• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gala operowa

Wydarzenie w ramach

maj 12

niedziela, godz. 19:00

bilety 143 - 180 zł
Kup bilet
cze 28

piątek, godz. 20:00

bilety 89 - 131 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert festiwalowy
GALA OPEROWA
Gdański Festiwal Muzyczny 2011

Organizatorzy:
Stowarzyszenie muzyczne FORZA
Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Wystąpią:
Barbara Kubiak - sopran
Sergey Drobyshevskiy - tenor
Tadeusz Wojciechowski - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

W programie:
GIUSEPPE VERDI (1813-1901)
Nieszpory Sycylijskie, Bal Maskowy, Traviata,
Aida - fragmenty

GIACOMO PUCCINI (1858-1924)
Manon Lescaut, Tosca, Turandot,
Madame Butterfly - fragmenty

Tego wieczoru królować będzie wyłącznie muzyka operowa, która nie da wytchnąć słuchaczom nawet na ułamek sekundy! Najpiękniejsze arie i duety z największych oper Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego zelektryzują wszelkie emocje Gali Operowej.

Nie powinien być odczuwalny brak scenografii i akcji wprost ze scen operowych, ponieważ na estradzie filharmonicznej wystąpią dwa głosy wręcz specjalizujące się w operach Verdiego i Pucciniego - sopranistka Barbara Kubiak i tenor Sergey Drobyshevskiy. ONA, solistka wspópracująca z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce wraz z Teatrem Narodowym - Operą Narodową, ON - solista Teatru Maryjskiego w St. Petersburgu, w ostatnim sezonie wystąpił w Borysie Godunowie Musorgskiego w Brukselii, w "Sept, ils sont sept" Prokofiewa w Concertgebouw w Amsterdamie, w Chowańszczyźnie Musorgskiego w Liceu Barcelona.

Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi Tadeusz Wojciechowski, pierwszy gościnny dyrygent Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze, stale współpracujący z Teatrem Operowym w Monachium i Królewskim Teatrem w Kopenhadze, dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

-----

BARBARA KUBIAK
Już w czasie studiów w poznańskiej Akademii Muzycznej zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu partią Pierwszej Damy w Czarodziejskim Flecie Mozarta. W roku 1987 związała się z poznańską sceną na stałe. Współpracuje również z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce. Wraz z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie wystąpiła w partii Abigaille w Nabucco G. Verdiego na Beijing Music Festival (Chiny) oraz Afrodite Opera Festival w Pafos (Cypr). Z Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Krakowską, Operą Dolnośląską oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu artystka wyjeżdżała na liczne tournee zagraniczne, m.in. do Holandii, Belgii, Francji, Luxemburga, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii, gdzie prezentowała się tamtejszej publiczności w repertuarze verdiowskim: Aida, Nabucco, La forza del destino , Il Trovatore, operach Pucciniego: Tosca, Madame Butterfly i Normie Belliniego.

Występuje również w repertuarze oratoryjnym i koncertowym. Stale współpracuje z największymi polskimi filharmoniami i festiwalami wykonując takie dzieła jak War Requiem Brittena, symfonie Mahlera i Góreckiego, Missa pro pace i Angelus Kilara, Stabat Mater Rossiniego, Dworzaka i Szymanowskiego, Requiem Mozarta, Messa da Requiem Verdiego, Quo Vadis Nowowiejskiego. Artystka nagrała dwie opery Verdiego: Nabucco oraz Il Trovatore , a także Stabat Mater Szymanowskiego i VIII Symfonię Mahlera.

SERGEY DROBYSHEVSKIY
Ukończył Akademię Muzyczną w Mińsku i doskonalił swoje umiejetności na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez takie osobistości jak Carlo Bergonzi. Debiutował w partii Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskigo w Operze w Ekaterinburgu.Jego bogaty repertuar operowy obejmuje partie tenorowe w większości dzieł Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego i Gaetano Donizettiego. Z powodzeniem występował jako Vladimir w Kniaziu Igorze Aleksandra Borodina, kreował pierwszoplanowe role w Chowańszczyźnie Modesta Musorgskiego i Lady Macbeth mceńskigo powiatu Dymitra Szostakowicza.

Śpiewał na scenach operowych w Manaus w Brazylii, w Budapeszcie, Mińsku, Ludwigshafen, Heidelbergu, Klagenfurcie, Rydze, Lizbonie, wielu operach we Włoszech. Był solistą Teatru Mariinsky'ego w St. Petersburgu, występował także na wielu festiwalach w Europie, Azji i Ameryce.
W ostatnim sezonie wystąpił w Borysie Godunowie Musorgskiego w Brukselii, w Sept, ils sont sept Prokofiewa w Concertgebouw w Amsterdamie , w Chowańszczyźnie Musorgskiego w Liceu Barcelona. Na Festiwalu Sztuk w Moskwie śpiewał Requiem Verdiego z Rosyjską Filharmonią Narodową. Z tym samym zespołem wykonał równiez Requiem Dworzaka.

TADEUSZ WOJCIECHOWSKI
Wiolonczelista, kameralista i dyrygent. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie uzyskując dwa dyplomy: w klasie wiolonczeli (1976) u prof. Andrzeja Orkisza i dyrygentury (1979) u prof. Stanisława Wisłockiego. Grę na wiolonczeli doskonalił w paryskim Narodowym Konserwatorium (1973-1974) w klasie mistrzowskiej prof. Bernarda Michelina. W tym okresie współpracował z Orchestre de Versaille, Les Musiciens de Paris, Orchestre des Pasdeloup, Orchestre de Colonne i Orchestre de Conservatoire.

W latach 1976-1977 Wojciechowski był koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej (obecnie Sinfonia Varsovia) kierowanej przez Jerzego Maksymiuka, z którą odbył kilka tournée m.in. po Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, dokonując nagrań dla firmy fonograficznej EMI. Równocześnie w latach 1976 - 83 współpracował jako dyrygent z Teatrem Wielkim w Warszawie.
W 1982 r. został zaproszony do Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, gdzie w latach 1983 -1996 był głównym dyrygentem tego zespołu. Współpracę utrzymuje z nim do dzisiaj.
W tym okresie występował w tak prestiżowych teatrach operowych świata jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Królewska Opera w Sztokholmie i Królewska Opera w Oslo.

Jest laureatem wielu nagród. Jako wiolonczelista zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1974). Jako kameralista otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej "Gaudeamus" w Rotterdamie (1973). Zdobył również II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Besançon (Francja 1979). Jest laureatem III nagrody oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (1979).

W 1994 r. został dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie i pełnił tę funkcję
do rozwiązania zespołu. Wkrótce został zaproszony przez Ministra Kultury do objęcia dyrekcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Z tym zespołem tym związany był do 1996 r. Od 1998 r. do 2004 był dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Od 2002 r. został również dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. W latach 2005-2008 pełnił obowiązki dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej.

Występował w wielu krajach: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowenii, Włoszech, Turcji, USA, Meksyku, Kolumbii i Japonii. W Polsce współpracuje niemal ze wszystkimi orkiestrami symfonicznymi. Szczególnie ścisłą współpracę utrzymuje z Sinfonią Varsovią. Tadeusz Wojciechowski jest pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze. Stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium i Królewskim Teatrem w Kopenhadze. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze ponad 40 dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego. W 2007 został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Od września 2009 Tadeusz Wojciechowski jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Opinie