• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Body Space festival

To pierwszy w Polsce festiwal, na którym tancerze i muzycy spotykają się jako współtworzący partnerzy.

kwi 28

niedziela, godz. 17:30

bilety 20 zł

6 maja - 2 czerwca 2024

Gdańsk,
bilety 20 zł
Są festiwale taneczne, są festiwale muzyczne, ale BODY SPACE FESTIVAL to festiwal taneczno-muzyczny. Obie te sztuki są nierozłączne i na tym festiwalu chcemy je celebrować wspólnie na warsztatach i jamach (improwizacja taneczna nauczycieli, uczestników festiwalu u publiczności). Na festiwalu wystąpią oraz poprowadzą warsztaty gwiazdy polskiej sceny tanecznej oraz muzycznej, znani tancerze i choreografowie.

Tancerze: Iwona Olszowska, Michała Ratajski, Anna Haracz, Jacek Owczarek.

Muzycy: Tomek Gadecki (saksofon) & Marcin Bożek (gitara basowa), czyli "Olbrzym i Kurdupel", Paweł Osicki (perkusja), Olo Walicki (konrabas) oraz Marcin Janus (muzyka elektroniczna).

Pragniemy poszerzyć grupę odbiorców tańca zarówno w kontekście odbiorców jak i aktywnych uczestników oraz twórców kultury. Do udziału zapraszamy również osoby bez doświadczenia tanecznego.

Zapraszamy na stronę internetową: www.bodyspacefestival.com

Naszą inicjatywę wspiera: Zatoka Sztuki w Sopocie, Uniwersytet Gdański, Scena Muzyczna Gdańsk.

Patronat medialny: portal Trójmiasto.pl.
Sponsor: firma BUDROS.

Program Festiwalu
BODY SPACE PROGRAM


6 lutego 2015 (piątek)
15.00 - 18.00 - warsztat PRZESTRZEŃ RUCHU z Michałem Ratajskim
20.00 - GRA - spektakl improwizowany nauczycieli i muzyków:
tancerze - Iwona Olszowska, Anna Haracz, Jacek Owczarek i Michał Ratajski
muzycy - Olo Walicki, Paweł Osicki, Olbrzym i Kurdupel, Marcin Janus
21.00 - jam impro uczestników warsztatów, performerów i publiczności

7 lutego 2015 (sobota)
10.00 - 13.00 - warsztat PRZESTRZEŃ OSOBOWOŚCI z Jackiem Owczarkiem
14.00 - 17.00 - warsztat PRZESTRZEŃ DŹWIĘKU z Anną Haracz
19.00 - "Skąpani w muzyce" - spektakl improwizowany Iwony Olszowskiej i Piotra Skalskiego do muzyki Marcina Janusa
20.30 - jam impro uczestników warsztatów, performerów, muzyków i publiczności

8 lutego 2015 (niedziela)
11.00 - 14.00 - warsztat PRZESTRZEŃ CIAŁA z Iwoną Olszowską


Warsztat PRZESTRZEŃ RUCHU
"Fizyka w ruchu. Ruch fizyczny. Fizole. Filozofia ruchu."
Na warsztacie zajmiemy się fizyką poprzez ruch. Czerpiąc z wiedzy kontakt improwizacji, sztuk walki, tańca współczesnego - przyjrzymy się pojęciom takim jak: pęd, grawitacja, siła odśrodkowa, ciężar. Korzystając z mechanizmów takich jak: punkt podparcia, konstrukcja, balans i bycie poza nim oraz z pomysłów na zarządzanie energią, poszukamy zależności, które przekuć można na użyteczne narzędzia do ekspresji w ruchu, a być może i w tańcu. Nie odkryjemy nic, o czym nie wiedziałby już współczesny świat, nie podważymy żadnego twierdzenia, nie nauczymy się wszystkiego. Postaramy się pobudzić myślenie w ciele, by odkryć własną ścieżkę do kontynuacji poszukiwań dla ruchu.

WARSZTAT JEST INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ CAŁOŚCI WARSZTATÓW FESTIWALU
Prowadzący: Michał Ratajski
Michał Ratajski - performer, tancerz, choreograf. Pasjonat tradycyjnych form sztuk walki i Kontakt Improwizacji, dyplomowany instruktor tańca współczesnego, stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Uczestnik międzynarodowej wymiany nauczycieli kontakt improwizacji - ECITE.

Założyciel Grupy i fundator Fundacji KIJO. Współzałożyciel Stowarzyszenia Movin' Łódź. Fundator portalu internetowego: www.contactimprovisation.eu Organizator FRUFestiwalu (Polski Festiwal Kontakt Improwizacji) w Łodzi.
Przygodę z ruchem rozpoczął w wieku 14 lat. Wieloletnie poszukiwania na gruncie sztuk walk, kontakt improwizacji, tańca współczesnego, improwizacji zaprowadziły go być może do "tańca" Za punkt wyjścia do kreowania i odkrywania obiera ciekawość.

Za najlepszego "nauczyciela" uważa JAM (otwarta przestrzeń do spotkania i improwizacji w tańcu) jako nieograniczone źródło inspiracji i wiedzy. Jako formę dzielenia się doświadczeniami preferuje SPOTKANIE w tańcu, TANIEC w spotkaniu.
Na co dzień związany z Łodzią, czynnie uczestniczy w licznych szkoleniach i festiwalach międzynarodowych, uczy się ucząc (Polska, Rumunia, Litwa, Izrael, Ukraina, Chorwacja, Dania, Mołdawia).

www.kijogroup.com
kijogroup@gmail.com
https://vimeo.com/kijo

Warsztat PRZESTRZEŃ OSOBOWOŚCI
W improwizacji proces tworzenia zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Improwizacja jest aktem niepowtarzalnym i spontanicznym, jest pracą z tym co manifestuje się w danym momencie w postaci sygnałów wizualnych, dźwiękowych, kinestetycznych, relacyjnych. Zajęcia są połączeniem moich doświadczeń w pracy z tańcem, improwizacją oraz metodą pracy z procesem wg A. Mindella, ich celem jest świadome wchodzenie w proces improwizacji, umiejętność pracy z kanałami zmysłowymi, obserwacji tego co się wydarza w trakcie improwizacji i poszerzanie świadomości ruchowej.

WARSZTAT JEST INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ CAŁOŚCI WARSZTATÓW FESTIWALU
Prowadzący: Jacek Owczarek
Uczeń Witolda Jurewicza. W latach 1994-2003związany z Teatrem Tańca ALTER w Kaliszu, później - był aktorem-tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi. Wziął wówczas m.in. udział we wspólnym projekcie Leszka Bzdyla i Piotra Cieplaka Przed południem, przed zmierzchem. Wespół z Witoldem Jurewiczem był autorem choreografii do spektaklu Flow Norberta Rakowskiego, inspirowanego Czekając na Godota Becketta. Współpracował także z Pawłem Miśkiewiczem przy Spektaklach Przedtem/potem oraz Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena .w Teatrze Starym w Krakowie, "Trans Atlantyk", reż. Mikołaj Grabowski

Tworzył ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych. Od 1996 uczy tańca i kontakt improwizacji na warsztatach ogólnopolskich i międzynarodowych i kursach instruktorskich.

Brał udział w międzynarodowych projektach,m.in."Skarbek", grany w berlińskim teatrze Volksbühne, "Patenty ciała" w Mau-Beige we Francji "Les ambiances polonaises" w Cite Internationale des Arts(Paryż),"Kołysanki" Roma Europa (Rzym)Museums Quartier(Wiedeń). Współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie, współtworząc spektakle "SLAM_out" oraz "Taniec śniącego ciała" ,będący częścią projektu badawczego dotyczącego pracy z procesem metodą Arnolda Mindella. Tańczył w filmie"Czarno-biały"(prod. PWSFTviT w Łodzi, 2002), pokazywanego m.in. w Kolonii, NowymJorku,Pekinie ,autor choreografii w filmie "Zuzanna"Darii Kopiec(premiera 2009.)

Realizował nagradzane spektakle tańcam.in. Trzcina" i "Po drodze". Od 1996 roku pracuje także jako pedagog - tańca uczył m.in. w Państwowym Pomaturalnym Studium Animatorów Kultury w Kaliszu; obecnie jest kierownikiem studiów na Wydziale Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

W lutym 2009 założył przy Akademii grupę "Pracownia Fizyczna" .Kierunek działań Pracowni wiąże się z poszukiwaniami Jacka Owczarka - zatem z improwizacją i technikami tańca współczesnego.

Stworzył w Pracowni takie spektakle jak: " Meandrująca rzeka", "A3","Zdarzenia"," Re - akcje", " Fajdros", tańczy w "Soul Project" Davida Zambrano wyprodukowanego przez Pracownie Fizyczną. Współtwórca -razem z Sonią Nieśpiałowską -Owczarek - Fundacji KinoTańca, organizującej m.in Festiwal Kino Tańca oraz Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca Sic!

Jacek Owczarek wypracował w ostatnich latach autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną badającą zależności i wpływy rozmaitych kanałów zmysłowych (słuch, dotyk, głos) na ruch. a jego praca doktorska dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację.

Warsztat PRZESTRZEŃ DŹWIĘKU
Ciało poruszając się tworzy dźwięki, nasze organy wewnętrzne tworzą dźwięki, oddech może być źródłem dźwięku. Nasze ciało to pudło akustyczne...

Celem warsztatu jest rozwój świadomości oraz nauka regulacji oddechu w trakcie ruchu poprzez pracę z głosem. Nauka używania ciała nie tylko jako źródła ruchu ale i głosu. Zajmiemy się poszerzaniem i pogłębianiem świadomości wpływu dźwięku na ruch i ruchu na dźwięk. Praca nad naturalnością i bezwysiłkowością ruchu związana jest również z poszukiwaniami dźwięku wydobywającego się z różnych ośrodków ciała, co zmierza do traktowania ciała jako jednolity instrument ruchowo-muzyczny. Warsztat oparty jest na połączeniu metody pracy z głosem Olgi Szwajgier, materiału z Gaga Intensive Summer Course, Kontakt Improwizacji oraz technik oddechowych jogi.

WARSZTAT JEST INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ CAŁOŚCI WARSZTATÓW FESTIWALU
Prowadząca: Anna Haracz
Twórczyni teatru KINO VARIATINO, niezależna tancerka, choreograf, nauczyciel jogi i medytacji. Z teatrem realizuje własne spektakle prezentowane na trójmiejskiej scenie offowej, festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce i zagranicą. Dotychczas zrealizowała około 20 autorskich spektakli oraz brała udział w wielu projektach artystycznych. Jest absolwentką Państwowego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, specjalizacja taniec oraz posiada tytuł zawodowego tancerza wydawanego przez ZASP.

Do jej najważniejszych nauczycieli ruchu, tańca i głosu należą: Marek Oleksy, Witold Jurewicz, Iwona Olszowska, Jacek Łumiński, Leszek Bzdyl, Melissa Monteros, Ray Chang, Douglas Dunn, Mark Thompkins, David Zambrano, Lisa Nelson, Thomas Hauert, Ang Gey Ping, Ohad Naharin, Olga Szwajgier, Zygmunt Molik.

Jest uznanym pedagogiem tańca współczesnego, oraz certyfikowanym nauczycielem hatha-jogi wg. metody Iyengara w stopniu Intorductory II oraz Vinyasa Krama Jogi. Od lat realizuje autorski program terapii poprzez improwizację taneczną, pracę z głosem oraz jogę.

Z reguły jej spektakle oraz praca to:"atmosfera, prosta i wyrazista forma, obecność, podróżowanie wokół osobistych wypowiedzi mających w percepcji wymiar sensytywny. Kanałem komunikacji stają się zmysły a nie emocje. To taniec subtelności ruchu, dźwięku, koloru, kostiumu, rekwizytu, dialogu, uważności, zestrajania. To dotykanie cennej warstwy bytu"

www.kinovariatino.pl
www.dialogotancu.com.pl
www.anahajoga.pl

Warsztat PRZESTRZEŃ CIAŁA
Pracując metodą Body Mind Centering będziemy eksplorować przestrzeń ciała. Jego mikro i makrokosmos. Odniesiemy się między innymi do komórek i tkanek a nawet atomu.
Będziemy wykorzystywać wewnętrzną architekturę taką jak strukturę sprężystą ciała/tensegrity/komórek, kości, powięzi oraz architekturę kości/sklepienia/kopuły.

Przestrzeń ciała to również kształty organów znajdujące odniesienie do naturalnych kształtów istniejących w przyrodzie, tzw. linii papilarnych Pana Boga.

Zbliżymy się do odczuwania i używania w ruchu tzw. świętej geometrii.
Wychodząc od eksplorowania przestrzeni ciała wyruszymy w przestrzeń zewnętrzną używając oddechu, pracy serca, naczyń krwionośnych oraz wzoru dna i wynikającego z niego ruchu spiralnego pozwalającego na ruch w kierunku nieskończoności.

WARSZTAT JEST INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ CAŁOŚCI WARSZTATÓW FESTIWALU
Prowadząca: IWONA OLSZOWSKA
Tancerka, choreografka, nauczycielka tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji oraz improwizacji jako performance; Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering. Kierownik artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca EST w Krakowie. Prowadzi zajęcia w Hurtowni Ruchu , Krakowskiej PWST oraz w Bytomiu, na Uniwersytecie Rzeszowskim, na kursach instruktorskich i warsztatach tańca w Polsce i za granicą (Ukraina, Anglia, Rosja).

Doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku, oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary, warsztatach organizowanych przez Śląski Teatr Tańca, Centrum Animacji Kultury oraz festiwale tańca w Polsce. Kontaktu uczyła się od Andrew Harwood, Peter Bingham, Ray Chung, Chris Aiken, Eckhard Muller, Joerg Hassman, Danny Lepkof, Milana Kozanka, Ka Rastler, Steve Bats, Tal Anvi, Jenny Hack, Pilobolus, Bill Young, Daniel Werner, Benno Voorham, Yaniv Mintzer, Itay, Adrian Russi. Brała udział w festiwalach z kontakt improwizacji w Moskwie, Freiburgu, Warszawie, Bremen , Getingen, Washington DC, Dartington College, New York, Finlandii.

Obecnie tworzy choreografie autorskie solowe oraz dla zespołów m.in. Polskiego Teatru Tańca, oraz teatralne m.in. dla Teatru Rozmaitości, Teatru Starego, Słowackiego w Krakowie.

Jako tancerka brała udział w projektach międzynarodowych. W kraju tańczy głównie repertuar solowy i projekty. Tańczyła w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Anglii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Portugali, Czechach, na Ukrainie, Mołdawii. Otrzymała nagrody za choreografie oraz za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego, ArtsLink w Nowym Jorku.

GRA Spektakl improwizowany nauczycieli i muzyków: tancerze - Iwona Olszowska, Anna Haracz, Jacek Owczarek i Michał Ratajski

muzycy - Olo Walicki, Paweł Osicki, Olbrzym i Kurdupel, Marcin Janus Każda gra ma swoje zasady: każdy muzyk wylosuje tancerza, z którym będzie grał każdy tancerz wylosuje temat improwizacji każdy będzie mógł dołączyć do improwizacji innych każdy może ustalić swoje zasady gry Impro więc wszystko zdarzyć się może.... SKĄPANI W MUZYCE Spektakl improwizowany Iwony Olszowskiej i Piotra Skalskiego do muzyki Marcina Janusa Skąpani w muzyce... brzmienie cielesnego monologu... dialog ciszy i pauzy...

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    350 zł
Koszt udziału w warsztatach, jamach oraz biletow na spektakle – 350 zł
Przy wpłacie zaliczki do 18 stycznia koszt calści to 300 zł !

Opinie