• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej (2 opinie)

  • poniedziałek, 1 września 2014, godz. 4:45
  • Lokalizacja
    Gdańsk

1 września br. przypada 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w odbywających się tego dnia uroczystościach, w których uczestniczyć będzie także delegacja IPN na czele z Prezesem IPN dr. Łukaszem Kamińskim.

Program uroczystości obejmuje:

4.35 Westerplatte - oficjalne obchody pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W uroczystościach weźmie udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z Prezesem IPN dr. Łukaszem Kamińskim, Dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku dr hab. Mirosławem Golonem i Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Gdańsku dr Karolem Nawrockim.

9.00 Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni im. prof. dr. Maksymiliana Tytusa Hubera (ul. Sambora 48) - uroczysta inauguracja roku szkolnego przez Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego. Na terenie szkoły prezentowana będzie wystawa pt. Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r., przygotowana przez gdański oddział IPN.

10.00 Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej (ul. Kładki 2) - modlitwa i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w dawnym gmachu Victoriaschule. W uroczystości weźmie udział prof. UG Grzegorz Berent, pracownik pionu naukowego gdańskiego oddziału IPN.

11.00 Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku (ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2) - konferencja prasowa Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego poświęcona zadaniom edukacyjnym IPN na zbliżający się rok. W programie konferencji przewidziano także wystąpienie wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej Kamili Sachnowskiej.

11.40 Muzeum Poczty Polskiej (bezpośrednio po konferencji) - prezentacja broszury Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku (seria: Patroni Naszych Ulic). Opowie o niej autor, historyk pionu naukowego gdańskiego oddziału IPN Jan Daniluk.

12.00 pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2) - uroczysta Msza Święta w intencji Poległych Pocztowców z udziałem Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Prezesa Poczty Polskiej S.A. Jerzego Jaśkowiaka.

15.00 przy tablicy poświęconej harcmistrzowi Janowi Ożdżyńskiemu (ul. Dyrekcyjna 2/4) - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pierwszą ofiarę II wojny światowej w Gdańsku z udziałem Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego.


Jan Daniluk, Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku (seria: Patroni Naszych Ulic)
Warszawa 2014, ss. 25; ISBN: 978-83-7629-686-9

dodatek do Biuletynu IPN "Pamięć.pl", nr 9/2014

Pomimo symbolu, jakim stała się bohaterska obrona słynnego gmachu Poczty Polskiej z Heveliusplatz w Gdańsku 1 września 1939 r., zaskakująco wiele kwestii z nią związanych pozostaje nadal niejasnych. Popularnonaukowa broszura, wydana w serii Patroni Naszych Ulic jest próbą znalezienia satysfakcjonujących odpowiedzi przynajmniej na część z nich. Udało się to nie tylko dzięki rzetelnemu zestawieniu informacji z dotychczasowego dorobku badaczy, którzy podejmowali temat obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, lecz także dzięki odnalezieniu przez autora nowych źródeł w niemieckich zbiorach. W publikacji w zarysie przedstawiono nie tylko przebieg samych walk o Pocztę Polska i zbrodnię popełnioną przez Niemców na jej obrońcach, lecz także genezę powstania Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, okres przygotowań do konfliktu, jak i formy upamiętnienia pocztowców już w okresie powojennym.

Jan Ożdżyński (1903-1939) - harcmistrz, prawdopodobnie pierwsza ofiara II wojny światowej w Gdańsku. Był współorganizatorem pruszkowskiego harcerstwa (razem z m.in. Aleksandrem Kamińskim, autorem "Kamieni na szaniec"), nauczycielem w tamtejszym renomowanym Gimnazjum im. Tadeusza Zana, podoficerem rezerwy Wojska Polskiego. W latach 1937-1939 pracował w Wolnym Mieście Gdańsku. Aktywnie działał w Gdańskiej Chorągwi ZHP, pełnił także funkcje referenta Polskiej Rady Sportowej. Ta ostatnia była przykrywką dla działających w Wolnym Mieście Gdańsku w konspiracji struktur Związku Strzeleckiego. Oddelegowanie Ożdżyńskiego do Gdańska w 1937 r. należy wiązać prawdopodobnie z jego współpracą ze strukturami polskiego wywiadu. 1 września 1939 r., nad ranem, Ożdżyński pełnił dyżur w gmachu byłej Dyrekcji Okręgowej Kolei Polski przy Am Olivaer Tor (ul. Dyrekcyjna). W budynku mieściły się biura wielu polskich instytucji oraz mieszkania służbowe Polaków. Gmach został zaatakowany przez oddział SS i SA dowodzony przez SS-Sturmbannführera Kurta Eimanna, późniejszego "architekta" zbrodni w Lasach Piaśnickich. Na samym początku akcji został zabity Ożdżyński. Była to jedyna ofiara śmiertelna wśród Polaków tego dnia, poza Westerplatte oraz gmachem Poczty Polskiej w Gdańsku na Heveliusplatz. Chociaż same okoliczności jego śmierci pozostają nadal nieznane, to pewne przesłanki pozwalają sądzić, że Ożdżyński zginął z bronią w ręku.

Na budynku, w którym zginął, wisi od 1986 r. tablica mu poświęcona, ale o harcmistrzu Ożdżyńskim pamięta jedynie wąskie grono gdańskich harcerzy oraz historyków.

Organizatorami/współorganizatorami uroczystości są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Muzeum Poczty Polskiej Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Kancelaria Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza - Urząd Miejski w Gdańsku

Opinie (2)

  • chory kraj (1)

    I znowu Instytut Palanciarstwa Narodowego tworzy swoja historię. Brawo

    • 2 19

    • amber-intelygent sie objawil

      skad sie biora takie głąby, (resorotowe?!)

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.