Fakty i opinie

stat

Anonimowy artysta postawił kolejną rzeźbę w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Tajemnicza rzeźba przy torach SKM


Tewu, anonimowy artysta z Gdyni, po raz kolejny podarował miastu rzeźbę. To jedna z największych do tej pory, stanęła na cokole przy ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni.Podoba ci się rzeźba Tewu?

nie, jest szara i smutna 19%
nie znam się na sztuce, ale jest ciekawa 24%
tak, to coś nowego w Śródmieściu 57%
zakończona Łącznie głosów: 3168
Kim jest Tewu? Nie wiadomo. Na swojej stronie pisze jedynie, że jest absolwentem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i gdyńskim artystą. Podobno prace powstają w piwnicy, za to na pewno pojawiają się potem w przestrzeni publicznej.

Ostatnia z nich to smutny, szary chłopiec, który przysiadł przy ul. 10 Lutego, w drodze z dworca nad morze. Co symbolizuje? Tewu nie odpowiada, pozostawiając odbiór sztuki każdemu z nas.

Jak działa gdyński "Banksy"To nie pierwsza z jego prac, które w prezencie zostawia w Gdyni. Z racji tego, że instaluje je nocą, nigdy nie pyta nikogo o pozwolenie, a rzeźby pozostawia na terenach miejskich lub nawet prywatnych, nazywany jest gdyńskim "Banksym" w nawiązaniu do najbardziej znanego artysty ulicznego z Wielkiej Brytanii, który zazwyczaj poprzez rysunki i dające do myślenia hasła nawiązuje do aktualnych zdarzeń.

Poprzednie rzeźby TewuNagrobek Ludzika Lego został zlicytowany na rzecz WOŚP.
Nagrobek Ludzika Lego został zlicytowany na rzecz WOŚP. fot. Tewu
Niemal wszystkie poprzednie rzeźby Tewu zostały zabrane. Nie wiadomo przez kogo, nie wiadomo dlaczego. Zamyślony chłopiec ze Skweru Kościuszki wytrzymał miesiąc. Chłopiec przy ul. Piłsudskiego zaledwie godziny, może dlatego, że przymocowany został do ogrodzenia prywatnego domu.

Jedna z prac została zlicytowana, ale 999,99 zł nie trafiło na konto rzeźbiarza, a Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wykonana z brązu rzeźba "Nagrobek Ludzika Lego" jest pierwowzorem betonowych kopii, które stawiał przy ul. 10 Lutego i Abrahama.

Alegoria Trójmiasta - trwa konkurs na instalację artystyczną na rondzie przy Ergo ArenieDo 30 marca czekamy na prace konkursowe z propozycją rzeźby lub instalacji artystycznej, która ozdobi rondo przy Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni. Pula nagród wynosi 16 tys. zł. Zwycięzca otrzyma 8 tys. zł, laureat drugiego miejsca 3 tys. zł, a trzeciego 2 tys. zł. 3 tys. zł wynosi nagroda, którą przyznają nasi czytelnicy w głosowaniu przeprowadzonym w portalu.

Wszystkie szczegóły dotyczące udziału w konkursie, jego regulamin, wymagania stawiane autorom, zasady zgłaszania prac, znajdują się na stronie Alegoria Trójmiasta. Konkurs na rzeźbę na rondzie.


Rondo przy Ergo Arenie

Opinie (281) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.