• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ukraińcy i Gruzini w trójmiejskiej policji? Oto co myślą o tym funkcjonariusze

Szymon Zięba
20 kwietnia 2024, godz. 18:00 
Opinie (913)
Funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu uczestniczyli w misji humanitarnej w Ukrainie. Niewykluczone, że zobaczymy Ukraińców na patrolach w polskiej policji. Funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu uczestniczyli w misji humanitarnej w Ukrainie. Niewykluczone, że zobaczymy Ukraińców na patrolach w polskiej policji.

Ukraińcy, Białorusini czy Gruzini będą mogli wstąpić do polskiej policji? W kuluarach Komendy Głównej Policji coraz głośniej dyskutuje się na temat tego, w jaki sposób poradzić sobie z wakatami w służbie. Tylko na Pomorzu nieobsadzonych jest 10 proc. stanowisk. - Myślę, że to dobre rozwiązanie, ale powinno być przemyślane. Jest mnóstwo sytuacji, w których mieszany patrol, np. Polak-Ukrainiec, to byłby świetny pomysł - słyszymy od doświadczonego policjanta z Gdańska. Są jednak i takie opinie, że do służby powinno zachęcać się raczej Polaków, np. podwyżkami.

Co myślisz o pomyśle ''wielonarodowościowej'' policji?

Ukraińcy i Białorusini w polskiej policji? Jest taki pomysłO tym, że rozpoczęła się analiza możliwości zatrudniania w policji osób, które nie są polskimi obywatelami, jako pierwsza poinformowała stacja RMF FM. I choć żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, taki sposób na poradzenie sobie z liczbą wakatów wywołał poruszenie wśród samych policjantów.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że irlandzka policja (Garda), od wielu lat rekrutuje w swoje szeregi imigrantów, w tym Polaków.

Zalety mieszanych narodowościowo patroli. Policjanci wyliczająZdaniem części naszych rozmówców osoby pochodzące z Białorusi czy Ukrainy w szeregach policji mogłyby sporo pomóc.

- W Gdańsku, Gdyni czy Sopocie mieszkają tysiące osób pochodzących ze Wschodu. Siłą rzeczy, przekłada się to na liczbę interwencji, gdzie czasem mamy do czynienia z barierą językową, a czasem z barierą kulturową. Ukrainiec lepiej zrozumie Ukraińca, Gruzin - Gruzina i nie chodzi tylko o język. Dlatego uważam, że osoby pochodzące z tych krajów w szeregach policji mogłyby się sprawdzić - uważa jeden z gdańskich policjantów.
Jak dodaje - przyjmowanie takich kandydatów musiałoby jednak być obwarowane szczególną kontrolą pod kątem przeszłości w kraju pochodzenia, także ich powiązań.

- No i takie osoby musiałyby chociaż wyrazić wolę tego, że będą w przyszłości starać się o obywatelstwo polskie. To by pokazało, że chce się związać z Polską i nie zamierzają wyjechać z naszego kraju - mówi.
W podobnym tonie wypowiada się policjantka z Gdyni. Jak relacjonuje, zdarzyło się jej bywać na interwencjach domowych w rodzinach uchodźców z Ukrainy.

- Mieliśmy problem w prostym dogadaniu się na temat tego, co się stało. Myślę, że druga policjantka, na przykład z Ukrainy, mogłaby pomóc w przełamaniu takiej bariery. Nie trzeba by było ściągać tłumacza, a sama akcja przebiegałaby sprawniej - słyszymy.


Jakie są wady? Obawa inwigilacji to jednoJest jednak i druga strona medalu. Nasi rozmówcy podkreślają, że trzeba brać pod uwagę to, że ktoś może podjąć np. próbę inwigilacji naszych służb. Dlatego obcokrajowcy, nawet z polskim obywatelstwem, powinni być sprawdzani, tak jak dzieje się to dziś np. z kandydatami do służby w straży granicznej, ABW czy CBA.

- Na dłuższą metę jednak nie ma co się zbyt mocno zastanawiać nad otworzeniem takiej furtki. Po wojnie w Ukrainie nasze społeczeństwo mocno się zmieniło i nie jest już takie jednorodne narodowościowo. A wakaty same się nie "zapełnią" - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Dodatkowe egzaminy z języka polskiego i zmiana ustawy zamiast podwyżek dla policjantów?Są jednak i głosy, które wskazują na poważne wady analizowanego w KGP pomysłu.

- Po pierwsze, trzeba by zmienić ustawę, bo obecnie tylko osoba z polskim obywatelstwem może zostać policjantem. Po drugie - to kolejny chybiony pomysł po zachętach, żeby do policji wstępowali obecni emeryci policyjni. Po trzecie - uważam, że możemy mieć problem z barierą językową. Trzeba będzie zatrudniać egzaminatorów, którzy będą musieli przeprowadzić testy weryfikujące znajomość języka polskiego. To kolejne koszty, na które znajdą się pieniądze, w przeciwieństwie do podwyżek - zauważa inny z gdańskich mundurowych.
Nasz rozmówca zwraca uwagę, że podobne pomysły nie dotyczą wojska, bo tam większego problemu z chętnymi do służby nie ma.

- W wojsku dają ludziom zarobić, jest dobry "socjal" i chętnych jest bardzo dużo - podsumowuje funkcjonariusz.


Ile zarabia policjant?Według danych z 2023 r. zarobki policjantów po ukończeniu szkolenia zawodowego podstawowego wynoszą ok. 4,9 tys. zł netto dla osób do 26. roku życia (mają one korzystniejszą sytuację podatkową).

W przypadku służby w oddziałach prewencji należy doliczyć specjalny dodatek w wysokości 500 zł. To daje łączną kwotę 5,4 tys. zł "na rękę".

Policjanci mogą liczyć także na takie dodatki, jak: "trzynastka", dodatek mundurowy, "wczasy pod gruszą" czy dodatek za brak mieszkania oraz dojazdów do służby.

Co dziś trzeba zrobić, żeby zostać policjantem?Obecnie osoba, która obecnie chciałaby wstąpić do policji, musi m.in.:

 • mieć polskie obywatelstwo,
 • posiadać wykształcenie minimum średnie,
 • posiadać pełnię praw publicznych,
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo (w tym przestępstwo skarbowe),
 • mieć nieposzlakowaną opinię,
 • cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (913)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.