Mamy przyjemność zaprosić Państwa na imprezę "Dary Ziemi" pod Honorowym Patronatem Prezydenta miasta Gdyni dr Wojciecha Szczurka. Od dwudziestu sześciu lat, pod koniec września, firma Haczet Sp. z o.o. wspólnie z Miastem Gdynia organizuje plenerowy piknik rodzinny Dary Ziemi.
Lista wystawców
"Polana Eko" na której pojawią się stoiska z produktami wytwarzanymi przez drobne gospodarstwa ekologiczne z całego kraju:
- miody i produkty pszczele oraz miody pitne z Warmii i Mazur, Kurpii, Białowieży, Podlasia, Małopolski, Zachodnio Pomorskiego oraz Wielkopolski
- sękacze, andruty i inne wyroby waflowe z autorskich pracowni cukierniczych
- przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno, soki z winogron
- kompozycje z suchych kwiatów, ziół oraz warzyw i owoców
- przyprawy i suszone zioła
- biżuteria z bursztynu, szkła i naturalnych kamieni oraz stylowe propozycje dla pań na jesień
"Polana Biesiadna", na której pojawią się stoiska z tradycyjnymi specjałami z całej Polski, miejsca do odpoczynku przy ogniskach gdzie pieczone będą mięsa na rusztach, stoiska gastronomiczne - z różnorodną ofertą polskich smaków, miejsca do spokojnej konsumpcji oraz estrada, na której pojawiać się będą muzycy by wprowadzić nas w nostalgiczne polskie klimaty.
Oto oferta z jaką przyjadą do Gdyni zaproszeni wystawcy:
- Gospodynie wiejskie - z własnymi przetworami, ciastami drożdżowymi, chlebami i regionalnymi przysmakami
- Właściciele małych masarni z Polski - tradycyjne wyroby produkowane wg. własnych receptur
- Serowarzy z małych serowni - sery z mleka krowiego, owczego i koziego o znakomitych walorach smakowych
- Producenci konfitur ręcznie wytwarzanych z wielu owoców w oryginalnych kompozycjach smakowych
- Producenci sękaczy, andrutów, ciast, pieczywa regionalnego z uznanych pracowni cukierniczych z całej Polski
- Ryby z Bałtyku oraz polskich jezior - świeże, wędzone na miejscu o przetworzone
- Runo leśne - grzyby, jagody, żurawina
- Polskie nalewki, wina, cydr, miody pitne oraz inne napitki zgodnie z regionalnymi recepturami
- Bardzo dobra kawa, oryginalne słodycze ręcznie wytwarzane i piwo Kozel dla amatorów
"Polana Ogrodowa" - Ekspozycja usytuowana przy wejściu na wystawę. Zaproszone w tym roku firmy i szkółki ogrodnicze z Polski zaprezentują jesienną ofertę na aranżacje w ogrodzie: krzewy, drzewka ozdobne i owocowe, rośliny rabatowe, wrzosy, chryzantemy, cebule kwiatowe, kłącza, duży wybór ziół, traw ozdobnych, bylin na skalniaki, sadzonki truskawek, malin i poziomek oraz nawozy i narzędzia ogrodowe.
Ponadto oferta galanterii ogrodowej, która jest niezbędna dla pełnego wyposażenia ogrodu:
- meble i sprzęty do ogrodu, na taras lub działkę
- wyroby ceramiczne i drewniane
- wyroby z wikliny: parawany, płoty, meble, kosze, itd.
- drobna galanteria dekoracyjna na piknik w ogrodzie, świeczniki, poidełka dla ptaków, latawce, itd.
- drewniane rzeźby i artystyczna ceramika ogrodowa
Na piątek, sobotę oraz niedzielę zaplanowaliśmy atrakcje: koncerty i popisy zespołów tanecznych i muzycznych z bardzo bogatego i wielokulturowego regionu Śląska:
W piątek 20 września w programie:
15.00- 17.00 koncert na skrzypce i akordeon zespołu "BALTIC DUO"
W sobotę 21 września między innymi w programie:
o godz.11.00 - 12.30 Śląski Zespół Muzyczny JORGUSIE - piosenki śląskie i biesiadne obrazujące tradycje i obyczaje życia na Śląsku
o godz. 13.00 ogłoszenie wyników konkursu "Gdynia w kwiatach" i wręczanie nagród laureatom przez przedstawicieli władz Miasta Gdyni
o godz. 13.00 - 16.00 dla dzieci blok zabaw z udziałem moderatorów uczący w trakcie toru przeszkód zachowań proekologicznych
o godz. 16.00 - 17.30 widowisko taneczno - muzyczne w wyk. zespołu "KATOWICE" Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Katowickiego. W programie tańce i pieśni cieszyńskie, opolskie, górnicze, śląskie. Nauka podstawowych układów tanecznych z publicznością
W niedzielę 22 września w programie:
o godz. 13.00 -14.30 widowisko taneczno - muzyczne w wyk. zespołu "KATOWICE" Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Katowickiego. W programie tańce i pieśni cieszyńskie, opolskie, górnicze, śląskie. Wspólne tańce z publicznością
11.00 - 15.00 zabawy i warsztaty cyrkowe dla dzieci poprawiające refleks i uczące spostrzegawczości oraz cierpliwości z udziałem moderatorów.
o godz. 15.00 - 16.30 Śląski Zespół Muzyczny JORGUSIE - piosenki śląskie i biesiadne obrazujące tradycje i obyczaje życia na Śląsku
W sobotę z okazji jubileuszu 25 edycji imprezy krojenie tortu dla gości a w niedzielę ogromnego sękacza - dary Cukierni Zaniewicz z Międzyrzecza Podlaskiego.
Dla dzieci tradycyjne przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, bańki mydlane ,warsztaty plastyczne i inne miłe niespodzianki.
Dla wszystkich miłe niespodzianki , ciągłe degustacje i sprzedaż znakomitych produktów regionów Polski , w tym szczególnej uwadze z wielu polecamy produkty z Śląskie: tradycyjne wędliny wędzone wg starych receptur, fenomenalne miody , śląskie krupnioki czy kołocze w wielu smakach wg starych rodzinnych receptur gospodyń wiejskich z Dolnego i Górnego Śląska.
Scenografia. Od 24 lat, tj. początku trwania imprezy bardzo starannie przygotowywana jest oprawa scenograficzna. Przez pierwsze lata budowaliśmy krajobrazy ilustrujące różne regiony Polski także w aspektach historycznych.
Od 2001 roku zaczęliśmy prezentować stylowe krajobrazy prowincji poszczególnych krajów europejskich - członków Unii europejskiej, które budziły zachwyt i uznanie wielu odwiedzających imprezę.
Wykonywali je znakomici artyści i rzemieślnicy oraz firmy ogrodnicze z Trójmiasta. Od 12 lat odwiedzający naszą imprezę goście mogli podziwiać starannie przygotowane aranżacje ogrodów 22k europejskich. Odtwarzaliśmy z dużym pietyzmem krajobrazy, typowe obiekty i ogrody między innymi: Toskanii, Grecji, Hiszpanii, Danii, Irlandii, Holandii, Węgier, Litwy oraz Prowansji - regionu Francji, itd. na Polanie Redłowskiej ( gdzie rozpoczęliśmy cykl imprezy "Dary Ziemi" ) oraz w Parku Kolibki: Cypru, Portugalii, Czech, Bawarii, Anglii, Bułgarii, Królestwa Belgii, Finlandii i Rumunii.
Po zakończeniu cyklu rozpoczęliśmy prezentację krajów unijnych od początku. Pokazaliśmy nową piękną aranżację stylowego ogrodu francuskiego , a w rok później, typowy ogród z południowych Włoch.
Od pięciu lat prezentujemy nowy cykl, w którym przypominać będziemy tradycyjne polskie ogrody historyczne oraz typowe krajobrazy dla wybranych regionów Polski. Zaprezentowaliśmy już górzysty krajobraz Podhala oraz typową roślinność i krajobrazy Wielkopolski, Bieszczad i Podkarpacia i Podlasia. W tym roku przyszedł czas na Śląsk. Pomysł syntezy krajobrazu tego regionu oraz realizacja tego trudnego projektu - jak zwykle autorstwa Ewy Znamińskiej, właścicielki znanej i cenionej trójmiejskiej firmy "Ogród", która zrealizowała wiele wspaniałych, stylowych ogrodów na terenie Trójmiasta i Polski.