• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

10 lat temu zaczął się zmieniać plac Grunwaldzki w Gdyni

Piotr Weltrowski
26 lutego 2024, godz. 18:00 
Opinie (82)
Plac Grunwaldzki w nowym kształcie wpisał się już w krajobraz Gdyni, coraz trudniej sobie przypomnieć, jak brzydkie było to miejsce jeszcze dekadę temu. Plac Grunwaldzki w nowym kształcie wpisał się już w krajobraz Gdyni, coraz trudniej sobie przypomnieć, jak brzydkie było to miejsce jeszcze dekadę temu.

Pamiętacie, jak plac GrunwaldzkiMapka wyglądał jeszcze przed dekadą? Nie było w tym miejscu ani podziemnego parkingu, ani żadnej zieleni, nie mówiąc już o siedzibie Gdyńskiego Centrum Filmowego czy pobliskiej kolejce na Kamienną Górę.Jak po latach oceniasz zmiany na placu Grunwaldzkim?

Był tylko ogromny betonowy plac naprzeciw zdewastowanej muszli koncertowej, który ożywał co najwyżej kilka razy do roku, przy okazji kilku imprez plenerowych, nawet wówczas jednak bardziej strasząc, niż zachęcając do jakiejkolwiek formy wypoczynku.

I co by nie mówić o gdyńskich inwestycjach z ostatnich lat, to akurat w tym miejscu udało się zmienić miejską przestrzeń w sposób imponujący. A do zmian tych przystąpiono równo 10 lat temu. A przynajmniej do samej przebudowy placu, bo zmianą była też wcześniejsza przebudowa budynku Teatru Muzycznego ograniczającego od strony morza tę przestrzeń.

Gdyńskie Centrum FilmoweBetonowy moloch. Dekadę temu tak wyglądał plac Grunwaldzki w Gdyni. Betonowy moloch. Dekadę temu tak wyglądał plac Grunwaldzki w Gdyni.
Samą przebudowę placu ogłoszono na przełomie lutego i marca 2014 roku, a prace ziemne zaczęły się nieco później - w kwietniu. I jeżeli jakiś element tej inwestycji nie budził od początku większych emocji, to było nim stworzenie siedziby Gdyńskiego Centrum Filmowego.

- Postawiliśmy na oszczędną bryłę, prostotę, stąd szklana elewacja oraz takie rozwiązania, jak dyskretne podświetlenie i odkryte na dole patio. Nie zapominajmy przy okazji, że gmach szkoły to tylko jeden z elementów większej całości - mówił 10 lat temu Zbigniew Reszka, prezes pracowni Arch Deco, która wykonała projekt centrum.
Kolejka na Kamienną Górę, a w tle Gdyńskie Centrum Filmowe. Kolejka na Kamienną Górę, a w tle Gdyńskie Centrum Filmowe.
Samo centrum - poza byciem siedzibą Gdyńskiej Szkoły Filmowej - pełni dziś głównie funkcję kina studyjnego. Poza salami znajduje się w nim także kawiarnia czy księgarnia. Jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców.

Parking potrzebował czasuZnacznie więcej kontrowersji budzi kolejny element inwestycji, czyli budowa podziemnego parkingu pod placem Grunwaldzkim. Jeszcze całe miesiące po oficjalnym otwarciu urzędnicy, ale i mieszkańcy zastanawiali się, czy inwestycja była warta zachodu, bo sam parking na 170 samochodów, poza dniami premier w teatrze, świecił raczej pustkami.

Tak "nowy" plac Grunwaldzki wyglądał na projekcie. Tak "nowy" plac Grunwaldzki wyglądał na projekcie.
Dziś - paradoksalnie - jako udaną inwestycję parkingową wskazują go przeciwnicy... parkingu podziemnego pod Parkiem Centralnym, powołując się przy tym na statystyki, bo dziś obłożenie parkingu pod placem Grunwaldzkim to około 70 proc. w skali roku. W sezonie obłożenie to bliskie jest 100 proc.

Niektórzy wątpili w drenaż i sens budowy kolejkiChoć praktycznie wszystkim spodobała się nowa aranżacja samego placu i zieleń poprzetykana wąskimi traktami z ławeczkami, to wątpliwości budził drenaż mający z tego miejsca odprowadzać wodę. Wątpliwości te - w końcu pod spodem znajdował się parking - nasiliła sytuacja z marca 2018 roku, kiedy po gwałtownych roztopach plac zamienił się w małe jeziorko.

W 2018 roku, po szybkich roztopach, plac Grunwaldzki zamienił się w małe jeziorko. W 2018 roku, po szybkich roztopach, plac Grunwaldzki zamienił się w małe jeziorko.
Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że było to wynikiem wyjątkowych warunków pogodowych, czyli silnego mrozu i dużych opadów śniegu, a później ogromnego i gwałtownego ocieplenia. Cóż, kolejnych podobnych przypadków nie odnotowano, przynajmniej nie w takiej skali.Niektórzy podważali też sens kolejnego elementu inwestycji, czyli budowy kolejki na Kamienną Górę. Tu jednak dość szybko okazało się, że faktycznie jest ona magnesem dla turystów, bo od połowy lipca 2015 roku, kiedy ją uruchomiono, do października tego samego roku, przewiozła ona aż 175 tys. osób.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane