• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wysypisko broni się przed śmieciami

Ewelina Broś
18 lipca 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Osoba fizyczna, która na własny koszt przywiezie na wysypisko w Gdańsku Szadółkach odpady ze swojego śmietnika, łamie prawo i może zostać aresztowana lub poddana karze grzywny. Zgodnie z wytycznymi zarządu miasta gdańskie wysypisko przestało również przyjmować od nich śmieci bezpłatnie.

Od 1 lipca wywożący na składowiska miejskie odpady inne niż komunalne i niebezpieczne muszą posiadać zezwolenia na prowadzenie takiej działalności. Eliminuje to dopływ śmieci od osób fizycznych, dopuszczając jednocześnie monopolistyczne dyktowanie cen przez przewoźników, którzy podpisali umowy z zakładem utylizacji. Brak wymaganego zezwolenia pociąga za sobą konsekwencje prawne. Z kolei uzyskanie koncesji w Urzędzie Miejskim to wydatek 400 zł. Osoba prywatna jest więc skazana na oferty firm wywozowych. Nie może już wywozić śmieci do Gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach bezpłatnie.

Na podstawie regulaminu usług publicznych osoby fizyczne miały możliwość wywiezienia do Szadółek pół tony śmieci za darmo. Od stycznia pół tony raz na kwartał. W maju zarząd miasta zwolnił zakład w Szadółkach z tego obowiązku. Sprawę tę poruszył Czytelnik "Głosu".

- Ta bzdura bezpośrednio dotyka wielu mieszkańców Gdańska choćby tych, którzy remontują kuchnię i nie mają co zrobić z gruzem - powiedział Stanisław Cyranowicz. - Kontener (najmniejszy z możliwych) kosztuje 250 zł.

Prezes poinformował, że nikt kto przyjedzie wywieźć śmieci do Szadółek, nie zostanie odprawiony z kwitkiem. Śmieci się pozbędzie (zgodnie z obowiązującym cennikiem - przyp. autora), pod warunkiem, że wypełni kartę odpadów, która podlega kontroli WFOŚ i UM. Jeśli odmówi, nie może zostawić śmieci na wysypisku.

Zmiany w regulaminie Henryk Pogorzelski prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku ocenił jako korzystne, ponieważ eliminują nieuczciwe praktyki podmiotów gospodarczych.

- Wykorzystywały to osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przywoziły odpady jako osoby fizyczne - tłumaczy Henryk Pogorzelski. - Przyjmowaliśmy te śmieci i musieliśmy odprowadzać podatek środowiskowy do Urzędu Marszałkowskiego i podatek VAT. Koszty powstałej nadpłaty ponosili ci, którzy płacili za wywóz nieczystości. Codziennie przyjmowaliśmy sześćet samochodów, obecnie trzysta pięćdziesiąt. Zmniejszyły się koszty utrzymania.

Na początku lipca Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustaw o odpadach, o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o ochronie środowiska. Ustawa czyszcząca ma wyeliminować niedociągnięcia obowiązujących dokumentów. Poprawki dotyczą również ustawy z 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dzięki nim gminy będą mogły zezwolić właścicielom nieruchomości na zawarcie umowy z zakładem utylizacji bez pośredników.
Głos WybrzeżaEwelina Broś

Opinie (10)

 • Większy problem jest z tzw. dzikimi wysypiskami odpadów.

  Były (są?) tolerowane przez specjalistów gminnych od ochrony środowiska. Wystarczy przejść się do lasu i na obrzeża Gdańska. Często jest to "jedna wywrotka", ale to zawsze śmieci, szpecące otoczenie. Bardzo często są to pozostałości po budowie lub remoncie domów oraz... stare niesprawne telewizory. Wg owych specjalistów nie zagrażają one środowisku (?!). Owe śmieci (gruz, papa, ceramiczne kafelki, eternit, stare buty, kable elektryczne, opakowania po napojach, m.in. metalowe puszki, worki po cemencie, folie, szmaty, itd.) są też wykorzystywane do łatania kolein w leśnych duktach - w... Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
  Szczególnie "piękne i bogate" wysypiska można napotkać w lasach leśnictwa Borowiec, ndl. Kolbudy (Cxzarne i Księże Błota). Śmieci pochodzą z pobliskich gospodarstw i luksusowych domów nowobogackich. Gratuluję wspomnianym specjalistom od ochrony środowiska dobrego samopoczucia.

  • 0 0

 • Ty TURYSTA

  Ty się odczep od nowobogackich,
  A to że zasmiecają lasy, to już wynika, z ich poziomu IQ

  • 0 0

 • przy tej okazji chcialbym poruszyc troszke inna sprawe

  jestem mieszkancem bloku(co zrobic :) )no i jak wiadomo mamy sobie taka budke ze smietnikami jakies 100m od bloku. no i baaaaardzo czesto widuje sie dupkow, przypuszczalnie z domkow jednorodzinnych, ktorzy podjezdzaja pod nasz smietnik z worami smieci, wywalaja je i odjezdzaja. normalna granda i chamstwo! jak Cie baranie jeden z drugim nie stac na wywoz smieci w domku to sie przeprowadz do bloku.
  kiedys takie buraki przyjezdzaly wieczorkiem jak bylo szarawo, teraz to juz sie wogole nie kryja mozna ich zobaczyc o kazdej porze.
  troszku moze nie na temat ale tez o smieciach :-)

  • 0 0

 • znów przekłamanko?

  "Prezes poinformował, że nikt kto przyjedzie wywieźć śmieci do Szadółek, nie zostanie odprawiony z kwitkiem"
  Kolejny pan prezes mówi coś innego a życie pokazuje inaczej. ok 2 tyg temu kolega jeździł z 3 workami gruzu przez 4h po wszystkich wysypiskach w Gdańsku i pod nim.
  Chciał nawet przekupić ciecia - nic nie pomogło. Wywalił ten gruz w koleiny drogowe w lesie. - oto jak wygląda prawda :(

  • 0 0

 • CZEŚĆ CHŁOPAKI

  POZDROWIANKO!!!
  Co Wy tam się przejmujecie śmieciami, myslicie , że to coś pomoże? Było chamstwo, jest i będzie.

  A TY Krzysiu jak Ci się nie podoba, ze Ci pod blok do śmietnika wrzucają "OBCY" smieci, i to sobie zamów prywatny śmietnik i tam już Ci nikt nie wrzuci.
  Ach ach a ja myślałam, że Ty taki inteligentny chłopak sobie poradzisz, a tu wystarczy odrobina chęci a nie patrzeć się przez okienko i szpiclować, co kto robi......

  • 0 0

 • A Ty głupia co

  tutaj za bzdury wypisujesz - kaszka czeka !!!!!! Do domu wracaj ! ;-))) Muszę ci zmienić pieluszki gówniaro.

  • 0 0

 • Droga Eugenio

  Ci nowobogadzcy, od którym mam się ponoć odczepić, to maja duże IQ. Dobrze wiedza komu i ile posmarować, by załatwić jakiś przekręt. Popatrz, co oni wyprawiaja np. w Dolinie Radości - zgroza. A ojcowie miasta tylko głupio się uśmiechają, naciskają naczelnych gazet (tych słusznych), żeby o tych przekrętach nie pisać itd. Produkcja i porzucanie śmieci w wykonaniu owych nowobogackich to tylko margines sprawy - szczyt góry lodowej. Oni nie wyznają - po prostu - żadnej etyki (maja zaśmiecone mózgi).

  • 0 0

 • DO TURYSTY

  Zgadzam się z Tobą, cash robi swoje, a z ich poziomem IQ to lepiej wolę się nie wypowiadać. Pozdrawiam Cię,
  Całuski

  • 0 0

 • ten kraj jest smieszny: )) i pewnie sie rozleci

  Jak beda ludziom robic problemy na wysypiskach to nie ma sie co dziwic ze beda wyrzucac smieci w lasach.

  • 0 0

 • Smieciowy haos

  Szanowne wladze miasta. Jak nie macie dobrago pomyslu
  na wywozenie smieci i panuje nieograniczony haos to
  skopiujcie jakis zagraniczny przyklad, z tamtad gdzie dopracowano sie juz w miare dobrego dla wszystkich systemu.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane