• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trzykrotny wzrost kradzieży katalizatorów. Najwięcej na Przymorzu

MKo
22 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Tylko w 2021 r. na ulicach Gdańska doszło do 440 odnotowanych przez policję kradzieży katalizatorów. W 2020 roku było ich 144. Tylko w 2021 r. na ulicach Gdańska doszło do 440 odnotowanych przez policję kradzieży katalizatorów. W 2020 roku było ich 144.

Ze 144 do 440 wzrosła roczna liczba kradzieży katalizatorów w Gdańsku, najwięcej ginie ich na Przymorzu, a najmniej w Oliwie. Przestępstw jest jednak więcej, bo nie wszystkie incydenty są zgłaszane policjantom. Nasi czytelnicy wskazują, że złodzieje są coraz bardziej zuchwali, najpierw robią w biały dzień rekonesans, a następnie wracają w to samo miejsce - nawet po kilka razy. W ubiegłym roku sprawcom udało się postawić 30 zarzutów.Jak najlepiej chronić auto przed złodziejami?

O skali kradzieży katalizatorów, a więc części samochodu, którą stosunkowo łatwo z niego wyciąć i jeszcze łatwiej sprzedać w skupie złomu, przekonujemy się śledząc Raport z Trójmiasta. Nie ma tygodnia, by czytelnicy nie informowali nas o kolejnych - skutecznych bądź nie - próbach kradzieży elementów układu wydechowego.

Wiosną ubiegłego roku informowaliśmy, że tylko w 2020 r. gdańscy policjanci odnotowali 144 takie kradzieże. Do sprawy wracamy, bo teraz skala jest już trzykrotnie większa! W całym 2021 r. takich zgłoszeń było bowiem 440.

Katalizatory giną na terenie całego miasta. Tylko w Raporcie w ostatnich kilku miesiącach otrzymaliśmy zdjęcia lub nagrania z:


Złodzieje robią rekonesans i typują autaAle swoje sposoby mają też złodzieje. Jak wynika ze zgłoszeń, jakie otrzymaliśmy, sprawcy najczęściej wybierają samochody zaparkowane w tym samym miejscu od dłuższego czasu.

W wytypowaniu takiego pojazdu pomaga im wcześniejszy rekonesans - jeśli w nocy wrócą i auto nadal stoi w tym samym miejscu szanse na skuteczną kradzież rosną.

To, co łączy te zgłoszenia to fakt, że najczęściej sprawcy kradzieży nie dokonują ich w pojedynkę - bywa (tak jak na Częstochowskiej w Gdańsku), że do dwu-trzyosobowej grupy dla niepoznaki dołącza młoda kobieta.

 • Mieszkańcy stają się coraz bardziej czujni. W tym przypadku jeden z nich zauważył mężczyzn spacerujących po parkingu i zaglądających pod samochody. Kilka dni później z kilku aut na tym parkingu wycięto katalizatory.
 • Często łupem złodziei padają wraki i samochody dłużej zaparkowane w jednym miejscu.
 • Złodzieje radzą sobie na różne sposoby. Gdy nie mają profesjonalnych narzędzi auta podpierają na cegłach.
 • Jeśli auto długo stoi w jednym miejscu szansa, że zostanie okradzione wzrasta.
 • Bywa, że w pośpiechu złodzieje pozostawiają na miejscu przestępstwa swoje narzędzia. Na zdjęciu porzucony lewarek służący do podniesienia auta.

Najwięcej kradzieży na Przymorzu, najmniej w OliwieCzasem jednak nie wszystko idzie po ich myśli. W trakcie kradzieży złodzieje w pośpiechu gubią lewarki i narzędzia, wzbudzają alarmy w samochodach, wycinają nie tę część, po którą przyszli (myląc po ciemku katalizator ze strumienicą) albo przepłoszeni pozostawiają nadpiłowany katalizator i uciekają.

Pozostawione ślady i zatrzymania na gorącym uczynku doprowadziły do ujęcia niektórych sprawców. Jak mówią policjanci, w wyniku prowadzonych postępowań usłyszeli oni łącznie ponad 30 zarzutów.

Jak wynika z policyjnych statystyk, najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano na terenie Przymorza (130), Wrzeszcza (94) i Oruni (76). Najmniej zgłoszeń o wyciętych katalizatorach funkcjonariusze odebrali w Oliwie (12) oraz w Nowym Porcie (18).

- Kradzieże katalizatorów to proceder, który dotyka zarówno właścicieli starszych, jak i nowych modeli samochodów. Powodem jest łatwy dostęp do wartościowych elementów układu wydechowego. Katalizatory nie mają indywidualnych oznaczeń, a zawarte w nich metale szlachetne sprawiają, że mają wysoką wartość w skupie złomu - mówi Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Jak ograniczyć ryzyko kradzieży?Jak dodają policjanci, choć nie ma wielu sposobów na uchronienie się przed taką kradzieżą, to warto skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań, które mogą zminimalizować skutki takiej kradzieży.

 1. W pierwszej kolejności można skorzystać z uproszczonej polisy AutoCasco - w tym celu skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem
 2. Parkuj samochód w miejscu oświetlonym, najlepiej na strzeżonym parkingu
 3. Zapoznaj się z ofertą firm montujących dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą katalizatorów. W ofercie są dostępne stalowe płyty montowane za pomocą zrywalnych śrub, przez co ich odkręcenie będzie możliwe jedynie w warunkach warsztatowych
 4. Istnieje również możliwość zainstalowania odpowiedniego alarmu, który skutecznie odstraszy złodzieja

Policjanci apelują do mieszkańców, którzy widzą coś niepokojącego, aby nie wahali się i dzwonili pod numer alarmowy 112.

- Każda, nawet anonimowa informacja, może przyczynić się do zatrzymania kolejnych złodziei - dodaje Ciska.
08:19 14 MARCA 22

Nieudana próba kradzieży katalizatora (52 opinie)

Nocna próba wycięcia katalizatora z hondy na parkingu Lidla przy ul. Chrobrego w Gdańsku. Na szczęście nieudana : )
Nocna próba wycięcia katalizatora z hondy na parkingu Lidla przy ul. Chrobrego w Gdańsku. Na szczęście nieudana : )
MKo

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (295)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane