Zabytkowe spichlerze "Panna", "Miedź" i "Oliwski" na wyspie Ołowiance stanowią obecnie główną siedzibę Narodowego Muzeum Morskiego, gdzie eksponowane są wystawy stałe i czasowe.
Wyspa znajdująca się naprzeciwko Żurawia, zwana jeszcze w XIV wieku Szafarnią, stanowiła ważny punkt przeładunkowy w średniowiecznym porcie gdańskim. W spichlerzach przechowywano przede wszystkim zboże, sól, żelazo, kotwice, kamienie młyńskie. Oddzielnie składowano sukno, korzenie i owoce południowe. Na wyspie funkcjonowały urządzenie przeładunkowe i warsztaty ciesielskie. W 1597 roku na jej teren przeniesiono skład ołowiu (Ołowiowy Dwór) i od tego czasu wyspę nazwano Ołowianką. Jak podają źródła w 1643 roku na wyspie Ołowiance znajdowało się siedem spichlerzy, a w całym porcie gdańskim 315. Prawdopodobnie miedzy Żurawiem a Ołowianką od 1687 roku istniała przeprawa promowa.
Dziś w części południowej wyspy gospodarzem jest Narodowe Muzeum Morskie, do którego oprócz Spichlerzy należy także, cumujący przy nabrzeżu wyspy, statek-muzeum "Sołdek". Główna wystawa w Spichlerzach nosi tytuł "Polacy na morzach świata" i prezentuje morską historię Rzeczpospolitej od czasów średniowiecznych po nam współczesne. Wśród najciekawszych eksponatów są te, które zostały odnalezione i wydobyte z wód Bałtyku przez zespół archeologów i nurków z Działu Archeologii Morskiej Muzeum, przede wszystkim ładunek średniowiecznego statku handlowego zwanego "Miedziowcem" oraz artyleria, wyposażenie i rzeczy osobiste marynarzy ze szwedzkiego okrętu wojennego Solen, który zatonął na wodach Zatoki Gdańskiej w bitwie pod Oliwą, w 1627 roku. Dla koneserów sztuki marynistycznej udostępniono na salach ekspozycyjnych Galerię Morską z unikalnym malarstwem Ajwazowskiego, malarzy holenderskich XVIII wieku, Ruszczyca, Gierymskiego, Malczewskiego, Wywiórskiego.
10 grudnia 2013 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego zmieniono nazwę Centralnego Muzeum Morskiego na Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Spichlerze wraz z
"Sołdkiem" i mieszczącymi się na przeciwległym brzegu
Żurawiem oraz
Ośrodkiem Kultury Morskiej stanowią kompleks muzealny w samym sercu starego portu gdańskiego. Dla wygody zwiedzających pomiędzy wyspą Ołowianką a Żurawiem kursuje w godzinach pracy muzeum, co 15 minut, prom "Motława".
Do Spichlerzy na Ołowiance można także dotrzeć od strony Starego Miasta, idąc ulicą Szafarnia wzdłuż przystani Marina. Ta sama ulica zapewni nam także dogodny dojazd samochodem.
Godziny otwarciawtorek, czwartek – niedziela 10:00-16:00
środa 13:00-16:00
(obowiązują do 31.10.2024)
Godziny otwarcia w pozostałych okresach (2024)Dni zamknięcia Muzeum (2024)KarnetySpichlerze (wystawy stałe i czasowe), statek muzeum "Sołdek", Żuraw, Ośrodek Kultury Morskiej (bez sali interaktywnej)
Normalny - 75 zł
Ulgowy - 56 zł
Spichlerze (wystawy stałe i czasowe), statek muzeum "Sołdek", Żuraw, Ośrodek Kultury Morskiej (z salą interaktywną)
Normalny - 94 zł
Ulgowy - 70 zł
Spichlerze (wystawy stałe i czasowe), Sołdek
Normalny - 39 zł
Ulgowy - 29 zł
Karnet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci / posiadacze Karty Dużej Rodziny): Spichlerze (wystawy stałe i czasowe), statek muzeum "Sołdek", Żuraw, Ośrodek Kultury Morskiej (z salą interaktywną) - 280 zł
BiletyWystawy stałe i czasowe
Normalny – 23 zł
Ulgowy – 17 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci / posiadacze Karty Dużej Rodziny) – 68 zł
Wystawy czasowe + Galeria Morska (bez wystawy stałej)
Normalny – 12 zł
Ulgowy – 10 zł
Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) – 1 zł
Środa – wstęp bezpłatny na wystawę stałą (z wyłączeniem 3. piętra). Tego dnia ceny biletów na Galerię Morską i wystawy czasowe wynoszą: normalny – 12 zł, ulgowy – 10 zł.