Fakty i opinie

Błoto - symbol rozwijającego się południa Gdańska

artykuł czytelnika
Ciężarówki wyjeżdżające z budowy zanieczyszczają błotem ulice.
Ciężarówki wyjeżdżające z budowy zanieczyszczają błotem ulice. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

- Chciałbym zwrócić uwagę portalu na wszechobecne błoto, które od lat utrudnia życie mieszkańcom południowych dzielnic Gdańska - pisze pan Szymon.Czy ulice powinny być częściej sprzątane?

nie, wystarczy na wiosnę i jesień 5%
tak, ale tylko w okolicach nowych inwestycji 25%
tak, wszędzie by się przydało 70%
zakończona Łącznie głosów: 1753
Zrozumiałym jest, iż są to dzielnice szybko rozwijające się, gdzie praktycznie wszędzie trwa budowa, jednak deweloperzy często nie dbają w ogóle o komfort życia obecnych mieszkańców, a także o nieliczne zabytki znajdujące się w tej części Gdańska.

W sobotę, podczas świątecznego spaceru, spróbowałem dostać się w okolice (nadal zamieszkałego) pałacu Wendtów (Dwór Zakoniczyn) (zobacz zdjęcia), będącego jedyną pozostałością po dawnym folwarku Zakoniczyn (wszystkie inne zabudowania zostały już zburzone). Jest to niestety niemożliwe, gdyż zabytkowa XIX-wieczna brukowana ulica Wieżycka zobacz na mapie Gdańska, prowadząca do pałacu jest praktycznie całkowicie zalana błotem naniesionym przez samochody z pobliskiej budowy PB Górski.

Do zalanych parkingów, chodników i ulic zdążyliśmy się już przez te wszystkie lata przyzwyczaić, jednak ciężko się pogodzić z rujnowaniem zabytków i ich otoczenia, w szczególności, że są to jedyne pozostałości po dawnej wsi Zakoniczyn i zasługują na specjalną ochronę władz publicznych.

Powoli wycinane są drzewa, bruk jest zalewany błotem, zasychają stawy, a sam pałac znajduje się od kilku lat w coraz bardziej opłakanym stanie. Zapowiadany od lat remont całego kompleksu nadal jest w sferze planów, a okolica jest zabudowywana przez modernistyczne bloki.

Materiał z 2013 r. Osiedla na Zakoniczynie

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (182) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.