Przed nami Dre Rowery Cyclocross
Dre Rowery Cyclocross zaprasza do Gdyni
Sezon na ściganie się na szosie już za nami, jednak to że za oknem jest szaro, buro i ponuro nie oznacza wcale, że rowery należy odstawić w kąt! Ekipa Dre Rowery zaprasza wszystkich miłośników dwóch kółek na czwartą edycję swojej imprezy: Dre Rowery Cyclocross, która odbędzie się w niedzielę 11 grudnia o godzinie 12 na dawnym torze motocrossowym, u stóp Góry Donas w Gdyni.
Zobacz relację poprzedniej edycji DreRowery Cyclocross
Dre Rowery Cyclocross, to trening w formie wyścigu przełajowego. Ekipa Dre Rowery zapraszamy zarówno przełajowców, jak i posiadaczy rowerów górskich, a także, albo przede wszystkim kibiców. Przełaj jest jedną z najefektowniejszych dyscyplin kolarskich, a większa część trasy widoczna będzie z rejonu dawnego pola motocrossowego. Do startu organizatorzy dopuszczają wszystkie rowery, przecież to tylko wspólny trening i zabawa.
Baza zapisów:
Znajdować się będzie na dawnym torze motocrossowym w Gdyni, u stóp Góry Donas
Lokalizacja: 54°28′10″N 18°26′10″E
Zapisy do startu ruszają o godz. 11.30 / start o godz.12:00
Przewidywany czas ścigania na oznakowanej trasie to 1 godzina.
Wszyscy uczestnicy biorący udział w treningu, startują w kaskach, na sprawnych rowerach i na własną odpowiedzialność. Warto zaopatrzyć się w dodatkową, ciepłą odzież, ponieważ po zakończeniu treningu organizatorzy zapraszają na wspólny cyclocrossowy poczęstunek na ciepło i zimno, wspólne rowerowe rozmowy i losowanie upominków. Na trasie zawodów będzie znajdował się ratownik medyczny, ale organizatorzy wierzą, że po raz kolejny będzie się nudził.
Uwaga: samochody najlepiej parkować przy ulicy Rdestowej.
Czym jest kolarstwo przełajowe?
Kolarstwo przełajowe (przełaj, cyclocross, cx) to forma kolarstwa terenowego, protoplasta kolarstwa górskiego, przez lata praktycznie zapomniana w Polsce, w ostatnich czasach odzyskująca popularność na Świecie i w naszym kraju.
Przełaj istniał na długo przed skonstruowaniem pierwszych rowerów górskich. Rower przełajowy najkrócej można opisać, jako zmodyfikowany pod kątem jazdy w terenie rower szosowy. Mamy więc z jednej strony charakterystyczną kierownicę i manetki szosowe, wysoką, zwartą ramę, sztywny widelec, a z drugiej strony - nieco szersze (30-33mm) opony z terenowym bieżnikiem, dużo przestrzeni miedzy kołami a ramą, czy hamulcami, tak aby błoto nie blokowało kół i kilka mniej widocznych rozwiązań technicznych.
Wyścigi przełajowe zazwyczaj rozgrywane są na trasach w formie krótkich pętli (przeciętnie 1,5-2,5 km) zawierających charakterystyczne dla tej dyscypliny przeszkody, często budowane sztucznie - schody, piasek, błoto, progi, barierki, kłody do przeskakiwania, serie ostrych zakrętów i inne. Sporo jest też odcinków dla sprinterów oraz w miarę możliwości - fragmentów trasy przez które trzeba przebiec z rowerem na ramieniu.
Wszystko po to, żeby wymóc na zawodnikach techniczną jazdę w pełnym skupieniu i na pełnych obrotach - co znaczące, wyścigi te są krótkie (zazwyczaj trwają około godziny) i przy dobrze przygotowanej trasie nie pozwalają nawet na chwilę zwolnić, odpuścić, odpocząć.
Z tych względów, kolarstwo przełajowe jest świetnym treningiem przygotowującym do startów w letnich dyscyplinach kolarskich. Mamy tu do czynienia z intensywnym treningiem jazdy z maksymalnymi obciążeniami i jednocześnie ciężką szkołę techniki jazdy na rowerze - to co na rowerze górskim, wygodnym, amortyzowanym, z szerokimi oponami i kierownicą zdaje się być łatwe, na rowerze przełajowym staje się wyzwaniem.
Można długo dyskutować o tym czy kolarstwo przełajowe w dobie zaawansowanych technologii, pozwalających na konstruowanie wygodniejszych i bezpieczniejszych rowerów, na których łatwiej się jeździ, ma sens i rację bytu, czy nie. Rowery przełajowe mają swoje ograniczenia, tak jak i zalety, ale przede wszystkim ta odmiana kolarstwa ma swój nieodparty urok, który pozwolił odrodzić się jej na Świecie poza wąskimi kręgami zawodowców i zyskuje coraz więcej zwolenników.
Pisać można długo, ale jeśli jesteście ciekawi jak smakuje przełaj, najlepiej sami się o tym przekonajcie!
Organizatorzy:
- Sklep i Serwis Dre Rowery
- >>>Śledźcie imprezę na Facebooku
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (15) 1 zablokowana
-
2016-12-05 09:59
Czy wśród przeszkód (2)
będą też piargi?
- 1 2
-
2016-12-05 10:09
Na wskazanym miejscu trochę ciężko o taki budulec (1)
ale jeśli zasponsorujesz wywrotkę głazów i kamieni, to z pewnością urozmaiciłoby trasę. Trasa poprowadzona została w obrębie starej żwirowni, a nie kamieniołomu, a to różnica ;)
- 2 2
-
2016-12-05 15:03
piargi
wszelkie kamienie i głazy są raczej niepożądane w przełajach z uwagi na możliwe łatwe uszkodzenie koła które nie jest odpowiednie dla pokonywania tego typu przeszkód - do tego jest MTB
- 1 0
-
2016-12-05 10:07
Darżlub (1)
Czekamy na relację z Darżluba.
- 1 0
-
2016-12-05 10:19
To czekajcie cierpliwie ;)
...bo właśnie pakuje się na urlop i przez najbliższe dwa tygodnie nie tykam się żadnej pracy. Wszelkie relacje, artykuły mogą sobie poczekać ;)
- 1 4
-
2016-12-05 10:08
nie rozumiem skąd ten powrót do przełaju, to jakby z uwielbieniem jeździć furmanką zamiast samochodem (9)
do takiej jazdy lepsze są rowery mtb na kołach 29 z amortyzowanym przodem i opuszczaną sztycą, technika jest równie potrzebna a przyjemność z jazdy dużo większa, no i używanie kierownicy typu baranek w terenie to absurd.
- 9 11
-
2016-12-05 12:13
wszystko sie zgadza (1)
wszystko sie zgadza. Powaznie mam identyczne przymyslenia.
Nie mam w tej dziedzicie specjalnie duzej wiedzy, ale podpisuje się pod powyższym,
moze Ktoś mi wyjaśnić dlaczego akurat korzysts z takich kół ? kierewnicy ?- 1 2
-
2016-12-05 15:06
przełaj
to nie sa zawody terenowe przeszkody zazwyczaj są sztuczne i budowane, jazda polega na w miarę równym terenie o rożnej nawierzchni z podbiegami po schodach lub grząskim piachu
- 1 0
-
2016-12-05 15:16
(2)
mtb29 i koniecznie czarna lycra na grubych baleronach.
- 2 4
-
2016-12-05 18:38
Zazdrosny, czy co?
Widzisz jedni w ogóle się nie wstydzą i mają gdzieś opinie takich jak Ty.
Lepiej śmigać w czarnych lycrach na grubych baleronach jak powiedziałeś, niż gnić przez przed kompem i żyć z czyimiś opowieściami ;)- 3 1
-
2016-12-05 22:49
bmx też
żaden rower nie jest dyskryminowany...
- 0 0
-
2016-12-05 15:24
z jednej strony masz rację (1)
29er wydaje się być wygodniejszy. Jeżeli chodzi o zawody to najlepiej sprawdzić dwóch zawodników - jeden na 29 Mtb , drugi na przełaju i porównac czasy. Zwróć uwagę, w zawodach przełajowych jest więcej przeszkód wymagajacych przeniesienia roweru. W tym przypadku CX jest poprostu lżejszy od MTB, a w kontekście 1,5h wyścigu gdzie kilkadziesiąt razy musisz wziąć rower na plecy, to robi róznice. Poza tym trasy przełajowe są "szybsze" niż górskie, jest więcej prostych, na których 29er ze swoim przełożeniem jest wolniejszy.
- 5 0
-
2016-12-06 14:39
to znaczy sztywniaka mtb nie da się przenosić? 29 z przełożeniem 1x11 wolniejszy?
no proszę, lżejszy? to zależy ile wydasz na rower :-)
- 0 0
-
2016-12-05 16:33
O gustach się nie dyskutuje, jak ktoś lubi na łyżwach po piasku to niech śmiga.
- 6 1
-
2016-12-06 12:00
nie rozumiesz - bo nie pada
przełaj i mtb to dwie różne dyscypliny, dlatego też różne rowery;
narty do zjazdu są inne niż do slalomu, łyżwy figurowe inne niż panczeny itd itd...
poza tym czy przyjemna jazda to łatwa jazda? mtb na ścieżce nad morzem?
nie wszyscy tak to widzą,- przyjmij ten fakt to zrozumiesz.- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.