• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezpieczne opalanie - poznaj 3 podstawowe zasady

7 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Każdej osobie zależy na zdrowym wyglądzie swojej skóry. W tym celu wielu z nas wystawia swoje ciało na działanie promieni słonecznych. Nie zawsze jednak słońce jest dla nas bezpieczne. Jeżeli nie pamiętamy o odpowiedniej ochronie możemy doznać poparzeń, a w dłuższej perspektywie nawet zachorować na czerniaka. Jak jednak zapewnić skórze delikatną opaleniznę i nie narażać jej na szkodliwy wpływ promieniowania UV? Podpowiadamy.



Jak powstaje opalenizna?


Brązowy odcień skóry po opalaniu zawdzięczamy melaninie. Melatonina jest to naturalny barwnik, który stymuluje ochronę skóry przed słońcem. To z tego powodu osoby o bardzo jasnej karnacji są bardziej narażone na szybsze poparzenia słoneczne. Te z ciemniejszym odcieniem cery nie ulegają tak szybko oparzeniom słonecznym.
 
Słońce aktywuje w naszym organizmie hormon melanotropowy, który ma wpływ na pobudzenie enzymu niezbędnego do wytwarzania tyrozyny. Jest ona prekursorem melaniny. Na samym początku skóra ciemnieje przez oksydację melaniny obecnej już w skórze. Później następuje jej stopniowe opalenie. Proces ten może trwać od dwóch dni to nawet dwóch tygodni. Z tego powodu warto jest zabezpieczać swoje ciało przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jaki krem do twarzy wybrać i czym kierować się przy bezpiecznym opalaniu?
 

Bezpieczne opalanie - jak uzyskać zdrowy wygląd skóry?


Przede wszystkim w bezpiecznym opalaniu należy pamiętać o dopasowaniu wysokości filtra ochronnego do swojej karnacji. Dobrze jest także obserwować reakcję skóry na słońce. Większość Polaków będzie wymagać wysokiej lub bardzo wysokiej ochrony. Z tego powodu warto wybierać produkty o minimalnej wartości SPF 30. Stosując taki krem również możemy delikatnie się opalić.
 
Kolejnym elementem jest nałożenie kosmetyku ochronnego na skórę około 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Dzięki temu produkt lepiej się wchłonie, co bezpośrednio przełoży się na skuteczność działania. Trudniej będzie go też zetrzeć, a także nie wchłonie się w ubranie. Aplikując go, pamiętajmy o wmasowaniu produktu na całe ciało, nie zapominając o plecach czy karku.
 
Powtarzanie nakładania kosmetyku co 2-3 godziny jest niezwykle istotne. Po pewnym czasie każdy preparat słabnie na skuteczności, dlatego po każdorazowym wyjściu z wody dobrze jest dołożyć odrobinę kremu w miejscach najbardziej narażonych, takich jak ręce, barki czy nogi. Nawet produkty wodoodporne zmywają się z powierzchni ciała, a przy 20-minutowej aktywności w otoczeniu wody jego ochrona spada nawet o połowę.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (2)

  • Podstawowa zasada: Nie opalaj się dłużej niż przez 15 minut.
    Tyle wystarczy, a dłuższe opalanie się jest niezdrowe.

    Krem z filtrem nie służy do opalania tylko wręcz przeciwnie, do tego aby się nie opalić zbyt mocno jeśli potrzebujemy przebywać na słońcu dłużej niż 15 minut.

    SPF oznacza ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu, np SPF = 4 oznacza, że możemy przebywać na słońcu 4 razy dłużej, czyli przez 1 godzinę.

    • 0 0

  • o

    Ja wolę kupić sobie pianki od Tanexpert - dzięki temu mam równo opalone pięknie całe cialko!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane