Wizualizacje nowej przestrzeni Akwarium Gdyńskiego zaplanowanej pod posadzką.
mat. prasowe Akwarium Gdyńskiego
900 m kw. dodatkowej powierzchni i 13 nowych akwariów z 450 tys. litrów wody zyska Akwarium Gdyńskie po dwuipółletniej rozbudowie. Nowa wystawa jest planowana w przyziemiu budynku. Przebudowa ma kosztować 16,5 mln zł. Trwa przetarg na wybór wykonawcy.
Czy przebudowa przyciągnie nowych gości do Akwarium Gdyńskiego?
Pracownicy placówki podkreślają, że zwiększyć atrakcyjność budynku można jedynie poprzez adaptację przyziemia i obniżenia poziomu posadzki. Umożliwi to dziesięciokrotne zwiększenie całkowitej objętości zbiorników eksploatacyjnych.
Nowe zbiorniki, rekiny na widoku
Po rozbudowie pojawi się tam 13 zbiorników ze stworzeniami morskimi z południowej części Bałtyku, rejonu cieśnin oraz Morza Północnego, w tym z rekinami i płaszczkami. Co ciekawe, w nowych akwariach znajdzie się więcej wody, niż wynosi obecnie kubatura wszystkich zbiorników w całej placówce.
Najmniejsze akwarium pomieści nieco ponad 2 tysiące litrów, a największe niespełna 127 tys. litrów. Łącznie Akwarium Gdyńskiemu przybędzie 450 tys. litrów wody. Według szacunków liczba odwiedzających je rocznie po rozbudowie mogłaby sięgnąć 500 tys. osób.
Plany rozbudowy placówki przedstawiciele Akwarium ogłosili po raz pierwszy ponad rok temu. Całkowity koszt realizacji projektu to 16 521 573,79 złotych, z czego dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło 8 855 861,50 złotych.
Drugie podejście do wyboru wykonawcy
W kwietniu rozpoczęło się pierwsze poszukiwanie wykonawcy inwestycji, którą zaplanowano w formule "zaprojektuj i wybuduj". Przetarg na rozbudowę jednak unieważniono. Pojawiły się dwie oferty, ale jedna była droższa o cztery, a druga o dwa miliony od szacunków.
- Postanowiliśmy uszczegółowić specyfikację istotnych warunków zamówienia i ogłosić przetarg raz jeszcze. Zaproponowane w pierwszym postępowaniu kwoty przekraczały nasze możliwości - mówi Artur Krzyżak, kierownik Akwarium Gdyńskiego.
Wiele wskazuje na to, że drugie podejście okaże się skuteczne. Przetargiem wykazują bowiem zainteresowane firmy biorące udział w pierwszym postępowaniu, zadając pytania do specyfikacji.
Otwarcie ofert zaplanowano na koniec października. Jeśli wykonawca prac zostanie wybrany jesienią, to nowe zbiorniki pojawią się najpóźniej za dwa i pół roku.
Gdańsk odkłada budowę oceanarium w czasie
W czasie została odłożona budowa kompleksu rozrywkowego Nautilus z oceanarium przy stadionie w Gdańsku. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 500 mln zł. Miasto i spółka Arena Gdańsk zapewniają, ze nie zamierzają jednak rezygnować z projektu, ale z powodu epidemii koronawirusa ma on zostać zrealizowany w dalszej perspektywie czasowej.
Co ma powstać w ramach kompleksu Nautilus?
- w pierwszym etapie oceanarium z żywymi zwierzętami i roślinami występującymi m.in. w Amazonce i Oceanie Atlantyckim.
- w drugim etapie egzotyczna laguna z dziewięcioma basenami, tropikalną roślinnością i liczącą 400 m kw. plażą z dostępem do wody oraz hotel i centrum medyczne ze spa.