• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielu chętnych na "Boski prysznic". Będą nowe kabiny?

Aleksandra Nietopiel
30 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (152)
Przyczepa mobilnego prysznica w trasie. "Boski prysznic" parkuje we wtorki na Przymorzu, a w czwartki przy kościele św. Franciszka z Asyżu na Emaus. Z jej usług potrzebujący mogą skorzystać miedzy godz. 15 i 17. Przyczepa mobilnego prysznica w trasie. "Boski prysznic" parkuje we wtorki na Przymorzu, a w czwartki przy kościele św. Franciszka z Asyżu na Emaus. Z jej usług potrzebujący mogą skorzystać miedzy godz. 15 i 17.

Sprawdza się, więc jest plan, by służył większej liczbie potrzebujących. Pomysłodawca "Boskiego prysznica", czyli mobilnej łazienki dla bezdomnych i potrzebujących w Gdańsku, zbiera na nową przyczepę z dwoma dodatkowymi kabinami. Właśnie ruszyła zbiórka internetowa.Jak oceniasz działania twórców "Boskiego prysznica"?

Projekt "Boski prysznic" to pomysł Piotra Połońskiego, który jakiś czas temu przewartościował swoje życie i postanowił nieść pomoc potrzebującym.

Zdobył nowe zawody: opiekuna medycznego, terapeuty zajęciowego, zrobił kurs podologiczny (specjalizacja obejmująca leczenie chorób stóp, niestety częstych u osób bezdomnych) i fryzjerski.

Udało mu się, przy wsparciu innych, zorganizować mobilny prysznic - czyli specjalnie zbudowaną przyczepę, w której osoby potrzebujące mogą się umyć i otrzymać czystą odzież. Wszyscy zaangażowani w projekt robią to w ramach wolontariatu.

Pomysł szybko się sprawdził - gdzie pojawia się "Boski prysznic", pojawia się i kolejka potrzebujących.

Boski prysznic. Mobilny sanitariat dla bezdomnych i ubogichKilkadziesiąt i więcej osób w kolejceRozwój projektu "Boski prysznic" to z jednej strony efekt powodzenia dotychczasowej akcji, a z drugiej - wynik dużych potrzeb.

- Spora grupa osób do nas przychodzi. To w większości ludzie samodzielni, którzy chcą się wykąpać i ubrać w czyste rzeczy. Łazienka, którą teraz dysponujemy, służy do zabiegów, które wykonywane są z pomocą asystenta. Korzystają z nich osoby chore, z niepełnosprawnością, mocno zaniedbane, które same już sobie nie mogą poradzić, są też osoby z depresją - wyjaśnia Piotr Połoński, pomysłodawca całej akcji.
  • Osobom w kryzysie bezdomności, które dodatkowo nie są samodzielne m.in. z uwagi na chorobę czy niepełnosprawność, pomagają asystenci, którzy również świadczą usługi fryzjerskie czy podologiczne. Wszystko odbywa się w przyczepie, gdzie jest mobilny prysznic.
  • Osobom w kryzysie bezdomności, które dodatkowo nie są samodzielne m.in. z uwagi na chorobę czy niepełnosprawność, pomagają asystenci, którzy również świadczą usługi fryzjerskie czy podologiczne. Wszystko odbywa się w przyczepie, gdzie jest mobilny prysznic.

Oczekiwania są jednak dużo większe, a jedna łazienka przestała wystarczać. Stąd też pomysł zbudowania dodatkowej przyczepy, w której z kąpieli mogłyby skorzystać osoby samodzielne, niewymagające pomocy opiekuna.

- Dla nich chcemy przygotować trochę większą przyczepę, z dwoma osobnymi kabinami prysznicowymi. Każda z nich będzie musiała pomieścić tylko jedną osobę - dodaje Połoński.

We wtorek kobiety, w czwartek mężczyźni"Boski prysznic" działa dwa razy w tygodniu, po dwie godziny. We wtorki oferta skierowana jest do kobiet - wtedy mobilna łazienka pojawia się na Przymorzu przy ul. Olsztyńskiej 2 Mapka. W czwartki korzystają z niej mężczyźni, przy kościele św. Franciszka z Asyżu na Siedlcach na ul. Kartuskiej 186 Mapka.

Ośrodki pomocy społecznej w Trójmieście


- Ludzi przychodzi naprawdę dużo, na Emaus za każdym razem jest ponad setka osób. Myśleliśmy, że to będzie oferta dla pojedynczych osób, a tymczasem jest inaczej. Gdybyśmy mieli dodatkową kabinę, to z pomocy mogłoby skorzystać więcej osób potrzebujących - dodaje Połoński.
Najwięcej potrzebujących pojawia się przy kościele św. Franciszka na Siedlcach. Tam "Boski prysznic" stacjonuje co czwartek. Najwięcej potrzebujących pojawia się przy kościele św. Franciszka na Siedlcach. Tam "Boski prysznic" stacjonuje co czwartek.

Osoby na miejscu dostają też czyste ubrania i buty. Stare są zabierane i utylizowane. Celem projektu jest też ewangelizacja, można porozmawiać na temat wiary.

Na podwójną kabinę potrzeba 55 tys. złZbiórka na drugi, mobilny prysznic odbywa się na stronie pomagam.pl. Celem jest zebranie 55 tys. zł.

Osobną kwestią jest wyposażenie przyczepy, ale w tym pomaga grupa specjalistów z parafii pw. Św brata Alberta w Gdańsku-Kokoszkach.

Przyczepa przygotowywana jest przez tę samą firmę, która wykonywała pierwszy mobilny sanitariat. Jeśli uda się kupić kolejną przyczepę, wspomoże ona działania w dotychczasowych miejscach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane