• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Odzieżowy kolonializm - manifestacja

70% ubrań sprzedawanych w UE pochodzi z Azji. Produkowane są przez robotnice i robotników w niewyobrażalnie złych warunkach bhp, za niehumanitarnie niskie płace. Tak też było w Bangladeszu, w okręgu Szabhar, w szwalni Rana Plaza, gdzie 24.04.2013 doszło do jednej z największych katastrof budowlanych współczesnej historii - budynek szwalni zawalił się i w kilka minut zginęło 1133 osób, a ponad 2500 odniosło rany. Osoby te, w większości kobiety, szyły ubrania, zamawiane przez międzynarodowe firmy - m. in. polską LPP.

Nie zgadzamy się na bogacenie się ponadnarodowych koncernów poprzez wyzysk krajów peryferyjnych. Eksploatacja pracujących ponad siły pracowników to łamanie praw człowieka.

W Gdańsku już po raz drugi spotykamy się w rocznicę tragedii w Szabharze pod siedzibą regionalnego odzieżowego potentata, firmą LPP, by uczcić pamięć ofiar. Nie zgadzamy się na zatarcie odpowiedzialności zlecających produkcję ubrań za tę i podobne tragedie.
Nie zgadzamy się na jedynie fasadowe działania, mające zapobiec podobnym wydarzeniem w przyszłości, często wykonywane niechętnie, bo wymuszane przez presję społeczną.

Wykorzystywanie przewagi ekonomicznej i politycznej krajów rozwiniętych oraz korporacji ponadnarodowych nad krajami peryferyjnymi nazywamy kolonializmem XXI wieku.

Manifestacja pod LPP "Odzieżowy kolonializm. W 4-tą rocznicę katastrofy Rana Plaza", 24.04.2017 (poniedziałek), godz. 15, Gdańsk, ul Łąkowa 39/44.
https://www.facebook.com/events/215995968885172/?active_tab=discussion

Na zgromadzeniu przemówią Piotr Ikonowicz i Agata Nosal-Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej) , działacze na rzecz osób wykluczonych.

Opinie