Narodowe Muzeum Morskie - Spichlerze na Ołowiance

adres
80-751 Gdańsk, Ołowianka 9-13 pokaż na mapie
telefon
58 301-86-11, 301-86-12, 301-26-47, 301-57-51  fax:  58 301-84-53
e-mail
s...@nmm.pl pokaż
www
www.nmm.pl/spichlerze-na-olowiance
godziny otwarcia
wt-pt10:00 - 15:00
sob-nd10:00 - 16:00
Bilety do Spichlerzy na Ołowiance są sprzedawane do 45 minut przed zamknięciem muzeum.

Napisali o nas

O nas

Zabytkowe spichlerze "Panna", "Miedź" i "Oliwski" na wyspie Ołowiance stanowią obecnie główną siedzibę Narodowego Muzeum Morskiego, gdzie eksponowane są wystawy stałe i czasowe.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 19 stycznia 2019 roku Spichlerze będą zamknięte dla zwiedzających.

Wyspa znajdująca się naprzeciwko Żurawia, zwana jeszcze w XIV wieku Szafarnią, stanowiła ważny punkt przeładunkowy w średniowiecznym porcie gdańskim. W spichlerzach przechowywano przede wszystkim zboże, sól, żelazo, kotwice, kamienie młyńskie. Oddzielnie składowano sukno, korzenie i owoce południowe. Na wyspie funkcjonowały urządzenie przeładunkowe i warsztaty ciesielskie. W 1597 roku na jej teren przeniesiono skład ołowiu (Ołowiowy Dwór) i od tego czasu wyspę nazwano Ołowianką. Jak podają źródła w 1643 roku na wyspie Ołowiance znajdowało się siedem spichlerzy, a w całym porcie gdańskim 315. Prawdopodobnie miedzy Żurawiem a Ołowianką od 1687 roku istniała przeprawa promowa.

Dziś w części południowej wyspy gospodarzem jest Narodowe Muzeum Morskie, do którego oprócz Spichlerzy należy także, cumujący przy nabrzeżu wyspy, statek-muzeum "Sołdek". Główna wystawa w Spichlerzach nosi tytuł "Polacy na morzach świata" i prezentuje morską historię Rzeczpospolitej od czasów średniowiecznych po nam współczesne. Wśród najciekawszych eksponatów są te, które zostały odnalezione i wydobyte z wód Bałtyku przez zespół archeologów i nurków z Działu Archeologii Morskiej Muzeum, przede wszystkim ładunek średniowiecznego statku handlowego zwanego "Miedziowcem" oraz artyleria, wyposażenie i rzeczy osobiste marynarzy ze szwedzkiego okrętu wojennego Solen, który zatonął na wodach Zatoki Gdańskiej w bitwie pod Oliwą, w 1627 roku. Dla koneserów sztuki marynistycznej udostępniono na salach ekspozycyjnych Galerię Morską z unikalnym malarstwem Ajwazowskiego, malarzy holenderskich XVIII wieku, Ruszczyca, Gierymskiego, Malczewskiego, Wywiórskiego.

10 grudnia 2013 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego zmieniono nazwę Centralnego Muzeum Morskiego na Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Spichlerze wraz z "Sołdkiem" i mieszczącymi się na przeciwległym brzegu Żurawiem oraz Ośrodkiem Kultury Morskiej stanowią kompleks muzealny w samym sercu starego portu gdańskiego. Dla wygody zwiedzających pomiędzy wyspą Ołowianką a Żurawiem kursuje w godzinach pracy muzeum, co 15 minut, prom "Motława".

Do Spichlerzy na Ołowiance można także dotrzeć od strony Starego Miasta, idąc ulicą Szafarnia wzdłuż przystani Marina. Ta sama ulica zapewni nam także dogodny dojazd samochodem.

GODZINY OTWARCIA
wtorek - piątek 10.00-15.00
sobota - niedziela 10.00-16.00

(do 08.02.2019)
godziny otwarcia w innych okresach

Uprzejmie informujemy, że w dniu 19 stycznia 2019 roku Spichlerze będą zamknięte dla zwiedzających.

CENY BILETÓW:
Normalny - 8 zł
Ulgowy - 5 zł
Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) - 1 zł

Prom "Motława"
W jedną stronę - 1,50 zł
W obie strony - 3 zł

Muzeum posiada bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży: o szczegółach informuje Dział Edukacji, tel. 058 301 86 11, wew. 400 i 431.

Turystów goszczących w regionie pomorskich zapraszamy do odwiedzenia naszych oddziałów poza Gdańskiem:
- "Daru Pomorza" statek - muzeum w Gdyni,
- Muzeum Wisły w Tczewie,
- Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie,
- Muzeum Rybołówstwa w Helu,
- Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Wszystkie aktualne informacje na www.nmm.pl

Galeria zdjęć

wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »

Co nowego

  • Uprzejmie informujemy, że w dniu 19 stycznia 2019 roku Spichlerze będą zamknięte dla zwiedzających.