• Zdjęcie 1/5 - KFC Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/5 - KFC Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/5 - KFC Gdańsk 2
  • Zdjęcie 4/5 - KFC Gdańsk +2 1
 

Artykuły o nas

O nas

W KFC stawiamy na ludzi, bo to dzięki nim nasi Goście codziennie wychodzą z naszych restauracji zadowoleni. Każda przygotowana kanapka czy napój smakują tak dobrze dzięki wspaniałym ludziom, którzy oferują Gościom najlepsze produkty.
Historia Restauracji Kentucky Fried Chicken zaczęła się już w roku 1930.

Niesamowitą sprawą jest to, że wszystko zorganizował jeden człowiek, a mianowicie Harland Sanders.

Urodził się 9 września 1890 r. i w sumie przez całe swoje życie zajmował się kuchnią. Już w wieku 6 lat przygotowywał obiadki dla młodszego rodzeństwa. Jednak dopiero w wieku 40 lat zajął się sprzedawaniem kurczaków w budce przy stacji benzynowej. Za zrobione pieniądze kupił motel i kawiarnię w Corbin w stanie Kentucky w USA. W roku 1935 Harland Sanders został doceniny - Gubernator stanu Kentucky nadał mu tytuł, "Kentucky Colonel" w uznaniu za zasługi jakie wniósł do regionalnej kuchni.

Jednak Harland na tym nie zaprzestał, w roku 1939 skomponował unikalną panierkę - mieszankę 11 ziół i przypraw zwaną Original Recipe. Jego pomysł przyniósł mu ogromny sukces. Początkowo serwował tak przyrządzone kawałki kurczaka tylko w swojej restauracji, jednak po 12-stu latach sprzedał swój słynny przepis innym lokalom.

DZIĘKI TEMU KFC ROZROSŁO SIĘ JUŻ DO 18 000 RESTAURACJI NA CAŁYM ŚWIECIE!