• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zamelduj się, żeby zagłosować w wyborach samorządowych

Ewelina Oleksy
27 lutego 2024, godz. 18:00 
Opinie (205)
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia. By móc zagłosować, trzeba się zameldować. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia. By móc zagłosować, trzeba się zameldować.

Meldujesz się - głosujesz! - mówią władze Gdańska i rozpoczynają akcję, której celem jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców do zameldowania się w mieście. Bez stałego zameldowania lub udowodnienia, że jest się mieszkańcem miasta nie można bowiem głosować w zbliżających się wyborach samorządowych.Jesteś zameldowany(a) w mieście, w którym mieszkasz?

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Każdy głosujący otrzyma w nich trzy karty do głosowania: do Rady Miasta, do sejmiku wojewódzkiego i na prezydenta. Żeby głos był ważny, na każdej z tych kart można zaznaczyć tylko jedno nazwisko.

Co jednak ważne, w wyborach samorządowych obowiązują inne zasady głosowania niż w przypadku wyborów parlamentarnych. Jesienią można było złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców i na tej podstawie głosować w dowolnym miejscu w Polsce. Teraz takiej możliwości nie ma.

By móc zagłosować, trzeba mieć meldunek lub zaświadczenie, że jest się mieszkańcem- W wyborach samorządowych nie ma takiej możliwości jak w wyborach do parlamentu, by skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. W wyborach samorządowych, które dotyczą wspólnot lokalnych, głosować mogą tylko ci, którzy są zameldowani w danym mieście. Dlatego rozpoczynamy akcję profrekwencyjną pod hasłem "meldujesz się - głosujesz" - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


7 kwietnia będą mogły głosować jedynie osoby, dla których Gdańsk jest miejscem zamieszkania czyli te, które są w Gdańsku zameldowane lub potwierdziły swoje stałe zamieszkanie, np. poprzez odprowadzanie lokalnych podatków, czy kartę mieszkańca. Zameldowanie na pobyt stały skutkuje wpisem do stałego rejestru wyborców.

Jak podaje Dulkiewicz, obecnie w Gdańsku zameldowanych jest prawie 430 tys. osób.

- Ale szacujemy, na podstawie różnych naszych danych, że mieszkańców mamy ok. 500 tys. Dlatego bardzo zachęcam, żeby zameldować się w Gdańsku. Bo meldunek to nie tylko prawo do głosowania w wyborach, ale też kandydowania w nich, do decydowania w Budżecie Obywatelskim, do posiadania Karty Mieszkańca, która daje przywileje - wylicza prezydent.

Termin mija 5 kwietnia o godz. 15Formalności warto załatwić już teraz. Nie będzie to bowiem możliwe na ostatnią chwilę.

- W tych wyborach mogą głosować jedynie stali mieszkańcy danej gminy, czyli zameldowani na stałe. Nie ma zaświadczeń, nie ma dopisywania do spisu wyborców. Każdy, kto zamelduje się do 5 kwietnia do godz. 15, będzie mógł głosować w wyborach - zaznacza Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Jak się zameldować w Gdańsku?Zameldować można się osobiście lub przez pełnomocnika w jednej z trzech filii Urzędu Miejskiego lub przez internet, korzystając ze strony gov.pl.Czego potrzebujesz do zameldowania się?

  • wypełniony druk meldunkowy "zgłoszenie pobytu stałego",
  • dokonane, na druku meldunkowym, przez właściciela (najemcę) mieszkania potwierdzenie faktu zamieszkiwania osoby meldującej się,
  • do wglądu oryginał aktu notarialnego, odpisu księgi wieczystej lub umowy najmu lokalu (należy zwrócić uwagę na to, czy wynajmujący jest właścicielem lokalu. Jeśli nie, potrzebna jest zgoda właściciela na wprowadzenie do mieszkania przez wynajmującego innych osób),
  • dowód osobisty lub paszport.

Wykaz dokumentów niezbędnych do zameldowania jest dostępny na miejskiej stronie.

Urzędnicy zachęcali do zameldowania się w Gdańsku. Urzędnicy zachęcali do zameldowania się w Gdańsku.
Jak podkreśla Tomasz Filipowicz, w Gdańsku mieszka ok. 50 tys. osób, które z różnych powodów nie mogą się zameldować. Są np. tacy, którzy mieszkanie wynajmują, a na meldunek w nim nie zgadza się właściciel lokalu.

- W tym przypadku, chcąc wziąć udział w wyborach, należy złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania - papierowo lub elektronicznie. Do tego dokument potwierdzający zamieszkiwanie w Gdańsku (np. Kartę Mieszkańca, umowę najmu lub rachunek za media na swoje nazwisko). Po złożeniu takiego wniosku gmina ma 5 dni na decyzję. Taki wniosek najpóźniej można więc złożyć 2 kwietnia - wskazuje Filipowicz.

3,5 tys. zameldowanych przed ostatnimi wyborami samorządowymiPrzed ostatnimi wyborami samorządowymi w 2018 r. w Gdańsku zameldowało się 3,5 tys. osób. W tym roku od terminu ogłoszenia wyborów, czyli od 15 stycznia, do teraz zameldowało się 1,5 tys. osób.

Do kiedy można zgłaszać kandydatów w wyborach samorządowych 2024? Ważne terminy Do kiedy można zgłaszać kandydatów w wyborach samorządowych 2024? Ważne terminy

- Do wyborów jest jeszcze chwila czasu, ale zachęcam, by zameldować się już teraz. Zameldowani uczestniczą we współfinansowaniu usług gminy, w której mieszkają dzięki wpływom z podatków. Zróbmy wszystko, żeby w kwietniowych wyborach zbliżyć się do rekordu frekwencyjnego z jesieni, czyli do 81,5 proc. głosujących - mówi Dulkiewicz.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (205)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane