• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdynia Playground 2015

GDYNIA PLAYGROUND 2015: inter:AKCJA! to piąta edycja letniej imprezy Gdynia Playground, której celem jest promocja designu w przestrzeni publicznej poprzez instalację interaktywnych projektów artystycznych.

Tematem tegorocznego wydarzenia, organizowanego przez Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów "PoCoTo" we współpracy z miastem Gdynia, jest interakcja w interpretacji młodych projektantów. Poprzez budowę 5 instalacji autorzy chcą umożliwić stworzenie nowych płaszczyzn oddziaływania na siebie ludzi, przestrzeni miejskiej oraz wkomponowanych w nią elementów. Od przelotnych spojrzeń i niewielkich gestów, do zaangażowania całego ciała, zwiedzający będą stopniowo odkrywać radość związaną z bezpośrednią interakcją różnych elementów miasta.

Instalacje o nazwach "Obróć się", "Przesuń sobie", "Kopiuj-Wklej", "Platforma inter:AKCJI" i "Naturalnie" będą zlokalizowane w przestrzeni Parku Rady Europy oraz Bulwaru Nadmorskiego, i dostępne dla odbiorców od 27 czerwca do 31 sierpnia.

W trakcie otwarcia, które odbędzie się 27 czerwca, będą miały miejsce dodatkowe atrakcje - oprowadzanie z projektantami, PlayPiknik z udziałem DJ'a, plener fotograficzny oraz gra miejska, jak i warsztaty dla dzieci i dorosłych, takie jak "Malowanie Bulwaru", czy też budowanie latawców.

Poprzednie edycje imprezy spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców i odwiedzających Gdynię turystów, jak również mediów, które szeroko opisywały instalacje i towarzyszące im wydarzenia. Zeszłoroczne wydarzenie, Gdynia Playground 2014: Nastrajanie Miasta, zostało również docenione i otrzymało główną nagrodę w plebiscycie portalu Sztuka Krajobrazu na najlepszą przestrzeń publiczną roku 2014.

PROGRAM OTWARCIA: 27.06.2015 Park Rady Europy, Bulwar Nadmorski, Gdynia


PlayPiknik + DJ 11:00 - 18:00

PlayPiknik podczas którego uczestnicy będą mogli zagrać w badmintona, klasy czy gumę, lub po prostu odpocząć na trawie obserwując stworzone przez projektantów instalacje.

Nastrojowy podkład muzyczny przez cały dzień uprzyjemniać będzie przebywanie w Parku Rady Europy, a powstały klimat składni do interakcji społecznej oraz relaksu.

Mój kawałek Bulwaru 11:00 - 15:00 prowadzący: Anita Wasik
To działanie kierowane do każdej osoby, która czuje zew twórczy i chce bawić się w artystyczne malowanie. Podobna akcja prowadzona dla Muzeum Emigracji i podczas Cuda Wianków w 2012 r. cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. W 2013r. podczas trzeciej edycji Gdynia Playground w malowanie bulwaru zaangażowało się aż 70 osób. Efektem tego działania będzie fresk o tematyce związanej z hasłem Gdynia Playground 2015: Inter:AKCJA!.

Malowidło powstanie na ścianie bulwaru (falochronie). Projekt graficzki i ilustratorki Anity Wasik (www.anitawasik. blogspot.com) zostanie naniesiony na falochron w postaci szkicu, który zaangażowani w akcję przechodnie będą mogli uzupełniać, na zasadzie "kolorowania". Wspólnymi siłami zostanie stworzony nastrojowy mural o długości 30 metrów.

Warsztat "cześć!lataMY" 11:00 - 17:00 prowadzący: cześć!grupa
Na zakończenie dnia otwarcia odbędzie się wspólne puszczenie latawców na plaży. Interakcja międzyludzka oraz z naturą osiągną swoje apogeum. Interakcja społeczna podczas wspólnego projektowania i budowania latawców oraz interakcja z naturą i żywiołami w trakcie puszczania powstałych modeli- to w skrócie opis warsztatów lata:MY. Wydarzenie ma na celu integrację mieszkańców Gdyni i osób przyjezdnych oraz wspólne spędzanie wolnego czasu przez całe rodziny. Tematem przewodnim jest budowa latawców, od prostych, nieskomplikowanych form, do bardziej zaawansowanych, w zależności od wieku uczestników. Warsztaty mają na celu pobudzenie do kreatywnego myślenia oraz wspólną zabawą podczas tworzenia, a także puszczania latawców. Uczestnicy poznają proste metody wykonanie latawców, od najprostszych kształtów, po te bardziej skomplikowane. Będą mogli dać upust wyobraźni i stworzyć swój unikalny model latający. Efekty końcowe warsztatów będzie można sprawdzić i podziwiać na wyścigach latawców na plaży.

Warsztat Modelowe Miasto 2: Bezpieczna Przystań oraz punkt informacyjny kampanii Dodaj Historię do wystawy Gdynia - dzieło otwarte! 11:00-16:00 prowadzący: Margareta Sobczak i Olga Długokęcka

MOBILNE MUZEUM
Tego lata będziecie mogli spotkać się z Muzeum Miasta Gdyni podczas Gdynia Playground 2015. Szukajcie muzealnego namiotu pełnego atrakcji! Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.

27.06, godz. 11:00-16:00
Warsztat Modelowe Miasto 2: Bezpieczna Przystań Poznamy perły miejskiej architektury! Z pomocą mapy w postaci karty pracy okiem eksperta spojrzymy na najlepsze przykłady tutejszego budownictwa, poznamy język projektantów i sposoby ich pracy.

Punkt informacyjny Dodaj Historię do wystawy Gdynia - dzieło otwarte! Kampania społeczna rozpoczęta podczas Nocy Muzeów wspiera proces budowy nowej wystawy stałej. Przy stanowisku informacyjnym będzie można dowiedzieć się więcej o akcji i...podzielić się swoją historią dotyczącą Gdyni!

Gdyńska gra miejska 12:00 - 16:00 prowadzący: Martyna Cichocka, Diana Osmańska
Interaktywna gra podczas której uczestnicy przy użyciu mapy i dzięki wskazówkom zawartym w zagadkach poznają Śródmieście Gdyni. Miejsce startu to gdyński Infobox. Gdyńska gra miejska kierowana jest do pasjonatów w różnym wieku. Gra ma otwartą formułę i może zostać kilkukrotnie rozegrana - przez cały czas trwania imprezy Gdynia Playground. Na wybranych obiektach gdyńskiej architektury zostaną umieszczone tablice, na których znajdzie się informacja o obiekcie oraz o zadaniu plus trzy możliwe odpowiedzi. Osoba biorąca udział w grze musi wybrać jedną z trzech odpowiedzi, następnie ją zapisać. Uczestnik, który zbierze odpowiedzi na wszystkie pytania udaje się na metę i oddaje wypełniony token. Zwycięzcą gry zostaje osoba, która odpowie na najwięcej pytań prawidłowo oraz w najkrótszym czasie.

Plener fotograficzny + konkurs na zdjęcie 13:00 - 16:00 prowadzący: Wiktor Orłowski
W dniu otwarcia dla chcących rozpocząć swoją przygodę z fotografią oraz wysłuchać profesjonalnych wskazówek, zostanie zorganizowany plener fotograficzny, który odbędzie się w otoczeniu instalacji m.in. na Bulwarze Miejskim w Gdyni. Zgodnie z hasłem tegorocznego Gdynia Playground 2015: Inter:AKCJA!, zadanie, które będzie postawione przed uczestnikami - to próba odnalezienia i ukazania przestrzeni gdyńskich w niecodziennych "interakcjach". Interakcje mogą być różne: zogniskowana, niezogniskowana, symboliczna, transakcyjna. Misją uczestników jest zobrazowanie interakcji społecznych przy udziale instalacji Gdynia Playground. Prace nie powinny skupiać się bezpośrednio na instalacjach, lecz traktować je jako część idei, kontekst lub punkt odniesienia. Dobre zdjęcia są odbiciem nas samych, powstają, gdy odchodzi się od szablonowego sposobu myślenia i patrzenia. Najciekawsze prace w drodze konkursu zostaną wyróżnione i nagrodzone.

Spacer po Playgroundzie 13:00 - 14:30
Wraz z projektantami tegorocznych instalacji powstałych w ramach Gdynia Playground, osoby zainteresowane zaproszone zostaną do wspólnego spaceru wzdłuż gdyńskiego nabrzeża. Przy każdej z instalacji uczestnicy dowiedzą się więcej o idei i drodze jej projektu. Będą mili szansę na żywo zadać pytania projektantom, rozwiać wątpliwości i zaspokoić ciekawość. Wspólnie z twórcami zastanowią się, jak dana forma oddziałuje na przestrzeń publiczną i jaki wpływ na samopoczucie mieszkańców i turystów ma promowanie designu w mieście. Spacer rozpocznie się w Parku Rady Europy, a następnie jego uczestnicy przejdą Bulwarem Nadmorskim (w kierunku restauracji Barracuda).

Oficjalny wernisaż 17:00 - 18:00
Jeszcze Ci mało? Zapraszamy na oficjalny wernisaż, rozmowy z organizatorami, sponsorami. Poznaj ludzi, którzy stoją za tegorocznym wydarzeniem.

Przeczytaj także

Opinie