Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

od 1 maja do 31 sierpnia, we wrześniu tylko sobota niedziela 10:00-17:00

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

Wybierz numer

58 760-16-42 601-150-251
a...@latarnia.gda.pl pokaż
Otwarte do 19:00 więcej
  • Zdjęcie 1/2 - Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/2 - Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port Gdańsk 3
 

TV Filmy

Zabytkowa latarnia w Nowym Porcie
10193

Zabytkowa latarnia w Nowym Porcie

O nas

Jedna z najpiękniejszych latarń morskich Północnej Europy. Z niej w kierunku Westerplatte padły pierwsze strzały II Wojny Światowej. Wspaniały widok na Westerplatte i cała Zatokę Gdańską. Wewnątrz XIXw. optyka i wspaniała wystawa latarń morskich.
Wizyta, której nie wolno pominąć!

HISTORYCZNA LATARNIA MORSKA GDAŃSK NOWY PORT

Jedna z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy, mierząca 27 metrów wysokości Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port, zbudowana została w roku 1893 na wzór latarni wzniesionej w Cleveland nad Jeziorem Erie (Ohio, USA) w roku 1871. Jak do tego doszło? Czy to architekci gdańscy, którzy wyemigrowali do Ameryki, zbudowali tam słynną (dziś już zresztą nieistniejącą) latarnię morską w Cleveland, która potem posłużyła za wzór bliźniaczej latarni w ich rodzinnym Gdańsku? To jedna z wielkich zagadek historii, zadanie dla Sherlocka Holmesa architektury.

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port od początku służyła potrójnemu celowi: jako latarnia morska, wieża pilotów portowych i baza słynnej Kuli Czasu, której podniesienie i spadek w każde południe wyzwalany przez sygnał telegraficzny wysyłany z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Berlinie (Gdańsk od 1793 roku tzn.od drugiego rozbioru Polski wchodził w skład Królestwa Prus, którego stolicą był Berlin) pozwalał kapitanom statków stojących na redzie na precyzyjne nastawianie chronometrów, niezbędne dla dokładnej nawigacji. Radio wynalezione przez Marconiego i rozpowszechnione na początku XX wieku przejęło rolę nadajnika sygnału czasu i wyeliminowało użyteczność Kuli Czasu, która została z Latarni usunięta w 1929 roku. Ujrzeć znów kiedyś słynną Kulę Czasu na szczycie historycznej Latarni Morskiej w Gdańsku jest marzeniem wielu gdańszczan. Czy się kiedyś spełni? Przyszłość pokaże...

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port przeszła do historii światowej, gdy 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rano strzałami z niej to właśnie (a chwilę później, o 4:47 z zacumowanego niedaleko niej pancernika "Schleswig-Holstein") na pozycje polskich obrońców znajdującego się po drugiej stronie Martwej Wisły Westerplatte Niemcy rozpoczęły II Wojnę Światową. Na murach latarni do dziś widać ślady riposty polskiej artylerii, która z Westerplatte odpowiedziała na atak niemiecki ogniem własnej armaty.

W 1984 roku, gdy oddano do użytku nowa latarnie w gdańskim Porcie Północnym, stara latarnia w Nowym Porcie została zamknięta, wydawało się że na zawsze.

Dopiero w 2004 roku ( w 110 rocznicę wybudowania) Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port otwarła swoje podwoje dla zwiedzających, tym razem jako pomnik architektury, techniki i historii i jako Wystawa Latarń Morskich Świata, zachęcając gości do podziwiania nie tylko swojej pięknej historycznej gdańskiej architektury i nieporównywalnego widoku na Westerplatte, Port Gdański, Trójmiasto i całą Zatokę Gdańską, włącznie z Półwyspem Hel, ale i urządzonej w jej wnętrzu przepięknej wystawy p.t. "Latarnie morskie Gdańska na przestrzeni wieków". Jedno z magicznych miejsc Gdańska, które koniecznie trzeba zobaczyć! W kwietniu 2005 Gdańskie Targi Turystyczne nadały Latarni Morskiej Nowy Port NAGRODĘ GŁÓWNĄ jako "najlepszej inwestycji turystycznej roku"!

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście