Fundacja Galar Gdański

Fundacja Galar Gdański

Wybierz numer

500-609-999
i...@galar.org.pl pokaż
  • Zdjęcie 1/5 - Fundacja Galar Gdański Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/5 - Fundacja Galar Gdański Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/5 - Fundacja Galar Gdański Gdańsk 2
  • Zdjęcie 4/5 - Fundacja Galar Gdański Gdańsk +2 1
 

TV Filmy

6789

Nocny rejs po gdańskich stoczniach

O nas

GALAR GDAŃSKI - to usługa rejsów turystycznych po Gdańsku, wynajem łodzi ze sternikiem na różne okazje.
FUNDACJA GALAR GDAŃSKI – organizacja pozarządowa założona w styczniu 2018 r. jako szansa na aktywizację zawodową osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz promocji m. Gdańska (jego historii i kultury). W Fundacji znajdują zatrudnienie osoby niepełnosprawne oraz długotrwale bezrobotne.
Jesteśmy młodą Fundacją tworzoną przez osoby pełne zapału i planów rozwojowych na przyszłość. W roku 2018, w krótkim czasie udało nam się wdrożyć usługę w postaci rejsów historycznymi łodziami (galarami) wokół dwóch Wysp: Wyspy Spichrzów i Wyspy Ołowianki.
W planach na przyszły rok mamy przywrócenie mieszkańcom pieszo-rowerowej przeprawy promowej, jako połączenie pomiędzy Dzielnicą Nowy Port a Twierdzą Wisłoujście.
Historyczne polskie łodzie, a do nich zalicza się również galar, są dziedzictwem kulturowym Polski, które należy pielęgnować. Stąd w ramach dbałości o dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, promem będzie oczywiście Galar, ale już w znacznie większym rozmiarze.
W ramach rozwoju Fundacji będziemy chcieli organizować także staże zawodowe dla osób z wykluczenia społecznego oraz młodzieży wychodzącej z domów dziecka. W ramach prowadzonych zajęć podopieczni kształcić się będą w branży stoczniowej oraz szkutniczej.
W dalszej perspektywie myślimy o stworzeniu żywego muzeum szkutnictwa, w którym budowane by były na oczach zwiedzających repliki historycznych polskich łodzi.
W ramach prowadzonej działalności będziemy inicjować szereg przedsięwzięć społecznych, w tym: rejsy edukacyjne galarami dla dzieci i młodzieży, plenery artystyczne dla uzdolnionej młodzieży, sprzątanie rzek i terenów zielonych, czy też organizowanie pikników rodzinnych.
Łodzie które posiadamy są replikami starodawnej drewnianej łodzi typu GALAR (rozpowszechnionej w XVIII wieku), która w ówczesnych czasach wpływała na wody Motławy ale w nieco odmiennych celach. Galar jest typem dawnego polskiego statku rzecznego, używanego do jednorazowego transportu towarów (m.in. soli, wapna, cynku, mydła, zboża) w dół rzeki. Do Gdańska spływano głównie z Górnej Wisły oraz Sanu. Ówczesne galary sięgały rozmiarów 18m długości i 8m szerokości. Potrafiły udźwignąć 25 ton towarów. GALAR GDAŃSKI – łodzie o wymiarach 9m x 3m – zostały specjalnie zaprojektowane i wykonane na potrzeby Fundacji, w polskiej rodzinnej firmie „Tartak Witkowscy” przez najwybitniejszego szkutnika wiślanego – Pana Wacława Witkowskiego z Wielunia.
Bilet zakupiony na rejs galarem jest formą Państwa wsparcia Fundacji na jej dalszy rozwój i realizację założonych planów. Dziękujemy i życzymy przyjemnego rejsu!

Oceny (2)

Radoslaw
Termin usługi: sierpień 2023

wspaniale przezycie, niezapomniana przygoda, cudownie spedzony dzien

Fundacje i ośrodki

6.0
Janusz
 

Ludzie pełni zapału i fajnych pomysłów