• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Noc Wrzeszcza 2022: 100 lat Gedanii

Z okazji 100-lecia klubu Gedania zapraszamy na wieczorną eksplorację Dolnego Wrzeszcza! Przejdziemy szlakiem architektury ulic Legionów i Kościuszki, zgłębimy historię klubu sportowego oraz poznamy organizacje, które funkcjonowały w Polskim Kwartale w dwudziestoleciu międzywojennym. Zapraszamy na spacery z przewodnikiem, niezwykły koncert Oskara Tomali oraz odsłuch stworzonego na tę okazję audio-przewodnika po tym miejscu!

Czasami historia zaczyna się od miłości do sportu. Tak było w przypadku Klubu Sportowego Gedania, który powstał w 1922 roku, a pięć lat później zaczął na stałe funkcjonować w kwartale dzisiejszych ulic Legionów, Kościuszki i Chrobrego. Ten mający kształt trójkąta obszar był w dwudziestoleciu międzywojennym ważnym miejscem dla Polek i Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk. Historię klubu oraz Polskiego Kwartału chcemy przybliżyć podczas szóstej odsłony wrzeszczańskiego wydarzenia.

Noc Wrzeszcza odbywa się nieprzerwanie od 2017 roku, a jej celem jest odkrywanie zaułków i historii dzielnicy poprzez koncerty, spektakle, wystawy, spacery, słuchowisko czy mapy tematyczne. Popularyzujemy historię i eksplorujemy dzielnicę. Dotychczas naszym motywem przewodnim były rzeka Strzyża, architektura dzielnicy, powieść "Blaszany bębenek" czy nieistniejące cmentarze.
26 listopada w ramach 6. edycji Nocy Wrzeszcza odbędą się:

g. 17:00 / 20:00 Spacery z przewodnikiem szlakiem Kwartału Polskiego


Zapraszamy na spacer szlakiem ceglanych zabudowań, które w dwudziestoleciu międzywojennym były siedzibami instytucji takich jak Państwowe Obserwatorium, Polski Domu Akademicki "Bratniak" (obecnie Szkoła Podstawowa nr 4), Związkek Akademików Gdańskich Wisła czy Towarzystwo Śpiewacze św. Cecylii. Zobaczymy, co zostało z KS Gedania, a także poznamy dzieje kościóła św. Stanisława Biskupa, który w 1924 roku z ujeżdżalni koni zaadaptowano na cele sakralne.

Prowadzenie: Michał Ślubowski (Gedanarium).
Miejsce zbiórki: Plac Bronisława Komorowskiego

Bilety 15 - 25 zł BILETY

19:00 Koncert: Oskar Tomala
Oskar Tomala to kompozytor, gitarzysta, klarnecista i artysta dźwiękowy. Jest laureatem konkursu Jazz Juniors 2021 i 2022, oraz Blue Note Competetion 2021. Aktualnie pracuje nad solowym albumem w którym klarnet stał się generatorem najróżniejszych faktur, tekstur dźwiękowych. Skupia się na eksploracji efektów psycho-akustycznych muzyki, oraz łączeniem sonorystyki instrumentalnej z elektroniczną. Podczas Nocy Wrzeszcza przygotowuje specjalny repertuar inspirowany miejscem.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 49, aleja Legionów 11
Bilety 15 - 25 zł BILETY

22:00 Premiera: audio-przewodnik po Kwartale Polskim i historii Gedanii (online: Youtube i Spotify)

Zależy nam, aby pamięć o Gedanii i Kwartale Polskim przetrwała po naszym wydarzeniu, dlatego stworzyliśmy audioprzewodnik. Razem z nim samodzielnie, o każdej porze roku, będziecie mogli eksplorować tę niezwykłą przestrzeń i jego historię. Dźwiękowy spacer składa się z 9 odcinków, które łącznie składają się na 45-minutową trasę. Miejsce startu i zakończenia znajduje się na Placu Bronisława Komorowskiego. Pod koniec każdego odcinka usłyszysz wskazówkę, w które miejsce należy się udać. Do odsłuchania przewodnika potrzebny jest smartfon i słuchawki.

Autorem scenariusza przewodnika jest Michał Ślubowski. Czyta Marcin Ryk. Udźwiękowienie i nagrania terenowe przygotował Oskar Tomala.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Palma.
Partnerem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 49 im. Księdza Bronisława Komorowskiego.
Noc Wrzeszcza 2022 została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  25 zł
 • Bilet ulgowy
  15 zł
UWAGA! Bilety na spacery i koncerty są dostępne wyłącznie w formie elektronicznej.
Bilety zniżkowe dla uczniów/studentów i generacji 60+: 15 zł.
Przy zakupie wpisz kod zniżkowy: STUDENT / G60.
Do zniżki upoważnia legitymacja - dokument należy okazać podczas sprawdzania biletów przed spacerem.

Opinie

 • jazz , blues / soul , muzyka na żywo
  cze 19
  środa, g. 20:00
  Gdańsk, Stacja Food Hall
  Baltic Soul Session