Fakty i opinie

Tysiące uczestników wieczornego wiecu na Długim Targu w Gdańsku

Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Kilka tysięcy osób przyszło na poniedziałkowy Wiec Przeciwko Nienawiści i Przemocy, który odbywa się od godz. 18 na Długim Targu. Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował, że w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska będzie obowiązywać żałoba narodowa.Aktualizacja, godz. 19:07. Wiec już się skończył, ale gdańszczanie cały czas zapalają znicze pod fontanną Neptuna.

Aktualizacja, godz. 18:34. Odśpiewano polski hymn. Organizatorzy zapowiedzieli, że we wtorek w Gdańsku odbędzie się kolejna manifestacja - ma się rozpocząć o godz. 18 przed Urzędem Miejskim.


Aktualizacja, godz. 18:34. Do Gdańska przyleciał też Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Na miejscu jest też prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z zastępcami, a także przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i inni radni.
Władze Gdyni na wiecu.
Władze Gdyni na wiecu. fot. kochamgdynie.pl

Podobne marsze i wiece odbywają się też w innych miastach: w Katowicach, Poznaniu czy Warszawie.

- Paweł Adamowicz był zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz. Obronimy Gdańsk przed nienawiścią i pogardą. Obiecuję - powiedział Donald Tusk.
Są też duchowni, także z mniejszości religijnych. Wszyscy modlą się za duszę Pawła Adamowicza.

Sound Of Silence na Długim TarguAktualizacja, godz. 18:24. Minuta ciszy. Po niej przemówienie Aleksandry Dulkiewicz o życiu i działalności Pawła Adamowicza.

- Całe życie poświęcił dla Gdańska. To nie są puste słowa - mówi Aleksandra Dulkiewicz.
Aktualizacja, godz. 18:14. Na miejscu są m.in. Lech Wałęsa, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego rzecznik Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Pokazywana jest ostatnia wypowiedź Pawła Adamowicza na scenie podczas finału WOŚP.

Aktualizacja, godz. 18:08. - Jesteśmy wstrząśnięci tym, co się stało. Jestem gdańszczaninem i nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w moim mieście. To nasz prezydent od ponad 20 lat, który miał nasze zaufanie, bo widać było, jak zmienia to miasto. Chcemy tu być dla niego - mówi jeden z uczestników wiecu, pan Tomasz.

Aktualizacja, godz. 18:05. Milczący początek wiecu w Gdańsku.


Aktualizacja, godz. 18:05. Na miejscu jest już ponad 1 tys. osób - relacjonują nasi reporterzy. Jest kompletna cisza. Ludzie mają białe róże, znicze i plakaty z hasłami "Stop przemocy".

Aktualizacja, godz. 18:03. Ludzie cały czas przychodzą. Przez ul. Długą i Długi Targ bardzo ciężko przejść.


"Spotkajmy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem.

Bądźmy wszyscy, bez względu na poglądy.

W tej sprawie bądźmy razem."

Połączeni tym hasłem mieszkańcy Gdańska i nie tylko spotkali się na Targu Węglowym w poniedziałek o godz. 18. Wiec miał milczący charakter, czytano wiersze Wisławy Szymborskiej i wspominano prezydenta.

Dowiedz się, kim jest Stefan W., który zaatakował prezydenta Pawła AdamowiczaWtorek bez marszu ponad podziałamiW poniedziałek o godz. 16 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie prezydenta z szefami partii politycznych w celu omówienia szczegółów wspólnego Marszu Przeciwko Przemocy i Nienawiści. Marsz miał odbyć się w Gdańsku we wtorek 15 stycznia w godzinach wieczornych. Politycy ustalili jednak, że lepiej będzie, gdy zamiast marszu Pawłowi Adamowiczowi zorganizowany zostanie państwowy pogrzeb. Wolą rodziny było bowiem nieupolitycznianie śmierci prezydenta Gdańska.

Opinie (779) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.