• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Alpiniści już w palmiarni. Wycinka daktylowca w grudniu

Maciej Korolczuk
22 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

W najbliższych dniach martwy daktylowiec z palmiarni w parku Oliwskim ma zostać wycięty. Wewnątrz trwają już prace alpinistów, którzy kawałek po kawałku będą wycinać 180-letnią roślinę. W połowie listopada oględziny uschniętego drzewa przeprowadził powołany przez prokuraturę biegły. Pobrane próbki mają dać odpowiedź, dlaczego drzewo obumarło.Ile razy w życiu byłe(a)ś w oliwskiej palmiarni?

Przedłużające się prace związane z wycinką palmy wynikają z postępowania prowadzonego przez prokuraturę. Ta, po doniesieniach złożonych przez radnych Oliwy i pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, wszczęła śledztwo z artykułu 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

- W toku prowadzonych działań w piątek, 12 listopada, na miejscu pojawił się powołany biegły z zakresu ochrony środowiska i przeprowadził oględziny palmy. Pobrano też próbki do badań. Mają one pomóc śledczym w ustaleniu przyczyny uschnięcia drzewa - wyjaśnia Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Wyniki badań prawdopodobnie poznamy już po wycięciu drzewa. Cała operacja została zaplanowana na najbliższe dni.

  • W poniedziałek na rusztowaniu wokół palmy pojawili się alpiniści.
  • Uschnięta palma w tym tygodniu ma zostać wycięta i usunięta z palmiarni.

Alpiniści już w palmiarniPierwsze prace przygotowawcze do wycinki już się rozpoczęły. W poniedziałek na rusztowaniu ustawionym wokół pochyłej palmy pojawiło się trzech alpinistów. To przy ich pomocy drzewo zostanie wycięte, a następnie przekazane w celach naukowych do Wydziału Biologii na Uniwersytecie Gdańskim.

Jeden element palmy pozostanie w palmiarni i ma zostać wyeksponowany.

W miejsce wyciętego daktylowca pojawią się trzy inne palmy: niebieska, bożonarodzeniowa i dżemowa. Nowe drzewa są już w Gdańsku i czekają na miejsce zwolnione po daktylowcu. Także w tym tygodniu mają zakończyć się prace przy pozostałych nasadzeniach w palmiarni.

Dodatkowe środki na przebudowę kompleksuTymczasem prowadząca inwestycję Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zabezpieczyła kolejne środki na przebudowę kompleksu palmiarni. W budżecie przewidziano kolejne 2,5 mln zł, które mają zostać przeznaczone na tzw. IV etap rewitalizacji całego kompleksu. Jak wyjaśniła Agnieszka Zakrzacka z DRMG, środki mają zostać przeznaczone na przebudowę szklarni wraz z zagospodarowaniem terenu.

Kiedy otwarcie palmiarni dla zwiedzających?Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że otwarcie nowego kompleksu planowano na poniedziałek, 6 grudnia. Gdyby tak się stało, palmiarnia wraz z nowymi nasadzeniami - ale już bez 180-letniej palmy - byłaby więc mikołajkowym prezentem dla mieszkańców. Dzień wcześniej w parku Oliwskim planowana jest z kolei inauguracja świątecznej iluminacji.

Wydaje się jednak, że ten termin jest już nieaktualny. Na otwarcie palmiarni trzeba będzie poczekać znacznie dłużej.

- Otwarcie palmiarni zaplanowane jest na wczesną wiosnę - mówi Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego UM.
  • Z nieoficjalnych informacji wynika, że palmiarnia ma zostać otwarta 6 grudnia.
  • Z nieoficjalnych informacji wynika, że palmiarnia ma zostać otwarta 6 grudnia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (301)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane