• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? 2023 (1 opinia)

 • czwartek - niedziela, 14 - 17 września 2023
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  99 - 179

Tegoroczną edycję festiwalu muzyki szczęśliwej, Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? rozpocznie premiera autorskiego, międzynarodowego projektu Doroty Miśkiewicz i Toninho Horty: jedna z największych wokalistek jazzowych naszego kraju i światowa gwiazda bossanovy - oboje razem na scenie, wspólny repertuar, wspólnie nagrana płyta. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że światowa koncertowa premiera tego nadzwyczajnego przedsięwzięcia otworzy XIII Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? - powiedział Marcin Kydryński, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Koncert 14/9/23 w Starym Maneżu o 18:00
Jeszcze tego samego dnia o 20:00 pierwsza z uwielbianych przez polską publiczność Nocy Fado, które w tym roku umai swym talentem i muzyką Beatriz Felicio. Ta młoda, a już wielokrotnie utytułowana artystka występuje w najsłynniejszych miejscach lizbońskiego fado: O Faia, Parreirinha de Alfama, Casa de Linhares, Fado Menor czy Mesa de Frades, gdzie wśród legend i najzdolniejszych młodych głosów radzi sobie więcej niż świetnie. Wzoruje się nie tylko na Amalii Rodriguez, a także na Anie Mourze i Carminho. Dla nas wystąpi trzykrotnie: 14/9/23 w czwartek o 20:00, ale także 15/9/23 o 22:00 i 16/9/23 również o 22:00. Na te trzy wrześniowe dni Sala Kameralna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej ponownie zamieni się w magiczną lizbońską tawernę pełną portugalskiego saudade, pysznej kuchni i pięknych pieśni.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


15 września, w piątek o 20:00 zapraszamy Państwa do Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej na niezwykłe wydarzenie, na Galę - Zupełnie Bossa, na której to śpiewać dla nas będą: Grażyna Auguścik, Kuba Badach, Ola Jas, Julia Pietrucha i Mieczysław Szcześniak.
Ośmieleni sukcesem ubiegłorocznego nadzwyczajnego koncertu Most melancholii, idziemy dalej tą drogą. Tym razem osią wieczoru jest brzmienie Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Specjalnie dla niej Krzysztof Herdzin aranżuje muzykę, z którą zespół wcześniej rzadko - jeśli w ogóle - się spotykał.

Wybitne wokalistki i wokaliści z różnorodnych muzycznych światów sięgną po klasykę polskiej piosenki w pulsie bossa novy - w nastroju tak bliskim siestowej tradycji. Towarzyszyć im będą arcymistrzowie: wielki Henryk Miśkiewicz z saksofonem i najznakomitszy polski gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski ze swoim kwartetem. A orkiestrą pokieruje Nikola Kołodziejczyk.

Usłyszymy w ich wykonaniu m.in. Pod Papugami, Miłość Ci Wszystko Wybaczy oraz Uciekaj moje serce... To jedyne takie spotkanie. Wieczór czułości, wzruszeń, wspaniałej muzyki. 

16 września zaś w tej samej Sali Koncertowej festiwalowe święto muzyki Wysp Zielonego Przylądka: na dwóch koncertach o 17:00 i o 20:00 gwiazdą będzie wielkie odkrycie Cabo Verde i Gdańsk Siesta Festival, Lucibela. W 2019 roku nikomu nieznana młoda artystka przyjechała do Gdańska i zawładnęła sercami spragnionych muzyki ciepłej, nostalgicznej, szczerej, pozytywnej. Od tego czasu dyskografia Lucibeli wzbogaciła się o niedawno wydany najnowszy jej album i przede wszystkim on oraz jej największe wcześniejsze przeboje będą podstawą dwukoncertowego maratonu artystki. Radość, taniec, frajda na sto procent zagnieżdżą się w sercach uczestników tych wydarzeń. Mają Państwo wątpliwości? Proszę spytać bywalców lub (jeszcze lepiej) sprawdzić osobiście!

Na zakończenie Festiwalu, w niedzielę również dwa wydarzenia. O 17:00 Sala Koncertowa Filharmonii na Ołowiance z zielonoprzylądkowych wysp władającymi w sobotę zawiedzie nas do Paryża, do zaułków Montmartre'u, do czasów wspólnych koncertów Django Reinhardta i Sephane'a Grappelego
i ich jednego z najznamienitszych francuskich zespołów jazzowych wszechczasów, Quintette du Hot Club de France. Trzech spadkobierców Django: Thomas Dutronc, Rocky Gresset i Stochelo Rosenberg, współcześni mistrzowie francuskiej Manouche przedstawią nam najlepszą na świecie gipsy music, wirtuozowski gitarowy jazz i paryską chanson w jednym.

Natomiast Klub Parlament od 20:00 przeobrazi się w Rheunion - wyspę na Oceanie Indyjskim na prawo od Madagaskaru, a przewodnikiem po jej odmianach tanecznych mayoli i kulturze kreolskiej będzie po raz pierwszy odwiedzający Polskę Davi Sicard, o którym Marcin Kydryński mówi tak:
Davy to od wczesnych siestowych płyt nasz dobry nieznajomy z odległej szczęśliwej wyspy. Ilekroć próbowaliśmy zaprosić go na Festiwal okazywało się , że jest ponownie na Reunion, słowem w raju wszytym w błękit Oceanu Indyjskiego. Choć urodził się w Paryżu, pozostaje wierny muzycznej tradycji wyspy swoich przodków. "Trzeba wiedzieć, skąd się pochodzi, by móc iść naprzód": - mawia. Jego piosenki częstokroć mają swe korzenie w tańcu maloya, który z kolei wywodzi się z kultury afrykańskich niewolników przywiezionych na Reunion w XVIII wieku. Ale Davy nie stroni też od reggae, a nawet paryskiej chanson. Zawsze jednak jest to muzyka pełna światła, zmysłowości, pulsu Afryki.

Bogactwo rytmów, dźwięków, inspiracji. XIII Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? jawi się niezwykle interesująco i idealnie wpisuje się w ostatnie dni lata nad Motławą i polskim morzem.

Przeczytaj także

Opinie (1)

 • 390??!!!

  wow..pass

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • folk / reggae / world , muzyka na żywo
  lut 15-24
  g. 18:30
  Sopot, Ambelucja
  Koncert Crane Days