• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

85 proc. do umorzenia

Maciej Goniszewski
25 października 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Do 15 listopada wszystkie firmy, które mają zaległości w płatnościach podatków i składek na ubezpieczenia społeczne mogą składać wnioski restrukturyzacyjne. Wnioski takie, jaki i wszelkie informacje na temat programu można uzyskać w urzędach skarbowych. Po wpłaceniu 15 proc. zaległości, także w ratach, reszta jest umarzana.

- Po zakończonym postępowaniu restrukturyzacyjnym, całość zaległego podatku będzie umorzona - informuje "Głos" Jerzy Miluski, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Gdańsku. - Uważam, że powinno być wielu chętnych do skorzystania z tej okazji. Tymczasem zainteresowanie jest niewielkie.

Zostało już niewiele czasu na złożenie wniosku. Kończy się październik, a w listopadzie mamy dodatkowe dwa wolne dni.

- Przypuszczam, że zainteresowani czekają na ostatni tydzień - mówi naczelnik I US. - Możliwe, że odczytują ustawę w ten sposób, że mają 30 dni od momentu złożenia wniosku na wniesienie opłaty restrukturyzacyjnej. Tymczasem 30 dni liczy się od momentu wydania decyzji przez urząd. Podobną sytuację mamy z podatkiem dochodowym, który niezależnie od terminu złożenia zeznania, należny zapłacić do 30 kwietnia.

Za wcześniejszym złożeniem wniosku przemawia brak kolejek. Przed pokojem 7c na parterze I US przy ul. Na Stoku 49 gdzie można składać wnioski i gdzie udzielane są wszelkie informacje na temat programu jest pusto. Podatnicy składający teraz wnioski nie muszą stać w kolejce, która może powstać przed końcem okresu składania wniosków i mogą liczyć na długą i wyczerpującą pomoc urzędniczek, które nie muszą się śpieszyć, żeby obsłużyć jak największą liczbę petentów. Naczelnik I US w Gdańsku wyznaczył 5 pracowników do obsługi firm zainteresowanych restrukturyzacją. Dodatkowo na terenie całego urzędu rozwieszone są informacje o programie i wzory wniosków.

- Wydaje mi się, że wnioski są trochę za bardzo rozbudowane - mówi Jerzy Miluski. - Nie potrzebne jest np. zamieszanie jakie wprowadza konieczność wyboru opłaty restrukturyzacyjnej w wysokości 15 lub 1,5 proc. zadłużenia. Na terenie działania mojego urzędu tylko jedna firma może skorzystać z niższej opłaty restrukturyzacyjnej.

15 listopada jest nieprzekraczalnym terminem składania wniosków Na szczęście nawet jeżeli okaże się, że wniosek złożony 15 listopada jest wadliwy lub niekompletny, nie zostanie on automatycznie odrzucony. Urząd poprosi o uzupełnienie go w ciągu 7 dni i to uzupełnienie może nastąpić już po 15 listopada. Wniosek jest odrzucany dopiero wtedy, gdy nie zostanie uzupełniony w ciągu 7 dni od wezwania do uzupełnienia.

- Nie wykluczam nawet takiej sytuacji, że wyślemy samochód służbowy do podatnika z informacją o wymaganych poprawkach, żeby tylko przyśpieszyć proces - mówi Jerzy Miluski. - Wszystko zależy od liczby złożonych wniosków.

Podatnik składający wniosek nie ujawnia nic nowego urzędowi, który i tak dokładnie zna wielkość zadłużenia wobec siebie.

Informacje o wszystkich zaległościach podatkowych znajdują się na kartach kontowych w systemie elektronicznym i nikt nie jest w stanie tego zmienić czy wymazać.

- Wiemy ilu mamy dłużników, którzy mogliby z tego skorzystać - około 3 tys. podmiotów - dodaje naczelnik urzędu.

Jeżeli ktoś spełnia warunki określone w ustawie, żaden urzędnik nie może pszeszkodzić w restrukturyzacji. Jedyna kwestia, która pozostaje w uznaniu urzędu to rozłożenie opłaty restrukturyzacyjnej na raty. Urzędy mają prawo w uzasadnionych przypadkach - wysoka kwota, lub bardzo zła sytuacja podatnika, rozłożyć płatność na raty.
Głos WybrzeżaMaciej Goniszewski

Opinie (20)

  • tego posuniecia nie qmam

    tak przed samymi wyborami przypominac uczciwym ludziom o tym wspanialym inaczej pomysle LSD? a moze liczycie na glosy oszustow i zlodzei? aaaaaa, to przepraszam.

    • 0 0

  • no tak, nici z abolicji...

    wiec sponsorow Sojuszu Lewych Demagogow trzeba jakos "pocieszyc". bo inaczej kto sie np. zrzuci na kaucje dla radnego SLD Stanislawa R. ktoremu grozi do 4,5 roku więzienia za spowodowanie wypadku po pijanemu.

    P.S. Cytat z wyborczej: "Wczoraj odbyła się druga rozprawa w procesie przeciwko Stanisławowi R., radnemu mijającej kadencji z SLD. Na poprzedniej rozprawie udało się odczytać akt oskarżenia przeciwko Stanisławowi R., który 18 listopada 2000 roku najechał na stojący na czerwonym świetle samochód. Po badaniu okazało się, że ma 3,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

    Najbardziej poszkodowana była pasażerka auta, na które najechał były radny. Z miejsca kolizji odwieziono ją do szpitala, gdzie przebywała 13 dni. Miała uraz kręgosłupa, na bóle uskarża się do dziś. Po wypisaniu ze szpitala trafiła na wielomiesięczną rehabilitację, z pomocy lekarzy korzysta do dziś. Od wypadku kobieta nie pracuje w swoim sklepie."

    • 0 0

  • niestety nie dla wszystkich...

    zapomniano tylko powiedziec ze o "zwolnienie" z dlugów, mogą ubiegac sie podmioty gospodarcze, ktorych zaleglosc w stosunku do urzedu skarbowego i zus wystąpiła do 1.07.2002.
    a co z pozostałymi??

    • 0 0

  • "powinno być wielu chętnych do skorzystania z tej okazji. "

    No tak... tylko, że trzeba jednocześnie przedstawić realny i konkretny plan restrukturyzacji firmy... ale po co... przecież można tak bujać się dalej, nie płacić podatków i ZUSu.. a co będzie dalej, to się zobaczy... najwyżej zbierze się pracowników i pojedzie się pod Sejm...

    • 0 0

  • No tak

    kolejny raz nasze państwo robi ukłon i idzie na rękę oszustom i naciągaczom (pozostali nie płacący to finansowe trupy - kto to słyszał reanimować trupa?). Państwo absurdu - ale powoli przyzwyczajam się :-)

    • 0 0

  • Restrukturyzacja

    Ja się wcale nie dziwię, że jest mało chętnych.
    Nasza firma też się "napaliła" na parę możliwości umorzenia, ALE....:
    1. Jak ktoś wspomniał liczą się tylko zaległości powstałe przed 1.07.2002, ale jeśli firma jest "duża" (powyżej 50 osób) to liczą się tylko zaległości powstałe przed 1.01.2002...
    2. Aby skorzystać z restrukturyzacji należy uregulować wszystkie zaległe płatności powstałe po 1.07.2002 r....

    I co? I dupa blada. Często, żeby skorzystać z restrukturyzacji trzeba nie tylko wpłacić 15% opłaty restrukturyzacyjnej, ale również sporą sumkę zadłużenia powstałego po 1.07.2002 r.... A jak nie to nie ma restukturyzacji.
    Po drugie zaległości powstałe przed 1.01.2002 dla "dużych" (!!!) firm (ja nie wiem co ta za duża firma zatrudniająca 50 osób, rozumiem 200, ale 50???) często już dawno zostały ściągnięte przez komornika albo po prostu poprzez zablokowanie konta.

    Cała ta restrukturyzacji to wielka ściema. Najbardziej się przydaje głównie dla osób, które nie zapłaciły podatku dochodowego za rok 2001...

    • 0 0

  • Do AI.

    Cytat z DB"Ważniejsze dla oliwian było jednak wczorajsze uroczyste oddanie do użytku wyremontowanych ulic: Alfa Liczmańskiego, Leśnej, Świerkowej i górnej części ul. Słonecznej - najtrudniejszej do opanowania z powodu podtopień. Jeśli zważyć, że oprócz prezydenta Adamowicza zjawili się na otwarciu m.in. Jerzy Adamski, Jacek Bendykowski, Wiesław Kamiński, Barbara Meyer, Andrzej Osipów - było to również spotkanie wyborcze. Cóż, sukces jak magnes".SLD,PO-NIE.W Gdańsku zostaje tylko Strzelczyk albo Borusewicz.Żeby tylko głosy nie rozłożyły się.

    • 0 0

  • musze cie sunny zmartwić
    w rankingach przewage wyraźną ma paweł:))
    nie wiedzieć czemu???

    • 0 0

  • Ale w dzisiejszej GW na prezdenta Trójmiasta Borusewicz był wyżej.Może się uda.

    • 0 0

  • ta propozycja to jak przynęta na haczyku
    chcesz żeby umożyli to musisz płacić

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane