Fakty i opinie

Będzie kolejny lockdown czy zniesienie obostrzeń?

Według ekspertów na wzrost liczby zakażeń ma wpływ nie tylko bardziej zakaźna mutacja koronawirusa, ale też powrót najmłodszych dzieci do szkół.
Według ekspertów na wzrost liczby zakażeń ma wpływ nie tylko bardziej zakaźna mutacja koronawirusa, ale też powrót najmłodszych dzieci do szkół. fot. Raport Trojmiasto.pl

Ministerstwo Zdrowia alarmuje, że zaczyna rosnąć liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza bardziej zakaźną, brytyjską mutacją. W środę, 17.02.2021 r., odnotowano 8694 przypadki - to najwięcej od miesiąca. W czwartek jeszcze więcej. Z drugiej strony mamy coraz odważniejsze podważanie decyzji rządu oraz rosnące protesty przedsiębiorców i nie tylko. Drążący temat zadają coraz więcej pytań o szczegóły i otrzymują coraz mniej konkretnych odpowiedzi.Jak dziś traktujesz pandemię koronawirusa?

bardzo poważnie, to wciąż ogromne zagrożenie 25%
z powagą, ale bez przesady, nie jestem w grupie, która musi się obawiać 19%
z coraz większym dystansem, więcej w tym straszenia niż zagrożenia 33%
śmieszy mnie, to choroba mniej groźna od wielu innych 23%
zakończona Łącznie głosów: 4305
O tym, co działo się w ostatnich dniach na Krupówkach w Zakopanem, słyszeli chyba wszyscy. Tłumy ludzi ostentacyjnie bawiących się bez maseczek, przepychanki i setki interwencji policji.

W konsekwencji pojawiły się głosy z rządu, np. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że jak tak dalej pójdzie, to niechybnie będziemy mieli trzecią falę koronawirusa i nie tylko nie będzie mowy o luzowaniu kolejnych obostrzeń, ale mogą wręcz wrócić poprzednie.

Zbiegło się to z rosnącą liczbą zakażeń, ale eksperci nie mają wątpliwości, że wynika ona m.in. z przedostania się do Polski zmutowanej wersji koronawirusa, tzw. brytyjskiej. Naukowcy szacują, że jest ona o 40-60 proc. bardziej zakaźna niż "klasyczny" koronawirus. Charakteryzuje się za to mniej intensywnymi objawami.

Restauracje? Wystarczy reżim sanitarnyMamy się więc czego bać? Wiele osób uważa, że jednak nie.

Jako przykład podawane są badania amerykańskich naukowców. W prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature" analizowano związek między liczbą zakażeń a liczbą czynnych restauracji.

Model matematyczny wykonano na podstawie analizy metropolii Chicago, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypadają 32 restauracje (jest w sumie ponad 8,8 tys. takich miejsc).

Uwzględniono także zwyczaje społeczne mieszkańców tej aglomeracji, którzy - podobnie jak wszyscy Amerykanie - z barów i restauracji korzystają często i regularnie.

Po uwzględnieniu tych wszystkich czynników okazało się, że działalność gastronomiczna nie ma istotnego wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa i rozwój pandemii.

Katalog: gastronomia w TrójmieścieStrajk branży gastronomicznej niewiele zmienił, więc część lokali zaczęło się otwierać, "zatrudniając" gości jako testerów jedzenia.
Strajk branży gastronomicznej niewiele zmienił, więc część lokali zaczęło się otwierać, "zatrudniając" gości jako testerów jedzenia. fot. Raport Trojmiasto.pl
A teraz porównajmy sytuację w Chicago do sytuacji w Trójmieście.

W naszej metropolii jest 754,3 tys. mieszkańców i 2327 obiektów serwujących jedzenie. Odejmujemy od nich jednak te, które na co dzień serwują dania wyłącznie na wynos, food trucki, catering i sale okolicznościowe. Zostaje 1409 punktów gastronomicznych, do których możemy wejść i zamówić coś do jedzenia.

Wychodzi więc, że na każde 10 tys. mieszkańców przypada 18 takich punktów, czyli niemal dwa razy mniej niż w Chicago.

Do tego przypomnijmy, że statystyczny Polak, a więc i mieszkaniec Trójmiasta, z gastronomii korzysta wielokrotnie rzadziej niż Amerykanin. Szacuje się, że zaledwie połowa Polaków bywa raz w roku w restauracji i są to wizyty stricte okazjonalne: urodziny, komunie, wesela.

Po początkowym spadku także w Trójmieście powoli zaczyna się zwiększać liczba zakażeń.
Po początkowym spadku także w Trójmieście powoli zaczyna się zwiększać liczba zakażeń. graf. Trojmiasto.pl
W raporcie "Nature" jasno wskazuje się, że zasadniczym problemem jest ogromna liczba restauracji, hoteli czy klubów fitness w amerykańskich metropoliach, a nie fakt, że w tych miejscach zarażamy się w sposób szczególnie łatwy. Takich miejsc jest wielokrotnie więcej niż amerykańskich odpowiedników naszych Biedronek, Castoram czy sklepów meblowych. Stąd w swojej masie stanowią szczególne zagrożenie. Autorzy wyraźnie wskazują, że ograniczenie liczby miejsc w restauracji o 80 proc. powoduje ograniczenie zaledwie 42 proc. wszystkich wizyt w danym lokalu, ale już liczbę nowych infekcji COVID-19 redukuje aż o 80 proc. Zatem zamykanie tej branży - według amerykańskich naukowców - nie ma sensu.

Jaka logika kieruje zamykaniem branż?


Bezsprzecznie można odnieść wrażenie, że luzowanie obostrzeń odbywa się na zasadzie: kto więcej krzyczy, temu ulegniemy szybciej

W marcu minie rok od pierwszego stwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Zdążyliśmy się już z nim oswoić, ale wiele osób traci cierpliwość i ma poczucie niesprawiedliwości.

Nie ma wątpliwości, że ograniczenia wprowadzane były po to, aby - krótko mówiąc - ludzie siedzieli w domach z najbliższymi. Celem było ograniczenie kontaktów, a wybór zamkniętych branż środkiem, który miał do tego doprowadzić.

- Musimy solidarnie zaangażować się w walkę z koronawirusem. Każdy coś traci, każdy coś poświęca, ale na szali jest życie, zwłaszcza osób starszych i schorowanych - powtarza premier Mateusz Morawiecki.
Jednak bezsprzecznie można odnieść wrażenie, że luzowanie obostrzeń odbywa się na zasadzie "kto głośniej krzyczy, temu ulegniemy szybciej". Tak było z hotelami czy galeriami handlowymi. Właściciele kasyn co prawda głośno nie protestowali, ale te miejsca otwarto, bo państwo po prostu dużo zarabia na daninach od nich.

Czym jednak różni się otwarty sklep z ubraniami od zamkniętego stoku narciarskiego? Czy w sklepowej przymierzalni ryzyko zarażenia się jest zauważalnie mniejsze niż podczas szusowania na stoku pod gołym niebem? Czy w kolejce do kasy sklepowej zachowujemy większy dystans niż w kolejce do wyciągu?

Tego nikt logicznie wyjaśnić nie potrafi. Nie może więc dziwić, że pojawiają się teorie spiskowe o losowym zamykaniu branż lub nawet drugim dnie całego zamieszania - "chcą zniszczyć całe branże, by potem je tanio przejąć".

W tym tempie wszystkich chętnych zaszczepimy w ciągu roku, kiedy będzie już trzeba podawać kolejne szczepienie. Oczywiście jeśli będzie ono działało na kolejne mutacje koronawirusa.
W tym tempie wszystkich chętnych zaszczepimy w ciągu roku, kiedy będzie już trzeba podawać kolejne szczepienie. Oczywiście jeśli będzie ono działało na kolejne mutacje koronawirusa. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl
Jeśli dodamy do tego bałagan z publikacją wyników testów, zmieniające się procedury ich wykonywania oraz zmieniające się dane archiwalne, które potrafią nawet znikać, nie może dziwić, że pewna część społeczeństwa coraz bardziej manifestuje nieufność wobec rządu, ale także względem szczepionki na COVID-19 i otwarcie przyznaje, że nie widzi sensu w przestrzeganiu wytycznych sanitarnych.

Szczepionych już więcej niż zakażonych od rokuZapowiedzi ze strony polityków są jasne: koniec obostrzeń wynikać będzie wyłącznie z utrzymanej na stabilnym poziomie liczby dziennych zakażeń i postępującej akcji szczepień.

Ale nawet naukowcy i lekarze wirusolodzy przyznają, że nie wiedzą, na jaki okres szczepionki zapewnią nam ochronę przed zakażeniem. Pojawiają się głosy, że szczepienia trzeba będzie powtarzać regularnie, np. co roku, tak jak te na grypę.

Czy to oznacza, że z niektórymi branżami, a w konsekwencji z całym stylem życia, będziemy musieli pożegnać się na zawsze? Tego nikt nie powiedział i prawdopodobnie nie powie, ale stosując rządową logikę, taka właśnie czekałaby nas przyszłość.

Opinie (733) ponad 50 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Ludzie to jednak barany (90)

  Sami sobie winni.
  Bylo poluzowanie to od razu chodza bez maseczek.

  • 286 392

  • Udowodniono że te maseczki nic nie dają! (65)

   W wilgotny i zimny dzień taka maseczka na twarzy, to fabryka zarazków, chyba że się ją zmienia co 15-20 minut, co w praktyce jest niewykonalne.

   • 101 52

   • (24)

    Ale widzisz,ludzie tego nie rozumieja.Wola byc tyrani jak te barany na lace,potem pojda na szczepionki bo tak mowi Pan.Az dziwota ze stworzenia tak inteligentne wierza w ta paranoje...

    • 46 25

    • sam osobiście minister zdrowia PiS powiedział (23)

     - Jako lekarz z całą odpowiedzialnością mówię, że maseczki przed niczym nie chronią... one nie pomagają, one nie zabezpieczają przed wirusem, nie zabezpieczają przed zachorowaniem
     - to czemu ludzie je noszą?
     - Nie wiem!

     • 35 15

     • (9)

      Co na to była minister PO Ewa Kopacz? Bo ja widziałem z maseczka na ryju?

      • 8 16

      • no jak ty sam nie wiesz czy widziałeś to kto ma wiedzieć? (1)

       • 5 1

       • Ciebie się pytam też ją wdziałeś? Czy ci to umknęło?

        • 2 4

      • A co Kopacz ma do tego? (3)

       Sprawdź koniecznie jeszcze zdanie Cimoszewicza, Pawlaka, Suchockiej i Buzka. To też byli ministrowie. Ba! premierzy.

       • 8 3

       • A taki Walesa vel Bolek

        • 1 1

       • Najgłupszy premier

        Miałem kiedyś taką dyrektorkę w Banku , d**il ,nawet jej pracownik pracę licencjacka pisał

        • 1 0

       • A to, że jest lekarką w przeciwieństwie do Cimoszcze i reszty, którą wymieniłeś.

        • 0 0

      • (1)

       Nic się nie stało podczas pierwszej tury, nic się nie stanie w trakcie drugiej 12 lipca. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie powinni niczego się obawiać, mogą iść na wybory. Latem wirusy grypy i koronawirus są słabsze, dużo słabsze zapewniał Mateusz M.

       • 7 1

       • Ale was w jajo zrobił co?

        • 3 0

      • Kopacz nosi na złość Kaczorkowi

       • 1 1

     • Teraz to one chronią jedynie przed mandatem i krzywymi spojrzeniami baranów. (8)

      • 22 6

      • (1)

       Jakim mandatem, nigdy nie nosiłem szmat i 0 mandatu. Policja ma na to wywalone przynajmniej w Gdyni.

       • 9 5

       • I jeszcze się chwalisz głupotą i brakiem odpowiedzialności... ech...

        • 2 11

      • Baranów powiadasz? Dlaczego oceniasz ludzi własną miarą? (5)

       • 5 8

       • (4)

        bo jak nazwać człowieka którego życiem steruje jakiś palancik oglądany w telewizorze taki baran nakazuje ile osób można ugościć w wigilię jak spędzić sylwestra czy można pójść na groby 1 listopada jak nazwać ludzi którzy karnie się słuchają takiego bydlaka?

        • 9 5

       • mną steruje moje sumienie (1)

        nie chcę narażać innych, nie chcę być przyczyną śmierci innego człowieka, dlatego noszę maseczkę, nie robię tego dlatego że kazali, robię to bo chcę ... dlaczego nazywasz mnie baranem? nie chcesz nosić to nie noś, po śmierci ojca/matki/brata/dziecka zmienisz zdanie

        • 3 8

       • sumienie?A co twoje sumienie na to że chory z udarem jest najpierw testowany i jak przeżyje to mu pomogą a jak umrze zostanie zgonem covidowym to się mieści w jakiejś kategorii sumienia? Jesteś po prostu głupim prostym człowieczkiem którego sumienie kształtuje telewizor dziwne że w 2019 maseczki nie nosiłeś czyżby wirusy pojawiły się na świecie w zeszłym roku?O i ten jakże trafny moralny szantaż a co baranie jak mi ktoś umrze bo leżący do góry jajami konował nie zechce pomóc bo to nie covid?Myślałeś o tym pacynko czy ci w tv nie powiedzieli że tak ludzie w tym kraju umierają?

        • 6 0

       • (1)

        Zacznijmy od początku. Najpierw ludzie, którzy go powołali na stanowisko zostali przez większość Polaków wybrani.

        • 0 0

       • sorry ale ja tego bydlaka niedzielskiego nie wybierałem nie mam też nic wspólnego z wyborem jego doradców którzy są bydlakami i świadomymi lekarskimi mordercami pacjentów

        • 2 0

     • (2)

      Chyba nie zrozumiałeś całej wypowiedzi. Maseczka nie chroni noszącego - ale wszystkich wkoło niego. O to chodziło lekarzom. Wyrwiesz zdanie z kontekstu i się mądrzysz.

      • 6 7

      • (1)

       - To czemu ludzie je noszą?
       - Nie wiem!
       W jaki sposób chciałbyś to zinterpretować jako uzasadnienie noszenia "dla innych"? Nie wie, po co by je nosić i tyle. Nie szukaj czegoś, czego nie ma.

       • 1 1

       • Powołujmy się dalej na opinię tej gromady niedojd z rządu... Wtedy nici z dyskusji, po prostu się pobluzgamy i przejdziemy do następnego artykułu.

        • 0 0

     • I ty dzbanie mu uwierzyłeś?

      Ty nienawidzący PiSu? No weź...

      • 0 0

   • oczywiście że tak (11)

    gdyby maseczki pomagały to dawno mielibyśmy ten problem z głowy bo przez tyle miesięcy większosc plebsu jednak posłusznie w tym chodzi, wystarczyłoby żeby zdusić epidemię gdyby to miało pomóc.
    Mam wrażenie, ze po porstu ten wirus jest dość powszechny w populacji ludzkiej i nie ma co z tym walczyć czyli wykrywać go bez sensu u osób bez żadnych dolegliwości lub ze znikomymi objawami. Trzeba leczyć chorych a nie szukać zdrowych z pozytywnym testem (testem watpliwej zresztą wiarygodności)

    • 74 28

    • Oho, eksperta to aż miło poczytać. (9)

     Czy mógłbyś, drogi ekspercie, wypowiedzieć się na temat wyprawy człowieka na Marsa? Jest to bardzo aktualny temat a chciałbym poczytać opinie eksperta. Dziękuję

     • 32 51

     • O Marsa możesz śmiało pytac Horbana, Guta i Simona - też sie na tym nie znają ale cos powiedza (1)

      Swoją droga przestałem się dziwić że tzw służba zdrowia jest od lat w zapaści skoro tacy szaleńcy jak ta wymieniona trójka to są autorytety. Może i lekarzami byli dobrymi ale wizje mają niebezpieczne i szalone, zabiliby swoja tyranią chorych o wiele więcej niż choroby, które leczyli w swoich karierach zawodowych. Nie dałbym im worka ziemniaków pod opiekę a cóż dopiero taką odpowiedzialność żeby wyznaczali kierunki żcyia i wolności ludzkiej.

      • 37 15

      • na jakiej podstawie twierdzisz, że akurat oni są szaleńcami a ty jesteś najlepszy we wszystkim?

       bo tak?

       • 3 5

     • A co ma piernik do wiatraka? (6)

      Skoro mieszasz pojęcia z zakresu astrofizyki z medycyną i epidemiologią, to znaczy że nie ma sensu z tobą rozmawiać! Ekspert z ciebie taki jak ze słonia baletnica, więc lepiej zamilcz i się nie kompromituj... ;P

      • 15 8

      • Ale ja właśnie oczekuje opinii eksperta. Sam nim nie jestem. (5)

       Powyżej jakieś szury piszą o cudach na kiju to myślałem, ze napiszą tez coś o podboju kosmosu, zielonych ludkach, reptylianach, itd. Mądrego zawsze fajnie poczytać, szczególnie jak swoją mądrość wyniósł z filmów na YouTube, tych takich z żółtymi napisami obudź się, włącz myślenie.
       Na szczęście takie osoby mają cały czas mało do powiedzenia w zyciu.

       • 13 10

       • (4)

        Skoro nie jesteś ekspertem, to dlaczego uważasz że twoja wersja prawdy jest prawdziwa? Zaprzeczyłeś sam sobie właśnie.... Jeszcze masz coś "mundrego" do zakomunikowania, czy się w końcu zamkniesz?

        • 12 8

       • Prawdziwą wersję bardzo łatwo znaleźć. (1)

        Wystarczy poczytać publikacje naukowe zamiast Facebooka.

        1) Maski działają.
        2) Maski nie działają w 100%
        3) Działają na tyle, że można zejść z R0 poniżej 1.
        4) Nie można zejść z R0 poniżej 1 jak połowa ludzi ma je gdzieś.

        • 15 13

       • Tak nam dopomóż doktorze simon i horban

        • 6 1

       • Nie jestem ekspertem w lataniu w kosmos ale nie kwestionuje ladowania na księżycu (1)

        A myśle, ze szury antycovidowcy / antyszczepy / itd nawet z ladowaniem na księżycu mogą mieć problem ;)
        Podobnie tutaj, nie jestem lekarzem ani epidemiologów ale potrafię korzystać z różnych renomowanych źródeł wiedzy nt covida, nie tylko filmików Zięby na YT, wielkiego przedsiębiorcy Tanajno czy innych szurów.
        Ale skoro Ty uważasz, ze trzeba być ekspertem w danej dziedzinie żeby móc cokolwiek wiedzieć to powodzenia

        • 9 8

       • To zostawmy to lądowanie na księżycu, bo póki co to Polska nawet własnego satelity na orbicie nie ma...

        I proponuję dyskusję o życiu seksualnym mrówek, tak w ramach odbiegnięcia już na całego od tematu i rozładowania negatywnych emocji. Natomiast epidemie i lądowania na księżycu zostawmy ekspertom...

        • 4 0

    • sens wykrywania jest, bo ci mało-objawowi zarażają nadal innych, a tamci już mogą nie być mało-objawowi, oni mogą nawet stracić życie przez takiego mało-objawowego

     • 0 0

   • Udowodnił to prof dr hab mgr inż mec adw Jerzy Zięba (4)

    • 12 11

    • kontrowersyjny sprzedawca= znachor (3)

     Zięba chętnie wypowiada się na tematy związane z koronawirusem, ale żadnym specjalistą nie jest. Co więcej, porady Jerzego Zięby dotyczące zakażenia koronawirusem doczekały się reakcji głównego inspektora sanitarnego oraz prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. W połączonym oświadczeniu zdecydowanie przestrzegają przed wprowadzaniem w życie informacji zaczerpniętych od przedsiębiorcy.

     • 6 3

     • (2)

      szef sanepidu i prezes naczelnej rady lekarskiej czytaj utrzymanki koncernów farmaceutycznych już lecę się słuchać akwizytorów lekarstw

      • 4 1

      • (1)

       Ok, masz rację. Lepiej słuchać typa nie wiadomo skąd, bo akurat serwuję opinie, które Ci bardziej pasują.

       • 0 0

       • lepiej jest myśleć kogo się słucha i czego i dopuścić do swojego umysłu że tzw eksperci chodzą na finansowym pasku producentów szczepionki.Niejaki Horban główny doradca ds walki z epidemią mówił np 10 lat temu bardzo ciekawe rzeczy o amantadynie na pewno nie to co mówi teraz myślącym ludziom to daje do myślenia

        • 0 0

   • Udowodniono ? (7)

    a kogo masz na myśli ? siebie i kolegów z piaskownicy? Hmmm...no chyba, że masz jedną i tą samą maseczkę od początku pandemii, no ale to już świadczy o twoim zamiłowaniu do higieny !

    • 12 18

    • Ty już za to masz chyba mózg niedotleniony od tej maski. (6)

     Wyłącz TVPIS i poczytaj sobie o badaniach naukowców z Danii czy Szwecji na temat rzekomej skuteczności tych szmatek. Dał bym ci link, ale taki ekspert jak ty chyba wie co to jest Google i sobie poradzi...

     • 16 14

     • Szwecji? tej co sie kajają że zrobili błąd i polecieli po masowej odporności? El Polako zna się na wszystkim eksperci od 7 boleści a buty i śmieci na klatkach trzymają.

      • 9 17

     • (4)

      Wrzuć link albo przestań trollować.

      • 2 7

      • (2)

       uwaga podaje przepis dla niego w google i wpisujesz " szwecja zachorowania covid" i patrzysz na grudzień i styczeń. I co widzisz mistrzu?

       • 5 2

       • I widzę tyle samo zachorowań co w Polsce, która ma 4x więcej ludności... (1)

        • 4 4

       • dlaczego bydlaku mylisz a raczej celowo manipulujesz zachorowanie z testem PCR?Płaca ci śmieciu za to?

        • 3 1

      • Przedmówca się przeliczył....

       Jednak jesteś tak głupi że nawet wyszukiwarki nie potrafisz obsługiwać!

       • 5 1

   • nie znam się to się wypowiem

    • 4 4

   • Udowodniono, że ten wirus to średnia grypa co najwyżej (1)

    Wg danych z ministerstwa zmarło tylko 5 młodych i zdrowych osób zarażonych tym wirusem - to pokazuje, jak groźna to jest choroba, z tych wszystkich zgonów to 90% zmarła tak naprawdę z innych przyczyn, ludzie którzy mieli ostatnie stadium raka lub jedynie pozytywny wynik testu a żadnych zmian w płucach.
    Jeśli weźmiemy dane z krajów, które liczą tylko zgony ściśle powiązane z covid to w Polsce mamy proporcjonalnie 2-5 tys. takich zgonów rocznie (co nijak nie odbiega od średnich z poprzednich lat, gdzie nawet po 20 tys. umierało na samo zapalenie płuc). Tymczasem zmarło 50-80 tys. ludzi więcej z powodu lockdownu i obostrzeń a kolejne parę milionów poniosło inne szkody.
    Jeśli popatrzymy na statystyki wzrostu śmiertelności, wydatków na covid i skali tak zwanych obostrzeń, to zajmujemy drugie miejsce w Europie, tuż za Hiszpanią - i nie jest to wina żadnego wirusa, tylko naszej nieudolności, bo żaden wirus nie kazał nam zamykać szpitali, płacić artystom postojowe czy robić lockdowny.

    • 21 4

    • Jeżeli nie kłamiesz to widocznie masz dużo szczęścia.

     Bo jeżeli chodzi o moje otoczenie nawet zdrowi ludzie przechodzą chorobę ciężko. Szpital 2-3 tygodnie pod tlenem a potem zniszczone płuca. Na szczęście póki są wolne łózka w szpitalu zgony są w tej grupie rzadkością . Tylko pomyśl co będzie gdy zabraknie miejsc.

     • 0 0

   • bez szmat (3)

    w Szwecji jest zakaz noszenia szmatek na buzi...przynajmniej nie poddali się propagandzie unijnej i WHO i myślą rozsądnie...

    • 22 8

    • (2)

     tak i dlatego maja po 32000 zakażań w grudniu i styczniu:) Świetne wyginą szybciej i islamiście szybciej przejmą ich gospodarkę:) Fanatycznie:)

     • 5 19

     • Straszne. Zakażenia przeziębieniem. Strach się bać.

      Więcej ludzi umiera od zamknięcia służby zdrowia.

      • 14 3

     • Oni dodatkowo mają cichą eutanazhę staruszków...

      • 2 2

   • tak tak, to poszukaj sobie filmiku test świeczki na maseczki !!!!!! (2)

    I tutaj pytanie... Dlaczego lekarze noszą maseczki podczas operacji jeśli są nie skuteczne ????

    • 4 10

    • nie porównuj sali operacyjnej ...

     ... do łażenia po sklepie lub chodniku, bo czymś takim udowadniasz ignorancję własną.

     • 9 4

    • bo działają wokół pacjenta z dziurą w ciele baranie że tak ci to obrazowo wytłumaczę i nie chodzi w tym noszeniu maski i wirusy tylko np kroplę potu czy śliny i bakterie które mogą spowodować zakażenie otwartej rany baranie

     • 9 2

   • Czyli jak kaszlesz i kichasz rozpylając na kilka metrów, to twierdzisz że nic nie dają? (2)

    • 6 4

    • Jak kaszlesz i prychasz to siefzisz na d..e a nie szlajasz się. (1)

     • 5 1

     • wystarczy wyjść na miasto, żeby zobaczyć, że nie siedzą na d... tylko właśnie się szlajają

      • 2 2

   • jak nosisz szmatę a nie maseczkę to na pewno

    • 0 0

   • Udowodniono powiadasz...

    Na yt czy fb?
    A może parówki i puszki po napojach?

    • 0 0

  • (11)

   polak nie reformowalny, wiadomo od dawaj, najmądrzejszy na świecie robi co chce, a jakoś zachód np DE ogromne obostrzenia i ludzie normalni rozumieją powagę sytuacji

   • 20 24

   • Powagę sytuacji? (4)

    No tak, globalna choroba psychiczna o znamionach schizofrenii paranoidalnej, roznoszonej drogą telewizyjną, to chyba poważna sytuacja, z którą po raz pierwszy w historii mamy do czynienia...

    • 29 19

    • Pamiętaj, skakanie na główkę do płytkiej wody jest bezpieczne (1)

     TV próbuje Ci wmówić że skręcisz kark, ale im nie wierz, skocz!

     • 13 13

     • Ooo, to teraz telewizja uczy

      Aż takich rzeczy? Super. Obejrzałeś już odcinek, w którym pokazują jak sznurować buty?

      • 4 1

    • (1)

     Na to cholerstwo zmarło 4 moich znajomych, i jak czytam że nie ma powagi sytuacji to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera.

     • 2 2

     • przestan sciemniac. Jezeli umarli to zwykla grypa tez by ich dojechala. Przezywalnosc tego wirusa to 99.95%!

      • 0 2

   • (3)

    Mam rodzinę w Niemczech. Niemcy śmieją się z tej pandemii chyba jeszcze bardziej od nas.

    • 18 21

    • w domu się śmieją

     a na ulicy popierają, normalnie jak za adolfa....

     • 27 2

    • Polscy Niemcy to zupełny inny gatunek

     • 7 3

    • smieją się polskie janusze nieudaczniki co wyjechały do kopania rowów

     • 7 4

   • (1)

    Łatwiej rozumieć sytuację, gdy ma się realne wsparcie od państwa, a Republika Federalna jednak "trochę" lepiej się wywiązuje z tego zadania niż nasz rząd

    • 11 4

    • Może ma trochę większy budżet

     • 7 1

  • bo te namordniki

   są tak skuteczne na wirusy jak majtki na biegunkę......

   • 24 10

  • Wolę zdjąć maseczkę na zewnątrz, niż wycierać wodę z brody co chwilę...

   • 13 6

  • (3)

   sam jestes baran bo lykasz rzadowa propagande.

   w zakopanem troche ludzi wyszlo na ulice a dzien pozniej w calej polsce wzrost zakazen. zamordyzm i dezyinformacja tylko po to aby polacy nie wyszli na ulice.

   poczytaj wczorajsze The Economist jak opisali co rzad zrobil z polska gospodarka pod przykrywka wirusa. grecja to jest przy tym pikus

   • 22 8

   • A świstak siedzi i zawija w sreberka...

    • 1 12

   • podaj dokładnie datę publikacji jestem ciekaw, pewnie obok jest artykuł o Bilu Gatesie i 5G

    • 3 5

   • A myślisz że tylko w Zakopanem ludzie tak wyleźli?

    • 4 2

  • Bo nie ma żadnego wirusa

   To jest propaganda rodem z USA i Izraela, która ma nas zamknąc w domach

   • 7 9

  • wolność i swoboda obywateli a nie kagańce...

   no nie.....lepiej chodzić na smyczy...pies ma więcej swobody niż człowiek i uważasz to za normalne, że się w szmatkach na buzi chodzi a rząd łaskawie poluzował? Zacznij myśleć bo się obudzisz w matrixie...

   • 7 2

  • baranami są ci których życiem dyryguje zamaskowany na czarno głupek niedzielski i jego denne konferencje prasowe gadka tego nudziarza wygląda tak że kochany rząd ze wszystkich sił się o nas troszczy a my głupi nie słuchamy tych bredni przeczących często logice na poziomie podstawówki

   • 2 1

  • Barany czy też owce to ci co noszą maskę

   • 1 0

  • Ty tez jesteś człowieka, wiec jesteś baran nr. 1

   • 0 0

  • Kombinezon

   Kombinezon se załóż, będzie bezpieczniej

   • 0 0

 • Rząd się dziwi, że Polacy mają w nosie obostrzenia (13)

  Widząc urodziny Radia Maryja, była minister szusująca na nartach albo partyjną sędzinę w hotelu?

  • 492 48

  • albo kaczor bez maseczki (2)

   albo szumowina w hiszpanii albo jeszcze inne cyrki

   • 76 6

   • Albo Struk w Bergamo... (1)

    • 19 18

    • Ale Struk to z miłości zrobił

     On taki dobry, po wnuki pojechał, reportaż w TVN zrobiony. I po powrocie przyszedł do pracy...

     • 10 5

  • Albo słynne Smoleńsk-Party w wykonaniu kaczora i jego aparatczyków. A.D. 10-04-2020... (3)

   • 49 11

   • POpzpr wasz koniec nastąpił (2)

    • 9 12

    • (1)

     Zastapil go ZSRR PiS

     • 8 2

     • Raz na zawsze.

      Całe szczęście, że POpzpr i ZSRR skończyły się raz na zawsze.

      • 1 1

  • (1)

   Niestety, ale to prawda. Zachowania rządu i pojedynczych jego przedstawicieli daje do myślenia, więc nie dziwię się, że ludzie zaczynają mieć to w ( | ) To, że jesteśmy narodem róbta co chceta to jedno, ale jednocześnie nie lubimy jak robi się nas w ci*la. Mówiąc A robiąc B rząd tylko pokazuje za kogo na obywateli. Jeszcze fakt, że żadna z osób nie została pociągnięta do odpowiedzialności potęguje nastroje obywateli

   • 39 4

   • Mega to lubimy właśnie!

    PiS nas ostro jedzie, a my za 500+ jeszcze się wypinamy

    • 24 6

  • Sędzina to żona sędziego.

   • 7 3

  • Albo Strajki Kobiet...

   • 2 9

  • Sędzina = żona sędziego. Szanujmy język.

   • 1 0

  • Naprawdę te ulicznice julki i oscarki biorą przykład z uroczystości Radia Maryja ? :)

   • 0 0

 • (11)

  Niedzielski mówił, że nie podoba się rządowi, że bawiliście się na Krupówkach jak normalni wolni szczęśliwi ludzie.
  I że wolność została Wam dana warunkowo więc wydrukowali jak z drukarni wzrost tzw dodatnich testów i będą zamykać.
  Rozumiecie już o co chodzi i jak ten mechanizm działa? W dowolnej chwili może zostać podana do wiadomości dowolna liczba ludzi z pozytywnym testem czyli ani nie zakażona ani tym bardziej chora i na tej podstawie od marca 2020 mamy to co mamy. Kryminał.

  • 356 79

  • nie wiem po co w ogóle zwracasz uwagę na to co rząd warszawski i jego poplecznicy bełkoczą w mediach (1)

   Słuchanie tego, próba zrozumienia, znalezienia logiki - szkoda czasu. Trzeba ich jak najszybciej pogonić najlepiej jeszcze do więzień za to co zrobili. Nie wiem skąd jest jeszcze tylu naiwnych ludzi uważających że rząd, zwłaszcza ten rzad ma na celu dobro swoich obywateli. Miska ryżu, kredyt i do roboty - ile razy podobne rzeczy słyszeliście z różnych ust i jeszcze sie łudzicie że coś tam jest robione dla waszego dobra. I trzymajcie dystans żeby trudniej było sie skrzyknąć i przymierzyć w celu obalenia władzy - przypilnują tego milicja, sanepid i pozostałe służby.

   • 48 6

   • Przebacz Panie, przebacz ludowi Twojemu..

    • 1 7

  • A nie mogliście się bawić jak ludzie tylko jak bydło? (4)

   Wystarczyło robić swoje a nie od razu robić bunga bunga na całych Krupówkach. W ogóle, ze ludzie nie mają gustu i uczestniczą w takimi czymś co działo się w Zakopcu

   • 10 44

   • a gdzie mieli wejśc skoro knajpy pozamykane?

    Co ci ludzie takiego zrobili? Byli tam legalnie nawet w świetle tych śmieszbnych rządowych restrykcji. Gdyby mieli gdzie siedzieć w lokalach to w żadnym nie byłoby tłoku bo by się to rozłożyło a tak to wyszli na ulicę. A te burdy i niby zamieszki to wiadomo przecież, że wywołała je milicja swoim przyjazdem, wjechaniem w tłum i łapanką ludzi - nie trzeba być nietrzeźwym żeby się na takie prowokacje wkurzyć.

    • 42 7

   • (1)

    Powini pić jeszcze winiacze z jednej butelki "pod kreske" jak na biwakach robili normalni ludzie w normalnych czasach.
    To co robi rząd to ciężki kryminał. W normalnym sprawiedliwym prawożądnym królestwie rząd za taki numer zostałby skazany dektetem króla na śmierć za zdradę stanu i sabotaż.

    • 15 10

    • najpierw ortografia, a potem "prawożądność". Po co się silisz na pisanie, skoro nie potrafisz?

     • 4 5

   • Bunga Bunga to masz codziennie w Biedronkach czy Castoramach i jakoś nikomu to nie przeszkadza.

    • 34 3

  • Kryminał to jesteś Ty. Z tą swoją "wolnością".

   • 3 19

  • i tak na całym świecie drukują dodatnie testy? puknij się w łepetynę...

   • 2 8

  • Dokładnie

   też tak to widzę. Jedynymi którzy kontrolują podawane wyniki są "nierządcy", a krzywe naciągają jak im pasuje a nie jak oddaje je rzeczywistość. matrix po prostu

   • 2 0

  • Ci ludzie co się tam bawili wyglądali jak upośledzeni...

   • 0 2

 • Będzie lockdown. (22)

  Do końca marca, mówili o tym w radio zet rano.

  • 117 25

  • (18)

   Pewnie masz rację. Liczba wykonywanych testów znowu rośnie z dnia na dzień, co oczywiście generuje te ich wzrosty zachorowań.

   • 46 6

   • No i oczywiście 95 procent chorych bezobjawowych. (17)

    Nowa bezobjawowa choroba roznoszona przez telewizję i internet.

    • 76 10

    • (16)

     Raka też możesz mieć bezobjawowo a to nie znaczy że jesteś zdrowy... Żeby takie rzeczy ludziom trzeba było tłumaczyć...

     • 23 37

     • Choroba z definicji ma objawy, a ten rak w końcu da o sobie znać! (14)

      Nie myl braku objawów z okresem utajenia choroby. Poczytaj definicję choroby i co to jest okres utajenia.... Ech żeby takie rzeczy ludziom trzeba było tłumaczyć...

      • 45 6

      • (13)

       ty możesz mieć bezobjawowo, a inną osobę zarazisz która może umrzeć. Nie tłumacz mu. 50% Polaków to memłoki

       • 14 37

       • Zostań w domu! (2)

        Bo umrzesz!

        • 32 5

       • Nie ma zakazu wychodzenia z domu. (1)

        Tylko uważaj, bo ktoś przez ciebie umrze.

        • 12 15

       • Trudno

        • 6 1

       • (8)

        Jak się boisz to zostań w domu. To takie proste.