• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Znamy plan działań rewitalizacyjnych Łaźni w Nowym Porcie

Jakub Knera
8 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Budynek CSW Łaźnia jest w fazie remontu. W całości zostanie oddany do użytku pod koniec 2012 roku. Budynek CSW Łaźnia jest w fazie remontu. W całości zostanie oddany do użytku pod koniec 2012 roku.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży z uznanymi trójmiejskimi artystami, biblioteka i czytelnia oraz sala kinowa - to zaledwie część założeń, które zostaną wdrożone w ramach procesu rewitalizacji w Nowym Porcie. Lokalni mieszkańcy i radni narzekają jednak, że nie są na bieżąco informowani o tych planach.Jaką funkcję powinna pełnić placówka CSW Łaźnia w Nowym Porcie?

- W latach 2012-2015 na rewitalizację Nowego Portu łącznie zostanie przeznaczone 20,6 mln, z czego 2,182 mln na rewitalizację społeczną - wyjaśnia Tadeusz Gleinert z Referatu Rewitalizacji, który kieruje projektami realizowanymi w ramach rewitalizacji społecznej Nowego Portu. - W drodze konkursu wyłoniliśmy trójkę partnerów: Towarzystwo Brata Alberta (na rewitalizację otrzyma 1,627 mln), Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki (52 tys. zł) i CSW Łaźnia 2 (dwa projekty: 341 tys. i 159 tys. zł).

Jednym z największych projektów inwestycji kulturalnych w Gdańsku jest przywrócenie świetności byłemu budynkowi Łaźni w Nowym Porcie na wzór tej na Dolnym Mieście. Dyrektor CSW Łaźnia po raz pierwszy zaprezentowała szczegółowy plan zajęć i aktywności, które będą się odbywać w jej drugiej placówce w Nowym Porcie.

W 2012 roku na terenie Nowego Portu zobaczymy takie projekty, jak m.in. "Pod Lupą Wyobraźni", powstały z myślą o rewitalizacji przestrzeni publicznej, warsztaty literacko-plastyczne, warsztaty muzyczne z eksperymentalnym zespołem Hati, warsztaty fotografii analogowej czy warsztaty "Moja Dzielnica", których celem będzie stworzenie mapy dzielnicy. Oprócz nich na lata 2010-2014 planowane są warsztaty graffiti "Wiem - nie niszczę, tworzę".

- Budynek CSW Łaźnia 2 ruszy pod koniec 2012 roku - opowiada Jadwiga Charzyńska, dyrektor instytucji. - Od stycznia 2013 roku powstanie tam pracownia animacji, prowadzona przez uznanego twórcę Roberta Turło oraz kino w którym program przygotuje Jacek Wachulewicz, współtwórca festiwalu Gdańsk Doc Film (w planach jest m.in. prezentacja polskiego kina, dokumentów, animacji czy twórców europejskich).

W budynku Łaźni znajdzie się także biblioteka, czytelnia ze stanowiskiem dla osób niewidzących, pracownia informatyczna oraz e-czytniki. Swoje zbiory umieści tam Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, będzie można także zamawiać książki z innych filii w ramach "Wypożyczalni międzybibliotecznej", które będą dowiezione do Nowego Portu.

Instytucja planuje współpracę m.in. ze Stowarzyszeniem Nowy Port Sztuki oraz Fundacją Plankton.

- Przygotowaliśmy program Port Sztuki, skupiający się na dostępie do edukacji artystycznej dzieci i młodzieży - wyjaśnia Marcin Bildziuk, prezes Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki. - Aktualnie wspólnie z mieszkańcami rewitalizujemy przestrzeń naszej nowej siedziby, którą planujemy otworzyć w wakacje. Chcemy także tworzyć Dom Sąsiedzki, oparty na działaniach kulturalnych.

W procesie rewitalizacji społecznej uczestniczy także Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Jak opowiada jego prezes, Wojciech Bystry, z trzech rewitalizowanych dzielnic, w których prowadzą działalność, w Nowym Porcie pracuje się najlepiej (pozostałe to Letnica i Wrzeszcz Dolny).

- Tzw. miękka rewitalizacja w Nowym Porcie idzie najlepiej, spotykamy się z bardzo dużym odzewem ludzi - opowiada. - Dopasowujemy projekty do realiów i chcemy, żeby dostosowywały się do dzielnicy. Planujemy m.in. warsztaty z fitnessu, makijażu, fotografii, breakdance czy jogę oraz różne zajęcia związane z aktywizacją zawodową.

Radni dzielnicy mają jednak pretensje, ponieważ nie są informowani o działaniach planowanych w CSW Łaźnia.

- Nie otrzymaliśmy informacji na temat planowanych tam przedsięwzięć, ani nic z nami nie konsultowano. Zastanawiamy się także jaki będzie udział lokalnych artystów w tym co będzie się odbywać w budynku Łaźni - mówi Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu Rady Osiedla Nowy Port.

Jak się jednak okazuje, spotkania z Łaźnią były już dwa. Panuje jednak chaos informacyjny i do tej pory radni nie mieli okazji, aby zapoznać się ze szczegółowym programem rewitalizacji społecznej tej instytucji.

- Nim podjęto decyzję o CSW Łaźnia 2, dokładnie przeanalizowaliśmy to przedsięwzięcie, nie chcieliśmy kopiować tego co robiło CSW Łaźnia na Dolnym Mieście, bo to zupełnie inne miejsce i lokalizacja - wyjaśnia Anna Czekanowicz, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. - Jeśli nie rozmawialiśmy o tym z Radą Osiedla, to dlatego, że program powstawał wtedy, kiedy jeszcze ona nie istniała. Chcemy w Nowy Port tchnąć coś nowego - żeby to nie była tylko dzielnica zamknięta na samą siebie, ale żeby też pojawili się tu inni ludzie, tak jak na Dolnym Mieście. To impuls rozwojowy, inne funkcjonowanie dzielnicy, co zmieni jej charakter.

Miejsca

Opinie (75) 1 zablokowana

 • Nowy Port... Za czasów mojego dzieciństwa chodziły straszne opowieści o tej dzielnicy:))

  Oby rewilitacja przyniosła skutek:P

  • 70 29

 • : )

  Nowy Port kojarzy mi się z elementem podobnie jak Orunia.No ale może coś się tam zmieniło.

  • 37 86

 • bezsensowna rewitalicja

  miasto trwoni krocie na rewitalizację i tak już upodlonych intelektualnie i patologicznie dzielnic. czemu idą na to NASZE pieniądze? jestem emerytowanym architektem i strach człowieka bierze, gdy czyta się o takich MACHLOJKACH

  • 28 164

 • Czekamy na nowe mięso. Mniam.

  • 10 5

 • Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta

  to zacna instytucja ks Isakowicza- Zaleskiego.Polecam ich wspierać.

  • 26 31

 • opowieści chodzą do dziś

  ale nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dzielnica jak każda inna, tyle że biedna. Dużo bardziej niebezpiecznie jest w Brzeźnie czy we Wrzeszczu (oficjalne statystyki). Nie ma już marynarzy-zadymiaczy, nie ma spelun i 'mordowni'.. Nawet monopolowy całodobowy jest tylko jeden..

  • 33 4

 • marna prowokacja..

  • 23 6

 • dwa, dwa sklepy calodobowe + stacja paliw :)

  • 10 3

 • otwórz oczy

  po co inwestować w moralnego trupa, jakim jest nowy port?

  • 6 39

 • rewitalizacja na pokaz

  taa rewitalizacja.... a jak mala wspolnota chce zrobić remont to sypie się jej kłody pod nogi... teraz "fundusz remontowy" musi zmienić nazwę na fundusz remontowo-inwestycyjny bo Pan pierdzący w stołek tak sobie zażyczył. Nazwa to jest istotne a nie to, że przy każdym większym wietrze lecą dachówki co oczywiście jest zagrożeniem ale nie dla biuralistów z UM.

  • 36 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane