• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybory samorządowe 2024. Czy PO wystawi kandydata na prezydenta Gdańska?

Ewelina Oleksy
8 grudnia 2023, godz. 18:00 
Opinie (702)
Aleksandra Dulkiewicz to póki co jedyna oficjalna kandydatka na prezydenta Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz to póki co jedyna oficjalna kandydatka na prezydenta Gdańska.

Wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 r., prawdopodobnie 7 kwietnia. Ale w Gdańsku już zaczynają się do nich intensywne przygotowania. Czy Platforma Obywatelska wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta przeciwko Aleksandrze Dulkiewicz? Kogo do walki o zdobycie władzy w Gdańsku wybierze PiS i którędy pójdzie Trzecia Droga? Rozmowy trwają.Czy PO powinna wystawić kandydata w wyborach prezydenckich przeciwko Aleksandrze Dulkiewicz?

Zgodnie z kodeksem wyborczym, wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.

Ich dokładny termin oficjalnie ma zostać ogłoszony po nowym roku, ale prawdopodobnie będzie to 7 kwietnia. Taka zapowiedź padła w czwartek, 7 grudnia, na antenie Twojego Radia z ust Jarosława Rzepy, posła PSL-Trzecia Droga.

Wiceprezydent Gdańska poprowadzi przygotowania do wyborów w PO7 grudnia wieczorem wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski [jest też szefem gdańskiej PO - dop.red.] poinformował w mediach społecznościowych, że rada gdańskiej PO podsumowała wybory parlamentarne i właśnie rozpoczęła przygotowania do wyborów samorządowych.

Pełne, oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023 Pełne, oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023

- Dostałem dziś [7 grudnia - dop.red.] jednogłośny mandat do przygotowania i poprowadzenia tego zadania! - napisał Borawski. - Prawie 50 proc. poparcia wyborców dla Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku to dla nas wielka radość, ale również wielkie zobowiązanie. Wystartujemy w wyborach silną drużyną Koalicji Obywatelskiej, ale jesteśmy gotowi do współpracy na naszych listach również z innymi siłami demokratycznymi - dodał Borawski.
Wybory samorządowe odbędą się wiosną - prawdopodobnie 7 kwietnia. Wybory samorządowe odbędą się wiosną - prawdopodobnie 7 kwietnia.

PO wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska?Wiadomo już, że w wyborach na prezydenta Gdańska ponownie wystartuje Aleksandra Dulkiewicz. Zadeklarowała to już oficjalnie we wrześniu ubiegłego roku.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystartuje w wyborach Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystartuje w wyborach

Dulkiewicz startować będzie z listy komitetu Wszystko dla Gdańska. To oznacza, że swojego kandydata, który się z nią zmierzy, teoretycznie może wystawić Platforma Obywatelska.

Teoretycznie, bo jak słyszymy od osób z tej partii, jest to mało prawdopodobne. PO i WdG w Radzie Miasta Gdańska mają koalicję i raczej wszystko wskazuje na to, że partia poprze kandydaturę Dulkiewicz, zamiast wystawiać swojego kandydata.

Oficjalne decyzje w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadły - trwają rozmowy.

7 grudnia gdańska PO rozpoczęła przygotowania do wyborów samorządowych. 7 grudnia gdańska PO rozpoczęła przygotowania do wyborów samorządowych.

Skłaniają się ku poparciu kandydatury Dulkiewicz- Jesteśmy dumni ze wspólnych działań Koalicji Obywatelskiej i prezydent Dulkiewicz. Decyzję w tej sprawie podejmą władze statutowe Platformy Obywatelskiej, ale uważam, że powinniśmy poprzeć kandydaturę prezydent Aleksandry Dulkiewicz na kolejną kadencję - mówi nam Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych KO w RMG.
Trwają też rozmowy nad stworzeniem wspólnych list kandydatów do Rady Miasta.

- Wczoraj Rada Powiatu PO podjęła uchwałę o zaproszeniu na listy Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Gdańska przedstawicieli innych organizacji zbliżonych ideowo i politycznie do programu, wartości i zasad Platformy Obywatelskiej. Jesteśmy otwarci na wspólne kandydowanie z list Koalicji Obywatelskiej z naszymi przyjaciółmi z ugrupowania Aleksandry Dulkiewicz - wskazuje Śpiewak-Dowbór.


W nieoficjalnych rozmowach kilku różnych przedstawicieli PO powiedziało nam, że szanse na to, by PO wystawiło swojego kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska przeciwko Dulkiewicz, są bliskie zeru.

- Usłyszeliśmy od władz partii, że nie ma takich planów, co nie oznacza, że taki scenariusz jest niemożliwy. Wszystko zależy od tego, jak potoczą się rozmowy z potencjalnymi koalicjantami - mówi nam jeden z członków PO.
Dodaje też, że WdG "nie bardzo chce iść do wyborów pod szyldem KO", niewykluczone więc, że ugrupowanie stworzy własne listy do Rady Miasta. Obecnie WdG i KO to też dwa odrębne kluby.

Rada Wszystko dla Gdańska przyjęła uchwałę ws. zaproszenia organizacji demokratycznych do rozmów przed wyborami. Rada Wszystko dla Gdańska przyjęła uchwałę ws. zaproszenia organizacji demokratycznych do rozmów przed wyborami.

Wszystko dla Gdańska poprowadzi drugi wiceprezydent16 listopada Rada Wszystko dla Gdańska pod przewodnictwem Aleksandry Dulkiewicz przyjęła uchwałę ws. zaproszenia organizacji demokratycznych do rozmów przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.- Wykonanie uchwały i przewodniczenie rozmowom powierzono prezesowi Wszystko dla Gdańska, wiceprezydentowi Piotrowi Grzelakowi - poinformowała organizacja.
Przedstawiciele WdG zapewniają, że są gotowi do samodzielnego startu w wyborach.

PiS zapowiada walkę o zwycięstwoGdański PiS już w połowie października zapowiedział, że rusza z przygotowaniami do wyborów samorządowych i będzie walczył o ich wygranie.

Partia przedstawiła też filary programu, którym zamierza przekonać do siebie wyborców.

PiS zapowiada walkę o wygraną w wyborach samorządowych PiS zapowiada walkę o wygraną w wyborach samorządowych

- Przez najbliższe pół roku będziemy pokazywali, że mamy konkretne propozycje zmian dla mieszkańców Gdańska. Nie poddajemy się, walczymy o głosy w każdej dzielnicy, przekonujemy gdańszczan do dobrej zmiany w naszym mieście - wskazuje Przemysław Majewski, radny PiS.
Poseł PiS Kacper Płażyński deklaruje, że nie zamierza startować w wyborach na prezydenta Gdańska. Poseł PiS Kacper Płażyński deklaruje, że nie zamierza startować w wyborach na prezydenta Gdańska.

Kto kandydatem PiS na prezydenta Gdańska?Decyzja ws. tego, kogo PiS wystawi w wyborach na prezydenta Gdańska - jak słyszymy w partii - jeszcze nie zapadła.

- Decyzji nie ma i pewnie jeszcze długo nie będzie. Na początku roku mają być przygotowane propozycje list kandydatów do rad i sejmików - mówi nam w nieoficjalnej rozmowie polityk PiS.

Masz sprawę do posła? odwiedź biuro poselskie - lista miejscJeśli chodzi o wskazywanie kandydatów na prezydentów miast, decydująca ma być
przyjęta przez kierownictwo PiS zasada, że startować będą ci, którzy mieli najlepsze w danym mieście wyniki w wyborach parlamentarnych.

- Takie jest założenie, ale będą od niego wyjątki - podkreśla nasz rozmówca z PiS.
Kacper Płażyński nie będzie startował w wyborach na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński nie będzie startował w wyborach na prezydenta Gdańska

Wiadomo już, że w Gdańsku ta zasada raczej nie będzie miała racji bytu. Kacper Płażyński, który zdobył najlepszy wynik w okręgu, zarzeka się, że kandydować na prezydenta Gdańska nie zamierza.

- Realizuję się w parlamencie i i nie mam takich planów, by ponownie startować w wyborach prezydenckich w Gdańsku - argumentuje Płażyński.

Którędy pójdzie Trzecia Droga?Zapytaliśmy przedstawicieli lokalnego oddziału Polski 2050, czy partia, a szerzej koalicja Trzecia Droga, zamierza wystawiać swoje listy w wyborach samorządowych i swoich kandydatów na prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Partia Szymona Hołowni chce wystartować w wyborach samorządowych Partia Szymona Hołowni chce wystartować w wyborach samorządowych

- W tej chwili trwają rozmowy różnych organizacji obywatelskich funkcjonujących w tych miastach. Na tym etapie każdy scenariusz startu jest jeszcze możliwy. Kwestia kandydatów na prezydentów miast też cały czas pozostaje otwarta, ponieważ to, czy niektóre osoby wystartują, czy nie, zależy od tego, jak poszczególne podmioty będą startować - w koalicji czy samodzielnie - poinformował nas Maciej Goniszewski, przewodniczący koła partii Polska 2050 Szymona Hołowni w okręgu gdańskim.
Quiz Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 74%

Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (702)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane