• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

280 mln zł na statek dla ratowników SAR

Michał Sielski
30 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat SAR pozostanie samodzielną służbą
Obecnie najnowocześniejszą jednostką SAR jest statek ratowniczy Orkan. Obecnie najnowocześniejszą jednostką SAR jest statek ratowniczy Orkan.

Ratownicy SAR testują nowoczesny system łączności od Energi, a dzięki unijnej dotacji otrzymają też nowoczesny, wielozadaniowy statek ratowniczy o wartości 280 mln zł. Budowa może ruszać już za rok.Potrzebowałeś kiedyś pomocy na morzu?

Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o systemie łączności, wykonanym przez Energę, który testowany jest przez morskich ratowników. SAR jest bardzo zadowolony z jakości, funkcjonalności i zasięgu alternatywnego systemu, który działa nawet wtedy, gdy wszystkie przekaźniki GSM zamilkną.

Czytaj więcej: Ratownicy morscy testują system Tetra.

Końcówka roku to jednak kolejna dobra wiadomość dla SAR. Przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) podpisali umowę o dofinansowaniu w wysokości 238 mln zł projektu "Budowa wielozadaniowego statku ratowniczego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa". Projekt będzie trwał 5 lat i 3 miesiące, a zakończy się 31 grudnia 2022 roku. W 2018 r. SAR ma przygotowywać koncepcję statku, a rok później ma być ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy jednostki.

- Będzie to jeden z nielicznych tak profesjonalnych i innowacyjnych statków ratowniczych w Europie i na Bałtyku - podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jerzy Kwieciński. - Dzięki nowej jednostce prawie wszystkie tereny morskie, 94 proc. polskich wód, będzie objętych zaawansowanym, nowoczesnym systemem ratownictwa - dodaje.
Do tej pory, choć SAR nie notuje spektakularnych wpadek, to jednak nie może zapewnić pełnej ochrony naszych wód.

- Obecnie, ze względu na posiadaną przez SAR flotę, jesteśmy w stanie technicznie zabezpieczać ok. 60 proc. obszaru polskiej strefy morskiej - przyznaje Przemysław Gorgol, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Nowa jednostka będzie pełnić funkcje:

 • poszukiwania i ratowania rozbitków,
 • udzielania im pomocy medycznej,
 • stworzenia ośrodka koordynacyjnego w przypadku masowych akcji ratowniczych,
 • zwalczania zagrożeń chemicznych na morzu, w tym zagrożeń olejowych i gaszenia pożarów na statkach,
 • holowania awaryjnego i asysty ratowniczej.


Do zadań Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służby SAR) należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności, w jakich znalazła się w niebezpieczeństwie, oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego. 

Miejsca

Zobacz także

Opinie (144) ponad 10 zablokowanych

 • dobra wiadomość w tym państwie totalitarnym (60)

  ratownikom bardzo się przyda

  • 85 103

  • komu pasowało to co było ten kretyn :) (24)

   • 25 22

   • Mnie pasowało.. (23)

    ..że nie było Misiów-pysiów i innych córek leśnika.
    Że telewizja publiczna nie wyglądała jak ta w ChRL.
    Że oszust z Torunia nie dostawał mln z Budżetu za nic.
    Że była Armia, a nie chłopcy na mięso armatnie.
    Że Sąd Najwyższy i Sędziowie w całym kraju nie byli na łańcuchu władzy.
    Że nikt nie grzebał przy Konstytucji RP i Państwowej Komisji Wyborczej żeby sobie zapewnić dożywotnie rządzenie bez względu na głos suwerena.
    Że była policja a nie ZOMO Błaszczaka.
    I wiele, wiele więcej.

    • 35 39

    • (1)

     A coś od siebie,bo jak na razie to bełkot TVNu.

     • 33 31

     • Zdejmij klapki z oczu pelikanie.

      • 13 20

    • A mi teraz pasuje.. (17)

     .. nie ma POtężnego nepotyzmu
     Że publiczna tv jest nareścię mediami narodowymi
     Że towarzysz Michnik nie dostaje pieniędzy z budżetu na swoją antypolską gazetke
     Że armia dostaje nowy sprzęt a żołnierze podwyżki
     Że stocznie są wspierane a nie zamykane
     Że Polska gospodarka jest ważniejsza od niemieckiej
     Że nie ma praktycznie bezrobocia
     Nikt nie grzebał w konstytucji?? To poczytaj sobie jak T. z Komorem namieszali w konstytucji po to aby skraść pieniądze z OFE z czego 34 miliony przepadły nie wiadomo gdzie (prawdoPOdobnie do kieszeni posłów ówczesnej partii rządzącej)
     I wiele, wiele więcej.

     • 33 25

     • Nie ma nepotyzmu??? (15)

      Buhahahahaha...

      • 21 16

      • (11)

       bez kitu, po pierwszym zdaniu nie ma co czytać, Pacany z pisu

       • 18 17

       • Jakbyś wiedział to nigdy nie zagłosowałem na pis (10)

        A nie ma co czytać bo te FAKTY was kują w oczy !!!!!!

        • 13 9

       • FAKTY (9)

        Publiczna jest tubą propagandową PiS.
        Michnik mnie G obchodzi, a kasa którą dostawał płynie teraz strumieniem do Gazety PiSkiej, Uważam łRZE, Od Rzeczy i pochodnych, które też mnie G obchodzą.
        Pokaż ten nowy sprzęt i te podwyżki dla żołnierzy. Ps. WOT to nie żołnierze.
        Nierentowne zakłady się zamyka, niestety stoczniowych Solidaruchów i górników boi się każda opcja polityczna i tylko dokładaMY do trupów.
        Polska gospodarka jest ważniejsza? Idź to powiedz setkom Polskich przedsiębiorców, którzy musieli ogłosić upadłość czekając na zwrot nadpłaconego VATu!
        Nie ma bezrobocia. Bo PiS sprowadził do Polski 2mln tanich Ukraińców, zwolenników UON UPA.
        OFE było wałkiem w chwili wprowadzenia, poczytaj o tym coś więcej niż ci napisali w Waszym Nocniku.

        • 15 18

       • Jeszcze lepsze FAKTy (8)

        Za poprzedniego rządu to TVP co była super niezależna czy co?
        Uważam że itp to dla ciebie lewaku ciężki kaliber bo nie poczytasz tam antypolskich tekstów finansowanych przez Sorosa albo Merkel
        Podwyżki w zeszły roku dla żołnierzy były dwa razy i zresztą zapytaj sie jakiegokolwiek żołnierza jaki rząd dla niego i dla wojska jest lepszy. Co do sprzętu to gdybyś był inteligentny to byś poczytał o trzech zamówionych okrętach dla polskiej MW , o zamówieniu w styczniu trzech lub czterech okrętach podwodnych(jeden lub dwa powstaną w PL) i planie obrony powietrznej o nawie Homar. Za czasów poprzedniego rządu to mogliśmy co najwyżej zamówić nieloty Karakany co by się psuły cały czas....
        Górnictwo przyniesie w tym roku kilkanaście milionów zysku. Przemysł okrętowy też coraz lepiej sobie radzi( w Europie zamawia się coraz więcej statków a twój wódz mówił że nikt nie chce ich budować na starym kontynencie)
        "Polska gospodarka jest ważniejsza?" napisałeś to tak jakby nasza gospodarka była kompletnie nie ważna (zresztą co się dziwić gdy się POpiera pro-niemiecką partie) a co do przedsiębiorców to powiedz ilu ich zbankrutowało za czasów poprzedniego rządu i ilu z nich przez to popełniło samobójstwa...
        Bo za czasów peło ukrainców w naszym kraju nie było w ogóle.... a platfusy przepraszały za niszczenie pomników UPA...
        OFE było wałkiem od początku tylko kto ten wałek zrobił o Amber Gold już nie mówiąc

        • 11 16

       • FAKciarz (1)

        Piszesz ale nie wiesz co....podwyżki dla wojaków może i były tak jak były i za Peło, okręty, o których piszesz zamówiła Peło a PiS po dokończeniu prób zdawczo-odbiorczych sfinalizowała umowę (dwa dodatkowe okręty), okręty podwodne to powinny być zamówione dużo wcześniej ale pan Antoni wywalił wszystkich z IU i trzeba było od początku przygotowywać się do przetargu, którego notabene nie ma i nie ma nawet info o wymaganiach wobec okrętów - prędzej mi kaktus wyrośnie na dłoni jak złożymy zamówienie w styczniu ha ha ha, wymieniony Homar to system artylerii rakietowej - ziemia/ziemia a nie system obrony przeciwlotniczej, kupowany oczywiście od amerykanów za ogromna kasę bez offsetu...P.S. twoje okręty będą z prywatnej stoczni a nie z PGZ...Górnictwo przyniesie zyski bo dopłacamy do węgla, a dzięki niemu mamy "najczystsze" powietrze w europie, pokaż, które zakłady przemysłu okrętowego są wspierane i co się w nich robi - innego niż za poprzednich rządów....Polska gospodarka...ha ha ha Morawiecki zapowiadał koniec z montowniami i pierwsze co zrobił to otworzył montownie silników mercedesa w Jaworze - swoją drogą kto będzie tam pracował skoro nie ma bezrobocia...
        P.S. II OFE to wprowadzały solidaruchy i jak zwykle dały się naciągnąć lobbującym

        • 10 6

       • Oczywiści piszesz na te najmniej ważne sprawy które ci przedstawiłem. Szkoda że nic nie wspomnisz w sprawie AG czy wyprzedaży majątku narodowego. Co do powietrza to rząd pisu jest temu winny za za peło to powietrze mieliśmy przecież najczystsze w Europie

        • 2 5

       • parę rzeczy ci się pomerdało (5)

        pokarz mi choć jeden tekst i udowodnij że jest:
        - antypolski
        - opłacony przez Sorosa lub Merkel
        Jak nie, to po prostu twoje słowa to propaganda i pomówienia

        Sprzęt dla wojska to jest tylko na papierze, ile już było terminów na dostawę helikopterów ? ile razy Antoni oszukiwał Polaków ? O okrętach pogadamy jak będą, bo na razie to tylko kolejne obiecanki jak: Patrioty, 3 mln mieszkań lub milion samochodów elektrycznych. - takie są fakty
        Górnictwo zanotowało dochód bo wzrosła cena węgla na światowych giełdach i jest to całkowicie niezależne od rządu.

        A teraz powiedz jaka jest nasza sytuacja i reputacja w Europie i na świecie ? - poniżej dna. Nie liczymy się na arenie międzynarodowej i nawet USA nas ostrzegają i karcą za nieprzestrzeganie konstytucji. Przestajemy być państwem prawa i zmierzamy w kierunku republiki bananowej. Rząd realizuje scenariusz Putina osłabiając nasz kraj na arenie międzynarodowej. Wracają czasy jak za komuny, jeden wódz, jedna partia przewodnią siłą narodu. Wszystko podporządkowują politycznej woli partii i jedynego pierwszego sekretarza. Prokuratorzy i sędziowie podlegli politykom jak w Rosji, gdzie Putin może każdego skazać za co chce i każdy protest społeczny jest piętnowany, a uczestnicy szykanowani.
        Organizacje pozarządowe odcięte od dotacji.
        a teraz przyszedł czas na niezależne media ( kara dla TVNu)
        Grzebanie w prawie wyborczym na zniszczyć lub uzależnić samorządy, a wtedy już nic ich nie powstrzyma i wrócimy na peryferia europy jak było przed 89r

        • 7 6

       • No dobra (3)

        Wracając do zatrutego powietrza to powiem ci głupi łbie że to niemcy są spalaczem największej ilości węgla(fakt potwierdzony) w Europie a do Polski leci skażone powietrze ponieważ w naszym kraju jest 90% wiatrów zachodnich.
        TVN i g*wniana gazetka Szechtera od wyborów atakuje DEMOKRATYCZNIE WYBRANY RZĄD (sam nie jestem zbytnio jego zwolennikiem). O Sorosie i finansowaniu
        O finansowaniu przez Sorosa wielu rzeczy które atakuje nasz kraj to sam sobie poszukaj bo bez problemu można to znaleźć.

        Dostawy helikopterów ??!! Czy to nie czasami POpaprańcy nie podpisali kontrakt na najcięższe i najdroższe helikoptery n świecie które w dodatku się psują że nawet kraj producenta myśli aby się z nich wycofać .
        "Poniżej dna"?? To ja już wole to dno niż "europejską nowoczesność" w postaci imigrantów czy ataków terrorystycznych.
        Wracają czasy komuny ?? To dopiero była demokracja za czasów PO kiedy za wpisy takie jak ja teraz daje policja wpadała do mieszkań o szóstej rano. To był wolność kiedy policja biła uczestników marszu niepodległości a Tusk dziękował niemieckim członkom antify za to że atakowali Polaków. To były super czasy jak członkowie LEGALNEGO pochodu antyrządowego byli aresztowani bez podania powodów i przetrzymywani przez parę dób w areszcie i torturowani (np sprawa w Białymstoku gdzie psiarnia członkom takiego pochodu trzymała butem głowę w śniegu a w Kielcach człowiek został spałowany za antyrządową koszulkę). Naprawdę było super kiedy dziennikarze byli zastraszani za śledztwa pokazujące ówczesny rząd (np Smoliński czy Latkowski). Dobrze było kiedy krytykanci rządu "popełniali samobójstwa" jak Lepper czy Petelicki. WTEDY TO BYŁY CZASY WOLNOŚCI I DEMOKRACJI A NIE JAK TERAZ !!!
        Organizacje pozarządowe odcięte od finansowania ale jak rząd ma finansować organizacje które są pozarządowe?
        "Niezależne media" w stylu TVN teraz to dopiero dowaliłeś do pieca bo gdzie te "niezależne media" były gdy Tusk z Pawlakiem podpisywali najgorszą umowę gazowa przez co mamy najdroższe ceny energii w Europie? Gdzie TVN był gdy rząd kradł pieniądze z OFE? Co te niezależne media mówiły gdy mieliśmy procentowo czwarte najwyższe bezrobocie w Europie a relatywnie to nasz kraj miał najwyższe(patrząc pod względem liczby bezrobotnych) no co?? Że jesteśmy zieloną wyspą i naszemu krajowi zazdrości cała Europa nie to co teraz syf i malaria na ulicach.... PS Czemu w sprawie Amber Gold tak milczysz??

        • 0 9

       • Debil!

        • 2 1

       • Ja się mogę odezwać w sprawie Amber Gold. (1)

        Cwaniak trafił w target. Trzeba mieć pół mózgu żeby wierzyć w tak szybki i duży zysk, bo gdyby to było realne to wszystkie banki miałyby podobną ofertę. Ale co ja tam wiem, ja truskawki cukrem.
        Ty mi powiedz lepiej gdzie są miliardy wyprowadzone przez Biereckiego ze SKOKów i dlaczego z tego się nie robi komisji śledczej, zważywszy że Amber Gold oszukało kilka tysięcy baranów, a za SKOKi płacimy wszyscy?

        • 2 0

       • Ja się w jeszcze lepszej sprawie moge odezwać

        Ti mi powiedz gdzie są te miliardy skradzione ze OFE i gdzie wtedy byli kodziarze gdy Tusk z Bulem aby to zrobić wwalili się w konstytucje. Gdzie był Kijowski, Petru i reszta kiedy Tusk mówił że ludzi pieniądze zalokowane w ZUS i OFE nie należą do nich i rząd może z nimi robić co chce !!??? A co do sprawy AG to czemu Tusk nie reagował kiedy KNF zgłaszał mu że może to być bardzo niebezpieczna piramida finansowa a on sam dobrze wiedział o tym że jest to lipa??!!

        • 2 2

       • a teraz przyszedł czas na niezależne media ( kara dla TVNu)

        sprawdz kto kupil twoja niezalzna stacje i kto jest wlascicielem

        • 0 4

      • Jest ale na pewno nie taki jak za czasów peło (2)

       • 5 7

       • Hahahahahahahahahahaha..... (1)

        Wymiana wszystkich, na stołkach Spółek Skarbu Państwa, Telewizji Publicznej, Sądów, Trybunału Konstytucyjnego na Misiewiczów i córki leśnika to faktycznie pikuś.

        • 11 11

       • Buhahahahahaha

        Największy wzrost urzędników miał miejsce za czasów PO z czego ci co dostali miejsca na stołkach byli powiązani z ludzmi z po.
        Buhahahahaha

        • 10 9

     • "jest nareścię mediami"

      Dotarłem do tego momentu i padłem ze śmiechu, oto głos zabrał i się przedstawił typowy abderyta z ciemnego luda smoleńskiego. Indywiduum po trzech klasach ,do tego skończonych korespondencyjnie. Takim można wcisnąć do pustego łba każdą bzdurę, jaką im zaaplikują osobnicy o takim samym poziomie specjaliści od propagandy z Nowogrodzkiej.

      • 9 2

    • a mi nie

     Byli właściciele firm co wytransferowali setki miliardów
     Telewizja kryła wszelkie przekręty
     jeżeli oszust z torunia to co robiło w tej sprawie PO
     Armia była teoretyczna
     Sąd najwyższy złożony z nietykalnej bandy tworzącej kastę
     przy konstytucji jeszcze nikt nie grzebał bo mają za mało posłów.
     Policja rpbiła prowokacje i podpalała budy pod ambasadą
     i wiele wiele więcej złodziejstwa i prywat..
     Amber Gold wyłudzenia VAT wywalanie ludzi z mieszkań, nierentowny LOT czy kopalnie.

     • 2 3

    • Kilka faktów o "rządzie wszech czasów" 2008-2015

     -gigantyczna korupcja
     -mnóstwo afer z Amber Gold na czele
     -największe po 1989 roku bezrobocie
     -zamykanie firm
     -najwięcej bankructw prywatnych firm w historii RP
     -wzrost urzedów oraz urzedników
     -kradzenie pieniędzy z OFE
     -wpychanie się w konstytucje i cisza o tym w mediach
     -najwięcej samobójstw w historii kraju
     -najmniej zawartych małżeństw i narodzin dzieci
     -podwyżka podatków
     -podwyżka wieku emerytalnego
     -kilkumilonowa emigracja z Polski
     -potężny nepotyzm
     -wyprzedaż majątku narodowego za bezcen
     -gospodarka zagraniczna ważniejsza od Polskiej
     -zagraniczne firmy bardziej ważne niż Polskie
     -bardzo niekorzystna umowa gazowa
     Lemingi to jest tylko część "zalet" poprzedniego rzadu

     • 6 4

    • Kolesie z mafii paliwowych, hazardowych i VATowskich oraz WSI i ubecja już pasuje czy tata nie może już fakturek na konsulting SSP wystawić po układzie?

     • 0 0

  • Jak jest źle komuszkom (7)

   Złodziejom łapówkarzom to totalitarne haha
   Idz juz przegrywie stąd zanim wezwanie do sadu dostaniesz bo to co piszesz jest karalne i ścigane z urzędu klaunie.

   • 19 16

   • Ooooo.. zastraszanie się zaczyna? (4)

    Czyli pelikany #dojnej zmiany dostały maila z wytycznymi, bo ciemny lud już nie kupuje?

    • 10 15

    • Widać władzuchna powoli zaczyna mieć pełne galoty :-D

     • 8 7

    • Nie durniu (2)

     nikt tu nikogo nie straszy. Ale czas wreszcie aby tacy jak ty zrozumieli , że prawo jest prawem, a stosowanie go jest powszechne , a nie wybiorczo jak ci pasuje.

     • 1 10

     • A ku ku.. (1)

      Idź to powiedz Kamińskiemu, którego Du*a uniewinnił jeszcze przed wyrokiem. Idź to powiedz Krystynie PawłoŻryć, której "piękne słownictwo" na salach sejmowych i w internecie jakoś nie doprowadziło do ukarania jak przeciwników #dojnej zmiany..

      • 10 3

      • Ano właśnie sobie odPOwiedziałes

       przeanalizuj dlaczego Kamińskiego chciała Partia Okupacyjna udupić. Skoro ruszasz sprawę , zglębij temat , a POtem ostrożnie się wyPOwiadaj. Bo to jest właśnie POziom POprzedniej władzy. Wystarczyło być blisko Mira i Zbycha i członkiem a-było się bezkarnym, a ci którzy ruszali g...... stawali się "oskarżonymi" , To nie reforma sądownictwa jest potrzebna. Potrzeba wyciąć tą zgniliznę do korzeni.

       • 5 10

   • W tym państwie urządziłem się jeszcze lepiej niż PRL!

    • 10 7

   • Dokladnie w ten sposob rozumuja komunisci

    i strasza. Co cenzura sie marzy? I aresztowania polityczne? I represje dla niepisowcow?

    • 9 7

  • (9)

   zwolennikiem pis-u nie jestem, ale jak słucham tego bełkotu o jakimś państwie totalitarnym to zastanawiam sie jakim impotentem umysłowym trzeba być, żeby takie brednie pisać. Weź człowieku jedź do chin albo korei północnej...

   • 26 11

   • Wystarczy włączyć TVPiS info i na paski popatrzeć.. (8)

    .. można się poczuć jak w ChRL czy Korei Północnej :-)
    Normalnie Kim tu niedługo swoich propagandystów przyśle na przeszkolenie :-)

    • 13 17

    • (5)

     za to na polszmacie i tvn tylko obiektywny przekaz, zero propagandy. Za PO w tvp tez tylko obiektywny przekaz wiadomości. Teraz przynajmniej każda ze stron ma swoją tubę propagandową.

     • 12 10

     • Hahahahahahahaha... (2)

      Jesteś głupi jak pasek w tvp info.

      • 6 14

      • (1)

       A ty mądry jak rysio swetru

       • 10 7

       • Nie dotarły nowe wytyczne?

        Swetru już się nie liczy! Teraz ośmieszamy tylko Lubnauer, Pihowicz, albo Kijowskiego! Maila odśwież!

        • 8 4

     • ty nic nie rozumiesz

      i prawdowpodobnie nie zrozumiesz.
      Czytasz te paski w tvp info i zyjesz w urojonej rzeczywistosci

      • 8 1

     • mielony móżdżek- to widać, słychać i czuć smrodem rynsztoka przez monitor.

      • 4 2

    • ta wlacz tvn tam to dopiero prawda zenada

     • 3 4

    • Tv publiczna zawsze była w takt z rządem - jaki by on nie był.

     Więc nie pierd...l głupot o tvpis - obejrzyj jakiekolwiek programy za rządów rudzielca i niedorozwiniętego szreka....
     Jeśli mówisz o propagandzie totalnej, to posłuchaj pedałenu lub jego konkurencji.

     Nie jestem fanem PIS, ale gdy widzę i słyszę bandę darmozjadów, która przez lata była przy korycie i wymieniała się tylko stołkami, jak szczekają na obecną władzę od początku, to.... Opozycja totalna, bydło, które od dwóch lat nie przedstawiało żadnej alternatywy tylko kwiczy za pełnym korytem. Zero merytoryki, zero obrony interesów POLSKI !, ciągłe narzekanie, żadnych propozycji zmian na lepsze czy chęci współpracy. Wszystko na nie - ma być jak było - a było źle.

     PS. pamiętam wypowiedzi rudzielca, który po wygranych wyborach powiedział, że paliwo " teraz to k... po 7zł może być"......

     • 1 0

  • Ale tu się kloaki PiSowskiej nazjeżdżało o_O (3)

   Musiał przyjść mail z Nowogrodzkiej i klakiery zbierają na Noworocznego mamrota :-)

   • 6 9

   • (1)

    a ty zbieraj na kijowskiego

    • 8 6

    • PiSuary szambem wybijają na trojmiasto.pl...

     PiSz PiSz.. mamrot się sam nie kupi :-)

     • 6 7

   • Nie pij

    jak piszesz.

    • 0 3

  • PiS nie jest żadnym totalitaryzmem - jest wybraną w wolnych powszechnych wyborach partią (6)

   Tylko imbecyl może być za POlszewią. Popatrz jak się za ich rządów kręciło lody - VAT owskie karuzele, Amber Gold, SKOK Wołomin, OFE, czy dojenie rezerwy demograficznej w 2010...
   Mało tego, tylko imbecyl mieć za złe innym ludziom odmienne poglądy... Ale POlszewik tego nie zrozumie, woli pod rękę z alimenciarzem - nierobem, wystawiającym lewe faktury, albo z fałszującym strasznie muzykiem, w wolnej chwili handlującym kobietami.

   • 18 12

   • Polak duży-czyli kurdupel na miesiączce na podeściku i na pliku szmatławców typu wsieci,odrzeczy .szmatapolska itp. (2)

    • 8 6

    • (1)

     Jarosław Kaczyński - 1,68 m wzrostu
     Lech Wałęsa - 1,7 m
     Donald Tusk - 1,74m
     Aleksander Kwaśniewski - 1,71m
     Ryszard Kalisz - 1,69 m
     Grzegorz Schetyna - 1,72m
     Leszek Miller - 1,62m
     przyjaciel tuska putin 1,7m a dmitrij miedwiediew 1,66
     Sarkozy - 1,67m

     DONALD TRUMP 1,88m

     a teraz powiedz ile ty masz wzrostu pajacu?

     • 9 4

     • No tak 1.68 wzrostu.. i dlatego musi korzystać z drabinki na swoich miesiączkach ;-)

      • 2 4

   • Hitlera też wybrali w demokratycznych wyborach.

    • 6 1

   • dziadkowi emeryture obcieli i wnusiu na rate kredytu nie ma i wlasnie (1)

    stad ta frustracja krzyk i zlosc,ale spokojnie zrobimy z tym porzadek.

    • 4 3

    • kukiz- po ilu flachach berbeluchy wydaliłeś z otworu gębowego ten bełkot.

     • 1 2

  • Maliniak matole

   teraz tu się ukrywasz ? W nowym roku życzę ci zdrowia na ciele. Bo na umyśle już nie odzyskasz.

   • 2 3

  • (3)

   proponuję wycieczkę do korei północnej, to zobaczysz co to jest państwo totalitarne gimbusie

   • 2 4

   • wystarczy pójść do biblioteki po gazetę z PRLu i porównać to z propagandowym bełkotem lejącym się w TVP (2)

    potem wejdź na stronę Russian Times i porównaj z PiSowską propagandą,

    zobaczysz kropka w kropkę te same teksty.

    Przypadek?

    • 4 3

    • leming ale ty czytac niepotrafisz nierozumiesz nawet co czytasz :) (1)

     • 0 1

     • Te! Wszechpolak!

      Słownik se kup!

      • 0 1

  • Pierwsze posty jak zawsze piszą lemingi!

   Leming Misiów-pysiów i innych córek leśnika.było 1o razy wiecej ale ty hipokryto jestes slepy i głuchy i wiesz tylko to co ci Po do tej pustem makówyu nakłada!
   Telewizja publiczna to był skansen PO Publikowali tylko to co chciała PO
   Oszustów było 100 razy wiecej
   Armie leming rozpadała sie na kawałki była w ruinie
   Wiec widac leming ze masz sieczke zamiast mózgów szkoda czasu na ciebie wiecej czekamy kiedy pokolei Powcy bedą trafiac za kratki bo Amber gold to ty niewidziałes to ze ludzi zabijano by ukrasc za pozwoleniem PO kamienice tez nie widziałes
   ze kradli oszukiwali na potege tez byłes slepy leming. WSzystkie te afery z PO przez otatnie lata niewidziałes leming!!

   • 0 2

 • To dobra wiadomość. Chociaż...

  oby nie było kogo ratować.

  • 61 4

 • Super

  • 45 0

 • Spokojnie, jeszcze nie dzielcie skóry na niedźwiedziu.. (10)

  Bo przez tych pachołów z rządu jeszcze nam te pieniądze z UE koło nosa przejdą, oczywiście TVPiS ogłosi wielki sukces suwerrenej Polski, a podatki, leki, towary, usługi.. pójdą w górę (oczywiście z winy Tuska) tak, że z głodu pozdychamy. Przecież dla patoli+ muszą znaleźć za wszelką cenę, elektorat kupiony musi być opłacony.

  • 66 78

  • Cen nie ustala rząd tylko handlowcy ;-) (1)

   PiS obniżyło podatki - CIT wynosi 15%, nikt w PL takiego nie płaci (osoby fizyczne 19%, chyba że zarabiają te kilka tysi rocznie).

   Nazywanie osób pobierających 500 pln na drugie dziecko patologią jest ryzykowne - kasę biorą wszyscy nie koniecznie popierający PiS

   • 14 8

   • Ani rząd ani handlowcy

    Ceny (tzw. wolnorynkowe) są wypadkową wielu czynników i nikt ich odgórnie nie ustala (ani rząd. ani handlowcy). ALE wśród tych wielu czynników mogą znaleźć się podnoszące cenę decyzje rządu (np. cła, pogorszenie klimatu inwestycyjnego, niekorzystne przepisy, podatki). Zatem Twój przedmówca ma rację. Sami handlowcy owszem ustalają, ale na tyle, na ile pozwoli im rynek, czyli w ramach jakichś tam ciasnych widełek.

    • 5 0

  • Przeciez te wszystkie towary poszły w góre z czasów PO!! (1)

   • 2 5

   • Hahahahahaha...

    To dlaczego twój Guru z kłakami w nosie nie zrobi takiej szopki jak za PO i nie wybierze się na zakupy w blasku fleszy?

    • 4 1

  • 500+ finansuje kasa (4)

   z VAT która znikała w czarnej d*pie PO

   • 5 4

   • Tak tak.. (2)

    Dlatego w górę poszły ceny wszystkich towarów, koszty ubezpieczenia, usługi bankowe, VAT na artykuły dziecięce i wiele, wiele innych.

    • 4 1

    • Vat poszedł w górę ? Kiedy? (1)

     Ceny poszczególnych towarów poszły w górę dzięki polityce UE. Ograniczenia spowodowały wzrost cen. Tak jak za komuny gospodarka centralnie sterowana. Ceny na świecie tych poszczególnych produktów nie wzrosły. W Polsce inflacja czyli sredni wzrost wszystkich cen jest niewielki. Leming nic z tego co napisałem nie zrozumie ale pisze do wyborców PiSu

     • 1 6

     • laki vel jaki czyli idiota

      • 1 2

   • jarek- atak schizofrenii

    • 0 0

  • leming to ze jestes idiotą i tobie POwcy kazdą bajkę mogą ci wcisnac to nieznaczy ze inny tez są takimi jak ty

   bezmózgowcami :) Gdybys niebył bezmózgowcem to bys wiedział ze UE niedaje dowinansowania od kaprysów Tuska czy Merkel
   PO wcy poza straszeniem pisam jak widac nic kompletnie sie przez ostatnie 40lat nie nauczyli ale to juz idioto niedziała!!

   • 1 2

 • Czy ktokolwiek jeszcze w to uwierzy - ten kraj jest oparty na obietnicach!!! (3)

  Caracale,black howki, śmigłowce z Mielca a teraz statek ratownictwa - ja już w nic nie uwierzę dopóki nie zmieni się obecna ekipa największych kłamców w historii - nawet bolszewicy w PRL tak nie kłamali !

  • 64 38

  • Leming czy bezmózgowcu obietnice są realizowane w przeciwwienstwie do złodziejów z PO przez ostatnie 8 lat (1)

   Gdybys nie był lemingiem to bys wiedział ze PO niedługo bedzie miało 10% poparcia bo obecnie ma 18% :)

   • 0 1

   • Buda kundlu pisbolszewicki

    Glupszy jestes niz Pasek tvp info a szczekasz tu na kazdego jak przystalo na oplacanego klakiera pisbolszewickiej propagandy. O dbilizmie tego co piszesz szkoda sie rozpisywac

    • 0 0

  • Do psychiatry z Wariatkiewiczem

   • 0 0

 • (1)

  Kupa szmalu ale może się przydać ten kuter

  • 25 8

  • Oby się nie przydał!

   Ale jest potrzebny. To taka karetka pogotowia i strażacy w jednym tylko, że na morzu.

   • 2 1

 • Nie mają na co pieniędzy wydawać po świętach? (7)

  Nie wiem czy taki statek jest potrzebny, jeszcze nikt nigdy nikogo na morzu nie uratował. Kto będzie na tym pływał? Poza tym on jest brzydki, za te pieniądze to już mogli ładniejszy zaprojektować.

  • 6 60

  • Za te pieniądze to by lepiej jakiś szpital, szkołę albo parafię wspomogli. (3)

   Byłby większy pożytek. Tak mniemam.

   • 6 29

   • A kto by w tym szpitalu pracował ? Jak konowały wypowiadają umowy....

    j.w

    • 6 5

   • Od razu Smardzykowi do Torunia!

    • 5 3

   • Nie mogą wspomagać parafii.

    W naszym kraju sponsorowanie pedofilii jest zabronione!

    • 4 3

  • czy ty z górali (1)

   Ładniutki z żaglami ma być?

   • 7 1

   • O, byłoby ekologicznie. I niezależnie od cen paliw :D

    • 1 0

  • Edek jednak jestes prymitywem ... Australopitek przy tobie to geniusz

   • 0 0

 • Oni nadal w Górkach zachodnich myją prywatne auta (4)

  Na podjeździe? Kogokolwiek uratowali w ostatnich 5 latach? Zbędna służba do likwidacji. Przekazać zadania wojsku i nie marnować pieniędzy na tych amatorów.

  • 16 57

  • Cymbale-nie wypowiadaj sie jak nie masz pojecia. Oby Ciebie nie trzeba bylo ratowac.

   • 15 4

  • oj ptysiu miętowy nic nie wiesz a tylko zazdrość z ciebie wyłazi bo co? auta mają na terernie placówki? a czym mają na górki (1)

   chłopie jakie wojsko? to w wojsku są dziś nieudacznicy i miekkie faje przyjmowani po znajomościach a ci kolesie z SAR wychodzą w morze wtedy gdy wszyscy mają pełne gacie i siedzą w portach to oni wychodzą w morze
   wtedy kiedy fale przykryją każdą wolną burte każdej większej jednostki to własnie wtedy w morze wychodzi SAR jeżeli trzeba kogoś ratować to oni są ostatnią nadzieją tych co na morzu tracą wiare w życie i klepią pacież siedząc w kapokach.
   I za to szacun dla SAR bez względu na szerokość geograficzną i przynależność państwową SAR to służba wyjątkowa a zrozumie to tylko ktoś kto wie jakim żywiołem jest morze ...zwłaszcza jeżeli wie co oznacza że Neptun naprawdę się wk****

   • 16 3

   • Dziękuje

    Dziękujemy kolego za zrozumienie i wypowiedz odnośnie naszej pracy.Rzeczywiście lepiej jest jeśli ktoś nie wie co pisze to niech się w ogóle nie wypowiada.Jest taka strona Morska Słuzba Poszukiwania i Ratownictwa na na niej można znaleźć info odnośnie akcji w roku 2017.Ratownik SAR.

    • 13 3

  • widać po stylu Twojej wypowiedzi, że już najlepszy specjalista Ci nie pomoże.
   SAR lata i ratuje ludzi( ale to juz dlugo tez nie potrwa bo obecny rzad robi wszystko, aby zniszczyc sar - tzn trzeba miec jeszcze czym latac), jak czytasz ten portal uważnie, to co jakis czas pisza o uratowanych osobach.

   • 5 0

 • (3)

  Kto bedzie z sprawował nadzór armatorski nad budową tej jednostki w stoczni? Te ludki z parteru? Mają kadlubowców, elektryków, mechanikow okrętowych, ktorzy sa na czasie z obecnym branżowym know- how? Czy za kase sobie zatrudnią fachowców?

  • 11 1

  • Jakiś młodzik aptekarz się znajdzie ;-D (2)

   • 7 1

   • (1)

    Hehe no ciekawe ile jest do podziału w "biurze" i kto weźmie największą dolę za przymykanie oka, że miało być z mosiądzu ale zrobiliśmy z plastiku no ale sztuka jest sztuka. Inwestor dopuszcza zamiennik z plastiku zamiast mosiądzu a różnica w cenie materiału jedzie po połowie do wykonawcy i nieuczciwych pracowników zamawiającego :) Standard w tym kraju. Mam nadzieje, że dobiorą im się do tyłków za te bazy wybudowane z piasku, które się sypią jak choinki na trzech króli. Wszystko przeinwestowane i rozkradzione podczas budowy.

    • 6 0

    • Oby nowy szef nie dal sie robic w wała i trzymał krotko za morde tych z dołu od inwestycji albo kop w zadek i wymiana kadr. Powodzenia Maciek.

     • 8 0

 • Nowy statek (1)

  Nie chwalic sie glosno bo jeszcze Antek zabierze jako statek flagowy admiralicji smolenskiej .

  • 31 22

  • leming ze Donaldinia niepotrafili uzbierac na taki statek

   • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane