Ośrodek Kultury Morskiej

adres
80-888 Gdańsk, Tokarska 21-25
(wejście od strony Motławy i od ul. Tokarskiej)

Ośrodek Kultury Morskiej obiekty w tej lokalizacji (1) »

telefon
58 329-87-00
e-mail
o...@nmm.pl pokaż
www
www.nmm.pl/osrodek-kultury-morskiej
godziny otwarcia
wt-pt10:00 - 16:00
sob-nd10:00 - 18:00
Bilety do Ośrodka Kultury Morskiej są sprzedawane do 60 minut przed zamknięciem muzeum.

Aktualne imprezy

Napisali o nas

O nas

Ośrodek Kultury Morskiej to nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - zlokalizowany nad Motławą, tuż obok Żurawia.

Ośrodek Kultury Morskiej to najmłodszy oddział Narodowego Muzeum Morskiego, otwarty w kwietniu 2012 r. Jest równocześnie jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - jako jedyna placówka w kraju w kompleksowy i interaktywny sposób przekazuje wiedzę dotyczącą tematyki morskiej, wykorzystując techniki multimedialne. OKM, mimo współczesnej formy architektonicznej, w której uwagę przykuwają częściowo przeszklone ściany i stropy, nawiązuje do historycznej zabudowy Gdańska.

Jego wielkim atutem jest położenie na pobrzeżu Motławy - na trasie jednego z najpopularniejszych szlaków turystycznych Starówki. Ośrodek przylega bezpośrednio do ceglanej baszty Żurawia i ciągnie się wzdłuż Rybackiego Pobrzeża.

Główną atrakcją OKM jest interaktywna sala "Ludzie-Statki-Porty". W oczy rzuca się tu przede wszystkim ogromny basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Goście Ośrodka mogą urządzić w nim regaty i sprawdzić, jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru lub próbować delikatnych manewrów na wodzie z użyciem holowników.

Publiczność zwiedzająca ekspozycję pozna także specyfikę pracy w porcie i za pomocą wózka widłowego może załadować do kontenera towary - ryż, kakao, owoce. Z kolei miłośnicy podróży w głąb oceanu zasiądą za sterami batyskafu, aby odbyć wirtualną wycieczkę do leżącego na dnie wraku. To jedyna w Polsce wystawa, na której wejdziemy na pokład mostku kapitańskiego i chwycimy koło sterowe, aby uratować widocznego w oddali (czyli na ekranie LCD) rozbitka.

Na drugim piętrze Ośrodka znajduje się wystawa "Łodzie ludów świata" z bogatą kolekcją łodzi - od eskimoskiego kajaka po wenecką gondolę. Znajdziemy tu 41 jednostek z takich krajów jak Norwegia, Irlandia, Włochy, Kenia, Tanzania, Panama, Bangladesz, Indonezja, Ghana, Wietnam czy Samoa. Większość z nich to dary ludzi morza, przede wszystkim kapitanów i załóg polskich statków, które podczas rejsów od połowy lat 60. do końca lat 80. pozyskiwały te cenne obiekty i przywoziły je do Polski. Eksponowanym łodziom towarzyszą fotografie terenów, gdzie były lub są do dziś używane. Opisy warunków etnograficznych, geograficznych czy socjologicznych oraz historia i budowa jednostek zostały zaprezentowane w sześciu kioskach multimedialnych. Można tam odnaleźć ponad 1000 zdjęć i filmów.

Trzecie piętro to przestrzeń przygotowana na ekspozycje czasowe.

Na IV piętrze OKM funkcjonuje restauracja z tarasem, skąd rozciąga się widok na Wyspę Spichrzów i główną siedzibę NMM oraz s.s. "Sołdka". Tam także ulokowano salę konferencyjną, mogącą pomieścić do 100 osób.

Na uwagę zasługuje także historia parceli zajmowanej przez OKM. Jej losy są niepodzielnie związane z sąsiadującym Żurawiem. Widoczny na XVII- i XVIII-wiecznych rycinach, przylegający do Żurawia, budynek pełnił początkowo rolę spichlerza. Miał spadzisty dach i bryłą nawiązywał do wielu mu podobnych magazynów portowych, które na przeciwległym brzegu rzeki zapełniały Wyspę Spichrzów. XIX-wieczne zdjęcia ukazują zmianę wyglądu. Dach stał się bardziej płaski, a okna powiększono, bowiem budynek przeznaczono na cele mieszkalne. Podczas II wojny światowej został zniszczony i w latach 50. zbudowano tu kotłownię miejską. W 1977 r. gmach przejęło Narodowe Muzeum Morskie, które przebudowało wnętrza, adaptując je na cele biurowe, magazynowe i wystawiennicze. Przez ponad 30 lat ten oddział NMM nazywany był Składem Kolonialnym, w nawiązaniu do dawnej funkcji.

Z początkiem XXI wieku dyrekcja NMM zaczęła rozważać możliwość modernizacji obiektu. W wyniku analiz ekonomicznych podjęto decyzję o wyburzeniu starego budynku i stworzeniu nowego oddziału Muzeum. Warto wspomnieć, że w trakcie pięciomiesięcznych badań poprzedzających budowę archeolodzy dokonali kilku tysięcy interesujących odkryć. W czasie swoich prac zeszli dwa metry poniżej poziomu morza, eksplorując głównie latryny, skąd wydobyli m.in. drewniane i szklane naczynia, miseczki, talerze, cynowe łyżki i dzbanki, gliniane nocniki, ozdoby, końcówki okuć pasów, fragmenty tkanin, formy do butów oraz osprzęt żeglarski.

Projekt pod nazwą "Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kulturalnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej" został sfinansowany dzięki środkom uzyskanym z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który pokrył 85% kosztów inwestycji, wynoszącej 7 851 566 Euro. Na pozostałe 15% kosztów NMM uzyskało wsparcie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Gdańska oraz środków własnych Muzeum.

GODZINY OTWARCIA
1.09.2017 - 30.11.2017
wtorek - piątek 10.00-16.00
sobota - niedziela 10.00-18.00

1.12.2017 - 31.12.2017
wtorek - niedziela 10.00-16.00

CENY BILETÓW
Wystawa "Łodzie ludów świata"
Normalny - 6 zł
Ulgowy - 4 zł
Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) - 1 zł

Sala interaktywna "Ludzie-Statki-Porty"
Normalny - 8 zł
Ulgowy - 5 zł
Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) - 1 zł
Bilet rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe + do 3 dzieci) - 20 zł

Bilet na salę interaktywną sprzedawany jest na określoną godzinę. Zwiedzanie trwa 60 minut, rozpoczyna się o pełnej godzinie (10:00, 11:00...). Maksymalna ilość: 55 osób/godzinę.

Wystawa "Statki. Nasza Pasja"
Rezerwacja biletów online lub bezpośrednio w kasie Ośrodka Kultury Morskiej. Zwiedzanie trwa 60 minut, rozpoczyna się o pełnej godzinie (10:00, 11:00...). Maksymalna ilość: 30 osób/godzinę.

Galeria zdjęć

Opinie + dodaj ocenę


5.4

w kategorii

Muzea

 • klimat i wystrój:
  5
   
 • inicjatywy:
  4
   
 • lokalizacja:
  6
   
 • przystępność cen:
  6
   
 • ocena ogólna:
  6
   
średnia ocena (max 6)
5.4
 

wentylacja

Muzeum ciekawe, obsługa profesjonalna i sympatyczna. Problem polega na tym ze nie działa wentylacja. 28 stopni wewnątrz i 68 procent wilgotności. Jak przyjdzie babcia z wnuczkiem może nie wytrzymać tego. . . Po 45 minutach zmuszona byłam wyjść. . . To jakaś masakra!!!

 • Ola (kobieta, pow. 40 lat)
 • Termin skorzystania z usługi: 22.08.2016
 • Polecam innym: tak
 • popieram opinię 0 / nie zgadzam się 0

3.0

w kategorii

Muzea

 • klimat i wystrój:
  2
   
 • inicjatywy:
  1
   
 • lokalizacja:
  4
   
 • przystępność cen:
  5
   
 • ocena ogólna:
  3
   
średnia ocena (max 6)
3.0
 

Wystawa interaktywna

Pisze jako stały bywalec, z 6 letnim dzieckiem, do tej pory miałam pozytywne opinie i poleciałam ta wystawę, niestety to się mocno zmieniło, w ciagu 2 lat brak jest inwestycji czyli nowych ekspozycji, więcej z eksponatów nie działa niż jest czynnych, moja córka jak zawsze do tej pory była zadowolona, wczoraj sama stwierdziła "tu już nic nie działa, chodźmy już stad" Brakuje nadzoru i inwestycji, szkoda bo wystawa miała potencjał

 • Stali bywalcy (kobieta, 31-40 lat)
 • Termin skorzystania z usługi: 31-01-2016
 • Polecam innym: nie
 • popieram opinię 0 / nie zgadzam się 0

6.0

w kategorii

Muzea

 • klimat i wystrój:
  6
   
 • inicjatywy:
  6
   
 • lokalizacja:
  6
   
 • przystępność cen:
  6
   
 • ocena ogólna:
  6
   
średnia ocena (max 6)
6.0
 

Super

Fantastyczna zabawa. Córka 3 lata była przeszczęśliwa a 5 letni syn zachwycony atrakcjami. Po godzinie szaleństw nie chcieli wyjsć. Duzo dzieci a i tak wiele atrakcji. Jak te panie dają rade to ja nie wiem a i tak uśmiechnięte. Dorośli takze maja wiele frajdy. Oby takich miejsc wiecej! Polecam

 • Diti (kobieta, 31-40 lat)
 • Termin skorzystania z usługi: Mikolajki
 • Polecam innym: tak
 • popieram opinię 0 / nie zgadzam się 0
  • klimat i wystrój:
   4.3
    
  • inicjatywy:
   3.7
    
  • lokalizacja:
   5.3
    
  • przystępność cen:
   5.7
    
  • ocena ogólna:
   5.0
    
  średnia ocena (max 6)
  4.8