Fakty i opinie

stat

Sedov i zabytkowe jachty w weekend w Gdyni

Zobacz jak Sedov wchodził do portu.

Największy żaglowiec szkolny świata Sedov wszedł do gdyńskiego portu. Stanął przy nabrzeżu Pomorskim w miejscu, gdzie zwykle stoi Dar Młodzieży zobacz na mapie Gdyni i został udostępniony do zwiedzania. W piątek po południu do Gdyni przypłynie także ponad 30 drewnianych i stalowych jachtów uczestniczących w zlocie "Próchno i Rdza".Aktualizacja, godz. 14:40 Żaglowiec Sedov jest już w gdyńskim porcie. Według planów w piątek będzie udostępniony do zwiedzania do godz. 19. Później w sobotę od 10 do 10 i w niedzielę od 10 do 12.

Sedov wchodzący do gdyńskiego portu.
Sedov wchodzący do gdyńskiego portu. fot. czytelnik Trojmiasto.plCzy planujesz zwiedzić w weekend jachty i Sedova?

tak, na pewno bedę w weekend na nabrzeżu 39%
owszem, ale nie wiem, czy mi się uda 37%
nie, mam inne plany 24%
zakończona Łącznie głosów: 635
2014 rok był ostatnią okazją do podziwiania dużych żaglowców w Gdyni. W trakcie imprezy Operacja Żagiel, która została zorganizowana z okazji 40-lecia pierwszego wydarzenia pod taką nazwą do miasta przybył m.in. rosyjski Sedov. Od tego czasu dużego zlotu w mieście już nie było.

Sedov wpłynie do Gdyni w piątekW piątek Sedov ok. godz. 11 ponownie wpłynie do Gdyni, która będzie jego ostatnim przystankiem przed zakończeniem sezonu szkoleniowego i powrotem do będącego od niedawna macierzystym portem, czyli Kaliningradu.

Pozostanie w Gdyni do niedzieli, cumując przy nabrzeżu Pomorskim, w miejscu gdzie zwykle stoi Dar Młodzieży zobacz na mapie Gdyni. Jak poinformował nas dyspozytor portu, będzie można go bezpłatnie zwiedzać.

Godziny zwiedzania:

  • Piątek, 12 października, godz: 14-19
  • Sobota, 13 października, godz. 10-19
  • Niedziela, 14 października, godz 10-12

Wypłynie z Gdyni w niedzielę, o godz. 14. Przypomnijmy, że Sedov to największy żaglowiec szkolny świata, czteromasztowy bark, jeden z ostatnich windjammerów. Został zbudowany w 1921 roku w Kilonii. Może pomieścić do 320 osób znajdujących się na pokładzie, wśród których 75 osób stanowi stałą załogę jednostki.

Szkolenia żeglarskie dla młodych kadetów trwają od trzech do czterech miesięcy, a rejsy odbywają się wzdłuż wybrzeży europejskich. Jednostka regularnie uczestniczy w dużych międzynarodowych imprezach morskich i jest stałym uczestnikiem regat The Tall Ships Races.

Zlot "Próchno i Rdza" w ten weekend w GdyniPodczas zlotu "Próchno i Rdza" odbędzie się parada żaglowców.
Podczas zlotu "Próchno i Rdza" odbędzie się parada żaglowców. fot. Tadeusz Lademann
W piątek po godz. 16 do Gdyni wpłyną także metalowe i drewniane jachty, a okazją będzie organizowany po raz dziesiąty zlot "Próchno i Rdza". Główną ideą organizowanej od 2009 roku imprezy jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach.

W tym roku organizatorzy spodziewają się w Gdyni ok. 250 osób i ponad 30 jachtów, które będą udostępnione do zwiedzania w piątek oraz w sobotę po południu od godz. 16. Będą cumowały w Basenie Żeglarskim przy Falochronie Wschodnim zobacz na mapie Gdyni.

Jak co roku, kulminacyjnym punktem Zlotu będzie sobotnia parada jachtów wzdłuż bulwaru Nadmorskiego w godz. 12-13.

- Uświetnią ją swoją obecnością wyjątkowe polskie żaglowce, m.in. Generał Zaruski oraz Zawisza Czarny - zachęcają organizatorzy.
W sobotę wieczorem pojawi się okazja do wspólnej zabawy z żeglarzami. Najpierw przy muzyce szantowo-folkowego zespołu "Z dala od Zgiełku", który o godz. 19 zagra otwarty dla wszystkich koncert w hangarze YK "Stal", a później próbując swoich sił w tradycyjnych konkurencjach marynarskich, takich jak przeciągnie liny czy siłowanie na rękę.

Jachty odpłyną z Gdyni w niedzielę o godz. 9.

Zobacz paradę żaglowców w 2014 roku


Zobacz jak prezentowały się jachty w zeszłym roku w Gdyni

Opinie (138) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.