Wydarzenie

stat

Globaltica 2018

data:
25 - 29 lipca 2018
miejsce:

Park Kolibki w Orłowie  mapa

adres:
Gdynia, al. Zwycięstwa 291
bilety:
20-35 zł , w przedsprzedaży 45 - 130 zł - szczegóły w opisie
Kup bilet
PATRONAT

GLOBALTICA to 5 dni z muzyką świata, pysznym jedzeniem, literaturą podróżniczą, teatrem dla najmłodszych w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze nadmorskiego Parku Kolibki w Gdyni. W dniach 25-29 lipca 2018 zapraszamy na czternastą edycję festiwalu.Globaltica to festiwal z wyraźną misją - impreza stworzona dla ludzi, którzy chcą otwierać się na inne kultury, tradycje, religie, ludzi chcących poznać nieznane dotąd dźwięki - zarówno te odległe geograficznie, jak i te bardzo bliskie, o których dawno zapomnieliśmy. Wierzymy, że w obecnych czasach, w których jest tak wiele konfliktów na tle religijnym, rasowym czy nacjonalistycznym, sztuka może stanowić rodzaj katalizatora - impulsu pozwalającego zrozumieć innych ludzi.

26 lipca, Wozownia
DUO SABÎL: Ahmad Al Khatib & Youssef Hbeisch (Palestyna)

www.sabil-music.com
Pochodzący z Palestyny wirtuoz lutni oud Ahmad Al Khatib i mistrz instrumentów perkusyjnych Youssef Hbeisch poprzez muzykę wyrażają pragnienie wolności, które tchnie nowego ducha w arabską klasykę. Pomysłowość połączona z wyrafinowaniem, delikatność zmieszana z energią, te cechy ich twórczości wzbudzają wyjątkowe emocje u wszystkich słuchaczy.

Sabîl to opowieść o dwóch artystach będących wciąż w drodze, niezmiennie pamiętających o swojej tradycji. Ich muzyka głęboko zakorzeniona w klasycznym arabskim dziedzictwie, pełna sufickiego mistycyzmu, odkrywa nowe dźwięki, nowe kolory, nowe rytmy - przenosi muzykę orientalną na obszary, do których nigdy wcześniej nie dotarła.

Ahmad Al Khatib i Youssef Hbeisch stworzyli Duo Sabîl (w jęz. arabskim "ścieżki") w 2011 roku. Swoją współpracę uważają za wyjątkowe życiowe doświadczenie. Każdy ich wspólny projekt jest muzyczną podróżą. Pierwszy album, zatytułowany po prostu Sabîl, wydany został w 2012 roku i spotkał się z szerokim uznaniem. Była to płyta pełna głębi i ekspresji. Kolejny krążek, Jadayel, ukazał się 2 lata później - jest to owoc spotkania z francuskimi muzykami współczesnymi z kwartetu Béla. W 2017 roku ukazało się ich najnowsze wydawnictwo, Zabad. Tutaj muzyczna kreacja duetu nabrała nowego wymiaru. Do duetu oud / instrumenty perkusyjne dołączyło dwóch gości, kontrabasista Hubert Dupont i grający na buzuki Elie Khoury.

Ahmad Al Khatib postrzegany jest na Bliskim Wschodzie jako następca największych mistrzów lutni oud. Jest wyjątkowym artystą o zaskakująco wielkiej skromności. Będąc synem poety,zawsze podziwia moc poezji, która pozwala tworzyć ze słów wizje i uczucia dla siebie i innych. Komponowanie jest dla niego próbą osiągnięcia tego samego poprzez język muzyczny. Youssef Hbeisch czas spędza pomiędzy Hajfą, Paryżem i światowymi scenami. Jego wyjątkowy sposób gry na instrumentach perkusyjnych, niepowtarzalne wyczucie klimatu - delikatne, pieszczotliwe szemranie czy pełne siły i energii bębnienie, a także technika, którą dysponuje powodują, że jest obecnie jednym z najbardziej cenionych perkusjonistów na świecie.

Na Globaltice, muzycy wystąpią po raz pierwszy w Polsce.

Muzycy:
Ahmad Al Khatib - oud
Youssef Hbeisch - instrumenty perkusyjne
www.youtube.com
www.youtube.com

27 lipca, Duża Scena
Adam Strug & Kompania (Polska)

www.adamstrug.pl
Adam Strug to postać wyjątkowa i dość tajemnicza: z jednej strony tworzy własną poruszającą muzykę, pisze chwytające za serce wiersze. Z drugiej jest uważnym badaczem kultury, słucha, zapisuje i stara się ocalić od zapomnienia dawne pieśni rodzimego folkloru. Jest śpiewakiem i instrumentalistą, autorem piosenek, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, scenarzystą filmów dokumentalnych.

Urodził się w 1970 roku w Piszu. W latach 90. współtworzył legendarną grupę Bractwo Ubogich, później związany był z Kapelą Brodów. Prowadzi zespół Monodia Polska, który praktykuje tradycyjne pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Jego autorskie piosenki wykonują m.in. Stanisław Soyka i Wojciech Waglewski. Współpracuje też z Michałem Lorencem i Polskim Teatrem Tańca.

Jego najnowsza płyta Leśny Bożek - doskonale przyjęta przez prasę i słuchaczy - jest już czwartą, autorską produkcją artysty. Piosenki zawarte na niej mówią o antynomiach ludzkiego losu: miłości, śmierci, nadziei i rozczarowaniu. W warstwie literackiej, obok tekstów Struga, odnajdujemy wiersze Leśmiana, Staffa, Asnyka i poety ludowego Jana Pocka. W warstwie muzycznej - w całości skomponowanej przez autora - dają znać o sobie fascynacje polską muzyką tradycyjną i melodyką Bliskiego Wschodu. Cechami muzyki Struga są liryka i minimalizm. Autor częstokroć deklaruje, że jego utwory służyć mają wspólnemu śpiewaniu wierszy poetów polskich i obcych. Podczas koncertu na Globaltice Adam Strug i Kompanią zaprezentują właśnie materiał z najnowszego krążka.

Muzycy:
Adam Strug - śpiew, akordeon
Szczepan Pospieszalski - trąbka
Michał Żak - klarnet
Mateusz Kowalski - mandolina, tara, śpiew
Wojciech Lubertowicz - instrumenty perkusyjne
Hipolit Woźniak - kontrabas, cytara
www.youtube.com
www.youtube.com

28 lipca, Duża Scena
GILI YALO(Etiopia / Izrael)

www.giliyalo.com
Gili Yalo jest jednym z najbardziej intrygujących młodych artystów na obecnej scenie muzycznej. Ze swej bazy w Tel Awiwie Gili rozpoczyna błyskotliwą solową karierę z nowym projektem łączącym etiopskie korzenie z muzyką soul, funk, psychedelic i jazz. Yalo, który współpracował z tak uznanymi producentami jak Beno Hendler (Balkan Beat Box) i Uri Kinrot (Boom Pam), wykorzystuje elementy tradycyjnej muzyki etiopskiej i tworzy zupełnie nowe, współczesne produkcje. Rezultatem jest żywiołowa muzyczna mieszanka, pełna bogactwa brzmień i melodii, okraszona unikalnym głosem artysty z tekstami śpiewanymi w języku amharskim i angielskim.

Muzyka Gili Yalo uosabia historię jego życia, która stała się inspiracją dla samego projektu, jak i dla tworzących go muzyków. Gili jako mały chłopiec należał do żydowskiej społeczności etiopskiej ewakuowanej z Sudanu podczas niszczycielskiego głodu, kiedy to zmuszony został do odbycia niebezpiecznej podróży do Izraela. Wraz z rodziną wędrował przez pustynię i śpiewał swoim najbliższym. Podczas tej męczącej i pełnej emocji podróży muzyka zachęcała ich do dalszego działania.

Zespół Gili Yalo składa się z pięciu muzyków grających na gitarze elektrycznej i basowej, perkusji, instrumentach klawiszowych oraz na trąbce. Słuchając utworów grupy łatwo zauważyć powracający, charakterystyczny dla tradycji Etiopii transowy rytm dodający muzyce specyficznego brzmienia. Czuje się wyjątkowe wibracje i pochłaniający słuchacza groove, a teksty tylko dopełniają obraz tej spójnej, dopracowanej i interesującej całości. Kompozycje Yalo nadają zupełnie nowy sens tradycyjnej muzyce etiopskiej.

Gili Yalo właśnie wydał swój debiutancki album, który już zyskał uwagę światowych mediów i doskonałe recenzje. Prestiżowy brytyjski magazyn Songlines umieścił krążek na liście Top of the World.

Koncerty artysty są zawsze pełne energii i zabawy - szykuje się zatem wyjątkowy wieczór na Globaltice.

Muzycy:
Gili Yalo - wokal
Amir Sadot - gitara basowa
Ben Aylon - perkusja, instrumenty perkusyjne
Yonatan Albalek - gitara electryczna
Sefi Zisling - trąbka
Noam Havkin - instrumenty klawiszowe
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.comInformacja o biletach:
Bilet na 26 lipca Stara Wozownia – 20zł
Bilet na 27 lipca Scena Główna – 35zł do 13.07
Bilet na 28 lipca Scena Główna – 35zł do 13.07

Karnety - od 26.07 do 28.07 (Wozownia, Scena Główna) – 60 zł (cena do 13 lipca)
Karnety - od 27.07 do 28.07 (Scena Główna) - 45 zł (cena do 13 lipca)

Karnety z polem namiotowym - od 26.07 do 28.07 z 23.07 (Wozownia, Scena Główna) – 130zł (cena do 13.07)
Karnety z polem namiotowym - od 27.07 do 28.07 ( Scena Główna), pole 26.07 do 30.07 - 100zł do 13.07

Przeczytaj także

  • Globaltica 2018 ogłasza artystów i ceny biletów
    13 marca 2018 (27 opinii)

    Nowości z festiwalu Globaltica. W tym roku na imprezie w Kolibkach zagra jedenastu artystów, pojawi się dodatkowa scena w namiocie oraz nowa przestrzeń dla dzieci. Organizatorzy planują...

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Najczęściej klikane (7 dni)