• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Arka Gdynia podziękowała obrońcy. Olaf Kobacki: Jesteśmy mocni całą drużyną

Jacek Główczyński
28 lutego 2024, godz. 17:00 
Opinie (27)

Arka Gdynia

Olaf Kobacki o strzeleckiej rywalizacji z Karolem Czubakiem: Najlepiej jakbyśmy tak gonili się co mecz, bo to będzie oznaczać kolejne bramki dla Arki. To jest zdrowa rywalizacja. My się nie kłócimy, kto ma strzelać i tak dalej. My sobie pomagamy. Olaf Kobacki o strzeleckiej rywalizacji z Karolem Czubakiem: Najlepiej jakbyśmy tak gonili się co mecz, bo to będzie oznaczać kolejne bramki dla Arki. To jest zdrowa rywalizacja. My się nie kłócimy, kto ma strzelać i tak dalej. My sobie pomagamy.

Arka Gdynia podziękowała Wołodymyrowi Kostewyczowi. Ukraiński obrońca oblał testy i angażu nie dostanie. Zresztą od razu wyglądało to jak mission impossible, skoro Ukrainiec nie grał od ponad trzech lat, a rywalizował o miejsce na lewej stronie boiska, z której żółto-niebiescy w tym roku w Fortuna 1. Lidze zdobyli aż sześć z ośmiu goli. W ostatnim mecz asystami czarował Dawid Gojny, a w pierwszym spotkaniu gole strzelał Olaf Kobacki. - Całą drużyną jesteśmy mocni. To jest taki klucz, żebyśmy te niedostatki w grze rywali, o których mam mówi trener na odprawie przedmeczowej, później znaleźć na boisku - ocenia ten ostatni.Jacek Główczyński Czy czuje pan, że obrońcy rywali zwracają na pana teraz większą uwagę niż dwa lata temu, gdy debiutował pan w Arce, czy nawet na początku tego sezonu?

Olaf Kobacki: Na pewno tak jest. Skupiają się na mnie bardziej, bo wiedzą, że tworzę zagrożenie i dużo sytuacji przechodzi przez naszą lewą stronę. Starają się wykluczyć moje atuty. Jednak - jak widać - gdy próbują zamykać nam tę stronę, to potrafimy przenieść piłkę na prawą stronę, Kacper Skórka schodzi do środka podaje do Karola Czubaka i jak w Warszawie też mamy bramkę. A skoro jesteśmy grozi z każdej strony to też rywal nie może koncentrować się wyłącznie na jednej osobie. Całą drużyną jesteśmy mocni.

Najstarsi strzelcy goli dla Arki Gdynia w historii. Martin Dobrotka liderem. Wiesz, ile lat przetrwał rekord Piotra Rzepki? Najstarsi strzelcy goli dla Arki Gdynia w historii. Martin Dobrotka liderem. Wiesz, ile lat przetrwał rekord Piotra Rzepki?

Na początku meczu może wykonuje pan jeden czy drugi zwód po to, aby zobaczyć czy przeciwnik, który gra naprzeciw pana odrobił "pracę domową" i wie, skąd mu grozi największe zagrożenie?

Nie. Bardziej koncentruję się na sobie. Staram się pozytywnie wejść w mecz, czyli jakieś dobre przyjęcie, dobre zagranie. To buduje od samego początku, daje wyczucie boiska i meczu. Tym bardziej, że czasem pierwsze minuty gry to takie piłkarskie szachy. Służą one rozpoznaniu, w jakiej dyspozycji dnia jest przeciwnik oraz jaki ma na nas plan. My zaś szukamy mankamentów po ich stronie i wolnych przestrzeni. Moim zdaniem to jest taki klucz, żebyśmy te niedostatki w grze rywali, o których mam mówi trener na odprawie przedmeczowej, później znaleźć na boisku.

Wojciech Łobodziński podkreśla, że przede wszystkim pracujecie nad doskonaleniem własnych schematów gry, ale też nieraz dopasowujecie się do tego, co prezentuje dana drużyna. Czy gdy w większym stopniu szkoleniowiec postawi na to drugie, to mocno zmieniają się pana zadania na boisku?

Oczywiście, że mamy schematu, ale jak widzę, że w danej chwili mogę zrobić coś innego i znaleźć wolną przestrzeń, to tak robię. Wiadomo dużo rzeczy jest na treningach, poznajemy tam przede wszystkim samych siebie. Dlatego raczej nigdy nie ma przypadku w tym, co robimy na boisku. Niekiedy coś się od kogoś poodbija, ale szczęście też czasem musi pomóc. Z drugiej strony też potrzebna jest kreatywność. Jak na przykład jestem gdzieś blisko Huberta Adamczyka, który jest bardzo kreatywnym zawodnikiem, to zawsze coś wspólnie możemy pokombinować.Długie przerzuty, po których pan lub Karol Czubak wychodzicie sam na sam z bramkarzem to pomysł tylko na mecze wyjazdowe?

Nie. To zależy od sposobu bronienia danej drużyny. Z Polonią było widać plan, bo wszystkie bramki padły po podaniach za linię obrony. Dlatego cieszymy się, że to co sobie zakładamy, wychodzi na boisku.

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się, że przychodzi zawodnik i nagle wydaje się, że przerasta resztę ligi. Tak było z: Adamczykiem dwa sezony temu, Czubakiem w poprzednich rozgrywkach, czy Omranem Haydary'm i... panem - odpowiednio jesienią 2022 i 2023. Z czego to wynika?

Ciężko powiedzieć. Można zażartować, że pomaga jodowane powietrze...

Było bohaterów wielu. Arka Gdynia zaprezentowała Było bohaterów wielu. Arka Gdynia zaprezentowała "główny sztab wojska"

Ale czuje pan, że jest półeczkę wyżej?

Nie, po prostu czuję się dobrze, czuję się pewnie i komfortowo. Może to też ma wpływ? Drużyna mi ufa. To też jest ważne, aby znaleźć swoje miejsce w zespole i żeby pomagać. Wszyscy walczymy o jedną i musimy być jednością. Każdy zrobi coś dla każdego.

Zawodnik

Olaf Kobacki

Olaf Kobacki

ur.
2001
wzrost
178 cm
ocena z sezonu
3.82 (2033 oceny)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Piłkarski rok się dopiero zaczął, a możemy powiedzieć, że Olaf Kobacki jest już w topowej formie?

Teraz jest bardzo dobra dyspozycja. Jednak nie można poprzestać na jednym czy drugim meczu. Są bowiem kolejne, w których też trzeba to udowadniać. Jest przecież takie powiedzeniem, że jest się tak dobrym jak ostatni mecz. Dlatego za każdym razem trzeba przypominać, że zasługuje się na miano zawodnika kolejki czy jaką ma się pozycję w drużynie. Na pewno to wszystko zależy ode mnie, mojej głowy i moich nóg.W przypadku napastnika mówi się, że jak zacznie mu wpadać piłka do bramki to potem gol jest z prawie każdego kopnięcia. Ta reguła dotyczy też skrzydłowych, gdyż na tej pozycji jest pan obsadzany w Arce?

U mnie nie jest jeszcze tak, że co kopnę to wpada, bo choćby na Polonii była szansa na hat-tricka. Natomiast na pewno się cieszę z tego, że tych bramek w sezonie jest już dwucyfrówka. "Za młodu" byłem napastnikiem, więc bardzo lubię zdobywać gole. Jednak jak mogę dobrać, aby kolega miał do pustej bramki to oczywiście to zrobię. Najważniejsze bowiem jest, abyśmy punktowali i byli w tej lidze jak najwyżej.

Czy pamięta pan "za młodu", jak pan to powiedział, ile najwięcej goli strzelił pan w jednym sezonie/

Ojej. To jeszcze jak byłem w U-17, w Poznaniu. Ponad 40 goli. To już nie jest do pobicie, ale też wiadomo, że juniorskie, a seniorskie rozgrywki, to duża różnica.

Arka Gdynia - Stal Rzeszów 5:1. Efektowne zwycięstwo, choć zaczęli od 0:1 Arka Gdynia - Stal Rzeszów 5:1. Efektowne zwycięstwo, choć zaczęli od 0:1

Jaki zatem ma pan indywidualny cel na ten sezonu, skoro już strzelił pan 10 goli?

Czy to jest plan? Chyba bardziej tym się cieszę, co robię. Nie narzucam sobie specjalnej presji. Mam satysfakcję z bramki, ale też każdej udanej akcji. Staram się takimi właśnie rzeczami pozytywnie nakręcać niż stawiać sobie jakiś cel. Jeśli nie udawałoby mi się do niego zbliżać to tylko bym sam siebie zbijał w dół. Wiadomo cel, jakiś jest, ale nie wiem, czy jest sens mówić o tym głośno...

Proszę...

W sumie to nie mam takiego konkretnego, że muszę nagle strzelić 20 goli. Jak strzelę 15, czy 14 to też będę zadowolony. Najważniejsze, aby te bramki dawały coś drużynie.Mówi się, że gdy piłkarze rywalizują na danej pozycji o miejsce w "11" to zyskuje i jeden i drugi. A jak to jest z walką o miano najskuteczniejsze w drużynie? Czubak gol nr 9, to Kobacki 9 i 10, a w ostatniej kolejce Czubak 10 i 11. Teraz kolej na pana odpowiedź?

Cieszę się, że strzelamy obydwaj. Najlepiej jakbyśmy tak gonili się co mecz, bo to będzie oznaczać kolejne bramki dla Arki. To po pierwsze jest zdrowa rywalizacja. My się nie kłócimy, kto ma strzelać i tak dalej. My sobie pomagamy. Ja dogram do "Czubiego", a on do mnie. Fajnie, że ta współpraca nam się układa. Oby tak było jak najdłużej, bo takie coś jest potrzebne z przodu, aby wygrywać spotkania. Oczywiście obrona jest też bardzo ważna. Nie tylko, abyśmy nie tracili goli, ale z defensywy też dostajemy piłki do atakowania.

Trener Łobodziński mówił niedawno, że jak za bardzo chwalą, to jemu się lampka ostrzegawcza zapala, a ktoś inny, że jak wysoko podrzucają to by nie zapomnieli złapać. Jaki ma pan sposób, aby "nie odlecieć" po pochwałach, które na pana spadają?

Po prostu skupiam się na robocie, a nie na tym, czy ktoś mnie pochwalić. Już się przekonałem, że życie jest przewrotne. W Miedzi nie szło, miałem "dołek". Wróciłem do Gdyni i wszystko jest OK. Trzeba się cieszyć z tych dobrych momentów, a nie mówić sobie, że nie można, bo zaraz będzie źle. Ale to wszystko z koncentracją nad każdym kolejnym meczu, aby w nim także udowodnić, że zasługuję na pochwały.

Arka Gdynia zyskuje nowych sponsorów i wracają poprzedni. Są firmy Marcina Gruchały Arka Gdynia zyskuje nowych sponsorów i wracają poprzedni. Są firmy Marcina Gruchały

Kończy się mecz i co robi Olaf Kobacki?

Zadzwonię do rodziny, pogadam ze znajomymi i tyle. Wieczór po meczu jest właśnie po to, aby się nacieszyć. A potem... staram się zapomnieć. Jest kolejny trening i wraca się do życia, bo najważniejsze stają się przygotowania do kolejnego meczu, a nie to co było. Pamiętamy też, że każde spotkanie jest inne, a to czego w nim się możemy spodziewać, dowiemy się dopiero na boisku.

Typowanie wyników

1 marca 2024, godz. 20:30
HIT
3 pkt.
GKS Tychy
ARKA Gdynia

Jak typowano

22% 74 typowania GKS Tychy
34% 110 typowań REMIS
44% 145 typowań ARKA Gdynia

Twoje daneTabela po 21 kolejkach

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 21 12 4 5 36:21 40
2 GKS Tychy 21 13 1 7 28:22 40
3 Motor Lublin 21 12 2 7 29:25 38
4 Lechia Gdańsk 21 11 5 5 31:18 38
5 Wisła Kraków 21 9 7 5 40:24 34
6 Odra Opole 21 10 4 7 24:20 34
7 Górnik Łęczna 21 8 10 3 21:18 34
8 Wisła Płock 21 9 6 6 30:28 33
9 Miedź Legnica 21 8 8 5 30:22 32
10 GKS Katowice 21 8 6 7 31:24 30
11 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 21 7 7 7 34:28 28
12 Znicz Pruszków 21 8 2 11 16:24 26
13 Stal Rzeszów 21 6 5 10 28:36 23
14 Resovia 21 6 4 11 22:36 22
15 Chrobry Głogów 21 6 4 11 20:34 22
16 Polonia Warszawa 21 5 4 12 25:33 19
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 21 3 8 10 17:31 17
18 Zagłębie Sosnowiec 21 2 5 14 14:32 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.
Tabela wprowadzona: 2024-02-29

Wyniki 21 kolejki

 • Znicz Pruszków - LECHIA GDAŃSK 0:2 (0:1)
 • ARKA GDYNIA - Stal Rzeszów 5:1 (2:1)
 • Miedź Legnica - Polonia Warszawa 2:1 (0:1)
 • Wisła Kraków - GKS Tychy 0:1 (0:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Odra Opole 1:2 (0:1)
 • Wisła Płock - GKS Katowice 2:1 (1:1)
 • Motor Lublin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:0 (0:0)
 • Resovia - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (1:0)
 • Chrobry Głogów - Górnik Łęczna 0:1 (0:1)
 • Mecz zaległy z 17. kolejki
 • Podbeskidzie - Motor 1:2 (1:2)
 • Mecz zaległy z 18. kolejki
 • Katowice - Miedź 2:0 (2:0)

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane