• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Autobus uderzył w przystanek. Pękły szyby, ludzie cali

on, MKo
28 listopada 2023, godz. 12:25  Raport
Opinie (139)
aktualizacja: godz. 15:21 (28 listopada 2023)

Autobus gdańskiej komunikacji miejskiej zahaczył o wiatę przystankową, w której pękły szyby. Na szczęście nic się nikomu nie stało. Film z tego zdarzenia przysłał nam czytelnik na Raport z Trójmiasta. Widać na nim, że w momencie zdarzenia nawierzchnia była śliska. To, jakie mogą być inne przyczyny, wyjaśnił nam zawodowy kierowca GAiT.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport


AKTUALIZACJA, Godz. 15:21


Początkowo błędnie informowaliśmy, że autobus uderzył w wiatę cofając. Teraz treść została poprawiona.


Czy byłe(a)ś świadkiem zdarzenia z udziałem pojazdu komunikacji miejskiej?

Do zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem, po godz. 21, na przystanku autobusowym Wrzeszcz PKPMapka, w miejscu, skąd startują autobusy komunikacji miejskiej.

Autobus przegubowy linii 162 podczas manewru zawracania złamał się w pół i zahaczając częścią środkową, wjechał w wiatę przystankową. Ten moment nagrał czytelnik, który przesłał film nakręcony komórką na Raport z Trójmiasta, za co dziękujemy.

21:24 27 LISTOPADA 23

Autobus zahaczył o przystanek "Wrzeszcz PKP" (114 opinii)

Od redakcji: Jak przekazała Dagmara Szajda z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku - Centrala Ruchu potwierdziła, że takie zdarzenie miało miejsce. Nikt nie ucierpiał, autobus był pusty.
Od redakcji: Jak przekazała Dagmara Szajda z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku - Centrala Ruchu potwierdziła, że takie zdarzenie miało miejsce. Nikt nie ucierpiał, autobus był pusty.

Ludzie na przystanku i pękające szybyW wyniku uderzenia pękły dwie szyby, a konstrukcja wiaty lekko się wygięła. Na szczęście nikt nie ucierpiał, choć na przystanku, pod wiatą, byli ludzie. Wskutek uderzenia natychmiast odeszli na bok. Autobus był pusty.

  • W wyniku uderzenia autobusu w wiatę wypadły dwie szyby.
  • W wyniku uderzenia autobusu w wiatę wypadły dwie szyby.
  • W wyniku uderzenia autobusu w wiatę wypadły dwie szyby.

Kierowca o prawdopodobnej przyczynie zdarzeniaPo zdarzeniu z naszą redakcją skontaktował się jeden z doświadczonych kierowców GAiT. Na podstawie nagrania w naszym Raporcie ocenił, że do kolizji autobusu z wiatą przystankową mogły doprowadzić dwie przyczyny: ogumienie pojazdu oraz specyfika prowadzenia autobusu podczas zawracania.

- Opony w autobusach są bardzo śliskie na mokrej nawierzchni. Zimą, przy śniegu czy oblodzeniu zachowują się jak łyżwy. Przez to często łamią się przeguby. Druga sprawa to technika prowadzenia takiego pojazdu - przy zawracaniu nie można dawać dużo gazu i dodatkowo przytrzymywać hamulec, żeby autobus się nie rozpędzał. W innym wypadku tylna oś napędowa wypchnie bokiem środkową oś. Tak jak stało się w tym przypadku - tłumaczy.

"To był incydent"Pojazd, który uderzył w wiatę nie został uszkodzony i pojechał w dalszą trasę, a tego typu zdarzenia wcześniej się nie zdarzały.

- Buksowanie kół spowodowało "złamanie się" pojazdu, który następnie zahaczył przegubem o wiatę. Nikomu nic się nie stało, ale z wiaty wypadła szyba. Nieuszkodzony autobus pojechał w trasę z 4-minutowym opóźnieniem - mówi Dagmara SzajdaZarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Był to incydent. Takie sytuacje do tej pory się nie zdarzały - dodaje.
Jak z kolei przekazał Patryk Rosiński, rzecznik odpowiedzialnego za zimowe utrzymanie dróg Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, półtorej godziny przed zdarzeniem teren został odśnieżony przez pługoposypywarkę. Na miejscu została również rozrzucona sól drogowa, która ma za zadanie rozpuszczać znajdujący się pod śniegiem lód.

Uszkodzona wiata zostanie naprawiona. Koszt będzie znany dopiero po zakończeniu prac.
on, MKo

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (139)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane