stat

Globaltica Festival 2019

Po raz piętnasty spotykamy się, żeby świętować różnorodność kultur świata. W tym roku Festiwal Globaltica potrwa 5 dni. W programie jak zawsze najciekawsza muzyką świata, warsztaty, pyszne jedzenie, spotkania z literaturą podróżniczą, teatrem dla najmłodszych w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze nadmorskiego Parku Kolibki w Gdyni.

GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami.

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w "muzealnej" formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie - oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film.

BOBAN MARKOVIĆ ORKESTAR (Serbia)
www.bobanmarkovic.com


Guča - małe miasteczko w środkowej Serbii - od 1961 roku jest miejscem corocznego festiwalu i konkursu orkiestr dętych, którego celem jest wyłonienie najlepszych aktualnie trębaczy na świecie. Każdego roku przybywa tu ponad 300 000 osób spragnionych muzyki bałkańskiej na najwyższym poziomie. Członkowie orkiestry Bobana Markovića byli tam wielokrotnymi laureatami. Otrzymywali nagrody praktycznie w każdym roku, w którym brali udział. W roku 2000 uznano ich za najlepszą orkiestrę, a sam Boban w 2001 został okrzyknięty najlepszym trębaczem - była to jego 5 osobista wygrana. Od tego czasu postanowił już nie konkurować, ale po prostu występuje tam jako gość honorowy.

Zgodnie z wolą ojca, który także był znakomitym instrumentalistą, Boban Marković zaczął naukę gry na trąbce w wieku pięciu lat, a mając piętnaście stał się już profesjonalnym muzykiem. Jako dwudziestokilkulatek należał do grona najlepszych muzyków w byłej Jugosławii. Po przekroczeniu trzydziestki był już w zasadzie królem bałkańskich dęciaków, trębaczem, którego traktowano jak gwiazdę czy celebrytę.

Sukces Bobana nie wynika z długoletnich studiów muzycznych, lecz z ogromnej pasji, wrodzonego poczucia rytmu i wyjątkowej umiejętności samouczenia się. Jego ojciec Dragutin miał rację: przeznaczeniem Bobana było zostanie trębaczem - genialnym muzykiem, królem trąbki.

Zachodniej publiczności muzyka Bobana Markovića została po raz pierwszy zaprezentowana za sprawą takich filmów Emira Kusturicy jak "Underground" czy "Arizona Dream". Krótko po tym zespół zaczął regularnie koncertować po całym świecie, wydając w międzyczasie 13 płyt. Twórczość Markovića i jej wpływ na współczesny rozwój muzyki orkiestr dętych są głęboko zakorzenione w historii i tradycji tego gatunku. Bazując na wczesnych transpozycjach popularnych melodii ludowych, muzyka cygańskich orkiestr dętych pojawiła się wraz z wprowadzeniem trąbki do Serbii w 1804 roku, podczas pierwszego powstania serbskiego. Instrument, wykorzystywany wówczas jako narzędzie komunikacji między tureckimi żołnierzami, trafił do Romów, którzy zaczęli grać na nim swoje skomplikowane rytmicznie melodie, tworząc ekstatyczne, taneczne formy, które znamy i kojarzymy z kulturą Bałkanów obecnie.

Muzyka romskich orkiestr dętych charakteryzuje się zachwycającymi, pełnymi energii aranżacjami, pięknymi, kołyszącymi melodiami i wyjątkową rytmiką Bez wątpienia w Gdyni pojawi się zatem ogień na scenie!

Muzycy:
Boban Marković - trąbka, wokal
Filip Stojanović - trąbka
Ivan Pavlović - trąbka
Zhivorad Dimitrijevski - saksofon
Boban Demirović - eufonium
Miroslav Sejdić - eufonium
Goran Spasić - eufonium
Stefan Petrović - tuba
Djavid Demirovski - perkusja
Danijel Jović - instrumenty perkusyjne

https://youtu.be/c9PLjtoXT4E
https://youtu.be/XBDtRhxLwoI

GAYE SU AKYOL (Turcja)
www.gayesuakyol.com


Poruszająca się pomiędzy anatolijskimi korzeniami a orientalną psychedelią, Gaye Su Akyol w genialny sposób łączy wszystko, co inspirowało ją przez lata - tradycje Anatolii, miłość do tureckich gwiazd piosenki, takich jak Selda Bağcan czy Müzeyyen Senar oraz młodzieńcze fascynacje takimi zespołami jak Nirvana, Sonic Youth i Einstürzende Neubauten. Córka słynnego tureckiego malarza, Akyol, zanim zaczęła tworzyć muzykę studiowała antropologię i pracowała jako artystka wizualna. Wtedy poznała też muzyków zespołu Bubituzak. W 2013 roku nagrali wspólnie swój pierwszy album Develerle Yaşıyorum, jednak na międzynarodowy debiut musieli czekać jeszcze kolejne 3 lata.

Początkowo Gaye Su skupiała się na tworzeniu post-klasycznej muzyki tureckiej, która była zmodernizowaną wersją tradycyjnej formy, jednak z czasem wzbogaciła ją o "kosmiczne" elektroniczne brzmienia i elementy rocka, nie zapominając przy tym o orientalnych ozdobnikach. Żywiołowe koncerty Gaye Su Akyol, będące zawsze swego rodzaju spektaklami, zjednały jej rzeszę fanów i dały ogromną popularność w Turcji. Po koncertach w wielu prestiżowych miejscach w swoim kraju, Akyol wystąpiła na duńskim festiwalu Roskilde i wydała w tym samym czasie jeden z najlepszych albumów 2016 roku: Hologram İmparatorluğu nagrany dla prestiżowej wytwórni Glitterbeat. Krążek został doceniony przez międzynarodowe media - w szczególności gorąco przyjęły go The Guardian i Rolling Stone, a sama artystka otrzymała przydomek "nowego głosu Stambułu".

Po doskonałych recenzjach i zachwytach prasy nad drugą płytą, Gaye Su i jej wyjątkowy zespół spędzili 18 miesięcy w trasie koncertowej przemierzając Turcję, Europę oraz Bliski i Daleki Wschód, dzieląc się z publicznością żywiołową mieszanką tradycyjnej tureckiej ballady raki, futurystycznych brzmień surf rocka i post-punkowej energii. Najnowszy album grupy - İstikrarlı Hayal Hakikattir - którego producentami są Gaye Su i jej gitarzysta Ali Güçlü Şimşek, jest muzycznie bardziej jednorodny i dojrzały niż pierwsze dwa, co odzwierciedla wzrastającą świadomość zespołu, koncentrującego się na jak najdokładniejszym przeniesieniu muzyki ze studia na scenę.

Każdy z ich koncertów zawiera wszystko, co sprawia, że Akyol, jako artystka jest tak fascynująca: jej wspaniały głos zakorzeniony w anatolijskiej tradycji, wyjątkowa charyzma i energia oraz psychodeliczne, gitarowe brzmienia powodujące, że słuchacz odbywa muzyczną podróż między Wschodem i Zachodem.

Muzycy:
Gaye Su Akyol - wokal
Ali Güçlü Simsek - gitara
Emrah Atay - perkusja
Gökhan Sahinkaya - gitara basowa
Görkem Karabudak - instrumenty klawiszowe, gitara

https://youtu.be/HJW4cQmgSu4
https://youtu.be/RWPDXGd3L14

KIM SO RA (Korea Południowa)
www.sorakim.org


Wielokrotnie nagradzana tradycyjna koreańska perkusjonistka, kompozytorka i ambasadorka muzyki ludowej Jeongeup z prowincji Honam, Kim So Ra jest jedną z najbardziej utalentowanych i wyróżniających się instrumentalistek w Korei Południowej. Kim znana jest ze swych wyjątkowych koncertów łączących koreańskie tradycje muzyczne z kreatywnymi, charyzmatycznymi i nowoczesnymi interpretacjami.

Kim pobierała nauki w bezpośrednim, typowym dla Dalekiego Wschodu, przekazie mistrzowskim u jednego z legendarnych koreańskich bębniarzy - mistrza Yu Jihwy. Od 2005 roku zdobyła osiem pierwszych nagród w najważniejszych krajowych konkursach muzycznych, m.in.: National Nongak Master Competition, Gyeonggi Nongak National Competition, National Women's Korean Traditional Music Festival czy JeonJu International Sori Festival. Te nagrody pokazują jej powszechne uznanie jako jednej z najbardziej cenionych instrumentalistek grających na janggu w Korei.

Janggu jest najpopularniejszym bębnem stosowanym w tradycyjnej muzyce Koreańskiej. Występuje on w różnych odmianach i wielkościach. Składa się drewnianego korpusu w kształcie klepsydry z dwiema membranami wykonanymi ze skóry zwierzęcej. Obie membrany produkują dźwięki o różnej wysokości i barwie, które, gdy są uderzane jednocześnie, uważane są za symbol harmonii pomiędzy mężczyzną i kobietą. W ubiegłym roku Kim zaproszona została do wystąpienia na tak prestiżowych imprezach jak WOMEX w Las Palmas i Mundial Montreal w Kanadzie.

Podczas koncertu na festiwalu Globaltica Kim So Ra zagra razem z trzema swoimi przyjaciółmi - młodymi mistrzami takich instrumentów jak gayageum (koreańska cytra) czy piri (koreański bambusowy obój). Zapowiada się zatem wyjątkowy wieczór z muzyka Dalekiego Wschodu. W dniu poprzedzającym koncert muzycy poprowadzą warsztaty i prezentację tradycyjnych koreańskich rytmów.

Muzycy:
Kim So Ra - janggu, instrumenty perkusyjne
Hyun Seung Hun - instrumenty perkusyjne
Lim Ji Hye - gayageum
Lee Hye Joong - piri

https://youtu.be/lTMqVPLnW3w
https://youtu.be/KZorWwn416A

Więcej informacji wkrótce.

Informacja o biletach

  • Przedsprzedaż
    40-110 zł
Do 24. grudnia możecie kupić karnety na festiwal w promocyjnej cenie:

karnet dwudniowy (koncerty w Parku Kolibki, 19-20 lipca 2019, 40 zł): http://bit.ly/GL2019xmas2

karnet trzydniowy (koncerty w Parku Kolibki oraz Starej Wozowni, 19-21 lipca 2019, 50 zł): http://bit.ly/GL2019xmas3

karnet trzydniowy z polem namiotowym (koncerty w Parku Kolibki oraz Starej Wozowni, 19-21 lipca + pole namiotowe 17-22 lipca, 110zł): http://bit.ly/GL2019XmasMAX

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni