Dowóz lub odbiór osobisty 
1 aktywne ogłoszenie zobacz wszystkie
Gdańsk Śródmieście

Napisali o nas

  • Praca sezonowa. Oferty, zarobki, perspektywy
    Praca sezonowa. Oferty, zarobki, perspektywy 28 maja 2019 (104 opinie) Sezon wakacyjny tuż tuż, dlatego warto już zacząć poszukiwania wakacyjnej pracy. Najwięcej ofert czeka na nas w gastronomii i hotelarstwie. Jak wygląda taka praca, czego możemy...

O nas

W KFC stawiamy na ludzi, bo to dzięki nim nasi Goście codziennie wychodzą z naszych restauracji zadowoleni. Każda przygotowana kanapka czy napój smakują tak dobrze dzięki wspaniałym ludziom, którzy oferują Gościom najlepsze produkty.

Historia Restauracji Kentucky Fried Chicken zaczęła się już w roku 1930.

Niesamowitą sprawą jest to, że wszystko zorganizował jeden człowiek, a mianowicie Harland Sanders.

Urodził się 9 września 1890 r. i w sumie przez całe swoje życie zajmował się kuchnią. Już w wieku 6 lat przygotowywał obiadki dla młodszego rodzeństwa. Jednak dopiero w wieku 40 lat zajął się sprzedawaniem kurczaków w budce przy stacji benzynowej. Za zrobione pieniądze kupił motel i kawiarnię w Corbin w stanie Kentucky w USA. W roku 1935 Harland Sanders został doceniny - Gubernator stanu Kentucky nadał mu tytuł, "Kentucky Colonel" w uznaniu za zasługi jakie wniósł do regionalnej kuchni.

Jednak Harland na tym nie zaprzestał, w roku 1939 skomponował unikalną panierkę - mieszankę 11 ziół i przypraw zwaną Original Recipe. Jego pomysł przyniósł mu ogromny sukces. Początkowo serwował tak przyrządzone kawałki kurczaka tylko w swojej restauracji, jednak po 12-stu latach sprzedał swój słynny przepis innym lokalom.

DZIĘKI TEMU KFC ROZROSŁO SIĘ JUŻ DO 18 000 RESTAURACJI NA CAŁYM ŚWIECIE!
 

Zdjęcia

wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »