Muzeum Inkluzji w Bursztynie

Muzeum Inkluzji w Bursztynie

Wybierz numer

58 523-61-87
b...@ug.edu.pl pokaż
Otwarte do 18:00 więcej
 

O nas

Muzeum posiada drugą, pod względem liczebności kolekcję inkluzji w Polsce i dysponuje zapleczem do profesjonalnej obróbki bursztynu. Bezpłatnie można tu oglądać zatopione 40 mln lat temu fragmenty roślin i wymarłe stawonogi.
Muzeum Inkluzji w Bursztynie powołane zostało 1 czerwca 1998 roku jako pracownia w Katedrze Zoologii Bezkręgowców Uniwersytetu Gdańskiego. Inicjatorem utworzenia pracowni był wspierany przez środowisko gdańskich bursztynników - profesor dr hab. Ryszard Szadziewski, który przez 10 lat był kierownikiem pracowni.

Za podstawowe cele przyjęto

- Gromadzenie, przechowywanie oraz badanie inkluzji zwierzęcych, roślinnych oraz nieorganicznych w bursztynie bałtyckim, a także kolekcjonowanie naturalnych odmian i form bursztynu
- Udostępnianie kolekcji dla celów badawczych
- Organizowanie ekspozycji okresowych i stałych.

Pierwszymi zbiorami muzeum była ofiarowana przez prof. dra hab. Ryszarda Szadziewskiego jego prywatna kolekcja licząca 58 kawałków bursztynu bałtyckiego i 5 sztuk dominikańskiego z łączną liczbą 133 inkluzji zwierzęcych i roślinnych. Przez 10 lat funkcjonowania Muzeum Inkluzji w Bursztynie udało się zgromadzić 5320 bryłek bursztynu z 13569 zooinkluzjami. Jest to bardzo dużo zważywszy, że prawie całość kolekcji to dary bursztynników, naukowców, studentów i osób życzliwych idei tworzenia zbiorów bursztynu na Uniwersytecie Gdańskim.

Muzeum posiada drugą, pod względem liczebności kolekcję inkluzji w Polsce i dysponuje zapleczem do profesjonalnej obróbki bursztynu. W 2008 roku ekspozycja muzeum przeniesiona została do pomieszczenia na pierwszym piętrze w budynku Wydziału Biologii w Gdyni przy ul. Piłsudskiego 46. Bezpłatnie można tu oglądać zatopione 40 mln lat temu fragmenty roślin i wymarłe stawonogi. Wystawę uzupełniają naturalne i barwne odmiany bursztynu bałtyckiego a także różne rodzaje żywic kopalnych i współczesnych. W drugim pomieszczeniu można zobaczyć wystawę fotografii.

Działalność naukowa

O wartości kolekcji przyrodniczych stanowi nie tylko liczba okazów, ale stan ich opracowania naukowego. Utworzenie kolekcji w Katedrze Zoologii Bezkręgowców pozwala na oznaczanie otrzymywanych inkluzji do poziomu rzędów a muchówek do poziomu rodziny. Niektóre z nich, należące do muchówek długoczułkich, są opracowywane szczegółowo. Pozostałe rzędy wymagają badań przez specjalistów spoza Gdańska, tak więc prowadzenie inwentaryzacji zbiorów i procedura wypożyczania okazów zostały dostosowane w taki sposób, aby ułatwić dostęp do materiału osobom z innych placówek naukowych. Dzięki dziesięcioletniej współpracy w kolekcji znajduje się 15 typów deskrypcyjnych. Przez szczegółowy, naukowy opis ze "zwykłej" inkluzji stały się najcenniejszymi okazami w kolekcji. W oparciu o zbiory Muzeum i prywatne kolekcje gdańskich bursztynników napisana została rozprawa doktorska, a przekazane muzeum kolekcje inkluzji wykorzystane zostały w sześciu pracach magisterskich. Promotorem wszystkich prac jest prof. dr hab. Ryszard Szadziewski.

Muzeum Inkluzji w Bursztynie na targach "Amberif"

Rokrocznie, w trakcie trwania Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Zegarków "Amberif" targi nieodpłatnie udostępniają Muzeum miejsce na Galerię Paleontologiczną. W Hali nr 5, na antresoli można oglądać przygotowywaną przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie wystawę, zakupić poleoentomologiczną literaturę i obejrzeć pod lupą posiadaną inkluzję. Przygotowywana ekspozycja poświęcana jest eoceńskim bezkręgowcom i odmianom naturalnym bursztynu bałtyckiego. Kolekcję inkluzji uzupełniają zdjęcia stawonogów i plakaty eoceńskiego lasu bursztynowego. Stoisko paleontologiczne prowadzą, poza pracownikami Muzeum, inni członkowie Sekcji Paleoentomologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego a także zaprzyjaźnieni kolekcjonerzy zarówno z Polski jak i z zagranicy.