• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ukradli emerytce 40 tys. zł. Uwierzyła w zarobek

Michał Sielski
26 lutego 2024, godz. 16:30 
Opinie (112)
Zwłaszcza starszych ludzi warto uczulać, że internet to nie tylko wielkie możliwości, ale też zagrożenia. Zwłaszcza starszych ludzi warto uczulać, że internet to nie tylko wielkie możliwości, ale też zagrożenia.

Miały być szybkie zarobki na inwestycjach, a skończyło się stratą 40 tys. zł. A zaczęło od jednego pozornie niewinnego kliknięcia w reklamę, która obiecywała ponadprzeciętne zyski.



Czy ktoś próbował oszukać cię w internecie?

Kobieta zobaczyła reklamę, przeglądając informacje w telefonie. Kliknęła w link i z sopocianką najpierw skontaktował się mężczyzna, który przekazał sprawę "opiekunce klienta" o imieniu Ewa.

Pani Ewa mówiła ze wschodnim akcentem, ale sprawnie poprowadziła mieszkankę Sopotu przez cały proces inwestowania.

- Instruowana przez "opiekunkę" seniorka zainstalowała aplikację AnyDesk, zrobiła przelew w kwocie 8 tys. zł na wskazane konto bankowe oraz założyła nowe konto bankowe, na które przelała blisko 25 tys. zł ze swojego starego konta - opowiada podkom. Lucyna RekowskaKomendy Miejskiej Policji w Sopocie.


Pieniądze z nowego konta szybko zniknęły, ale rzekoma opiekunka uspokajała emerytkę, że przelew wychodzący trafił już na lepiej oprocentowane inwestycje i za kilka dni będzie miała więcej pieniędzy. Sopocianka dokonała więc kolejnej wpłaty na nowe konto bankowe. Te pieniądze też od razu zniknęły.

- Emerytka cały czas sądziła, że wszystkie wpłacone przez nią pieniądze są inwestowane. Dopiero z czasem zrozumiała, że nie może odzyskać pieniędzy i została oszukana na ponad 40 tys. zł. Policjanci zajmują się już tą sprawą i ostrzegają: oszuści cały czas wykorzystują metodę "na zdalny pulpit". Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami. Chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku - dodaje podkom. Lucyna Rekowska.

Jak uniknąć oszustwa na AnyDesk?



Najważniejsze to nie instalować żadnego oprogramowania na swoich urządzeniach, gdy żąda tego dzwoniąca lub pisząca do nas obca osoba, która podaje się za "eksperta", "brokera" czy "opiekuna". Instytucje takie, jak banki, firmy telekomunikacyjne czy urzędy, nie wymagają od swoich klientów/petentów instalowania dodatkowego oprogramowania. Tym bardziej jeśli skutkiem instalacji będzie możliwość podglądu pulpitu i możliwości zdalnego wykonywania operacji na naszym urządzeniu.

  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;
  • jeśli "konsultant" proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo;
  • jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta twojego banku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane