Sołdek - Oddział Narodowego Muzeum Morskiego

Sołdek

Wybierz numer

58 301-86-11 w. 327
s...@nmm.pl pokaż
Otwarte do 16:00 więcej
  • Zdjęcie 1/3 - Sołdek Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/3 - Sołdek Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/3 - Sołdek Gdańsk 2
 

Co nowego

Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

TV Filmy

Smocze łodzie na Motławie
8098

Smocze łodzie na Motławie

O nas

Pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej, rudowęglowiec, napędzany czterocylindrowym silnikiem parowym, obecnie statek - muzeum, jedna z największych atrakcji turystycznych Gdańska.
"Sołdek" stoi zacumowany przy nabrzeżu wyspy Ołowianki tuż przy wejściu do głównej siedziby Narodowego Muzeum Morskiego. Należy do morskiego kompleksu muzealnego, położonego po obu brzegach rzeki Motławy, w samym sercu starego portu gdańskiego. Obok Spichlerzy na Ołowiance, Żurawia i Ośrodka Kultury Morskiej stanowi jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego.

Statek należał do serii 6 rudowęglowców zamówionych w Stoczni Gdańskiej przez GAL (Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA), przystosowanych do eksportu z Polski węgla oraz do przewozu, w drodze powrotnej, rudy żelaza. Stępkę pod statek położono 3 kwietnia 1948 r., wodowano go 6 listopada 1948 r., a do eksploatacji wszedł w październiku 1949 r.

Projekt wstępny "Sołdka" przygotował mgr inż. Henryk Giełdzik, a dokumentację warsztatową francuska stocznia Normanda. Budową statku kierował mgr inż. Jerzy Doerffer (późniejszy profesor i rektor Politechniki Gdańskiej, w czasie wojny pracujący w stoczniach angielskich). Statek otrzymał nazwę od nazwiska Stanisława Sołdka, który zwyciężył w rywalizacji o przodownictwo pracy w traserni Stoczni Gdańskiej. Jego żona, Helena, była matką chrzestną parowca.

"Sołdek" ma unikalną już dziś nitowano-spawaną konstrukcję. Jego pokład główny w części rufowej i środkowej został podniesiony tworząc tzw. pokład szańcowy. Statek posiada cztery ładownie, do których na pokładzie zainstalowano stalowe pokrywy typu Mac Gregor, zakupione w Anglii. Ponadto na pokładzie zamontowano cztery windy ładunkowe i jedną cumowniczą o napędzie parowym. Są to typowe windy amerykańskie, stosowane na statkach typu "Liberty", pochodzące z dostaw UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration).

W ciągu 30 lat służby "Sołdek" odbył 1479 rejsów, najpierw do Belgii, a następnie prawie wyłącznie do Danii i Szwecji, w sumie przewiózł ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy. Przepływał w służbie polskiej marynarki handlowej 31 lat i 65 dni.

Podstawowe dane techniczne statku: długość 87 m, szerokość 12,30 m, zanurzenie 5,35 m, nośność 2540 t (DWT), napęd 4-cylindrowy silnik parowy typu Lentza, prędkość 9,5 węzła, 1 pokład, 4 ładownie, 28 osób załogi.

17 lipca 1985 r. został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu. Stoi zacumowany przy nabrzeżu w dawnym porcie gdańskim.

GODZINY OTWARCIA
poniedziałek – wtorek, czwartek – niedziela 10:00-16:00
środa 13:00-16:00
(obowiązują do 25.02.2024)

Godziny otwarcia w pozostałych okresach (2024)
Dni zamknięcia Muzeum (2024)

Karnety
Spichlerze (wystawy stałe i czasowe), statek muzeum „Sołdek”, Ośrodek Kultury Morskiej (bez sali interaktywnej)
Normalny – 55 zł
Ulgowy – 41 zł

Spichlerze (wystawy stałe i czasowe), statek muzeum „Sołdek”, Ośrodek Kultury Morskiej (z salą interaktywną)
Normalny – 75 zł
Ulgowy – 56 zł

Spichlerze (wystawy stałe i czasowe), statek muzeum „Sołdek”
Normalny – 39 zł
Ulgowy – 29 zł

Karnet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci / posiadacze Karty Dużej Rodziny): Spichlerze (wystawy stałe i czasowe), statek muzeum „Sołdek”, Ośrodek Kultury Morskiej (z salą interaktywną) – 225 zł

Bilety 
Normalny – 23 zł
Ulgowy – 17 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci / posiadacze Karty Dużej Rodziny) – 68 zł
Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) – 1 zł

Bilety na „Sołdka” sprzedawane są w kasach Spichlerzy na Ołowiance i Ośrodka Kultury Morskiej.

Prom „Motława”
W jedną stronę – 7 zł