• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieczysław Struk ponownie został marszałkiem województwa

Ewelina Oleksy
15 maja 2024, godz. 14:25 
Opinie (200)
Mieczysław Struk został wybrany marszałkiem województwa na następną kadencję, czyli do 2029 r. Mieczysław Struk został wybrany marszałkiem województwa na następną kadencję, czyli do 2029 r.

Zaskoczenia nie ma. Mieczysław Struk był jedynym kandydatem i ponownie został marszałkiem woj. pomorskiego. Na to stanowisko, w środę 15 maja, wybrali go podczas sesji radni sejmiku. Nie jest jeszcze znany skład wicemarszałków - w tej sprawie trwają negocjacje.Ponowny wybór Mieczysława Struka na stanowisko marszałka to:

Niespodzianek w tym temacie nikt się nie spodziewał i rzeczywiście ich nie było. Mieczysław Struk (KO) w nowej kadencji, która trwa do 2029 r. ponownie zasiądzie w fotelu marszałka woj. pomorskiego.

Decyzja nie była jednogłośnaDecyzję, w głosowaniu tajnym, radni sejmiku podjęli na sesji, w środę 15 maja. Struk był jedynym kandydatem na to stanowisko. Ale decyzja nie była jednogłośna. Kandydaturę Struka poparło 23 radnych, 4 było przeciwko, a 6 wstrzymało się od głosu.

- Dziękuję za oddane głosy, także za te wstrzymujące, które przedstawiciele opozycji dali. To też dla mnie ważne, bo to swoisty kredyt zaufania - powiedział po wyborze Struk. - Nie mam zamiaru kierować przyszłym zarządem województwa jak jakikolwiek monarcha, w sposób autorytarny. Chciałbym, żebyśmy byli partnerami w kreowaniu rozwoju naszego regionu. Jestem przekonany, że zawsze znajdziemy wspólne rozwiązanie.


"Jak nie on, to kto"- Jak nie on, to kto - mówił na sesji Leszek Bonna, przewodniczący Klubu KO w sejmiku. - Mieczysław Struk jest najdłużej zasiadającym radnym w ławach sejmiku, bo jest w nim od 1998 r. W ostatnich wyborach osiągnął najlepszy wynik w skali województwa. Jest sprawdzonym i odpowiedzialnym politykiem. Sprawnie zarządza województwem, dzięki czemu Pomorze pięknie się rozwinęło - dodał.
Sam Struk, odnosząc się do słów Bonny, stwierdził, że na sali radnych znajdzie się poza nim jeszcze kilka osób, które "także noszą buławę marszałkowską".

Jakie plany na nową kadencję?Zapowiedział, że będzie nadal pracował nad umacnianiem silnej marki Pomorza i budowaniu silnej bazy gospodarczej, a także nad efektywnym wykorzystywaniem środków unijnych.- Planujemy nadal inwestować w rozwój transportu publicznego. Naszą ambicją jest, aby we współpracy z PKP i ministerstwem zlikwidować białe plamy komunikacyjne na terenie województwa, mamy do realizacji cały pakiet kolejowy - wskazywał Struk. - Chcemy utworzyć centrum pediatrii przy szpitalu na Zaspie, podpisaliśmy już w tej sprawie porozumienie z prezydent Gdańska. Wyzwaniem tej kadencji jest stworzenie polityki demograficznej oraz kwestie dotyczące integracji cudzoziemców. W nadchodzącej kadencji deklaruję ścisłą współpracę z radnymi opozycji, samorządowcami, stroną rządową, bo przyświeca nam ten sam cel: rozwój Pomorza.
Marszałek Mieczysław Struk i radny Leszek Bonna na sesji sejmiku 15 maja. Marszałek Mieczysław Struk i radny Leszek Bonna na sesji sejmiku 15 maja.

Jest marszałkiem od 14 latStruk jest marszałkiem woj. pomorskiego nieprzerwanie od 2010 r. W 2021 r. został przewodniczącym pomorskiej PO - jest nim nadal.

Oni będą rządzić województwem. Prawie połowa składu to nowe twarze Oni będą rządzić województwem. Prawie połowa składu to nowe twarze

Kwietniowe wybory samorządowe mocno jednak przewietrzyły 33-osobowy skład sejmiku. Wśród radnych nowej kadencji jest aż 14 debiutantów, 15 osób kontynuuje pracę, a cztery osoby po przerwie wracają do sejmiku.

  • Marcin Skwierawski ma być najmocniejszym kandydatem na stanowisko wicemarszałka.
  • Leszek Bonna może zostać wicemarszałkiem. Decyzji jeszcze nie ma.
  • Krzysztof Trawicki może zostać wicemarszałkiem. Decyzji jeszcze nie ma.

Co z wicemarszałkami? Trwają negocjacjeO ile w przypadku marszałka sprawa jest jasna, o tyle niewiadomą są nadal wicemarszałkowie. W tej sprawie nadal trwają negocjacje, a jak słyszymy nieoficjalnie, lista nazwisk chętnych jest długa.

Jak ustaliliśmy, największe szanse na objęcie tych stanowisk mają jednak Marcin Skwierawski (KO), były wiceprezydent Sopotu oraz Leszek Bonna (KO), wicemarszałek w poprzedniej kadencji. Pod uwagę ma być też brany Krzysztof Trawicki (Trzecia Droga PSL Polska 2050), który także był już wicemarszałkiem.

Wiceprezydent Sopotu szykowany na nowego wicemarszałka? Wiceprezydent Sopotu szykowany na nowego wicemarszałka?

Ostateczne decyzje w tej sprawie mogą zapaść na kolejnej sesji sejmiku - pod koniec maja.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (200)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane