań", do której przyjmujemy osoby pod wpływem alkoholu do 1,5 promila. Oczywiście te osoby nie mogą spożywać alkoholu już w placówce. Jeżeli te osoby nie są agresywne, to bez większego problemu mogą spędzić u nas noc. Obecnie przy ul. Mostowej przebywa około 30 osób bezdomnych. Na ulicach Gdańska takich osób jest około 900 - tłumaczy Paweł Jaskulski.
Noclegownia jest elementem miejskiego systemu pomocy osobom bezdomnym. Głównym elementem działalności jest zapewnienie schronienia osobom wymagającym tego rodzaju wsparcia. Skierowanie do placówki wydaje pracownik socjalny w noclegowni przy ul. Żaglowej. Noclegownia zapewnia schronienie w godzinach wieczorowo-nocnych, środki czystości, środki do odwszawiania, odzież (w miarę możliwości). W placówce istnieje możliwość skorzystania z porady pracownika socjalnego oraz w okresie zimowym z pomocy terapeuty uzależnień i psychologa.

Zgłoś osobę bezdomną dzięki darmowej aplikacji ArrelsZgłosić osobę bezdomną możemy dzięki bezpłatnej aplikacji Arrels, która jest dostępna na telefonach z systemem Android i iOS. Można ją pobrać bezpośrednio ze sklepu operatora. Obsługa aplikacji jest intuicyjna i wymaga od użytkownika jedynie udzielenia krótkich odpowiedzi na kilka pytań.

Aplikacja Arrels jest bezpłatna i nie wymaga zbyt dużego zaangażowania od użytkownika. Jednocześnie może pomóc uratować życie.
Aplikacja Arrels jest bezpłatna i nie wymaga zbyt dużego zaangażowania od użytkownika. Jednocześnie może pomóc uratować życie. fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
- Kiedy pobierzemy aplikację i zechcemy jej użyć, bo właśnie zauważyliśmy osobę bezdomną, za pomocą aplikacji odpowiadamy na pytania: ile takich osób jest, jakiej są płci, gdzie się znajdują, czy posiadają zwierzę. Po kliknięciu, ten pakiet informacji trafia do streetworkerów, osób świetnie wyszkolonych w specjalistycznej pomocy osobom bezdomnym, a my możemy być pewni, że od tego momentu jest ona w dobrych rękach - zachęca Dagmara Rybicka z gdańskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Informacje o osobach w kryzysie bezdomności możemy także kierować do:

Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7:30-15:30, śr. w godz. 8-17, pt. w godz. 7:30-14:30), do Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni przy ul. Działowskiego 11, tel.: 58 662 00 11, adres e-mail: Bezdomnosc@mopsgdynia.pl oraz w Sopocie - Dział Pracy Socjalnej MOPS Sopot, tel. 551 17 10 w godz. 7.30 - 15.30.

Informacje możemy także kierować do:
Straży Miejskiej tel.: 986
Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Opinie (291) ponad 20 zablokowanych

 • (17)

  Miasto ma tyle wolnych lokali,niechay organizuje tam noclegownie,nie widzę problemu.Bezdomność jest straszna i może dotknąć każdego z nas.

  • 85 100

  • nie bezdomność a alkoholizm (6)

   Bezdomni bez nałogu mają zapewnione noclegi i posiłki bez problemu oraz wsparcie przy wychodzeniu z problemu. Alkoholicy, którzy nie chcą z tym skończyć wybierają bezdomność celowo bo to im daje możliwość nieograniczonego picia. Dlatego w ogóle mi nie żal tych ludzi co sobie teraz zamarzają - ich wybór.

   • 56 14

   • Mylisz skutek i przyczynę. (2)

    • 8 5

    • Gdańsk-Główny, w zatoce autobusowej przy kinie Krewetka

     Gdzie to?
     Ani takiej dzielnicy nie ma, ani takiego kina.

     • 1 6

    • Alkoholizm jest główną przyczyną bezdomności a nie odwrotnie.

     Ci którzy tracą dom z innych przyczyn najczęściej szybko znajdują pomoc i z tego stanu wychodzą.

     • 13 2

   • Jest jeszcze depresja, zaburzenia psychiczne i brak umiejętności życia w społeczeństwie. Problemy przystosowawcze.. (2)

    Pomyśl i poczytaj zanim coś walniesz i zrobisz z siebie głupka.

    • 10 9

    • jakie problemy przystosowawcze?

     Oni się świetnie umieją przystosować do każdych warunków - w dowolnie trudnej sytuacji pieniądze na alkohol mają więc na mieszkanie też by mieli gdyby tylko chcieli.

     • 11 5

    • Jednak tacy to już zostają prędzej czy później zauważeni i mają zaraz zapewnioną pomoc. Sam osobiście zajmowałem się takimi przypadkami, których jednak jest tak mało że faktem jest to że główną przyczyną bezdomności, to właśnie alkohol. Również przy prowadzonych badaniach społecznych na przeciągu 10 lat można dojść do wniosku że aby znaleźć się w takiej beznadziei, to jednak trzeba się postarać i to bardzo żeby tak odepchnąć od siebie najbliższych i społeczeństwo. Także również polecam się nie zasiadywać w książkach i wyjść czasem na ulicę albo i spróbować komuś pomóc aby zobaczyć jaka jest różnica między książką a życiem.

     • 6 3

  • (3)

   Svenus ty tak wiecznie udzielasz się na forum widać że jesteś leniem i nigdzie nie pracujesz to weź paru bezdomnych do siebie

   • 36 5

   • (2)

    Sam weź ja teraz na wyrębie w Norłej. Wracam w lato.

    • 2 17

    • Ja to sie zawsze dziwię (1)

     Że na oddziale zamkniętym psychiatrii można używać telefonu..

     • 16 1

     • Myślałem że w. Sierra Leone

      Diamentòw szukasz.

      • 12 0

  • Za lokal trzeba płacić.

   Z jakiego konta miałoby to być? Dlatego są noclegownie, ośrodki itp. kto by tych 'lokali" miał pilnować?

   • 7 1

  • Pozdrowienia dla grubej kaśki tak zwanej kierowniczki ośrodka (1)

   przy Równej i jej patologiczną, złodziejską ekipę bez kompetencji którzy wspólnie i w porozumieniu okradają podopiecznych z rent, emerytur i innych świadczeń

   • 3 0

   • macie tam internet?

    • 1 1

  • Możesz przyjąć jakiegoś bezdomnego proszę bardzo

   • 2 0

  • Ich

   wybór w kwestii chlania, łajdactwa i syfu!

   • 3 0

  • byle nie z moich podatków

   • 0 2

 • ECS i Złoty Nocnik (13)

  powinny ich spokojnie pomieścić. Na coś by się sensownego wreszcie przydały. Pomieszczenia są tam ogrzewane.

  • 110 39

  • Pusty szpital tymczasowy wybudowany i utrzymywany za dziesiątki milionów by był bardziej pomocny. (11)

   Kadara medyczna tam zatrudniona by mogła pomóc takim ludziom.

   • 23 13

   • nadałbyś się na dyrektora w UM z takimi kompetencjami (10)

    lekarza specjalistę posłać do opieki nad bazdomnym, profesora uniwersytetu posłać do sprzątania klatki schodowej a specjalistę IT do sprzedaży warzyw

    • 14 6

    • Mało to takich przypadków jest? (7)

     Ale za to ludzie bez żadnego zawodu dostają po 65k na rękę, ważne że z partii są...

     • 15 5

     • na POmorzu to norma od 20 ponad lat (6)

      i tylko dotować mamy ECS czy stadion albo prywatny klub milionami. rocznie! i zapomniałbym o agencji kosmicznej co ją za Tuska stworzyli aby wynajęli od Gdańska pomieszczenia w parku naukowym i ktoś kosił grubą kasę

      • 11 7

      • Śmieszne jest to, że przez 20 lat, nawet nie zbliżyli się kwotą do tego, co Sasin rozdał swoim w jeden wieczór... (5)

       • 14 8

       • 152 mld zł z kont emerytalnych zabrane przez Tuska i PO (3)

        nie licząc miliardów dla mafii paliwowych, lekowych i vatowskich. PIS natomiast min. 20 mld rocznie oddaje ludziom zamiast mafiom

        • 13 12

       • Kocham, jak słychać kwik o tych 152 miliardów, które poszły do ZUS.

        Sczególnie po tym, jak Morawiecki przytulił wszystko, co tam zostało...

        35 miliardów rocznie znika z VAT od 5 lat, więc wielki sukces :D

        A dziura budżetowa największa w historii Polski i to ponad 120% więcej niż drugie miejsce.

        • 15 10

       • Mafia vatowska z ministerstwa finansów pissowskiego Pionokia okradła Polaków (1)

        • 6 2

       • Taki przekaz z GWna idzie czy TVN?

        jacy durmie w to wierzą?

        • 0 1

       • W ten sposób dał Trzaskowskiemu szanse być prezydentem ale ta sierota wszystko zmarnował.

        • 0 0

    • Gratuluje toku myślenia (1)

     Bałwanku :)))

     • 0 5

     • o-ho widzę, że kierownik UM Gdańsk poczuł się urażony

      opisem swoich kompetencji. do podwładnych mówisz bałwanku czy do żony?

      • 7 4

  • Zawsze zastanawia mnie kim są prości ludzie jak ty, dla których działalność edukacyjna i kulturowa jak ecs to fanaberia,bo ty byl pewnie chcial tylko drogi. Współczuje ci poziomu rozwoju.

   • 0 0

 • Otworzyć dla nich Kościoły (7)

  Niech się zajmą owieczkami

  • 220 39

  • Kościoły są otwarte, zamknięte są synagogi (2)

   • 25 16

   • Kościoły są zamknięte, bo za dużo zgromadzili bogactwa i boją się kradzieży (1)

    • 21 7

    • Są otwarte

     zapraszamy jak jesteś w potrzebie.

     bogactwo natomiast gromadzą od wieków bracia starsi w wierze, ale to przecież wiesz

     • 3 9

  • (1)

   Kościół pomaga ubogim ale pod warunkiem, że jesteś trzeźwy, tak samo jak instytucje publiczne. Alkoholicy i ćpuny gardzą jednak taką pomocą i wybierają ulice.

   • 24 13

   • Kościół pomaga księżom alkoholikom.

    Przy parafiach bywają też kluby abstynencji i na pewno każdy bezdomny też może tam zajrzeć. Zwykle jest kawa, herbata i ciepłe miejsce.

    • 8 1

  • Oni się chętnie zajmują tylko owieczkami do lat 12

   • 11 6

  • Amebo umysłowa kościół jest świątynią!!!I nigdzie na świecie niema w nich noclegowni!

   I jeszcze jedno dzbanku caritas w trójmieście co dziennie prze 365dni w roku wydaje 2 posiłki dziennie dla nich!!
   Ale zapytaj sie dzbanku POkolityków dlaczego nie otworza swoich biur dla bezdomnych i molochów urzedasów

   • 2 2

 • Silny mróz, wiem że bezdomny (20)

  leży na klatce, na mojej wycieraczce. Sąsiad chciał go wyprosic, ale mówię: mróz, z jakiegos powodu nie poszedł do noclegowni, korona mi z głowy nie spadnie jesli on tu przenocuje. Rano. Nalane w kącie klatki tak, że przejść się nie da. Także dzięki bardzo. Nigdy więcej

  • 220 8

  • A pomyslales gdzie mial siusiu zrobic? (9)

   Masz wc w bloku na klatce? Nie wyszedl na dwor bo by nie mial szans wrocic noca bo przez domofpn by nie wrocil. A bal sie ze jak blokuje drzwi to ktos je zamknke i nie bedzie mial szans wrocic. Postaw sie w jego sytuacji zanim ppwoesz nigdy więcej.

   • 16 129

   • a klatka schodowa to przechowalnia osób bezdomnych? (1)

    czy może w/g ciebie miejsce publiczne do spotkań przez gimbaze, gdzie później sprzątaczka ma pełne ręce roboty ???
    widać duże doświadczenie u ciebie w pomocy bezdomnym - głównie w internecie

    • 38 4

    • O czym raczysz bredzic?

     Ktos udostepnil miejsce na klatce bezdomnemu, swiadomie, przy czym zapomnial, ze bezdomny to zywa istota i ze musi czasem się wyproznic. Mogl zatem dac bezdomnemu wiadro, a rano po nim posprzatac, bo to on bezdomnemu umozliwil nocleg w tej przechowalni osob bezdomnych. Nie dal wiadra, a posprzatac musial i tak, bo, jak już stoi wyżej napisane, to on odpowiada za pobyt bezdomnego w części wspólnej budynku.

     • 6 17

   • Najlepszy duży termos ,od litra w gorę (3)

    Wystarczylaby duża plastikowa butelka z wyciętym otworem.Jeżdżę na tirach ,prawie każdy kierowca tak robi,wielu ma litrowe termosy do takich potrzeb i to jest najlepsza toaleta.Kto będzie się specjalnie rozbudzał w nocy ,trzeba ubrać buty,kurtkę itp.a jeszcze można w leb dostać jak wyjdziesz taki zaspany z kabiny w środku nocy.A tu termosik raz dwa zakręcasz szczelnym korkiem ,rano wylewasz i myjesz go i gitara gra.

    • 29 2

    • ..

     No i z rana masz herbatkę z termosu :D

     • 15 5

    • Są też przenośne kubełki. Turystyczne.

     • 8 0

    • Gorzej jak kierowcą jest kobieta,to dopiero w nocy problem jak się zachce w mrozie ,

     • 3 0

   • Nie ma sytuacji bez wyjścia.

    • 4 0

   • opanowanie zamykających się drzwi jest w zakresie intelektualnym nawet pijaka

    więc nie gadaj bzdur, mógł se kamieniem te drzwi przytrzymać, albo wsadzić między drzwi a framuge czapkę, cokolwiek. Nie leżał tam przecież nagi. Odlał by się przynajmniej na trawnik obok klatki i nie byłoby aż takiego problemu. Czy ty w ogóle myślisz?

    • 22 1

   • Zaproś następnym razem do siebie, do swojej willi. Niech użyje sobie biedak..

    • 1 0

  • nie wystawiłeś pustej butelki

   też byś nie wygrał z fizjologią

   • 5 36

  • się ciesz że ci klamki nie obsmarował czekoladą :)

   ich trzeba gonić jak tylko zobaczysz, raz pozwoliłeś i jeszcze pójdzie w świat info, że masz pod drzwiami miejsce przyjazne żulom

   • 66 2

  • a z jakiego powodu nie poszedł do noclegowni? (1)

   bo pijanych tam nie przyjmują ;)

   • 29 3

   • przecież napisali w artykule że przyjmują

    do 1,5 promila

    • 7 0

  • (1)

   Dobrze że mieszkam w trzypiętrowym bloku i nie ma w nim bezdomnych. Współczuję ludziom mieszkającym w wysokich blokach, bo sama kiedyś w takim mieszkałam. Nigdy więcej, jeden wielki syf.

   • 15 2

   • Będą i u Was,

    dwa dni temu spał w przedsionku banku na Kołobrzeskiej- duża ciepła sień z dwoma bankomatami . Zaproponowałam transport do noclegowni i jedzenie, odmówił, a na jedzenie żachnął się. Załatwił się też tam (2), no, ale przez ubranie. Bieda, że nie chcą iść do noclegowni- prysznic, wymiana ubrania na czyste, noc w czystym ciepłym łóżku.

    • 0 0

  • Było go do domu zabrać.

   On nie bez powodu znalazł się na ulicy. Wcześniej siusiał gdzie popadnie w domu swojej matki lub żony, a do noclegowni nie poszedł bo tam trzeba być trzeźwym.

   • 15 3

  • Niestety to norma... z jakiś powodów oni jednak są na ulicy.
   Teściowie pomagali takiemu jednemu ale robił się coraz bardziej roszczeniowy... Proszenie żeby nie załatwiał potrzeb fizjologicznych i nie palił na klatce pomagały tylko jak był trzeźwy... no i pomoc się skończyła.

   • 14 0

  • Silny mróz, wiem że bezdomny

   żeby tylko nalane a kupa przykryta gazetą i puszki po piwie.

   • 4 0

  • u nas

   niestety postawił klocka.Nigdy więcej - wiadro wody i wypad.

   • 2 0

 • I właśnie od tego jest Kościół katolicki (31)

  Żeby zająć się ludźmi którzy tego potrzebują. Dać im wsparcie nie tylko duchową ale i materialną.

  • 128 36

  • To głównie kościół katolicki pomaga takim ludziom. (17)

   • 34 12

   • W jaki sposób? (15)

    • 13 14

    • poguglaj leniu (14)

     zacznij od Caritas

     • 22 7

     • No wyguglałem. (11)

      Pierwsze co wyskakuje przy szukaniu noclegowni Caritas, to ośrodek wczasowy pod Toruniem...

      • 11 14

      • i czemu klamiesz? Stacja Opieki. NZOZ. Caritas Diecezji Gliwickiej (10)

       potem kolejne w poszczególnych diecezjach.
       btw, a ja jak guglam Owsik to wyskakuje robak pasożytniczy. naprawdę.

       • 16 9

       • Przepraszam, bezdomny z Gdańska ma do Gliwic jechać? (9)

        Gdzie w promieniu 50km od Gda jest jakakolwiek noclegownia prowadzona przez Caritas?

        I co ma Owsiak do rzeczy?
        On się zajmuje sprzętem dla szpitali...

        • 15 13

       • jak jest taki wymagający, że potrzebuje koniecznie noclegownie caritas (8)

        to musi gdzieś jechać, bo w Gdańsku takiej rzeczywiście nie ma. są inne i pewnie dlatego caritas takiej nie prowadzi. prowadzi za to dom samotnej matki dla kobiet w trudnej sytuacji. i dużo innych inicjatyw- świetlice, paczki na święta itd. takie czepianie się, że akurat w Gdańsku nie ma noclegowni caritas jest bardzo słabe, bo kościół robi dużo więcej niż np państwo. no, ale jak się chce przyczepić, to zawsze znajdzie się powód.

        • 1 3

       • Przypominam, że ten wątek zaczął się od tekstu: (7)

        "To głównie kościół katolicki pomaga takim ludziom." pod artykułem o bezdomnych.

        A wychodzi, że "głównie" oznacza w sumie "wcale".

        • 5 1

       • masz szereg inicjatyw kościoła katolickiego (6)

        wyżej, ale dla Ciebie to' wcale', bo nie ma noclegowni caritasu w gdańsku. słabe to bardzo.

        • 0 1

       • Jeszcze raz pytam, czemu próbujesz zjechać z tematu? (5)

        Powiedziane było że kościół pomaga trójmiejskim bezdomnym, okazało się, że nie pomaga, a Ty tu z samotnymi matkami wyjeżdżasz.

        • 5 0

       • Napisane było, a nie powiedziane, (4)

        że kościół katolicki głównie pomaga takim ludziom. Bo pomaga, akurat w trójmieście nie noclegownią, ale np. posiłkami (stołówka w sopocie), a globalnie również i noclegami. a samotne matki byłyby bezdomne gdyby nie ten dom. także nie ja 'próbuje zjechać z tematu', a próbuje rozszerzyć Twoje ciasne myślenie, wg którego jak nie ma w Gdańsku noclegowni caritasu to już kościół nie pomaga ;)

        • 0 0

       • Jest różnica między "robi cokolwiek", chociaż to i tak prawie nic (3)

        A "To głównie kościół pomaga".

        • 0 1

       • masz swoje 'prawie nic' (2)

        https://www.caritas.gda.pl/placowki/
        i zamilcz człowieku, bo wstyd tak biadolić.

        • 0 0

       • A teraz wymień mi placówki z tej strony, które pomagają bezdomnym. (1)

        O tym od początku mówię.

        • 0 0

       • Caritas każdej diecezji pomaga bezdomnym

        Jesteś w potrzebie to zadzwoń i zapytaj

        • 0 1

     • caritas to akurat wałek jakich mało (1)

      jak te całe unicefy i t.p.

      • 5 3

      • nie myl z Owsiakiem ani młodym Tuskiem w Amber Gold

       Caritas działa w wielu państwach

       • 1 3

   • Kosciol buahahaha

    Wez czlowieku nie badz zalosny.

    • 9 3

  • (7)

   Caritas w tamtym roku zebrał 100 mln, to 2x więcej niż WOŚP, więc wiesz. Kościół to nie tylko Rydzyk i Jankowski.

   • 17 5

   • Oj, za dużo religii, za mało matematyki. (6)

    186133610 * 2 = 100000000?

    • 3 7

    • porownujesz 2019 z 2020 (5)

     ile wydano vs ile zebrano. Owsiak wydaje tylko część - sprawdz ich stan konta

     • 8 2

     • "Caritas w tamtym roku zebrał 100 mln, to 2x więcej niż WOŚP" (4)

      Zeszły rok to 2020... Zebrał znaczy zebrał...

      Kościół Katolicki nie wydaje nawet promila swoich przychodów na pomoc, więc nie wiem czy powinieneś z tym argumentem w ogóle startować.

      • 12 12

      • Uzasadnij (1)

       oskarżasz, że
       "Kościół Katolicki nie wydaje nawet promila swoich przychodów na pomoc,"
       zatem udowodnij. skąd taka wiedza?

       • 2 2

       • Z prostej kalkulacji.

        Dochody kościoła z samej "pomocy" państwa to prawie miliard rocznie.
        Ile do tego zbierają na tacę, nikt nie wie.

        A teraz spójrzmy na rozliczenie Caritasu (2019, bo 2020 nie opublikowali jeszcze):
        Wydatki na fundusz statutowy: 51 553 095,59

        W sumię muszę Ci przyznać rację i się poprawić.
        Kościół nie wydaje nawet procenta, nie promila swoich przychodów na pomoc :)

        Czy coś to zmienia?
        Sam zdecyduj.

        PS. W zeszłym roku Rydzyk dostał od państwa 64mln pln. Daje do myślenia, nie?

        • 3 0

      • bzdura, akurat Caritas jest najwydajniejszy (1)

       jeśli chodzi o zagospodarowanie środków na cele charytatywne. Od lat prowadzi. Pamiętam ranking z 2010 roku zdaje się, potem nie śledziłem, było to ponad 95% zebranych środków

       • 2 2

       • Tyle że Caritas w praktyce nie jest odrębną jednostką.

        Jak przepiję 95% zebranych pieniędzy, a 5% przekażę na moją fundację pomocy bezdomnym, która z kolei przekaże 100% tego na cele statutowe, to jaka jest moja wydajność?

        • 2 0

  • stolec prawda

   od tego jest państwo. tylko najpierw trzeba dać sobie pomoc.

   • 7 0

  • ktorego oni nie oczekują ani nie chcą, zrozum to marcinie dobra duszyczko

   • 4 0

  • Brak słów

   Kościoły już po ostatniej mszy zamknięte na cztery spusty.Taka powierzchnia się marnuje w miarę ciepła w nocy,a ludzie umierają z zimna.Jak to się ma wedlug nauk Boga ktory ostatnie szaty by oddał żeby pomoc drugiemu.A wystarczyłoby aby w nocy jeden ksziądz zawsze był w nocy w kościele żeby przypilnować żeby nie kradli i oddawali potrzeb,tacy co by tam spędzali noc.W takiej parafi księży dużo to każdemu by wypadł raptem 2 godzinny dyżur w nocy.A le wiadomo jaki jest ksiądz ,rozpasany ,wygodny i ma biednych ludzi tam gdzie światło nie dochodzi.W końcu nie płacą zusu,podatkow ,mieszkania jedzenie mają za freeee ,zarabiają jeszcze kupę kasy a nawet na taki maly gest z ich stony ich nie stać.Jest wiele branż w Polsce że trzeba pracować w nocy i nie dwie godziny a całą noc a jeszcze trzeba płacić zus,za jedzenie ,mieszkanie ,ale kler tego nie widzi,a na kazaniach prawi o milosierdziu do drugiego człowieka.Po prostu obłuda,rozpasanie i zaklamanie ,ale ten na górze kiedyś ich rozliczy.

   • 14 4

  • jak mam to daje na ofiare w kościele

   bo wiem że ludzie świeccy pomogą tym którzy tej pomocy potrzebują, mimo opinii które krążą w podłym świecie.

   • 0 0

  • Tylko w Gdańsku sie takie dzbany rodzą? Od tego by materialnie wspierac jest urzad miasta i panstwo!

   • 1 1

 • Bezdomność czy nieudolność? (7)

  Wielkość Polaków jest bezdomna czyli nie ma prawa do własnego lokum np. przez całe życie są na wynajmie a Ci co są na ulicy to nieudolni którzy nie chcą pracować i żyć w godniejszych warunkach. Przeważnie uzależnienie od alkoholu jest tym powodem ale nie zawsze.

  • 90 32

  • Jak w kazdym przypadku , ludzie sa różni (5)

   Kilka lat temu , na zaspie w wieżowcu , nocował bezdomny. Moja babcia się z dobroci serca rano zanosiła mu kawę. Pan tak pomieszkiwał przez kilka tygodni. Babcia spotkała tego pana , a raczej Pan ją zaczepił, jak była na spacerze . Podziękował za miły gest. Ma teraz prace , wynajmuje gdzieś pokój , wychodzi na prosta. Życie płata różne figle,nie każdy bezdomny jest leniwym pijakiem, któremu takie życie odpowiada i nie ma zamiaru nic z nim zrobić.
   Miłego dnia

   • 34 6

   • Zapraszam do ośrodka Św. Alberta na wycieczkę (4)

    w celu oceny osób tam mieszkających. Każdy szczęśliwy, na papieroski stać, jedzą za nasze i nie mają zamiaru się zmieniać, bo nic nie muszą robić, a mają wszystko. Zmienisz trochę punkt widzenia.

    • 16 6

    • No patrz, a w Skandynawii potrafili wyciągnąć bezdomnych z bezdomności dając im mieszkania. (2)

     • 6 4

     • W Skandynawii wszystko potrafią (1)

      tylko strach po Malmö chodzić po nocy, bo się już nie wraca.

      • 9 2

      • Tak samo strach, jak i po Oruni, czy Nowym Porcie.

       Nawet te słynne gwałty jakimś cudem nie przekraczają połowy tego, co jest w Polsce...

       • 3 3

    • Nie pisz glupot i im nie zazdrość.Zawsze możesz rzucić pracę ,zmienić swoje życie i spróbować zostać takim bezdomnym.Ciekawe ile byś wytrzymał

     • 7 1

  • To czasami ludzie bojący się życia.

   • 3 0

 • Jutro juz wiosna (2)

  Roztopy i słoneczko

  • 27 6

  • (1)

   To nie żadna wiosna tylko przez następne miesiące chlapa,deszcz i wiatr.Prawdziwa wiosna zaczyna się jak drzewa zaczynają się zielenić a to dopiero w Maju.

   • 3 0

   • Tak?

    • 0 0

 • A jak (2)

  będę miał powyżej 1,5 promila to mnie nie przyjmą i zamarznę pod płotem. Super

  • 17 36

  • Zasady znasz. Pijesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Jakiekolwiek byś sobie powody wymyślał i obwiniał innych - to Ty pijesz.

   • 40 2

  • jak będziesz miał 1,5 promila to wylądujesz na wytrzeźwiałce

   bezmózgi edzio-pedzio

   • 4 6

 • wiekszosc bezdomnych to zwykle lenie- nie wszyscy (13)

  Ci którzy chcą się ogarnąć to sobie radzą, niech mi nikt nie pierniczy.
  jeśli komuś tak zależy na pomocy to niech przyjmie bezdomnego do siebie i stwierdzi za chwile, że w większości to zwykłe leniwe fleje.

  • 110 20

  • O panie (9)

   Widze ze znasz wiekszosc bezdomnych skoro takie opinie wypisujesz. Zatrudnij bezdomnego bez adresu . Schorowanego i pewnie uzaleznionego od alku. Oni nie maja szansy na prace bo nikt im jek nie da.

   • 12 25

   • tak, każdy dziś pracodawca prosi o meldunek i skierowanie do pracy (5)

    • 13 3

    • Ale prosi o niestraszenie współpradcowników smrodem. (3)

     O co bezdomnemu wcale nie jest łatwo.

     • 10 1

     • no tak (2)

      bo to wielki trud pójść do noclegowni wziąć prysznic i uprać ciuchy. Prysznice, pralnie, kosmetyki i chemię do prania zapewnia im noclegownia, nie ponoszą żadnych kosztów. Jeśli ciuchy są zniszczone to też znajdą się używane w dobrym stanie z darów. Tylko trzeba chcieć się ogarnąć a nie chlać pod sklepem.

      • 22 2

      • Jak fajnie się teoretyzuje sprzed komputera w ciepłym pokoju, co nie? (1)

       • 9 14

       • napewno fajniej niz chlanie i cpanie i spanie na klatce ;P

        • 13 2

    • Żaden meldunek, tylko dane do korespondencji

     • 0 1

   • (1)

    W dzisiejszych czasach to 45-latka zdrowego już nie chcą przyjmować do pracy bo za stary ,chorowity i małowydajny.

    • 5 4

    • Prawie każdy dziś pracujący jest na coś chory

     Renty nie dają, z czegoś trzeba żyć

     • 3 0

   • Znałam wielu bezdomnych, pomagałam

    Większość (nie wszyscy, ale naprawdę tzw.zdecydowana większość), to nie ofiary sytuacji losowych, ale własnych decyzji- skonfliktowani z rodziną z powodu picia, a na leczenie nie pójdą. Pan śpiący u nas w śmietniku miał pokój do mieszkania u siostry w mieszkaniu- czysto, ciepło, obiad codziennie podany, warunek- nie pij lub idź do Poradni Leczenia Uzależnień. Pokłócił się kiedyś o to, ,,uniósł honorem", wyszedł i stał się bezdomnym. Czeka aż siostra go przeprosi. Do noclegowni - chciałam go zawieźć, odmawiał uparcie. Teraz pomagam zwierzętom, pomoc chętnie przyjmują.

    • 11 0

  • I co? (1)

   21wiek bezrobotni nieroby w innych krajach mają więcej aniżeli nocleg i posiłek tylko u nas każdy jeden wilkiem na drugiego zerka....

   • 4 4

   • Dlatego jak jakiś bezdomny ma trochę rozumu to powinien od razu zrobić wszystko żeby znależc się na zachodzie ,chociaż w Berlinie.Tam być bezdomnym w porownaniu do Polski to porównanie jak słonia do mrowki.Na samym zbieraniu butelek zarobisz więcej niż u nas w pracy .

    • 2 1

  • Wielu z nas, ciężko pracujących, to osoby schorowane, z bólem też trzeba pracować

   Mój mąż też nie ma adresu, a pracuje.

   • 1 0

 • Lokalna platforma zabrala im mieszkania? (15)

  • 42 41

  • Akurat to niejaki Kaczyński stworzył mafię czyścicieli kamienic.

   • 13 14

  • (10)

   Gdzie mieszka Monika Olejnik?
   Sprawę z kamienicą, w której mieszka Monika Olejnik nagłośnił program TVP "Alarm" i opisał "Super Express". Chodzi mianowicie o budynek przy al. Szucha 16 w Warszawie. Jest to miejsce z dość ciekawą historią. Zostało zbudowane przed wojną przez Oficerską Spółdzielnię Mieszkaniowo-Budowlaną. Oddano go do użytku gdzieś w okolicach 1936 roku. Mieszkali w niej generałowie oraz pułkownicy służący Józefowi Piłsudskiemu. W mieszkaniu na trzecim piętrze 2 kwietnia 1939 r. trzykrotny premier i marszałek Sejmu ppłk Walery Sławek strzelił sobie z browninga w głowę dokładnie o 20.45, czyli o godzinie, w której w 1935 roku zmarł Piłsudski. W czasach PRL na chwilę zadomowił się w tym miejscu I sekretarz kc pzpr wiesław Gomułka. W 1954 roku kamienicę przejął Skarb Państwa.
   Według programu TVP 150-metrowy apartament prowadzącej "Kropki nad i" miał należeć wcześniej do adwokat Aliny D., czyli matki Jakuba R., byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomości w ratuszu, który posiadał biuro w kamienicy. Z kolei Alina D. kupiła mieszkanie w 1984 roku od rodziny generała Władysława Ciastonia. Mecenas broniła Ciastonia w procesie o zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. Obecnie kobieta wraz ze swoim synem przebywają w areszcie w związku z aferą reprywatyzacyjną.
   Szucha 16: Monikę Jaruzelską, modelkę Anję Rubik, dyrektora programowego TVNu Edwarda Miszczaka oraz dziennikarza Jarosława Gugałę z Polsatu

   • 10 5

   • A willę na Żoliborzu to Rajmund Kaczyński od kogo dostał mi za jakie zasługi ? (1)

    Komu ją wcześniej zarekwirowano ?

    • 12 8

    • I to nie przez siedmiu pośredników, tylko bezpośrednio od władz

     ale przecież nie wolno źle mówić o Słońcu Narodu ani jego rodzinie. Jak w Korei Północnej.

     • 9 4

   • Hmm, ale co to ma do rzeczy?

    Nie można sobie kupić mieszkania?

    • 4 2

   • I oto widac kto sie przyczynia do bezdomności (6)

    Wywalono mieszkańców na bruk , PO to aby UBectwo i antypolska szczujnia miała luksusowe, w centrum Warszawy . "stokrotka " i Miszczak są tego przykładem .SIeć POwiązań bolszewii mówi samo za siebie.

    • 2 5

    • A tak. (5)

     PO wywaliło mieszkańców na bruk w 1954.

     • 4 4

     • Nie w 1954 a za czasów nierządów PO w Warszawie . (4)

      w 1954 przejeła bolszewia. A POstkomuna i jej złodzieje kamienic wyrzuciła z nich mieszkanców którzy zyli w nich od 1945 albo i wcześniej . Kamienica przy Noakowskiego ukradziona przez szmalcowników z rodziny Gronkiewicz, Która jako zamieszana rodzinnie w to złodziejstwo walnie się do tego przyczynila jako materialnie zainteresowana. Rączka w rączkę współpracowała z mafią kradnąca Warszawskie nieruchomości .

      • 3 4

      • Ale żeś trafił, zapomniało się jak powstała mafia czyścicieli kamienic? (3)

       Dramat Brzeskiej, jej rodziny i innych mieszkańców kamienicy przy ul. Nabielaka 9 zaczyna się w styczniu 2006 roku. Mirosław Kochalski, ówczesny sekretarz m. st. Warszawy z ramienia PiS, podejmuje decyzję reprywatyzacyjną. Na jej mocy kamienica zostaje przekazana trojgu spadkobierców dawnych właścicieli i znanemu kupcowi roszczeń Markowi M. Ten część praw do nieruchomości nabywa za bezcen od innych spadkobierców (jest on już oskarżony o próbę oszustwa przy innej reprywatyzacji). Nowi właściciele podwyższają czynsze lokatorom, od których żądają też pieniędzy za bezumowne korzystanie z lokali.

       Od siebie dodam, że Kochalski był sekretarzem Kaczyńskiego kiedy rządził Warszawą, jakby ktoś nie wiedział.

       • 4 2

       • Aleś trafił !! (2)

        Kaczyński był prezydentem w Warszawie od 18 listopada 2002 do 22 grudnia 2005 kiedy się zrzekł stanowiska. i on sam zabraniał reprywatyzacji nieuchomości wraz z lokatorami . Prawdziwy bandytyzm zaczął sie po zakończeniu jego prezydentury , czyli jak wspomniałes , Brzeską zamordowano w 2006 roku. Przejecie prezydentury przez Platforme uruchomiło lawine oszustw terroru, wyrzucania na bruk , i zwyklego złodziejstwa przy aprobacie i współuczestnictwie Walców.

        • 1 1

       • A kto rządził między grudniem 2005, a grudniem 2006, kiedy stanowisko objęła HGW? (1)

        Kazimierz Marcinkiewicz, jako komisarz z nadania Kaczyńskiego.

        • 4 1

       • No i co z tego . Był tylko zarządcą komisarycznym i kompletnym niewypałem POlitycznym

        W 2007 odszedł z Prawa i Sprawiedliwości. Informacja o jego rezygnacji z członkostwa w PiS miała być nieupubliczniana przed 21 października 2007. Od 2007 deklarował głosy wyborcze na Platformę Obywatelską. W lutym 2013 wraz z m.in. Romanem Giertychem i Michałem Kamińskim założył think tank Instytut Myśli Państwowej. CZym te "myśli skutkowały , to wszyscy wiemy).Współpracował z bankami spekulujacymi polska walutą , przyczyniając sie do ogromnych strat finansowych. Zwykły złodziej i zdrajca . Niewiele różnił sie od Nowaka . Wstąpił i współpracował z najbardziej złodziejska zorganizowana grupą przestępczą jaka jest Platforma Okupacyjna.

        • 1 2

  • to typowe tak jak w Warszawie kasta i zbiry

   • 4 0

  • Nie.zrobił to rządzący pis (1)

   • 4 2

   • I tłumacz jak chłop krowie na rowie

    a ten jak mantre . Całkiem ci tvn pranie mózgu uskutecznił.

    • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.