Działki Leśne

adres
Gdynia

Napisali o nas

  • Gdy odechciewa się pomagać innym
    Gdy odechciewa się pomagać innym artykuł czytelnika 5 września 2016 (122 opinie) Z każdej strony jesteśmy alarmowani, by pomagać ofiarom przemocy domowej. Bywa jednak, że jej ofiary nie chcą pomóc same sobie. Pomagać na siłę i tym samym narażać się na...

O nas

Działki Leśne to kameralna dzielnica Gdyni. Mimo to znajdują się w niej obiekty pełniące funkcje nie tylko ogólnomiejskie, ale i regionalne: dwie uczelnie wyższe, bardzo duże centrum handlowe oraz znaczne skupisko budynków biurowych.

Historia dzielnicy Działki Leśne (początkowo funkcjonującej pod nazwą Chylońskie Działki Leśne) związana jest z powstaniem miasta Gdynia.

Pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku, dla potrzeb rozrastającego się miasta wyznaczono nową dzielnice willową, która miała znajdować się na terenie zalesionych wzgórz morenowych, na zachód od ul. Pomorskiej. W 1939 roku na obszarze Działek Leśnych istniało kilkaset budynków.
Obecnie obszar dzielnicy wynosi ok. 2 km kw..

Od wschodu granica przebiega wzdłuż torów kolejowych, na zachodzie na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na południu wzdłuż ul. Sportowej, a na północy w okolicach ul. Falistej. Działki Leśne graniczą z następującymi dzielnicami: Grabówek (od północy), Śródmieście, Kamienna Góra, Wzgórze Św. Maksymiliana (wszystkie trzy od wschodu), Mały Kack (od południa) oraz Witomino - Leśniczówka (od zachodu).

Działki Leśne pełnią funkcje o zasięgu ogólnomiejskim, a nawet regionalnym. Znajdują się tam dwie uczelnie wyższe, bardzo duże centrum handlowe oraz znaczne skupisko budynków biurowych.

Obszar Działek Leśnych w rejonie ul. Śląskiej staje się powoli Centralną Dzielnicą Biznesu. Na tym terenie ulokowanych jest większość gdyńskich powierzchni biurowych, takich jak siedziba firmy Prokom czy budynek Baltic Business Center.

Autor: Maciej Konopiński

Podyskutuj o tej dzielnicy na forum Działki Leśne