• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzy lata czekania na fontannę. Brzeźno zyska nową atrakcję przy Domu Zdrojowym

Krzysztof Koprowski
3 lutego 2024, godz. 12:00 
Opinie (132)
Fontanna została wybrana przez mieszkańców jesienią 2020 r. w głosowaniu na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Jednak dopiero w bieżącym roku doczeka się realizacji. Fontanna została wybrana przez mieszkańców jesienią 2020 r. w głosowaniu na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Jednak dopiero w bieżącym roku doczeka się realizacji.

To już niemal pewne - mieszkańcy Brzeźna wreszcie doczekają się fontanny na skwerze w pobliżu Domu ZdrojowegoMapka. Przetarg na prace budowlane trzeba było powtórzyć aż trzykrotnie, a ostatecznie wybrana oferta przekroczyła znacznie budżet rezerwowany na ten cel. Inwestycja została wybrana przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim.Czy należało zwiększyć budżet na budowę fontanny?

Budowa fontanny na skwerze przy Domu Zdrojowym to projekt wybrany przez mieszkańców podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim jesienią 2020 r. Jej realizacja wciąż nie może jednak dojść do skutku ze względu na unieważnione postępowania przetargowe.

Dopiero w trzecim podejściu wpłynęła oferta, która został zaaprobowana przez urzędników: Firmy Budowlano-Drogowej Prasbet z Grudziądza na kwotę ok. 578 tys. zł.

W przetargu złożono jeszcze jedną ofertę na kwotę ok. 681 tys. zł - spółki Hydro-Mag z Chmielna.


Fontanna zajmie środkową część kompozycji roślin na skwerze. Fontanna zajmie środkową część kompozycji roślin na skwerze.

Ponad trzykrotne przekroczenie budżetu na budowę fontannyWyboru wykonawcy dokonano, mimo znacznego przekroczenia budżetu rezerwowanego na ten cel w wysokości prawie 179 tys. zł. Termin wykonania zamówienia określono w przetargu na 26 tygodni, czyli około pół roku od momentu podpisania umowy z wykonawcą robót.

Wybór wykonawcy z ceną znacznie przekraczającą budżet celowy jest niejako wymuszony zasadami Budżetu Obywatelskiego, zgodnie z którymi projekt powinien być zrealizowany w ciągu dwóch lat od wyboru przez mieszkańców.

Należy przy tym zaznaczyć, że pomysł budowy fontanny zyskał największe poparcie wśród tzw. projektów dzielnicowych w Brzeźnie - oddano na niego 1025 głosów. Na etapie wniosku do BO przedsięwzięcie budowlane wraz z dokumentacją techniczną wyceniono na kwotę ok. 210 tys. zł.

Podróż w czasie na Wybrzeże przed wybuchem wojny Podróż w czasie na Wybrzeże przed wybuchem wojny

Wodotrysk uatrakcyjni skwer zlokalizowany przy wejściu na plażę. Wodotrysk uatrakcyjni skwer zlokalizowany przy wejściu na plażę.

Od zmiany koordynatora inwestycji do wyboru wykonawcy robótW lipcu 2021 r. zadanie przekazano do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, choć pierwotnie inwestycja miała być koordynowana przez miejską spółkę Gdańskie Wody.

W lutym 2022 r. podpisano umowę z projektantem - spółką Arkon Atelier z Gdańska, która zaproponowała kwotę prawie 31 tys. zł za dokumentację.

W październiku 2023 r. unieważniono pierwszy przetarg ze względu na przekroczenie budżetu na inwestycję. Wpłynęły trzy oferty w wysokości od ok. 721 tys. zł do prawie 972 tys. zł. Miesiąc później unieważniono kolejne postępowanie z ofertami na kwotę 615 tys. zł oraz ok. 790 tys. zł.

Miały być dwie fontanny, nie ma żadnej. Fiasko wodnych inwestycji w centrum Gdańska Miały być dwie fontanny, nie ma żadnej. Fiasko wodnych inwestycji w centrum Gdańska

Najnowsze, trzecie postępowanie rozpisano w grudniu 2023 r., zaś otwarcie ofert nastąpiło 5 stycznia. Dopiero na początku lutego podjęto decyzję o wyborze wykonawcy robót i zarazem zwiększenia budżetu.

Trójmiasto w Budowie. Nowe oblicze brzeźnieńskich bud Trójmiasto w Budowie. Nowe oblicze brzeźnieńskich bud

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (132)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane